ελληνική μουσική
    704 online   ·  210.848 μέλη
    sirius99
    25.09.2006, 19:53
    Δεν είναι περίεργο ότι αυτός ο όρος υπάρχει μόνον στην Ελλάδα?

    Ίσως έχει να κάνει με τη διάκριση μεταξύ λαϊκού τραγουδιού και της κατηγορίας τραγουδιού που εμφανίσθηκε με Χατζιδάκι, Θεοδωράκη κλπ.

    Ένα κριτήριο μπορεί να είναι οι μουσικές γνώσεις - καλλιέργεια των δημιουργών του τραγουδιού, που τον διαφοροποιούν από τον αυτοδίδακτο ή με στοιχειώδεις μουσικές γνώσεις λαικό δημιουργό.

    Βλέποντας του σημερινούς δημιουργούς του λεγόμενου έντεχνου τραγουδιού αναρωτιέται κανείς εάν έχουν στοιχειώδεις μουσικές γνώσεις.

    Σε κάθε περίπτωση η διάκριση δεν έχει καμία σχέση με την αξία του τραγουδιού. Ευτυχώς υπάρχουν υπέροχα λαϊκά και υπέροχα "έντεχνα" τραγούδια


    semplice
    25.09.2006, 22:32
    Καλή ερώτηση διότι η εμφάνιση αυτού του όρου δείχνει πολύ χαρακτηριστικά την εμμονή μας σε ετικέτες...την εμμονή μας σε κατηγοριοποιήσεις.Δεν μπορούμε
    αλήθεια να ζήσουμε χωρίς την αλαζονεία του να κολλάμε ταμπέλα (με όνομα και τιμή ) στο κάθε τι?
    Γιατί λοιπόν κάθε τραγούδι που οι στίχοι και η μελωδία του μας γεμίζουν την ψυχή
    ,γιατί κάθε τραγούδι που υπηρετεί την τέχνη ως μέσο προσέγγισης με τον Θεό(αυτό δεν σημαίνει τέχνη?),να μην είναι έντεχνο?
    Φυσικά και είναι για μένα.Ανεξάρτητα από το είδος .
    Τα άλλα τραγούδια τα "'οχι έντεχνα"με την έννοια που περιέγραψα παραπάνω με αφήνουν αδιάφορο τουλάχιστον έως και με εκνευρίζουν.(διότι πάνε "πακέτο" με συγκεκριμένο lifestyle που προοωθείται ..έντεχνα)



    O Ηλιος φταίει που αργεί στα μάτια μας να φτάσει

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 25-09-2006 22:34 ]


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : semplice στις 25-09-2006 22:35 ]


    maspa
    25.09.2006, 23:55
    Το έντεχνο κατά την ταπεινή μου γνώμη είναι το είδος μουσικής που έχει κάπως πιο προσεγμένο στίχο.....Αυτό το καταλαβαίνει κανείς συγκρίνοντας τα τραγούδια....Π.χ. σύγκρινε το "jampi" της Βανδή με το¨"θα 'μαι κονττά σου όταν με θες" του Αλκίνοου.(που δε συγκρίνονται,αλλά λέμε τώρα!)Όσο για το έντεχνο λαικό,διαφέρει και από άαποψη μουσικής με τα διάφορα "τσιφτετελοιδή" σουξεδάκια που βγαίνουν κατά καιρούς.Το έντεχνο είναι κάπως υποκειμενικό και διαφέρει από τραγούδι σε τραγούδι...αλλά συνήθως έχουν τον ίδιο παρονομαστή.
    mavroula
    25.09.2006, 23:59
    προς... αμπελοφιλοσοφία.. σχετική..

    εχετε ακούσει την διαφήμιση ραδιοφωνικού σταθμού που λέει ότι παίζει μόνο #έντεχνα#???

