ελληνική μουσική
    560 online   ·  210.844 μέλη

    Αρβανιτάκη-Τσανακλίδου 14/6/2010, Θέατρο Δάσους Θεσσαλονίκης

    alkyoni
    01.06.2010, 14:35

     

    ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 2010

    «Του ονείρου η αύρα μας ενώνει…»
    Συναντηθήκαμε πριν χρόνια όταν και οι δύο ψάχναμε τον δρόμο μας. Έκτοτε πέρασε πολύς καιρός, όμως κάθε φορά που κλέβαμε λίγο χρόνο για μας, μοιραζόμασταν μυστικά και όνειρα. Καμιά φορά και φόβους…

    Λέγαμε κάποια στιγμή να φτιάξουμε μια ωραία παράσταση! Δε βιαζόμασταν. Ήρθε μόνο του και με τρόπο φυσικό. Φέτος το καλοκαίρι ταξιδεύουμε παρέα. Παίρνουμε όπλο τα τραγούδια μας, συντρόφους μας οχτώ υπέροχους μουσικούς και με το νου και την καρδιά πάμε να βρούμε τους φίλους μας, να θυμηθούμε το όνειρο, αυτό που από παλιά μας ένωνε.

    Καλή μας συνάντηση…
    Τάνια – Ελευθερία

    -----

    Ενορχηστρώσεις: Δημήτρης Μπαρμπαγάλας
    Αλέξανδρος Κτιστάκης
    : τύμπανα
    Γιάννης Κυριμκυρίδης: πιάνο-πλήκτρα
    Θωμάς Κωνσταντίνου: ούτι, λαούτο, τσουμπους, μπουζούκι
    Δημήτρης Μπαρμπαγάλας: ηλεκτρική και ακουστική κιθάρα
    Θέμης Νικολούδης: βιολί, τρομπέτα
    Αλέξανδρος Παρασκευόπουλος: μπάσο
    Άγγελος Πολυχρόνου: κρουστά
    Τάκης Φαραζής: πιάνο – πλήκτρα

    Επιμέλεια ήχου: Μανώλης ΟλλανδέζοςΑργύρης Λιανός
    Σχεδιασμός φώτων: Phil Hills
    Χειρισμός φώτων: Μαρία Βενετάκη

    -----

    Info

    Ώρα έναρξης: 9.30μμ

    Σημεία Προπώλησης: Metropolis, Ανέμη, Public, Εκδοτήρια Αριστοτέλους,
    www.ticketservises.gr και στο 210 7234567

    -----

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ
    14/6 Θεσσαλονίκη Θέατρο Δάσους
    15/6 Ιωάννινα Θέατρο ΕΗΜ
    29/6 Βόλος Ανοιχτό Θέατρο "Μελίνα"
    30/6 Πάτρα Αρχαίο Ωδείο

    Οργάνωση Παραγωγής: On Stage

    --------
    Πηγη:
    http://www.postyourevent.gr/event/index.php?option=com_content&view=article&id=171%3Asugarhouse-by-dj-paul-remvi-&catid=34%3Aarticles&Itemid=54〈=el

     


    alkyoni
    14.06.2010, 02:36

    Εν οψη της συναυλιας τους στην Θεσσαλονικη, οι δυο ερμηνευτριες εδωσαν μια πολυ ενδιαφερουσα συνεντευξη στην εφημεριδα "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ της Κυριακης" 13.6.2010  :


    Συντροφικές γυναίκες, συντροφικά τραγουδούν…

    Στην κατηγορία: Τέχνες

    Ημερομηνία: 13/06/2010

    Κέφι, τραγούδι, χορός; Μπορεί. Αν και δεν είμαστε σίγουροι ότι το πρόγραμμα της Ελευθερίας Αρβανιτάκη και της Τάνιας Τσανακλίδου (και τούμπαλιν) θα είναι μόνο ανάλαφρο και δεν θα αναδείξει εντός μας προβληματισμούς, αναζητήσεις, ερωτηματικά -άλλωστε αυτός δεν είναι και ο ρόλος ενός πραγματικού καλλιτέχνη; Από τη συζήτηση των τριών μας προκύπτει ένα πολύ ευχάριστο κλίμα μεταξύ των δύο κυριών της ελληνικής μουσικής σκηνής, που δηλώνουν σε ετοιμότητα καλοκαιρινή, με διάθεση εκδρομική και πρόθεση ψυχαγωγική.

