ελληνική μουσική
    918 online   ·  210.833 μέλη

    Πόσο πιθανό είναι να πάρει ο Αλκαίος την πρωτιά στον τελικό της Eurovision;

    SugarFofi
    26.05.2010, 15:39

    Μην το γελάτε καθόλου. Βλέποντας προσεκτικά τις αποδόσεις των στοιχημάτων, και αναλογιζόμενοι την αστάθεια των προβλέψεων σε όλες τις διοργανώσεις της Eurovision, δεν είναι διόλου απίθανο ο Γιώργος να γυρίσει με μια πρωτιά στη βαλίτσα του.

    Αν δείτε τις αποδόσεις για το στοίχημα της πρωτιάς, η Ελλάδα στέκεται στην 11η-12η θέση με αποδόσεις από 21 έως 50 ανάλογα με την εταιρεία, το οποίο ακούγεται κάπως τρομακτικό. Εξετάζοντας όμως το στοίχημα για θέση στην τετράδα, δείχνει ότι ουσιαστικά τα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα. Μακάρι να κερδίσει γιατί έχω στοιχηματίσει 30 ευρώ στην πρωτιά του Αλκαίου εδώ.

    Στις πρώτες θέσεις του συγκεκριμένου στοιχήματος, βρίσκονται Αζερμπαϊτζάν, Ισραήλ, Γερμανία, Αρμενία και Σουηδία, με αποδόσεις από 1.20 έως 2.85. Στο αμέσως επόμενο block χωρών, με παρόμοιες αποδόσεις από 4.00 έως 6.00, βρίκεται και η Ελλάδα. Για δεδομένα eurovision, διαφορές γύρω στο 2.00 δεν είναι κάτι σοβαρό. Οι προτιμήσεις του κόσμου και των κριτών είναι οι μεγάλοι αστάθμητοι παράγοντες που πρωταγωνιστούν στο τελικό αποτέλεσμα.

    Άρα δεν είναι καθόλου απίθανο, την Κυριακή τα ξημερώματα να δούμε Αθηναϊκούς δρόμους πλυμηρισμένους από κόσμο και γαλανόλευκες. Μακάρι δηλαδή… απλά παίζει…


    linkin-fan
    26.05.2010, 16:00

    Δεν μπορώ να κρίνω από τώρα γιατί δεν έχω ακούσει και τα τραγούδια του 2ου ημιτελικού. Δε νομίζω όμως. Υπάρχουν δυνατές συμμετοχές, και μάλιστα έχει ακουστεί ότι τα φαβορί είναι όλα μαζεμένα στον ημιτελικό της Πέμπτης...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : linkin-fan στις 28-05-2010 08:31 ]


    takispag
    26.05.2010, 17:41

    Παράθεση:

    Το μέλος SugarFofi στις 26-05-2010 στις 15:39 έγραψε...

    Άρα δεν είναι καθόλου απίθανο, την Κυριακή τα ξημερώματα να δούμε Αθηναϊκούς δρόμους πλυμηρισμένους από κόσμο και γαλανόλευκες. Μακάρι δηλαδή… απλά παίζει…



    Χα, χα!! Άμα το δω κι αυτό....{#emotions_dlg.eek}

    Σοβαρά τώρα, δεν το βλέπω. Και δε νομίζω ότι αξίζει να φτάσει τόσο ψηλά. Άμα ήταν 20 χρονών, ακόμα και με το ίδιο τραγούδι να έβγαινε, ενδεχομένως να ήταν άλλη η άποψη μου. Τώρα τον έχω (αν προκριθεί στον τελικό) το πολύ για 7η με 10η θέση.


    gjb94
    26.05.2010, 20:25

    Κοιτάξτε ... Συμφωνώ με τον φίλω που όπως λέει και ο ίδιος δεν μπορούμε να κρίνουμε  ακόμα αλλα πιστεύω πως όλοι μας θα ΄θελα με να κερδίσει η Ελλάδα μας σε αυτόν τον διαγωνισμό.Πέρα από όλα αυτά , πρέπει να λάβουμε στα υπόψη μας πως υπάρχουν κάποιες πολύ δυνατές συμμετοχές

     

