ελληνική μουσική
    837 online   ·  210.851 μέλη
    Hastaroth
    31.05.2005, 22:59
    Ο Χατζηγιάννης είναι έντεχνος ροκάς πόπ τραγουδιστής..

    Τρία σ'ένα,καλύτερος κι'από το Vidal Sassoon (το σαμπουάν γιά τά μαλλιά)..

    Κι'ό Ρουβάς έντεχνος είναι (στίς τούμπες)...


    faltsoo
    01.06.2005, 12:10
    πες τα ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΕ (ante kai αρχιbishop)


    Hastaroth
    01.06.2005, 13:46
    ΑρχιBishop; Αφού εγώ δέν ξέρω νά λέω...ανέκδοτα
    jorge
    01.06.2005, 14:25
    Εγώ δεν το ψάχνω ιδιαίτερα το θέμα. Ακούγοντας τον συγκεκριμένο όρο τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι μουσική καθαρή και στίχος ψαγμένος, ασφαλώς ελληνικής προέλευσης, ακουστικά κυρίως όργανα και σεμνότητα στην ερμηνεία.
    faltsoo
    01.06.2005, 18:33
    Quote:

    Το μέλος jorge στις 01-06-2005 στις 14:25 έγραψε:

    Εγώ δεν το ψάχνω ιδιαίτερα το θέμα. Ακούγοντας τον συγκεκριμένο όρο τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι μουσική καθαρή και στίχος ψαγμένος, ασφαλώς ελληνικής προέλευσης, ακουστικά κυρίως όργανα και σεμνότητα στην ερμηνεία.





    JORGE μαλλον ειναι η πρωτη φορα που σοβαρος ον διαφωνω καθετα μαζι σου. δεν μπορει μερικοι τραγουδοποιοι να ενδυονται τον μανδυα της σεμνοτητας, και περνοντας ανα χειρας ενα γιουκαλιλι ,να λαμβανουν την σφραγιδα της τεχνης (εντεχνο).
    βεβαια αυτη η ιστορια ειναι ωσ γνωστο ελληνικη πατεντα, και σωστα λες οτι δεν το ψαχνεις ιδιαιτερα το θεμα.
    και για να μπερδεψουμε λιγο τα πραγματα για πεσ τε εντεχνο με αγγλικο στιχο και αναφερετε μερικους εκπροσωπους του.
    θα πεσει πολυ γελιο.

    αντε γεια μας

    jorge
    01.06.2005, 19:01
    Quote:

    Το μέλος faltsoo στις 01-06-2005 στις 18:33 έγραψε:


    JORGE μαλλον ειναι η πρωτη φορα που σοβαρος ον διαφωνω καθετα μαζι σου. δεν μπορει μερικοι τραγουδοποιοι να ενδυονται τον μανδυα της σεμνοτητας, και περνοντας ανα χειρας ενα γιουκαλιλι ,να λαμβανουν την σφραγιδα της τεχνης (εντεχνο).




    Δεν κατάλαβα σε τι διαφωνούμε. Μίλησα οτι για μένα έντεχνο είναι ένας συνδυασμός 4-5 πραγμάτων, τα οποία ΣΥΝΥΠΑΡΧΟΥΝ. Και δε μιλάω για κάποιον "δήθεν" σεμνό ερμηνευτή, αλλά για κάποιον που δε την έχει ψωνίσει. Αν το τραγούδι έχει όλα τα προηγούμενα 4, αλλά δεν έχει σεμνή ερμηνεία, ασφαλώς και με χαλάει. Εννοείται αυτό... Που ακριβώς λοιπόν διαφωνείς και μάλιστα "κάθετα";
    Aiolos_m
    30.08.2005, 10:20
    Ήμουν κι εγώ στους ίδιους συλλογισμούς για καιρό. Είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η μουσική μπορεί να μην έχει ταμπελάκια με την μορφή που βρίσκουμε τα φρούτα στο μανάβη, όμως είναι φάσμα όπως το ουράνιο τόξο. Η μουσική αναλύεται όπως το φως. Το "έντεχνο" δηλαδή βρίσκεται κάπου μεταξύ του ροκ και του λαϊκού. Υπάρχει δηλαδή διαφορά στα είδη, με την παραπάνω μορφή. Αν δεν υπήρχε και η μουσική ήταν μία και ενιαία όπως πολλοί υποστηρίζουν, τότε δεν θα μπορούσαμε να ξεχωρίσουμε το απαγοευμένο ρεμπέτικο με το heavy metal. Είναι λίγο λεπτή η διαφορά, αλλά υπάρχει κατ' εμέ.

    Τώρα όσον αφορά το έντεχνο όπως αναφέρθηκε παραπάνω, ήταν λάθος που το συγκεκριμένο είδος το ονομάσαμε "έντεχνο", καθώς δεν είναι το μόνο που είναι έντεχνο, δηλαδή δεν έιναι το μόνο που βγήκε από τον καλλιτέχνη ως τέχνη ή μέσω της τέχνης. Γιατί δηλαδή το ποπ να μην θεωρείται έντεχνο; Επειδή πουλάει λίγο παραπάνω;
    Διάβασα ένα άρθρο του Σπύρου Οικονομάκου στο Δίφωνο Αυγούστου, όπου υποστηρίζει ότι:

    "Ο καλλιτέχνης δημιουργεί πρώτιστα για τον εαυτό του και όχι για τους άλλους. Ο όρος έντεχνο ζει και βασικεύει, διότι έχει να κάνει με την πρόθεση του καλλιτέχνη την ώρα της δημιουργίας. Ο καλλιτέχνης που αλλοιώνει την έκφρασή του, δηλ το έργο του, με στόχο την πώληση δεν παράγει τέχνη αλλά προϊόν. Δεν υπάρχουν έντεχνοι καλλιτέχνες αλλά έντεχνα έργα."
    Φυσικά και το έντεχνο είναι αυτό που σε κάνει να σκέφτεσαι κι αυτή η ιδιότητα βγαίνει ασυναίσθητα μέσα από τον δημιουργό και παρουσιάζεται σε εμάς.

    Έτσι δεν μπορώ να θεωρήσω τον καλλιτέχνη Χατζηγιάννη ούτε έντεχνο, ούτε ποπ ούτε ροκά. Γιατί εσείς μπορείτε να μου πείτε τι τελικά είναι οι Πυξ Λαξ;

    Όσα είπα αφορούν την ελληνική μουσική. Με την ξένη δεν έχω και πολλά δεσμά να μας ενώνουν. Προφανώς κάποια θα ισχύουν κι εκεί. Ας μας πει κάποιος που ασχολείται παραπάνω από το συμβατικό.


    basdog22
    24.01.2006, 13:35
    Αφού λοιπόν ο gate ( 7 ?) με παρέπεμψε εδώ ας πώ και γώ τι πιστεύω:

    Πρώτα απ'όλα πρέπει να βγάλουμε την στάμπα του έντεχνου απο ένα συγκεκριμένο είδος μουσικής.

    Αν καταφέρουμε να διαχωρίσουμε τους Κοτσιραίους, αρβανιτάκιδες κτλ απο το έντεχνο και φανταστούμε τον όρο έντεχνο σαν ενα υπερσύνολο και όχι σαν υποσύνολο θα καταλάβουμε οτι έντεχνο είναι και το hip-hop και το ρόκ και το electric και πολλά άλλα.

    Μπορεί κάποιος να πεί οτι το hip-hop είναι απλά λούπες και τπτ άλλο και θα έχει δίκαιο ώς προς την μουσική, μόνο που στο hip-hop η μουσική παίζει τον ρόλο της συνοδείας στον στίχο και όχι το αντίθετο όπως σε πολλά άλλα είδη μουσικής.

    electric:
    Η μουσική σε ταξιδεύει. Τις πιο περίεργες καταστάσεις τις έχω περάσει με αυτού του είδους την μουσική...

    Ο Καρράς είναι έντεχνος; Αν όχι τότε στο άστη να λέει ήταν παρακατιανός ή έκανε το κομμάτι κομματάρα;


    Αν πάρουμε τώρα το ποιοτικό θα δούμε ότι είναι κι αυτό ενα υπερσύνολο που περιλαμβάνει και το έντεχνο (ένα μέρος του όχι όλο).

    Άρα για μένα ποιοτικό και έντεχνο σαν είδη μουσικής δεν υπάρχουν μιάς και είναι απολύτως υποκειμενικό το πώς τα θεωρεί ο καθένας. Οι system of a down παράδειγμα για μένα είναι και ποιοτικοί και έντεχνοι άν και κάφροι

    My 2 cents
    antonLOrd
    24.01.2006, 13:41
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 31-05-2005 στις 22:59 έγραψε:

    Ο Χατζηγιάννης είναι έντεχνος ροκάς πόπ τραγουδιστής..

    Τρία σ'ένα,καλύτερος κι'από το Vidal Sassoon (το σαμπουάν γιά τά μαλλιά)..

    Κι'ό Ρουβάς έντεχνος είναι (στίς τούμπες)...








    Χατζηγιάννης = άτεχνο
    Άρα, έντεχνο# χατζηγιάννη..(και πολλών άλλων που βγαίνουν και λένε : όχι δεν είμαι ποπ, είμαι έντεχνος, λαικός κλπ..)

    DavidDT
    24.01.2006, 13:45
    Quote:

    Το μέλος antonLOrd στις 24-01-2006 στις 13:41 έγραψε:

    Χατζηγιάννης = άτεχνο
    Άρα, έντεχνο# χατζηγιάννη..(και πολλών άλλων που βγαίνουν και λένε : όχι δεν είμαι ποπ, είμαι έντεχνος, λαικός κλπ..)


    [/I]



    Ρε,δεν αφήνεις τις κακίες μεσημεριάτικα;;;

    ageras
    24.01.2006, 14:04
    Κατ'εμέ έντεχνο είναι κάτι το οποίο περιέχει τέχνη!!!Εν-τεχνο.
    Κακώς λοιπόν μας επιβάλλουν να βάζουμε ταμπέλες οτι έντεχνο είναι μόνο ο Αλκίνοος ή οι Πυξ λαξ ή ο Μάλαμας κ.τ.λ.....
    όλα είναι τέχνη ή τέλως πάντων όλα περικλείουν την τέχνη.
    Υπάρχουν και εμπορικά τραγούδια (pop-ελαφρολαικά κ.τ.λ) που είναι πιο έντεχνα κι από τα "έντεχνα".
    Ο σκοπός της "ταμπέλας" εξυπηρετεί άλλους σκοπούς (βραβεία κ.ό.κ)...
    Τώρα στην ερώτηση "τι είδος μουσική ακούς ή παίζεις"..θα πώ ότι κι εγώ απαντώ έντεχνο,rock,pop χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι.Τα κριτήρια αλλάζουν από άνθρωπο σε άνθρωπο και το πως αντιλαμβάνεται αυτό που ακούει...
    Και κλείνω λέγοντας ξανά πως όλα είναι τέχνη..
    basdog22
    24.01.2006, 14:08
    @ageras

    Σωστός ο man
    Sapios
    25.01.2006, 02:15
    Το εντεχνο ειναι της πλακας
    kalouka
    25.01.2006, 08:05
    και του ψυρρή;

    The king is gone
    but he's not forgotten



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 11-02-2006 19:38 ]
    snow_white
    11.02.2006, 19:05
    Χεχ το θέμα μου!!! Πρώτα χαίρεται, είναι το πρώτο πρώτο ποστ μου στο φόρουμ αυτό. Σας ανακαλυψα για τι έψαχνα για έντεχνη μουσική. Έχω εργασία για το μάθημα της μουσικής.

    Προσωπικά πιστεύω ότι το αληθινό έντεχνο (και όχι ο Τερζής ή ο Χατζηγιάννης όπως αναφέρατε πριν, αν και ο Χατζηγιάννης έχει ΕΝΤΕΧΝΑ κομμάτια) είναι το τραγούδι που σε αγαλλιάζει, σου δημιουργεί ευχάριστα συναισθήματα και ποτέ δεν το βαριέσαι.

    Δεν κατάλαβα όλη αυτή την σκοτούρα για μια ορολογία. Μην πάθουμε και όπως τους ξένους με τους goth και τους prep. Το έντεχνο ελληνικό τραγούδι είναι ότι πιο ποιοτικό έμεινε στην ελληνική μουσική.

    Αυτό που με προβληματίζει όμως... ποιοι είναι οι έντεχνοι συνθέτες;; Νίκος Πορτοκάλογλου;; Άλλος; Ο Κότσιρας που είναι ο αγαπημένος μου δε γράφει. Η Τσαλιγοπούλου και η Αρβανιτάκη είναι όντως έντεχνες λαϊκές τραγουδίστριες. Ο Μαχαιρίτσας; Ο Παπακωνσταντίνου; Τί είναι αυτοί;;;
    houlina
    11.02.2006, 19:29
    προσωπικά η έντεχνη μουσική με αγγίζει συναισθηματικά...με προβληματίζει...με φέρνει κοντά στην πραγματικότητα...

    Helen1
    16.02.2006, 15:07
    Ρε παιδιά, εγώ πιστεύω ότι ο όρος 'Εντεχνο" είναι γενικά λανθασμένος...ας εξαιρέσουμε βεβαίως τα "λαϊκά" άσματα και τα beatάκια, τα οποία είναι αποτέλεσμα μιας συνταγής στίχων και νοτών ή μιας απείρως επαναλαμβανόμενης σειράς ήχων (βλ. λούπα). Από κει και πέρα ποιό τραγούδι δεν είναι αποτέλεσμα της μουσικής τέχνης; Γιατί ετυμολογικά ο όρος "έντεχνο" αυτό σημαίνει, δηλαδή "κάτι που έχει, που περιέχει, που είναι φτιαγμένο με τέχνη". Ελπίζω αν με καταλαβαίνετε.
    Βασίλης
    tolaruba
    24.04.2006, 16:16
    Quote:

    Το μέλος Soiram στις 28-01-2005 στις 11:33 έγραψε:

    Έντεχνο (και μιλάμε για πραγματικό έντεχνο και όχι τύπου είμαι έντεχνος γιατί άκουσα ότι πουλάει) είναι το είδος εκείνο του τραγουδιού το οποίο όπως λέει και η λέξη είναι τέχνη, είναι το τραγούδι που έχει να προσφέρει κάτι στη μουσική και όχι μόνο να πάρει από αυτήν. Έίναι ένα τραγούδι που έχει μουαική και ενορχήστρωση με πνοή και όχι επανάληψη της επαναλήψεως. Επίσης έχει στίχους και όχι λογάκια (π.χ. άλλαξε-ο-κολίες και έβαλε βραχιόλι).
    Τέλος το υποστηρίζει ένας καλλιτέχνης που διαθέτει ευαισθησία αλλά και φωνή κάτι περισσότερο από ένα πανέρι γαρίφαλα. Έντεχνο είναι το τραγούδι που αφήνει μια ιστορία πίσω του και είναι ένα τραγούδι που θα το θυμάσαι μετά από 1-2 χρόνια. Το έντεχνο δεν συμβαδίζει με τη φρενήρη καταναλωτικότητα. Δεν μπορείς να βγάζεις 30 έντεχνα τραγούδια το μήνα...και η τέχνη έχει τα όρια της.
    Σίγουρα πολλά από τα παραπάνω μπορεί να φανούν ελιτιστικά ή με διάθεση να μειώσουν κάποια, ο θεός να τα κάνει, λαικά άσματα και αοιδούς. Η πρόθεση μου δεν είναι αυτή. Πάντως δυστυχώς ή ευτυχώς υπάρχουν δύο όχθες στη μουσική και καλά κάνουν, κατ'εμέ. Και η μια και η άλλη κάπου χρησιμεύουν αυτό είναι σίγουρο. Για αυτό ο καθένας ας ακούει ότι θέλει και ας αφήσουμε την ιστορία να κρίνει