    Θέματα:
    α/ συμφωνείτε ότι λέει την αλήθεια
    β/ σας αρέσει? (βέβαια ο καθένας ότι θέλει κάνει... )

    poison_girl
    26.09.2006, 00:11
    @mavroula

    α/την αληθεια λεει αλλα αυτο δεν σημαινει κ κατι πολλα τραγουδια ειναι εντεχνα αφου δημ/γουνται απ την τεχνη της μουσικης,της στιχουργικης κλπ.
    αλλωστε εντεχνα κομμματια δεν ειναι μονο αυτα που παρουσιαζονται-ονομαζονται εντεχνα

    β/εμενα προσωπικα μ αρεσουν,αλλα οπως ειπα κ πανω δεν θεωρω εντεχνα μονο αυτα τα κομματια!!!
    sintorin
    26.09.2006, 10:59
    Mia antigraphi tou amerikanikou folk rock einai....aploustata.....me ellinikous stixous pou vasikos milane olo gia katathlipsi, klamata, pou proerxontai apo tis sxeseis. Apli metria mousiki, pou agkizei polous anthropous pou ta vriskoun ola skoura.
    poison_girl
    26.09.2006, 22:00
    Το μέλος sintorin στις 26-09-2006 στις 10:59 έγραψε...
    Παράθεση:

    agkizei polous anthropous pou ta vriskoun ola skoura.



    δεν θα το λεγα!εντεχνα θεωρουνται κομματια του Αλκινοου των Κατσιμιχαιων του Κοτσιρα κ αλλων παααααρα πολλων!Μιλανε αυτα συνεχεια για δυστηχια καταθληψη κ απαισιοδοξια????
    semplice
    19.10.2006, 21:31
    "Ο ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗΣ"



    Μουσική/Στίχοι: Μουσαφίρης Τάκης
    Ερμηνεία Εφη Κοντού


    Σ’ αγαπώ, κουλτουριάρη μου
    σ’ αγαπώ, που να πάρει
    μα μη μιλάς όλο γαλλικά
    και δεν παίρνω χαμπάρι

    Φίλα με, μάνα μου, φίλα με
    και μη μου βάζεις Μπαχ
    σφίξε με, μάνα μου, σφίξε με
    κάνε με να κάνω "αχ"

    Σ’ αγαπώ, κουλτουριάρη μου
    σ’ αγαπώ πάνω απ’ όλα
    μα μη μου βάζεις τα δύσκολα
    και σου δώσω άσπρη κόλλα



    poison_girl
    20.10.2006, 00:17
    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 19-10-2006 στις 21:31 έγραψε...

    "Ο ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗΣ"



    Μουσική/Στίχοι: Μουσαφίρης Τάκης
    Ερμηνεία Εφη Κοντού


    Σ’ αγαπώ, κουλτουριάρη μου
    σ’ αγαπώ, που να πάρει
    μα μη μιλάς όλο γαλλικά
    και δεν παίρνω χαμπάρι

    Φίλα με, μάνα μου, φίλα με
    και μη μου βάζεις Μπαχ
    σφίξε με, μάνα μου, σφίξε με
    κάνε με να κάνω "αχ"

    Σ’ αγαπώ, κουλτουριάρη μου
    σ’ αγαπώ πάνω απ’ όλα
    μα μη μου βάζεις τα δύσκολα
    και σου δώσω άσπρη κόλλα







    χααααααααχαααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χαχαχα
    aggeliki
    20.10.2006, 00:27
    Το θέμα είναι ότι ούτε εμείς που το χρησιμοποιούμαι δεν ξέρουμε τι σημαίνει...
    Ο καθένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά τα πράγματα...Οπότε κάθε τέτοιου είδους όρος είναι αρκετά ρευστος...
    semplice
    20.10.2006, 00:31
    Παράθεση:

    Το μέλος poison_girl στις 20-10-2006 στις 00:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος semplice στις 19-10-2006 στις 21:31 έγραψε...

    "Ο ΚΟΥΛΤΟΥΡΙΑΡΗΣ"



    Μουσική/Στίχοι: Μουσαφίρης Τάκης
    Ερμηνεία Εφη Κοντού


    Σ’ αγαπώ, κουλτουριάρη μου
    σ’ αγαπώ, που να πάρει
    μα μη μιλάς όλο γαλλικά
    και δεν παίρνω χαμπάρι

    Φίλα με, μάνα μου, φίλα με
    και μη μου βάζεις Μπαχ
    σφίξε με, μάνα μου, σφίξε με
    κάνε με να κάνω "αχ"

    Σ’ αγαπώ, κουλτουριάρη μου
    σ’ αγαπώ πάνω απ’ όλα
    μα μη μου βάζεις τα δύσκολα
    και σου δώσω άσπρη κόλλα







    χααααααααχαααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!χαχαχα




    Και μη μου βάζεις Μπαχ!!!!!! αχαχαχαχχαχαχχαχαχαχα
    poison_girl
    20.10.2006, 00:35
    ωραιοι στιχοι φοβεροιοιοιοιοιοι!!!αλλα δεν το βρισκω!κριμα τετοιο κομματι!!
    Aranios
    20.10.2006, 11:05
    Χαιρετώ την υπέροχη παρέα
    Κατά την γνώμη μου το έντεχνο τραγούδι συνδυάζεται κυρίως με την εμφάνιση των Θεοδωράκη και Χατζηδάκη. Με την είσοδό τους στην ελληνική δισκογραφία. παρατηρείται για πρώτη φορά το πάντρεμα της δυτικής μουσικής κουλτούρας των σταθερών μουσικών μοτίβων με την αιγιακή μελωδία που χάνεται μέσα στα βάθη των αιώνων.

    semplice
    20.10.2006, 18:58
    Παράθεση:

    Το μέλος Aranios στις 20-10-2006 στις 11:05 έγραψε...

    Χαιρετώ την υπέροχη παρέα
    Κατά την γνώμη μου το έντεχνο τραγούδι συνδυάζεται κυρίως με την εμφάνιση των Θεοδωράκη και Χατζηδάκη. Με την είσοδό τους στην ελληνική δισκογραφία. παρατηρείται για πρώτη φορά το πάντρεμα της δυτικής μουσικής κουλτούρας των σταθερών μουσικών μοτίβων με την αιγιακή μελωδία που χάνεται μέσα στα βάθη των αιώνων.




    Καλώς ήρθες Aranios!Νομίζω πως στο πάντρεμα στο οποίο αναφέρεσαι βρίσκεται όλη η μαγεία της σύγχρονης ελληνικής μουσικής.



    movflower
    20.10.2006, 19:58
    semplice mou panta wraiotatos!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    re paidia giati den mporoume na to paroume apla etoimologika?
    entexno
    dhladh en texnh poihmeno.

    oti exei apaithsei talento kai douleia gia na graftei. panta omws me thn protroph ths mousas!
    e?

    PARATERISTAS
    20.10.2006, 20:39
    Τί είναι έντεχνο??ΧΜ...Θα έλεγα ενα έξυπνο "τρικ" της μουσικής βιομηχανίας να παραμυθιάσει ανθρώπους που έχουν ή νομίζουν πως έχουν κάποια αισθητική...
    Θεωρώ πως η "ταμπέλα"εντεχνο πιο πολυ πτώση επέφερε....
    Κάποτε γραφονταν τραγούδια που αυθόρμητα έβγαιναν κάποιο στυλ...τώρα γραφονται τραγούδια για να είναι καποιο στυλ...συγκεκριμένο..
    jorge
    20.10.2006, 20:55
    Λέμε για ταμπέλα "έντεχνο" αλλά κανείς δεν προτείνει πως να λέμε αυτό το άμοιρο είδος μουσικής. Ροκ δεν είναι, ποπ δεν είναι, εναλλακτικό δεν είναι (;), ε κάπως πρέπει να το λέμε. Ε και βγήκε "έντεχνο". Ας το ονομάσουμε κάπως αλλιώς αν δε μας αρέσει. Πως όμως;
    sea_like_eyes
    20.10.2006, 20:55
    ...το κεφτεδακι στ'αριστερα...τα λεει ολααααα....
    jorge
    20.10.2006, 20:56
    Παράθεση:

    Το μέλος movflower στις 20-10-2006 στις 19:58 έγραψε...

    oti exei apaithsei talento kai douleia gia na graftei. panta omws me thn protroph ths mousas!
    e?




    Ξέρω πολλά τραγούδια metal που έχουν γραφτεί με ύπαρξη ταλέντου, δουλειάς και εμφάνιση της μούσας. Να τα πω "έντεχνα";
    dimitrapan
    20.10.2006, 21:02
    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 20-10-2006 στις 20:55 έγραψε...

    Λέμε για ταμπέλα "έντεχνο" αλλά κανείς δεν προτείνει πως να λέμε αυτό το άμοιρο είδος μουσικής. Ροκ δεν είναι, ποπ δεν είναι, εναλλακτικό δεν είναι (;), ε κάπως πρέπει να το λέμε. Ε και βγήκε "έντεχνο". Ας το ονομάσουμε κάπως αλλιώς αν δε μας αρέσει. Πως όμως;




    Εγώ λέω να το το ονομάσουμε... Μπάμπη!