ελληνική μουσική
    512 online   ·  210.842 μέλη
    joan
    27.01.2005, 02:55
    Συμφωνείτε με την επιλογή της Έλενας Παπαρίζου για να μας εκπροσωπήσει στο φετινό διαγωνισμό της Eurovision ?

    Συμφωνείτε με την απομάκρυνση της Δάφνης Μπόκοτας από τη παρουσίαση του διαγωνισμού ?
    frufru
    27.01.2005, 13:02
    ΟΥΑΟΥΟΥ!!!!!!!
    EUROVISION!!!!!!!!!!
    (ειναι σαν του Πανουση το ουαου thlekarta!)
    Ομολογω οτι εχω καλεσει πορεια διαμαρτυριας που θα καταληγει στο Ραδιομεγαρο της ΕΡΤ για την επαναφορα της Μποκοτα! Θα συμμετεχουν φοιτητικοι συλλογοι με αποφασεις απο συνελευσεις,ολη η εξωκοινοβουλευτικη αριστερα,η καθεστωτικη αριστερα με Π.Α.Μ.Ε ,επιτροπη ειρηνης κλπ!!!!!

    Για το Ελενακι εχουμε πεθανει στην αγωνια! Βεβαια εχουμε οργανωσει delivery μεχρι τον διαγωνισμο οπου οι μαναδες και οι γιαγιαδες της πηγαινουν καθε πρωι αυγα χωριατικα να ρουφαει ωμα για την φωνουλα της!

    Konnie
    27.01.2005, 13:18
    Ρε παιδι μου τι να πεις πια γι'αυτην την Eurovision. Εχει καταντησει κουραση αυτο το θεμα.Νομιζω πως ετσι που εχει γινει η υποθεση,ποιος θα εντυπωσιασει περισσοτερο,ποιος θα κανει τα περισσοτερα ακροβατικα κτλ,δεν αξιζει πια μια πρωτια.Υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις,αλλα σπανιως αμοιβονται.

    Οσο για μας,λυσσα κακια μας εχει πιασει πια!Αφου παιζει κλικαρια με τις χωρες του Βορρα,ακομα δεν το εχουμε χωνεψει?Εγω νομιζω οτι τα εχουμε παιξει τα χαρτια μας σαν συμμετοχη.Αφου κ περσι σκιστηκαν με το promotion κ δε μειναν ευχαριστημενοι,ε,φετος μια απο τα ιδια,και χειροτερα.

    Εγω παντως εχω ξενερωσει.Θα το παρακολουθησω ομως,μπας και ξετρυπωσω μες στις μιμησεις τιποτα αυθεντικο

    nikos_music
    27.01.2005, 13:23
    Thelw na epishmanw kati. Wraia kai petixhmena kapoia sxolia peri Eurovision kai se alla topic pou eida.
    Omws diafwnw me kati-oxi mono me to thema EUROVISION alla kai me alla pou exoun paromoia antimetwpish apo pollous.
    Kanenas POTE den eipe gia thn Eurovision oti paragei politismo. Den katalabenw loipon giati mbenoune polloi sthn logikh na to sxoliasoun petixenontas to antitheto apotelesma apo afto pou nomizoun-ase pou ektithente kai oi idioi.
    Gia na mhn pareksigithw den anaferomai se kapion sigekrimena-eksalou den tha kolaga na to kanw. Aplws me kourazei olh afth h tash apo anthrwpous pou ipotithete oti iposthrizoun thn "texnh" na peftoun pio xamhla apo afta pou koroideboun.
    Ta pragmata einai apla. Mhn ta kanoume poliploka. Allwste mesa sto "panigiri" h "party" ths Eurovision polles fores pigan spoudaies fwnes kai wraia tragoudia. Akomh kai ta "kits" pou ipirksan einai xarakthristika ths koinwnias kai exoun mia simeiologia.
    H thesh h dikh mou einai pws otan thewroume kati eksw apo thn aisthitikh mas h to opoio epipedo mas ,mboroume apla na adiaforisoume. Kai na exoume kai thn magkia na aftosarkazomaste giati kaneis den einai teleios...

    frufru
    27.01.2005, 13:45
    Quote:

    Το μέλος nikos_music στις 27-01-2005 στις 13:23 έγραψε:

    Thelw na epishmanw kati. Wraia kai petixhmena kapoia sxolia peri Eurovision kai se alla topic pou eida.
    Omws diafwnw me kati-oxi mono me to thema EUROVISION alla kai me alla pou exoun paromoia antimetwpish apo pollous.
    Kanenas POTE den eipe gia thn Eurovision oti paragei politismo. Den katalabenw loipon giati mbenoune polloi sthn logikh na to sxoliasoun petixenontas to antitheto apotelesma apo afto pou nomizoun-ase pou ektithente kai oi idioi.
    Gia na mhn pareksigithw den anaferomai se kapion sigekrimena-eksalou den tha kolaga na to kanw. Aplws me kourazei olh afth h tash apo anthrwpous pou ipotithete oti iposthrizoun thn "texnh" na peftoun pio xamhla apo afta pou koroideboun.
    Ta pragmata einai apla. Mhn ta kanoume poliploka. Allwste mesa sto "panigiri" h "party" ths Eurovision polles fores pigan spoudaies fwnes kai wraia tragoudia. Akomh kai ta "kits" pou ipirksan einai xarakthristika ths koinwnias kai exoun mia simeiologia.
    H thesh h dikh mou einai pws otan thewroume kati eksw apo thn aisthitikh mas h to opoio epipedo mas ,mboroume apla na adiaforisoume. Kai na exoume kai thn magkia na aftosarkazomaste giati kaneis den einai teleios...






    Οταν χανουμε το χιουμορ μας ακομα και για θεματα οπως η Eurovision και μας πιανει ακομα και (οχι στο συγκεκριμενο μονο ) σε τετοια θεματα αυτου του ειδους η σοβαροφανεια μαλλον θα καταληξουμε να συζηταμε σοβαρα και στοχαστικα για το αν η Μποκοτα επρεπε να μεινει στο ζητημα η οχι.
    Οταν για κατι γινεται πλακα δεν σημαινει οτι επειδη καποιος αδιαφορει περναει την ωρα του απλα ''περιπαιζοντας'' το αλλα μαλλον κατι θα θελει να πει και κανοντας πλακα..
    Γιατι το χιουμορ και η σατυρα δεν ειναι ενα ειδος κακεντρεχειας αλλα προβληματισμου..Προβληματισμος γιατι καθε μερα ανθρωποι πεθαινουν ,γιατι οι ανθρωποι χαμογελουν λιγοτερο ,γιατι η μουσικη μας παιδεια μερα με την μερα φθινει,γιατι ολοκληρος ο κοσμος πασχει απο φτωχια και μιζερια....και μεσα σε ολα αυτα το πρωτο θεμα των ειδησεων των εκπομπων και ακομα και των δικων μας συζητησεων ειναι το αν η Μποκοτα εφυγε απο την Eurovision....Με αυτην την λογικη δεν νοιωθω να εκτιθεμαι λοιπον...
    vouliakis
    27.01.2005, 13:51
    Quote:

    Το μέλος frufru στις 27-01-2005 στις 13:45 έγραψε:

    Γιατι το χιουμορ και η σατυρα δεν ειναι ενα ειδος κακεντρεχειας αλλα προβληματισμου...





    Ναι, frufru. Το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Η αδιαφορία μπορεί από πολλούς να ερμηνευτεί σαν αποδοχή ή αντίθετα σαν ελιτίστικος σνομπισμός.
    frufru
    27.01.2005, 13:59
    Quote:

    Το μέλος vouliakis στις 27-01-2005 στις 13:51 έγραψε:

    Quote:

    Το μέλος frufru στις 27-01-2005 στις 13:45 έγραψε:
    [i]
    Γιατι το χιουμορ και η σατυρα δεν ειναι ενα ειδος κακεντρεχειας αλλα προβληματισμου...





    Ναι, frufru. Το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Η αδιαφορία μπορεί από πολλούς να ερμηνευτεί σαν αποδοχή ή αντίθετα σαν ελιτίστικος σνομπισμός.