    Της Κυριακής Τσολάκη
    ktsolaki@makthes.gr
    />
    Λένε ότι η λύτρωση έρχεται έπειτα από κόπο και τριβή πολλή με τον εαυτό σου, έπειτα από ψάξιμο, ανησυχίες και αγωνία. Οι δύο από τις ωραιότερες φωνές της ελληνικής μουσικής σκηνής λειτουργούν έτσι ακριβώς. Στόχος όλων των εμφανίσεών τους είναι η κάθαρση, αυτή η απελευθερωτική δύναμη που έχει η μουσική στις ίδιες και στο κοινό, αλλά δεν την επιζητούν με εύκολα μέσα. Στύβουν μυαλό, ακούν καρδιά, πειραματίζονται και προχωρούν σε ένα πρόγραμμα που ο τίτλος του "Του ονείρου η αύρα μας ενώνει" μαρτυρά τη συντροφικότητά τους. Δηλώνει όμως και τον οραματισμό τους. Δεν περιορίζονται στο να μας κάνουν να περάσουμε καλά, αλλά θέλουν μέσα από αυτό και να θυμηθούμε και να νοσταλγήσουμε, και να γελάσουμε ή και, γιατί όχι, να συγκινηθούμε.
    Η συζήτηση μαζί τους κυλάει ευχάριστα. Ξεκαρδίζονται, συμφωνούν, αλλά και διαφωνούν αν χρειαστεί. Άλλωστε, είναι φίλες χρόνια, έχουν θάρρος η μια στην άλλη. “Μαλώνουμε… Μου βάζει όρους και με στεναχωρεί. Θέλει να αδυνατίσω, αλλά δεν μπορώ να το κάνω. Το μωρό μου με θέλει να είμαι κομψή κι ωραία!”, λέει με χιούμορ η
    Τάνια Τσανακλίδου.

    Μέσα σε όλα αυτά τα χρόνια δεν έτυχε να ξανασυνεργαστείτε σε ένα κοινό πρόγραμμα. Πώς προέκυψε αυτήν τη φορά;
    Τ.Τ. Με την Ελευθερία είχαμε βρεθεί στην αρχή της καριέρας μας σε σχήματα άλλων. Αγαπηθήκαμε από τότε. Πάντα ξέραμε ότι θα ερχόταν η μέρα που θα συνεργαζόμασταν. Τελικά, αυτό ήρθε μόνο του και μας χαροποίησε ιδιαίτερα. Είναι για μας ένα ωραίο παιχνίδι.

    Πώς θα χαρακτηρίζατε η μια την άλλη;
    Τ.Τ. Θεωρώ ότι δεν είμαστε ίδιες, αλλά μπορούμε να λειτουργήσουμε συμπληρώνοντας η μια την άλλη. Φαντάζομαι την Ελευθερία σαν ένα πορσελάνινο εύθραυστο πλάσμα πάνω στη σκηνή, το οποίο καμαρώνω, εγώ που είμαι χώμα, γη και φωτιά. Μου αρέσει η ακρίβειά της όταν τραγουδάει, η λεπτότητα του αισθήματος που δεν είναι ποτέ υπερβολικό, αλλά υπαινικτικό. Αυτά είναι τα στοιχεία της που με γοητεύουν βαθιά.

    Ε.Α. Για μένα η Τάνια, εκτός από γήινη, είναι μια μητρική αγκαλιά, μια ερμηνεία βαθύτατου πάθους, με μια πολύ υψηλή αισθητική. Όταν τραγουδά, τονίζει την κρυφή λέξη που φανερώνει το αίσθημα. Μου αρέσει η βραχνάδα της φωνής της, που έχει την αίσθηση της απώλειας αλλά και της παρηγοριάς ταυτόχρονα. Όλα αυτά δεν τα έχω ξαναπεί, αλλά τα έχω σκεφτεί ακούγοντάς την.

    Ο επαγγελματισμός ή η ανθρώπινη επαφή καθορίζει την επιτυχία σε τέτοιες συμπράξεις;
    T.Τ. Ο επαγγελματισμός είναι αυτονόητος. Η μεγάλη χαρά όμως είναι η ανθρώπινη επαφή είτε μεταξύ μας είτε με τον κόσμο.

    Ε.Α. Νομίζω ότι ο επαγγελματισμός είναι κάτι που θαυμάζουμε πολύ η μια στην άλλη. Θαυμάζεις τον τρόπο εκφοράς- όσο κι αν μερικές φορές φαίνεται πιο χαλαρός ή και διαφορετικός- ή την προσοχή του άλλου πάνω στη σκηνή. Σ’ εμάς υπάρχει η καλλιτεχνική εκτίμηση εξ ου και η συνεργασία, αλλά υπάρχει και ένας βαθύς σεβασμός και φιλία. Συντρέχουν δηλαδή και οι δυο προϋποθέσεις. Από εκεί και πέρα η φιλία δεν συνεπάγεται απαραίτητα καλλιτεχνικό δέσιμο.

    Και οι δύο έχετε στο ενεργητικό σας πολλές άλλες συνεργασίες με καταξιωμένους δημιουργούς κι ερμηνευτές. Ποιο είναι το κέρδος και ποια η απώλεια από τέτοιες συμπράξεις;
    Τ.Τ. Θυμάμαι ότι στις ευτυχισμένες συνεργασίες πήγαινα συνήθως στο νοσοκομείο, γιατί σωματοποιούσα την έντασή τους. Από εκεί και πέρα το κέρδος σε τέτοιες δουλειές είναι η ξεκούραση και το γεγονός ότι δεν σηκώνεις στις πλάτες σου το βάρος μιας παράστασης. Είναι ευλογία την ώρα που φεύγεις από τη σκηνή να ξέρεις ότι παίρνει τη θέση σου ένας άνθρωπος που θα εξελίξει την παράσταση από εκεί που την άφησες. Επιπροσθέτως, οι επί της ουσίας συνεργασίες σε βελτιώνουν, διευρύνουν τα όριά σου κι ανοίγουν τους ορίζοντές σου. Δεν μιμείσαι, αλλά εμπνέεσαι από τον άλλον και εξελίσσεσαι. Από εκεί και πέρα υπάρχει και η απώλεια της αυτολογοκρισίας. Το γεγονός ότι όταν μοιραζόμαστε τη σκηνή με κάποιον δεν επιτρέπεται να είμαστε ασύδοτοι, αλλά προσεκτικοί και διακριτικοί. Αυτό ενδεχομένως και να μας περιορίζει, να κάνει πιο ελεγχόμενες τις επιλογές μας.

    Ε.Α. Θεωρώ ότι οι συνεργασίες είναι σαν ένα ζευγάρωμα που έχει τον κίνδυνο να γίνει μαλλιά κουβάρια κι έχει και την ευτυχία να μαθαίνει να μοιράζεται, να κάνει οικογένεια, να αφήνει και να απαιτεί ελευθερία, να δημιουργεί από αυτή τη συνύπαρξη και να προχωρά σε γάμο. Όλο αυτό έχει το κέρδος του, έχει όμως και τις απώλειές του.

    Τα δύο τελευταία σας άλμπουμ, η “Προσωπογραφία” και “Και τα μάτια κι η καρδιά”, τι χώρο καταλαμβάνουν σε αυτό το πρόγραμμα;
    Ε.Α. Στη συνεύρεσή μας δεν μπαίνουν μπροστά τα άλμπουμ, αλλά η ίδια η συνεργασία, που είναι πολύ ουσιαστική. Στη διάρκεια του προγράμματος θα ερμηνεύσουμε τραγούδια που δεν έχουμε ξαναδοκιμάσει και θα μοιραστούμε πολλά κομμάτια. Πάντως, στην παράσταση βρίσκεται και είναι ζωντανή όλη η τελευταία περίοδος καθεμίας, χωρίς να την καθορίζουν τα πιο πρόσφατα άλμπουμ.

