ελληνική μουσική
    523 online   ·  210.844 μέλη

    Ξέρει κανείς το Sonar Producer της CAKEWALK;

    mia
    26.01.2005, 23:10
    εάν ναι θα ήθελε να αρχίσουμε να το συζητάμε???????έχω το sonar3 δεν το έχω εγκαταστήσει ακόμα και έχω ελάχιστα soundfonts....έχω κάρτα ήχου audigy platinum(ούτε αυτήν έχω εγκαταστήσει )θα ήθελα εάν κάποιος δουλεύει αυτό το πρόγραμμα να μου πει εάν χρειάζεται τίποτα άλλο για να δουλέψει..ααα...και περισσότερα soundfonts,πού μπορώ να βρω.....αυτά για αρχή....


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 26-01-2005 23:25 ]
    Pavlo
    31.01.2005, 23:14
    Δεν χρειαζεται τιποτα αλλο.
    Θα σου προτεινα να εγκαταστησεις πρωτα την καρτα και μετα το Sonar.
    Μαζι με το Sonar μπαινει free σαν DXI instrument και το Hyper Canvas νομιζω
    το οποιο εχει σχετικα καλυτερους ηχους απο αυτους της Audigy.
    Για free soundfonts αρκει ενα search στο google , υπαρχουν πολλα sites που προσφερουν.
    count
    02.02.2005, 02:46
    ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΕΙΣ,ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΛΑ,ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΣΤΕΙΣ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΓΙΑ AUDIO ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΓΙΑ MIDI.ΓΙΑ MIDI ΘΕΩΡΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ CUBASE.ΓΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΣΟΝΑΡ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΡΟΓΡ.ΜΟΥΣΙΚΗΣ.H ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗ,ΓΙΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΟΜΩΣ.ΠΡΩΤΑ ΟΠΟΣΔ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΓΑΤΑΣΤ. ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΟΝΑΡ.ΨΑΞΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ STO GOOGLE ΓΙΑ SOUNDS,WAV,MIDI FILES,VST PLUGINS http://www.steinberg.net/en/ps/products/vst_instruments. http://www.maxim.abel.co.uk. Native Instruments FM7. Steinberg Warp VST V1.002 DXI PLUGINS KAI TETOIA ΣΧΕΤΙΚΑ.ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΑΜΑ ΨΑΞΕΙΣ.ΑΛΛΙΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ
    mia
    07.02.2005, 00:25
    thanks guys!!!!ante na kataferw na vrw kapoion na valei tin audigy....(lew na mhn epixeirhsw monh)kai molis to egkatastisw tha epanelthw me kainouries erwthseis!!!!!!!!aaaaa..mia erwtisi akoma..xreiazetai na syndesw kapoio synthseizer?h tha grafw to kommati me to pliktrologeio.....?
    Pavlo
    07.02.2005, 02:40
    Το Sonar ειναι ενα hard disc recording προγραμμα δηλ. μπορεις να γραψεις και audio και midi πληροφοριες.
    Η ερωτηση σου αφορα μαλλον στο midi μερος.
    Αν θελεις λοιπον να γραψεις step by step (δηλ. τις νοτες στο πενταγραμμο μια-μια) αρκει το πληκτρολογιο και το ποντικι , ενω αν θελεις να τις παιξεις και
    αυτο να γραφει real time (δηλ.σε πραγματικο χρονο γραφεται αυτο που παιζεις και αργοτερα μπορεις να το επεξεργαστεις) χρειαζεται ενα midi οργανο,
    μπορει να ειναι synthesizer η midi κιθαρα κλπ
    count
    07.02.2005, 09:03
    mporis ke apo to pliktrologio na grafis mousiki,alla sou sinisto na agorasis ena ftino midi klavie,peripou 20 euro ehi.tha to sindesis me tin karta stin idiki ipodohi pou ehi ke amesos tha akousis sto klavie sou to general piano pou ine aftomata proepilegmeno.tha pas twra mesa sto sonar sto midi kanali pou thelis na grapsis tin melodia sou i oti allo thelis na grapsis tha epilexsis pion iho midi thelis (piano, guitar....)ke ise etimi na grapsis tin melodia sou afou patisis to record.kali epitihia ke stile ke to komati na to akousw an thelis molis to teliosis.
    mia
    07.02.2005, 16:54
    σας ευχαριστώ και τους δύο!και όταν καταφέρω να γράψω κάτι...θα σου στείλω count...
    mia
    22.02.2005, 17:48
    έχω και άλλη ερώτηση!κοίταξα για συνθ..και τα φτηνότερα ξεκινούν από 100 ε (μεταχειρισμένα).Μήπως θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κάποιο virtual synth ώστε να γλυτώσω τα 100??(και χώρο...).Έχετε κάτι να μου προτείνετε;
    Pavlo
    22.02.2005, 18:43
    To midi κλαβιε το χρειαζεσαι για να στειλεις μεσα στο sonar midi πληροφοριες
    (νοτες,δυναμικη,διαρκεια κλπ).
    Αυτο γινεται συνδεοντας το midi out του κλαβιε με το midi in της audigy.
    Δεν χρειαζεσαι τους ηχους του.
    Για ηχους μπορεις να χρησιμοποιησεις το virtual synhth η καποιο dxi instrument (υπαρχουν πολλα με καταπληκτικους ηχους)
    mia
    25.02.2005, 01:12
    μμμμμμ...οπότε πρέπει να αγοράσω ένα κλαβιέ ε;σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου