ελληνική μουσική
    885 online   ·  210.833 μέλη
    SilentVoice
    07.06.2010, 20:43

    Γειά σας! Θα ήθελα να αγοράσω ηχεία Monitor για το σπίτι, ώστε να γίνεται μια καλή σχετικά μίξη-παραγώγη. Διαθέτω μέχρι 150e και μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο :

    http://www.thomann.de/gr/maudio_av40_studiophile.htm

    http://www.thomann.de/gr/samson_studio_dock3i.htm

    Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας γι'αυτά τα μοντέλα, τι μου προτείνεται από αυτά τα δύο αλλά και γενικότερα monitor σε αυτά τα λεφτά.

    Ευχαριστώ!

     


    basskiller
    07.06.2010, 21:12

    καλησπερα.Προσωπικα θα διαλεγα τα m audio {#emotions_dlg.thumbup} 


    BAGRATION
    07.06.2010, 22:09

    Καλησπέρα.

    Με το ποσό που διαθέτεις (100- 150 Ε) είναι μαλλον αστείο για να μιλάμε για "μόνιτορ".

    Δεν είμαι φαν των ακριβών ή "μουράτων" αγορών, αλλά αυτά εδώ είναι παρα πολύ μακρυά από τις συνηθισμένες προδιαγραφές. Αυτή η υπερπληθωρα φτηνών "Studio monitor" είναι αποτέλεσμα του Μαρκετινγκ των εταιριών που βγάζουν "Μονιτορ" ηχεία, με 3 ίντσες γούφερ (!!!) και δήθεν flat αποκριση συχνότητας (ανέκδοτο!).

    Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μαζέψεις 100 ευρώ ακόμη και να κάνεις μια αγορά αξιοπρεπή για ένα δωματιιο -project studio.

     


    SilentVoice
    08.06.2010, 00:51

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

    Απλώς ψάχνω κάποια αξιοπρεπή monitor και γενικά μου φάνηκαν καλά σε σχεση με την τιμή τους αυτά.

    @Bagration εσύ τι προτείνεις αν μάζευα λίγα ακόμα λεφτα;

    Γενικά τι προδιαγραφές ψάχνω σε ένα monitor;


    noizreduction
    08.06.2010, 08:14

    Περα απο τα υλικα κατασκευης του monitor ( τα οποια οσο καλυτερα ειναι, τοσο πιο πολυ εκτοξευουν τη τιμη του monitor ), πρεπει να προσεξεις την αποδοση συχνοτητων ( δηλαδη οσο πιο ουδετερο ειναι, τοσο το καλυτερο ) καθως και τη τελικη αποδοση ισχυος και ποιοτητας ( γιατι υπαρχουν πολλα monitors τα οποια οταν τα "πιεζεις" σε ενταση, μειωνουν την ποιοτητα τους ).

     

    Δυστυχως τα χρηματα που δινεις ειναι αρκετα low budget, χωρις αυτο να σημαινει πως δεν εχεις λυσεις. Στη θεση σου θα κοιταζα να καλυπτω τους εξης ορους:

     

    1) Ο χωρος μου ειναι μεγαλος ή μικρος;

    Εαν ειναι μικρος και χωρις καποια ακουστικη μετατροπη ( δηλαδη ο ηχος "ανακλαει" σε πολλες επιφανειες και γενικα διαχεεται χωρις καποια μελετη ) θα προτιμουσα ενα ζευγαρι αυτοενισχυομενων nearfield monitors χαμηλης εντασης, ωστε να μην καλυπτω με Watt τις αναγκες του χωρου, ενω ο ηχος να ειναι γενικα ασθενης και να μην κυκλοφορει λογω της ενεργειας του...αδεσποτος στο χωρο!

     

    2) Μπορω να ακουσω καπου τα low budget monitors?

    Περα απο το να δεις τιμες και να συγκρινεις τα μοντελα συμφωνα με τα συχνογραμματα τους και τις επιδοσεις τους, καλο ειναι να εχεις μια προσωπικη αποψη για το τι θα αγορασεις. Δυστυχως, εαν μενεις εκτος Αθηνας, δυσκολα θα βρεις καποιο καταστημα που θα εχει ποικιλια monitors, στημενα για να τα ακουσεις και σε χωρο σωστα διαμορφωμενο.

    ...μεταξυ μας, ουτε στην Αθηνα δε βρισκεις κατι τετοιο.

     

    Οπως και να εχει, εαν επιλεξεις 3-4 μοντελα monitors ( γιατι τοσα αξιζουν στη χαμηλη κατηγορια ), κανε ενα googlαρισμα για να δεις αποψεις μουσικων του εξωτερικου. Κι επιμενω σε αυτο, διοτι στην Ελλαδα οι κριτικες ειναι λιγο υποκειμενικες και του στυλ "Οκ, το αγορασα, δε ξετρελλαθηκα, αλλα δεν ειμαι και χαζος να γραψω κακα λογια τωρα που εδωσα τα λεφτα".

     

    3) Για τι ακριβως τα χρειαζομαι;

     

    Εαν θελεις τα monitors για να ακους καλα τη μουσικη σου, να κανεις μια προχειρη ηχογραφηση ( κυριως οργανων οπως ηλ.κιθαρα, πληκτρα, κλπ ) κι αντε καμια μιξη on the fly, μην ανεβεις πανω απο 300-400€. Δεν υπαρχει λογος να μπεις στη mid range αγορα monitors, γιατι εκει γινεται πανικος απο μοντελα κι εταιριες, ενω εαν εισαι απλως ενας ερασιτεχνης μουσικος, γιατι να διαθεσεις τοσα παραπανω λεφτα για το...τιποτα;

    Εαν ομως θελεις να κανεις καλες μιξεις ( που σημαινει πως εχεις φτιαξει το χωρο σου, εχεις καλη καρτα ηχου, εισαι "ψαγμενος" στο θεμα του ηχου, κλπ ) σιγουρα η low budget κατηγορια δεν κανει για σενα.

     

    Υποθετω ομως πως κινεισαι στην πρωτη κατηγορια, αρα καλο ειναι να φυλαξεις καποια χρηματα και να πλησιασεις τα 300€ τουλαχιστον, ωστε να παρεις ενα καλο ζευγαρι αυτοενισχυομενων nearfield monitors.

     

     

    Προσεξε μονο μη μπερδεψεις τα desktop ηχειακια που καποιες εταιριες τα ονομαζουν ως "monitors" ( βλεπε Behringer, Edirol, ESI ) και σαφως οι τιμες τους ειναι πολυ πιο κατω απο τα monitors της low budget κατηγοριας!


    SilentVoice
    08.06.2010, 14:37

    Thanks noizreduction είσαι πολύ κατατοπιστικός!  Γι' αυτά που λες:

    1) Το δωμάτιο είναι αρκετά μικρό.. Τώρα ακουστικές μετατροπές... Υπάρχουν κάποια έπιπλα στο δωμάτιο..

    2) Δυστυχώς δεν μένω Αθήνα..από την άλλη δεν ξέρω αν εμπιστεύομαι τα αυτιά μου τόσο ώστε να καταλήξω τι θα αγοράσω μόνο από αυτό..

    3)Όντως ανήκω στην πρώτη κατηγορία, μου αρκεί ένα decent αποτέλεσμα.

    Απ' 'οτι βλέπω πρέπει να ανέβει το budget λίγο :P

    Αυτό το μοντέλο διαβάζω είναι αρκετά καλό http://www.thomann.de/gr/krk_rp5_rokit_g2_bstock.htm>

    Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια μοντέλα σε αυτά τα λεφτά ή κάποιο site για ψάξιμο είναι ευπρόσδεκτος!

     


    incomplete_angel
    08.06.2010, 19:25

    Παράθεση:

    Το μέλος SilentVoice στις 08-06-2010 στις 14:37 έγραψε...

    Thanks noizreduction είσαι πολύ κατατοπιστικός!  Γι' αυτά που λες:

    1) Το δωμάτιο είναι αρκετά μικρό.. Τώρα ακουστικές μετατροπές... Υπάρχουν κάποια έπιπλα στο δωμάτιο..

    2) Δυστυχώς δεν μένω Αθήνα..από την άλλη δεν ξέρω αν εμπιστεύομαι τα αυτιά μου τόσο ώστε να καταλήξω τι θα αγοράσω μόνο από αυτό..

    3)Όντως ανήκω στην πρώτη κατηγορία, μου αρκεί ένα decent αποτέλεσμα.