    Τ.Τ. Εμένα το προηγούμενό μου άλμπουμ ήταν πριν από επτά χρόνια. Έτσι εξακολουθώ να έχω έρωτα με τα νέα τραγούδια της “Προσωπογραφίας”, τα οποία δεν χόρτασα κι έχω ακόμη ανοιχτούς λογαριασμούς μαζί τους, μυστικά που δεν μου αποκαλύφθηκαν. Πολλά από αυτά έχουν θέση στο πρόγραμμα όπως και κομμάτια του Μιχάλη Δέλτα, με τον οποίο ήταν το παλιότερο Cd μου, όπως και τραγούδια που μου έγραψαν άλλοι δημιουργοί.

    Ποιο ήταν το κριτήριο επιλογής των κομματιών γι’ αυτό το πρόγραμμα;
    Τ.Τ. Σε κάθε πρόγραμμα μπορεί να υπάρξει μια αρχική ιδέα, η οποία στην πορεία ίσως και να επαναπροσδιοριστεί ή να δεχτεί διάφορες προσαρμογές. Στη συγκεκριμένη περίπτωση καθίσαμε ένα απόγευμα στο σπίτι μου και σκεφτόμασταν πώς θα έχουμε τη χαρά να κάνουμε τα τραγούδια μας να αλληλοσυμπληρώνονται. Αυτό που θέλαμε από την αρχή ήταν να υπάρξει μια στιγμή όπου θα μείνουμε μόνες μας με δύο πιάνα, να περάσουμε δηλαδή σε μια ωραία αφαίρεση που θα έχει όμως πλούτο και βαθιά μουσικότητα. Νομίζω ότι θα είναι πολύ όμορφη αυτή η δωρική και λυρική ταυτοχρόνως στιγμή.

    Είστε δύο από τις ωραιότερες φωνές της ελληνικής μουσικής σκηνής, αλλά και δύο πολύ ενδιαφέρουσες γυναίκες με προσωπικές αναζητήσεις. Η καταβύθιση στον εαυτό σας, η αυτογνωσία επηρεάζει θετικά την ερμηνεία;
    Τ.Τ. Όσον αφορά τον εαυτό μου, τον καθορίζει απόλυτα. Έτσι εργάζομαι τα τελευταία 15 χρόνια. Οι δουλειές μου είναι εργαλεία για να ανακαλύψω, να ανιχνεύσω και να φωτίσω πλευρές και πτυχές μου τις οποίες έξω από την τέχνη μπορεί να ήταν και πολύ οδυνηρό να τις προσεγγίσω, αφού η τέχνη μάς επιτρέπει να μπαίνουμε και σε περιοχές που είναι δυσπρόσιτες στο μυαλό. Στη συνεργασία μου με την Ελευθερία όμως δεν είναι αυτό το ζητούμενο. Εκείνο που πρώτα από όλα επιθυμεί η ψυχή μου είναι η χαρά να είμαι μαζί της πάνω στη σκηνή. Και να παίξουμε λιγάκι. Και να ευχαριστηθούμε. Να πάμε το καλοκαίρι, ας πούμε, για μια συναυλία και μετά να επισκεφθούμε ένα μπαρ, να χορέψουμε και να κάνουμε και μια εκδρομή. Για μένα αυτό το καλοκαίρι είναι ένα πολύ ωραίο ταξίδι και το έχει πολύ μεγάλη ανάγκη η ψυχή μου να είναι έτσι…

    Ε.Α. Σαφέστατα η αυτογνωσία επηρεάζει θετικά την ερμηνεία. Εξάλλου, κάθε περιοδεία είναι σαν να φτιάχνεται μια καινούργια οικογένεια, όπου μέσα της ξαναμαθαίνεις πράγματα για τον εαυτό σου, ανασυγκροτείσαι και επηρεάζεσαι ερμηνευτικά. Αφήνεις τους δικούς σου πίσω και δημιουργείς μαζί με τους μουσικούς σου, με τους τεχνικούς και με τους ανθρώπους που συνεργάζεσαι μια παρέα όπου μοιράζεσαι τα προβλήματα, τις χαρές, τις αγωνίες, το κέρδος. Και υπάρχουν στιγμές βαθιάς χαλάρωσης όταν βρίσκεται αυτή η οικογένεια μέσα σε ένα πούλμαν...

    Η τέχνη εκτός από μέσο αυτογνωσίας μπορεί να έχει παρηγορητικό χαρακτήρα σε μια εποχή κρίσης;
    Τ.Τ. Διαπιστώνω συχνά και πιστεύω ότι όλοι οι άνθρωποι έχουμε μια έλλειψη, που στους καλλιτέχνες φαίνεται να είναι βαθύτερη. Έχουμε πολύ μεγάλη ανάγκη να παρηγορηθούμε γι’ αυτό που δεν χορτάσαμε, είτε ήταν αγάπη είτε αγωνία. Κάτι αναζητούμε απεγνωσμένα, άλλες φορές το βρίσκουμε και άλλες όχι. Πάντως νομίζω ότι τις στιγμές που καταφέρνουμε να είμαστε αληθινοί και να μην είμαστε μόνο εγκεφαλικοί ως προς την προσέγγιση του αντικειμένου μας η παρηγοριά έρχεται ως λύτρωση. Ακόμη κι όταν μιλάς για πολύ οδυνηρά θέματα παρηγορείσαι κι εσύ, μαλακώνει και του άλλου η ψυχή που έχει τους ίδιους φόβους μ’ εσένα. Αυτό είναι και το ζητούμενο άλλωστε. Αν μετά από μια συναυλία ή μια παράσταση δεν νιώθουμε λυτρωμένοι κι εμείς κι ο κόσμος, τότε έχουμε αποτύχει, κάτι μας διέφυγε κι αυτό είναι το πιο ουσιώδες.

    Ε.Α. Για μένα η τέχνη εμπεριέχει πολλά πράγματα. Πέρα από την αυτογνωσία είναι ένας δρόμος ελευθερίας, παρηγοριάς και οράματος. Μέσα από αυτήν μοιράζεσαι, διαμαρτύρεσαι, μαθαίνεις, διδάσκεσαι. Θεωρώ ότι είμαστε πολύ ευτυχισμένες που μπορούμε ακόμη και σε τόσο δύσκολες περιόδους να έχουμε τη χαρά να εκφραζόμαστε και εμείς μέσα από την τέχνη και το κοινό. Είναι ευλογία. Γι’ αυτό κάνω τον σταυρό μου κάθε φορά που βγαίνω στη σκηνή και λέω ευχαριστώ όταν κατεβαίνω. Είναι μεγάλη τύχη να μπορείς να κάνεις την υπέρβασή σου εκεί πάνω, να φεύγεις δηλαδή από τον καθημερινό σου τρόμο, να πετυχαίνεις κάτι που ούτε εσύ φαντάζεσαι ότι μπορείς.

    Τελικά, ποια είναι η αφετηρία αυτής της περιόδου κρίσης;
    Τ.Τ. Είναι μια κατάσταση που όλοι τη βλέπαμε να έρχεται. Άρχισε ως ηθική κρίση. Συνέβη τις μέρες που μεγάλωσα και διαμορφώθηκα ως προσωπικότητα να υπάρξει μια εκπληκτική εξέλιξη στην τεχνολογία και να αλλάξει την καθημερινότητά μας χωρίς να μεταβάλει τα ήθη και την ηθική μας. Γίναμε απαθείς, αμοραλιστές και κυνικοί, και αναδείξαμε το χρήμα και την καλοπέραση σε υπέρτατο αγαθό. Ήταν αναμενόμενο μια τέτοια κρίση να δημιουργήσει και οικονομική και κοινωνική κρίση. Αυτό όμως ίσως μας βοηθήσει να ξαναανακαλύψουμε το αξιακό μας σύστημα που ήταν σαθρό.

    Τι είναι αυτό που φοβάστε περισσότερο σε μια τέτοια εποχή;
    Ε.Α. Το ότι, παρόλο που συμφωνώ απολύτως με αυτά που απάντησε στην προηγούμενη ερώτηση η Τάνια, υπάρχει ο κίνδυνος να γίνουμε ξαφνικά όλοι κουκουλοφόροι και να φτάσουμε σε χειρότερες πράξεις. Αισθάνομαι ότι όλο αυτό μπορεί να οδηγήσει και σε έναν “εμφύλιο”, όχι βεβαίως με την έννοια που τον περάσαμε, αλλά με μια στάση ανταπόδοσης στον άλλον. Να λέμε δηλαδή “γιατί να την πληρώσω μόνο εγώ; Γιατί να με καρφώνεις μόνο εσύ; Θα καρφώσω εγώ εσένα”… Σε τέτοιες περιόδους χρειάζεται πολύ υψηλό ηθικό ανάστημα, για να μη γίνει κανείς… δωσίλογος!