    >
    VOICETEACHER
    27.05.2010, 19:04

    Ολα παιζονται,τιποτα απιθανο,δεν εχουν πια και τοσο καλα τραγουδια οι αλλεs χωρεs......εγω τουλαχιστον σαν μουσικοs,δεν ακουσα κατι σουπερ ουαου........{#emotions_dlg.rockon}


    noizreduction
    27.05.2010, 20:32

    Μα ποιος σοβαρος Ελληνας ασχολειται με ενα τοσο παρακμιακο συμμαζωμα χρηματων κι ανθρωπων της showbiz; Και ποιος ειναι αυτος που εχει τοσα λεφτα στο υστερημα του, ωστε να στοιχηματιζει σε προστημενους αγωνες;

    Εχουμε τοσα προβληματα σα λαος που αντι να επικεντρωνομαστε σε αυτα, απορροφουμαστε σα ζωα απο οτιδηπτοε εχει σχεση με αρτο και θεαμα! Αρχαια ρωμη σε παρακμιακη κατασταση!

    Λυπαμαι οταν βλεπω μουσικους να συμμετεχουν ενεργα σε τετοιου ειδους πανηγυρια. Ιδιαιτερα οταν απο τη μια καταδικαζουμε ευκολα το ευπεπτο που εχει η ελληνικη σκηνη, ενω απο την αλλη επιδοκιμαζουμε τετοιου τυπου διαγωνισμους!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 27-05-2010 20:34 ]


    SouLRocK
    28.05.2010, 03:37

    ... όσο και να πάρει η Ελλάδα την πρωτιά στο μουντιάλ... αλλά πολύ πιο εύκολα θα στοιχηματιζα στην Ελλάδα... (θα χει κάποy 300 και που ξέρεις μπορεί να κανουμε κανα 2004 πάλι)


    -----------------
    "Look at the pain around me... This is what I cry for! Look at the pain around me... This is what I'll die for! See the sadness in their eyes... Melancholy in their cries..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 28-05-2010 03:40 ]


    SugarFofi
    28.05.2010, 13:17

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 27-05-2010 στις 20:32 έγραψε...

    Μα ποιος σοβαρος Ελληνας ασχολειται με ενα τοσο παρακμιακο συμμαζωμα χρηματων κι ανθρωπων της showbiz; Και ποιος ειναι αυτος που εχει τοσα λεφτα στο υστερημα του, ωστε να στοιχηματιζει σε προστημενους αγωνες;

    Εχουμε τοσα προβληματα σα λαος που αντι να επικεντρωνομαστε σε αυτα, απορροφουμαστε σα ζωα απο οτιδηπτοε εχει σχεση με αρτο και θεαμα! Αρχαια ρωμη σε παρακμιακη κατασταση!

    Λυπαμαι οταν βλεπω μουσικους να συμμετεχουν ενεργα σε τετοιου ειδους πανηγυρια. Ιδιαιτερα οταν απο τη μια καταδικαζουμε ευκολα το ευπεπτο που εχει η ελληνικη σκηνη, ενω απο την αλλη επιδοκιμαζουμε τετοιου τυπου διαγωνισμους!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 27-05-2010 20:34 ]



     

    Και τι μας έχει μείνει για να ξεχαστούμε από τα καθημερινά προβλήματα; δεν μπορείς συνέχεια να ασχολήσαι με τα πόσα μας φάγανε. Και μπορεί αυτό το είδος μουσικής να μην σου αρέσει αλλά παραμένει μουσική. Θεωρώ λάθος να καταδικάζουμε ότι δεν μας αρέσει.... Τώρα αν θα στοιχηματίσεις είναι προσωπική υπόθεση του καθενός. Προσωπικά μου προσφέρει μεγάλες συγκινήσεις, αγωνία και δράση που λείπουν από την καθημερινότητά μου...Γι' αυτό ΑΛΚΑΙΟΣ for ever!!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SugarFofi στις 28-05-2010 13:20 ]


    Athws
    28.05.2010, 13:50

    Δανία Αζερμπαιτζάν είναι καλούτσικα, το δικό μας απαράδεκτο, είναι καιρός να καταλάβει η ΕΡΤ ότι η trash υποκουλτούρα έχει σταματήσει να πουλάει, ας στέλνουμε κάτι αξιοπρεπές κι ότι βαθμό πάρει (σάμπως τώρα τι θα πάρουμε ; ) ή ας μην πηγαίνουμε καθόλου..