    [/I]




    nikos_music
    27.01.2005, 14:02
    An diabasete to profile mou edw kai tis apanthseis pou exw dwsei kata kairous se diafora themata,mono sobarofanhs kai snomb den eimai....
    Antithetws!
    Mallon den katalabate kala ti grafw sthn apanthsh mou
    Ektos kai an thewrhsate pws milousa gia esas,opote ekei einai kathara diko sas thema.
    Diabaste ksana TI grafw . An me eixe enoxlhsei kati proswpika apo thn thesh kapoiou tha to eixa epishmanei. Milisa genikws kai oxi mono gia to forum edw.
    Kai an diabaste ti egrapsa, to thema ths "sobarofaneias" ethiksa gia osous to ekproswpoun
    Kai apo thn stigmh pou ksexwrisa to humor apo tis alles "sobares" theseis sto thema, einai kouto na strefeste enantia sthn topothethsh mou apo thn stigmi pou simfwna me tis theseis sas leme to idio pragma

    h Adiaforia gia pragmata xaza opws to na thes na deikseis to epipedo sou (sobarofaneia) den einai snombismos oute apodoxh alla thesh.

    nikos_music
    27.01.2005, 14:07
    Το μέλος frufru στις 27-01-2005 στις 13:45 έγραψε:
    [i]
    Γιατι το χιουμορ και η σατυρα δεν ειναι ενα ειδος κακεντρεχειας αλλα προβληματισμου...



    Den milisa gia tous anthrwpous pou kanoune humor.....
    Mhn ksexname omws pws iparxoun kai anthrwpoi pou nomizoun pws exoun humor...
    kai aftoi einai xeiroteroi apo aftous pou den exoun.....

    vouliakis
    27.01.2005, 14:10
    Νίκο, κατάλαβα όσα έγραψες. Κι εγώ, τοποθετήθηκα γενικά. Αφορμή μου έδωσαν όσα έγραψε η frufru.

    frufru
    27.01.2005, 14:11
    Τελος παντων επειδη δεν θεωρω σκοπιμο να ανοιξουμε ''διαμαχες '' χωρις λογο(?) ας πουμε πως απλα ο,τι λες και ο,τι λεω και ο,τι λεει ο καθενας τελοσπαντων το κοιταμε απο διαφορετικες οπτικες γωνιες ο καθενας....Αυτο βγαζει σε ολους ενα δικιο και ειμαστε χαρουμενοι(?επισης).
    nikos_music
    27.01.2005, 14:14
    Epishs tha parakalousa h frufru na bgalei thn photografia mou apo to eikonidio ths gia na mhn iparxei parekshghsh..........


    (metaksi mas, eimai fanatikos ths Mbokota........ )




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: nikos_music on 27-01-2005 14:36 ]
    Hastaroth
    27.01.2005, 22:51
    Quote:

    Το μέλος nikos_music στις 27-01-2005 στις 14:14 έγραψε:


    (metaksi mas, eimai fanatikos ths Mbokota........ )


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: nikos_music on 27-01-2005 14:36 ]





    Την Μπόκοτα την είχα γνωρίσει προσωπικά πρίν από πολλά χρόνια,στο ξεκίνημά της.Την είχα δεί στο κτίριο τής ΕΡΤ στίς πρόβες γιά την επιλογή τραγουδιού γιά την Eurovision,και το τραγούδι που είχε πεί μού φάνηκε αρκετά καλό-άν και δέν προκρίθηκε τελικά.Αργότερα,ένας φίλος μου συνθέτης (που μετέπειτα συμμετείχε στήν Eurovision με το τραγούδι "Κλόουν") τής ζήτησε να παρουσιάση μιά συναυλία του στην οποία έπαιξα και εγώ και από αυτή την αιτία την γνώρισα.Τίς λίγες φορές που την παρακολούθησα ώς παρουσιάστρια μπορώ να πώ οτι είναι καλή στην δουλειά της.Τώρα το γιατί έφυγε από την όλη υπόθεση,νομίζω οτι δέν είναι και τόσο...κοσμοϊστορικής σημασίας.Στόν χώρο τής show business συμβαίνουν αυτά και άλλα πολλά και διάφορα.Σίγουρα η Μπόκοτα θα ακολουθήση κάποια άλλη πορεία και μακάρι να τα πάη εξ ίσου καλά.

    Αλλωστε έτσι όπως έχει γίνει πλέον το Eurovision song contest,μόνο songs δέν παρουσιάζονται εκεί.....
    jorge
    01.03.2005, 16:18
    Από αυτή τη στιγμή ο διαγωνισμός της Eurovision μετονομάζεται
    σε "Διαγωνισμό Ομορφίας της Eurovision".

    Σας παρουσιάζω το φαβορί της βραδιάς, την Ελβετία.



