ελληνική μουσική
    449 online   ·  210.826 μέλη
    cgkou
    28.05.2010, 09:46

    Ξέρει κάποιος πόσσα χρόνια χρειάζεται κάποιος στο ωδείο για να βγάλει την μουσική θεωρία?(πόσσες τάξεις δηλαδή χρειάζεται?)


    takispag
    28.05.2010, 15:34

    Αν δεν έχει αλλάξει κάτι (και αν τα θυμάμαι καλά), και με προϋπόθεση μελέτης για να μην χάνονται τάξεις, είναι 3 χρόνια η θεωρία, άλλα τόσα η αρμονία, και μετά  γύρω στα 2 χρόνια το ειδικό αρμονίας.


    caterina08
    28.05.2010, 21:04

    αναλυτικα ειναι 2 χρονια προθεωρια (εχω γνωρισει ατομα πουν δεν τα εχουν κανει λογω τακτικης του ωδειου) 3 θεωριες και 3 αρμονιες. απο κει και περα αν καποιος θελησει να προχωρισει σε αποκτηση πτυχιου πχ του οργανου προχωρα σε ιστορια μορφολογια ορχηστρα η χορωδια διδασκαλειες και δε συμαζευεται

    Για τα παραπανω αναφερομαι μονο στα υποχρεωτικα μαθηματα


    pianoteacher
    30.05.2010, 02:11

    Η ύλη της θεωρίας, ως αντικείμενο, ορίζεται από τον κανονισμό του Κρατικού Ωδείου Βορείου Ελλάδος (αυτό το περιβόητο και ιδιαιτέρως σύγχρονο (!) ΦΕΚ του Βασιλείου της Ελλάδος!!!). Από 'κεί και πέρα το κάθε ωδείο σε συνεργασία με τον υπεύθυνο καθηγητή ορίζει το πώς θα μοιραστεί χρονικά αυτή η ύλη. Γι' αυτό μπορεί να συναντήσεις διαφορετικά έτη σπουδών, χωρίς να αλλάζει το περιεχόμενο. π.χ. εγώ ώς μαθήτρια (πρίν αρκετά χρόνια) έκανα 5 έτη θεωρία. Ως καθηγήτρια έχω συναντήσει σε ωδεία να είναι 3 χρόνια. Μία βασική διαφορα είναι οτι σε κάποια ωδεία η θεωρία χρεώνεται ξεχωριστά, οπότε φυσικά σε συμφέρει να είναι λίγα χρόνια, ενώ σε άλλα (όπως εκεί που πήγαινα εγώ τότε) συμπεριλαμβάνεται στα δίδακτρα του οργάνου (γιαυτό και δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα το πόσα χρόνια θα διαρκούσε. Αντίστοιχα ακολουθεί και το solfege, με βασική διαφορά τη μέθοδο (δλδ ποιά σειρά βιβλίων) διδάσκει κάθε ωδείο. Εμείς διδασκόμασταν τη σειρά "Jeux de rythms... Jeux de cles" του Jollet, το οποίο συνολικά είναι 9 τεύχη και επιλεκτικά κάναμε τα 5. Όσα ωδεία διδάσκουν Καλομοίρη ή Lemoine συνήθως προλαβαίνουν σε 3 χρόνια. Ελπίζω να σε βοηθησα. Καλή συνέχεια!!!