    Τ.Τ. Ναι, χρειάζεται να μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να αποκτηνωθεί και να γίνει καρφί. Υπάρχουν δύο ενδεχόμενα: ή να γίνουμε κτήνη ή να γίνουμε καλύτεροι. Εγώ θέλω να συμβεί το δεύτερο, παρόλο που θα περάσουμε πολύ δύσκολα. Αλλά να σας πω και κάτι; Είναι καιρός να τελειώνει η δική μου γενιά, ήταν η χειρότερη όλων. Ώρα είναι να έρθουν τα καινούργια παιδιά, να μας απορρίψουν, να χτίσουν τον δικό τους κόσμο κι εμείς με σεβασμό να προσαρμοστούμε στα νέα δεδομένα.

    Σας ευχαριστώ πολύ και τις δυο
    Ε.Α., Τ.Τ. Εμείς ευχαριστούμε!

    http://www.makthes.gr/news/arts/56733/

    ------------------------------------------

    Info
    Σημεία Προπώλησης: Metropolis, Ανέμη, Public, Εκδοτήρια Αριστοτέλους,

    www.ticketservises.gr και στο 210 7234567

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ
    14/6 Θεσσαλονίκη Θέατρο Δάσους
    15/6 Ιωάννινα Θέατρο ΕΗΜ
    29/6 Βόλος Ανοιχτό Θέατρο "Μελίνα"
    30/6 Πάτρα Αρχαίο Ωδείο


    alkyoni
    15.06.2010, 15:02

    Μια πολυ ομορφη βραδια μας χαρησαν εχθες η Ελευθερια και η Τανια μαζι στην σκηνη για 1η φορα!{#emotions_dlg.thumbup} Εκαναν το καταμεστο "Θεατρο Δασους"  μια μεγαλη παρεα και περασαμε υπεροχα!!!!{#emotions_dlg.clap}

    Ακουστηκαν σχεδον ολα τα γνωστα τους τραγουδια αλλα και ορισμενα απο τις πιο προσφατες δουλειες τους.
    Δυστυχως δεν μπορεσα να συγκρατησω σειρα τργουδιων και τιτλους μεσα στον ενθουσιασμο και την χαρα που ειχα που ημουν εκει!{#emotions_dlg.blush}

    Αυτη την χαρα μοιραζομαι μεσα απο δω μαζι σας και μεσα απο τις φωτογραφιες και τα βιντεακια που θα ακολουθησουν.
    Τα βιντεακια ισως θα αργησουν λιγο, μιας και δεν θελω να χαλασω την χαρα της εκπληξης σε οσους θα θελησουν να παρακολουθησουν τις συναυλιες τους... {#emotions_dlg.rolleyes}απο την αλλη ομως θελω να παρουν γευση και οσοι δεν θα μπορεσουν... οποτε.... {#emotions_dlg.rolleyes} προς το παρων 2 φωτογραφιες  απο την χθεσινη υπεροχη βραδια απο την Θεσσαλονικη.
    Τανια και Ελευθερια  σας ευχαριστουμε!!! {#emotions_dlg.inlove}{#emotions_dlg.inlove} Καλη συνεχεια!!!! {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.rockon}

    ------------------------

    Σημερα θα ειναι στα Ιωαννινα!

    ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΥΝΑΥΛΙΩΝ

    15/6 Ιωάννινα Θέατρο ΕΗΜ
    29/6 Βόλος Ανοιχτό Θέατρο "Μελίνα"
    30/6 Πάτρα Αρχαίο Ωδείο





    -----------------
    ♫♪ ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ ♫♪Δευτέρα 13:00-14:00,Τρίτη βράδυ 01:00-02:00 :)^_^(: "ΚΑΙ ΜΕ ΒΑΡΔΑΡΗ... ΚΑΙ ΜΕ ΝΟΤΙΑ" Πέμπτη βράδυ 00:00-02:00Radio MusicHeavenwww.listen.musicheaven.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : alkyoni στις 15-06-2010 15:04 ]


    επισυναπτόμενα: P6140012_r - 14-6-2010 Arvanitaki-Tsanaklidou Thessaloniki.jpg P6140010_r - 14-6-2010 Arvanitaki-Tsanaklidou Thessaloniki.jpg 
    alkyoni
    30.06.2010, 18:58

    Παράθεση:

    Αρβανιτάκη- Τσανακλίδου με "αύρα ονείρου" στην Πάτρα. Στις 30 Ιουνίου.


    Με όπλο τα τραγούδια τους και οχτώ μουσικούς να τους συνοδεύουν η Ελευθερία Αρβανιτάκη και η Τάνια Τσανακλίδου παρουσιάζουν τη μουσική παράσταση «Του ονείρου η αύρα μας ενώνει…» την Τετάρτη 30 Ιουνίου και ώρα 21.30 στο Κάστρο της Πάτρας, στο πλαίσιο του Διεθνούς Φεστιβάλ Πάτρας 2010, που διοργανώνουν η Αντιδημαρχία Πολιτισμού του Δήμου Πατρέων και η ΔΕΠΑΠ. Οι δύο πολύ σπουδαίες ερμηνεύτριες του ελληνικού τραγουδιού, συνεργάζονται για πρώτη φορά σε ολοκληρωμένη περιοδεία φέτος το καλοκαίρι.

    Όπως σημειώνουν οι δυο τραγουδίστριες:  «Συναντηθήκαμε πριν χρόνια όταν και οι δύο ψάχναμε τον δρόμο μας. Έκτοτε πέρασε πολύς καιρός, όμως κάθε φορά που κλέβαμε λίγο χρόνο για μας, μοιραζόμασταν μυστικά και όνειρα. Καμιά φορά και φόβους…

    Λέγαμε κάποια στιγμή να φτιάξουμε μια ωραία παράσταση! Δε βιαζόμασταν. Ήρθε μόνο του και με τρόπο φυσικό.

    Φέτος το καλοκαίρι ταξιδεύουμε παρέα. Παίρνουμε όπλο τα τραγούδια μας, συντρόφους μας οχτώ υπέροχους μουσικούς και με το νου και την καρδιά πάμε να βρούμε τους φίλους μας, να θυμηθούμε το όνειρο, αυτό που από παλιά μας ένωνε.

    Τις Τάνια Τσανακλίδου και Ελευθερία Αρβανιτάκη συνοδεύουν οι:

    Αλέξανδρος Κτιστάκης: τύμπανα
    Γιάννης Κυριμκυρίδης: πιάνο-πλήκτρα
    Θωμάς Κωνσταντίνου: ούτι, λαούτο, τσουμπους, μπουζούκι
    Δημήτρης Μπαρμπαγάλας: ηλεκτρική και ακουστική κιθάρα
    Θέμης Νικολούδης: βιολί, τρομπέτα
    Αλέξανδρος Παρασκευόπουλος: μπάσο
    Άγγελος Πολυχρόνου: κρουστά
    Τάκης Φαραζής: πιάνο – πλήκτρα
    Ενορχηστρώσεις:Δημήτρης Μπαρμπαγάλας
    Επιμέλεια ήχου: Μανώλης Ολλανδέζος – Αργύρης Λιανός
    Σχεδιασμός φώτων: Phil Hills
    Χειρισμός φώτων: Μαρία Βενετάκη


    http://www.thebest.gr/news/index/viewStory/20528


    alkyoni
    30.06.2010, 19:14

    Χρωσταω και καποια βιντεακια απο την συναυλια της Θεσσαλονικης....{#emotions_dlg.blush}
    Δυο απο τις ξεχωριστες στιγμες της συναυλιας...{#emotions_dlg.thumbup}
    Μια με την Ελευθερια... {#emotions_dlg.walkman}


    Και μια με την Τανια...{#emotions_dlg.walkman}


    Τις ευχαριστουμε!!!{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}
    Καλη ακροαση/τηλεθεαση!{#emotions_dlg.beer}