    αυτο που εγραψες ηταν πολυ ωραιο..ειμαι φανατικη θαυμαστρια του εντεχνου τραγουδιου και μολις περιεγραψες τα συναισθηματα μου..ΜΠΡΑΒΟ...ευτυχως που υπαρχουν ακομοι τετοιοι ανθρωποι


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 24-04-2006 22:28 ]
    maroulaki_321
    24.04.2006, 17:48

    Quote:

    και η τέχνη έχει τα όρια της.



    Διαφωνω. Η τέχνη δεν γνωρίζει όρια. Επειδή είμαι φανατική των απλοικών εξηγήσεων και σκέψεων θα παραθέσω την δική μου προσωπική ερμηνεία του όρου "έντεχνη μουσική"

    Τομέας 1 -->ΣΤΙΧΟΙ. Η ρίμα στους στίχους ειναι πολύ απλή. Ο καθένας γραφει 5 βλακείες και κανει ομοιοκαταληξία. Νόημα να αποδίδεται αυτο έχει σημασία. Είτε ο στίχος είναι πολιτικός/κοινωνικός είτε ερωτικός. Και τελος πάντων να χει να μας πει κατι μη τετριμμένο!!

    Τομέας 2 -->Μουσική. Κάθε μουσικό όργανο είναι όμορφο,ξεχωριστό. Η όλη τέχνη για μένα είναι ο συνδυασμός των οργάνων, η μέλωδία που καλείται να αποδώει καθε ενα απο αυτα. Ας πούμε σ'ενα κομμάτι που μου ρχεται τωρα την μελαγχολική μελωδία μου την αποδίδει καλύτερα ενα φλάουτο παρα ένα μπουζουκι. Λέμε τωρα ενα παραδειγμα! Μπορεί να συμβαινει και το αντιθετο. Ε, λοιπον, η ενορχηστρωση για να καταληξω είναι όλη η ιστορία.

    Τομέας 3->Φωνή. Εχουμε συνιθήσει σε φωνές φοβερές αναμφισβήτητα, τύπου Μαρινέλλας, Νταλάρα και πολλές πολλές άλλες. Για μένα έχει φοβερή σημασία η ιδιαιτερότητα και το ύφος της ερμηνείας. Τι εννοώ? Θα μιλήσω με ενα παράδειγμα. Πολλές τραγουδίστριες έχουν σωστές και δύνατές φωνές. Εγω προσωπικά όμως δεν τις ξεχωρίζω. Μου φαίνονται ίδιες. Τι να πω ρε παιδιά μπορεί να είμαι εγώ η άσχετη. Ο Θανάσης Παπακωνσταντίνου, για παραδειγμα τους πιο πολλους τους κουραζει και λενε, φτανει που γραφει πρεπει να τα τραγουδαει κι ολας? Εγω νομιζω πως δίνει τοση ψυχή στην ερμηνεια, που με γεμίζει το ίδιο όσο και μια φοβερή φωνητική ερμηνεία της Γλυκερίας. Καταλάβατε τι εννοω?

    Σε αυτους τους 3 τομείς λοιπον συνοψιζω την τέχνη.

    Τώρα αν για κάποιον αλλο τεχνη ειναι ΜΟΝΟ καψουρο-στίχος, μπουζουκι,και κοινές μελωδίες, πάσο.
    Είπαμε ΟΛΑ ειναι υποκειμενικα....

    Φιλικά.
    poison_girl
    12.06.2006, 23:06
    να πω τι ειναι α-τεχνο?