    επισυναπτόμενα: swiss.jpg 
    Jasmine
    01.03.2005, 17:57
    Σωστός jorge!!! Το θέμα είναι πια ότι μετά την ελευθερία της γλώσσας, (οι χώρες όλες μπορούν να στέλνουν τα τραγούδια τους σε όποια γλώσσα θέλουν, και συνήθως πλέον στα αγγλικά προτιμάνε), δεν ξέρεις πλέον γιατί να παρακολουθήσεις το διαγωνισμό. Που είναι το προσωπικό χρώμα κάθε χώρας?? Τα χαρακτηριστικά της?? Η γλώσσα της?? Η μουσική της παράδοση?? Να ξέρεις βρε παιδί μου, αυτό είναι ΕΛΛΑΔΑ, αυτό είναι ΓΕΡΜΑΝΙΑ, αυτό είναι ΙΤΑΛΙΑ!! Όσο για τη Μπόκοτα, πιστεύω ότι ήταν πάρα πάρα πολύ καλή στη δουλειά της, όσον αφορούσε τουλαχιστον το διαγωνισμό και τους σχολιασμούς που έκανε για κάθε χώρα!! Κρίμα που έφυγε...κρατούσε το διαγωνισμό ζωντανό...
    nikos_music
    01.03.2005, 19:43
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 01-03-2005 στις 16:18 έγραψε:

    Από αυτή τη στιγμή ο διαγωνισμός της Eurovision μετονομάζεται
    σε "Διαγωνισμό Ομορφίας της Eurovision".

    Σας παρουσιάζω το φαβορί της βραδιάς, την Ελβετία.










    Eides h Elbetia? Mia xara. An kai exw genethlia ekeinh th bradia,mou fenetai telika pws tha to dw......

    revekka
    01.03.2005, 20:05
    παρακολούθησα αρκετές φορές το διαγωνισμό της eurovision, και συμφωνώ κι εγώ πως δεν είναι διαγωνισμός τραγουδιού.

    πρώτη φορά βλέπω διαγωνισμό στον οποίο το να κάνεις κάτι το ίδιο με τους άλλους, στο ίδιο ύφος, και να επαναλαμβάνεσαι συνεχώς θεωρείται πλεονέκτημα. χωρίς να λέω πως όσοι λαμβάνουν μέρος δεν είναι μουσικοί.

    αυτοί που τολμάνε κάτι διαφορετικό είναι αυτοί που μάλλον δε θα κερδίσουν το διαγωνισμό. πέρσι μου άρεσε πάρα πολύ το τραγούδι της γερμανίας, can't wait until tonight. φέτος δεν άκουσα τίποτα ακόμα, ούτε τις συμμετοχές της ελλάδας και της κύπρου, μάλλον θα τις ακούσω εκείνη τη βραδιά.

    υ.γ. έτσι όπως είδα τις ελβετίδες στη σειρά κατα ύψος σκέφτηκα τους ντάλτον και τον λούκυ λουκ. θα είναι πολυ πετυχημένες αν ντυθούν ντάλτον στα καρναβάλια!

    it is not the ordinary things that threaten to close an open mind


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 01-03-2005 20:56 ]
    Hastaroth
    01.03.2005, 23:55
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 01-03-2005 στις 16:18 έγραψε:

    Από αυτή τη στιγμή ο διαγωνισμός της Eurovision μετονομάζεται
    σε "Διαγωνισμό Ομορφίας της Eurovision".

    Σας παρουσιάζω το φαβορί της βραδιάς, την Ελβετία.










    Και μιά και το...αεροπορικό μου μάτι ξεχώρισε στά μπλουζάκια τών μαννεκέν (συγγνώμην,τών τραγουδιστριών ήθελα να πώ...) το όνομα μιάς αεροπορικής εταιρείας,μπερδεύτηκα και νόμιζα οτι επρόκειτο γιά διαφήμιση τής εταιρείας αυτής ("Πετάξτε μαζί μας,να δήτε τί..θέα μπορείτε να απολαύσετε και μέσα στο αεροπλάνο,όχι μόνο κυττώντας έξω απ'τα παράθυρα...)
    MariannaP
    02.03.2005, 10:27
    Κύριε Hastaroth τίποτα δε σας ξεφεύγει!!!

    Ρε παιδιά, σίγουρα είναι από την Ελβετία τα κορίτσια;;;
    Ούτε ένα ρολογάκι δε βλέπω...
    santourman
    02.03.2005, 10:42
    Aggelina το αλπικό τοπίο από πίσω δε σου φτάνει ?