    Και μιά απορία που έχω για όλους που μαιμουδίζουν αγγλικό στίχο, κάποιος να τους ενημερώσει ότι διαχρονικά στο αγγλόφωνο τραγούδι σταρ γίνονται μόνο οι αγγλο-αμερικανοί, οι υπόλοιποι μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού, λοιπόν τα παιδάκια διάλεξαν το σιγουρότερο τρόπο να καταστρέψουν την (όποια) καριέρα τους..


    ai8erolamnos
    28.05.2010, 19:27

    Στο θέμα που θίγετε.... Ας συνειδητοποιήσουμε ότι το κομμάτι που μας εκπροσωπεί στη eurovision μας αντιπροσωπεύει ως Ελληνες.... Αν λοιπόν εμείς δεχόμαστε να είναι αυτή η εικόνα μας (λέγοντας αυτή εννοώ τις πρωτόγονες κραυγές και κατά τα άλλα ένα εμπορικό τραγούδι από πλευρά στίχου και μουσικής) ας χαρούμε με μία ενδεχόμενη καλή θέση που θα πάρουμε στο διαγωνισμό.....

    Υ.Γ. Εγώ υποστηρίζω το Βέλγο γιατί βγαίνει το παιδί απλά με την κιθάρα του και λέει μία ευηχη μπαλάντα.....


    Gamer13
    29.05.2010, 01:44
    po alli sizitisi ke afth ma ine sovaro alkaios for ever k sigoura pios sovaro an8ropos pistevi oti 8a vgoume prwtoi?
    rollinngstone
    29.05.2010, 13:30

    Οι πιθανότητες είναι ίσες για όλους, γιατί δεν υπάρχουν πιθανότητες. Τι είναι η Eurovision τέλος πάντων. Απομυζεί τα λεφτά μας, χωρίς την άδειά μας, για να προβάλλει κάτι το οποίο λίγοι θα το εκτιμήσουν (όχι ότι αξίζει την εκτίμησή τους). Η Eurovision είναι απλά ένα νέο μέσο που σκαρφίστηκαν οι μεγάλοι, για να μπορούν να εξασφαλίζουν τα λεφτά των άλλων, αλλά και ταυτόχρονα να τους προσφέρουν μια υποτυπώδης διασκέδαση, για την οποία να το παραδεχτούμε, κανένας μας δεν παρακολουθεί την Eurovision - έστω και αν δεν του αρέσει - με αηδία, ή με απόλυτη βαρεμάρα. Η πολυθρύλητη Eurovision είναι ακόμα ένα μέσο προμήθειας χρημάτων, έξυπνα πλασαρισμένο και υποστηριζόμενο από τον ίδιο τον κόσμο, με το δεσμό της ψηφοφορίας, αλλά στην ουσία μια επιχείρηση. Και μια επιχείρηση, όπως και να έχει, ο απώτερος σκοπός της είναι η ικανοποίηση των δικών της συμφερόντων.


    noizreduction
    29.05.2010, 13:46

    Παράθεση:

    Το μέλος SugarFofi στις 28-05-2010 στις 13:17 έγραψε...

     

     

    Και τι μας έχει μείνει για να ξεχαστούμε από τα καθημερινά προβλήματα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SugarFofi στις 28-05-2010 13:20 ]



     

    Tουλαχιστον στη δικη μου τσεπη θα ειναι 30€ περισσοτερα που θα διοχετευθουν σε καθημερινες αναγκες, οπως ψωμι, γαλα, οσπρια, ζυμαρικα κι αντε λιγο κρεας!

     

    Με το να βγαινει καποιος και να λεει ελευθερα "Οκ, εχω λεφτα για πεταμα..ε..και τι να τα κανω; Ας τα δωσω σε ενα στοιχημα για τη Γιουροβιζιον", ενω γυρω του ο κοσμος πειναει, μαλλον εχει στρεβλη αποψη για το τι ειναι καλο και τι ειναι κοινωνικο καλο!

     

    Εφοσον τα ειχες για πεταμα, ας τα εδινες σε καποιο συνανθρωπο σου που τα εχει αναγκη! Γιατι αυτα τα γραφεια στοιχηματων ( που ουσιαστικα διαφημιζεις με τοσο εκτενη αναλυση αποδοσεων και προκαλω τους admin και mod να παρεμβουν διοτι γινεται εμμεση αναφορα σε στοιχηματα απο μελους που εγγραφηκε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για να μας πει για τις αποδοσεις και που μπορουν να στοιχηματισουν! ) εχουν βγαλει τα λεφτα τους στο 40πλασιο.

     

    Τι να πω...εαν η λογικη μας φτανει μεχρι την ακρη του κουβα, τοτε τι μπορει να περιμενει κανεις απο αυτη την κοινωνια...


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 29-05-2010 13:48 ]