    Απ' 'οτι βλέπω πρέπει να ανέβει το budget λίγο :P

    Αυτό το μοντέλο διαβάζω είναι αρκετά καλό http://www.thomann.de/gr/krk_rp5_rokit_g2_bstock.htm

    >

    Αν κάποιος έχει να προτείνει κάποια μοντέλα σε αυτά τα λεφτά ή κάποιο site για ψάξιμο είναι ευπρόσδεκτος!

     



    Εγώ αυτά έχω KRK Prokit τα 5άρια και είμαι πολύ ευχαριστημένη πάντως


    noizreduction
    08.06.2010, 19:35

    Γενικα να ξερετε πως σε αυτη τη κατηγορια των monitors η αποδοση των χαμηλων συχνοτητων δεν ειναι και τοσο καλη. Δε φταιει η ποιοτητα της εταιριας ή η κακη κατασκευη του monitor ( οχι παντα τουλαχιστον ), αλλα η ελλειψη ενος woofer πανω των 10" που θα μπορεσει να αποδοσει καλα τις χαμηλομεσαιες και χαμηλες συχνοτητες.

     

    Προσωπικα εχω τα ALESIS M1 512 τα οποια ειναι 5", ομως με τη βοηθεια ενος spectrum analyzer και πολλων ωρων εργασιας με αυτα, μπορω να δουλεψω τα κομματια μεχρι 80% μιας καλης μιξης ( οκ, υποκειμενικο αυτο σαφως ).


    music4u
    11.06.2010, 20:22

    Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω και θα ήθελα να καταθέσω κ εγώ μια άποψη μου. Αγόρασα πριν χρόνια μόνιτορ της yamaha με 5" γούφερ είμαι ευχαριστημένος αλλά δεν δοκίμασα και άλλα!!! (πλην αυτά που είχε ο νάκας σε αυτά τα λεφτά) Παρατήρησα οτι δεν αρκούν αυτά μόνο. Πρέπει να ξέρεις πως ακούγετε μια μίξη παρόμοιου στυλ με του δικού σου στα ηχεία σου και στη συνέχεια προσπαθείς να βγάλεις παρόμοιο αποτέλεσμα με το δικό σου κομμάτι. Με άλλα λόγια όταν έχεις "μάθει" ένα ζυγάρι ηχείων πως βγάζουν ένα μπάσσο πχ, μπορείς να αξιολογήσεις συγκριτικά πάντα αν το δικό σου είναι δυνατό χαμηλό κλπ. Πως θα τοποθετήσεις το μπάσσο στο "χώρο" αν δεν ξέρεις τι χώρο έχεις;!!! Ακου συγκρινε αποφασισε και...δοκίμασέ το σε άλλο cdplayer στο αυτοκίνητο, στο hi-fi και βγάλε συμπέρασμα ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ. Το αυτί μας κουράζετε εύκολα , συνηθίζει κλπ. Άκου αλλά αποφάσισε την στάθμη την ....επόμενη μέρα με ξεκούραστο αυτί θα έχεις άλλη εντύπωση. Αυτά πάρα πάρα πολύ σύντομα. Πιστεύω από 150ε κ πάνω είναι ένα όριο ..."αξιοπρεπούς ήχου" Εγώ που την έχω δει έμπειρος (!!!!!) μπορώ και σε cd player όλα σε 1 φορητό των 50ε που δουλεύω καθημερινά να καταλάβω - να φανταστώ πως θα ακουστεί κανονικά σε άλλα ηχεία το μπάσσο τα πρίμα κλπ γιατί ξέρω μέχρι που φτάνει κάθε συχνότητα. Είναι σαν να βλέπεις μια κόλλα Α4 λευκή την ημέρα (monitor) το βράδυ σε λευκή φθορίου ποιό λευκή , σε λάμπα πυρακτώσεως κιτρινοπή ενώ είναι πάντα ασπρη! Έτσι και η μίξη σου σε κάθε μεγάφωνο είναι διαφορετική για αυτό θέλουμε "φως" αναφοράς (ημερήσιο) και αγοράζουμε μόνιτορ. Αν όμως γνωρίζεις το άσπρο μπορείς να το μιμιθείς σε όποια λάμπα (μεγάφωνο) έχεις αρκεί να έχεις δίπλα μια Α4 (παρόμοια μίξη από cd εμπορίου) να συγκρίνεις.


    losttearsmusic
    29.06.2010, 15:38

    edw boreis na vreis para polla pou 8a se voi8isoun stis ixografiseis!

    good luck se oti kaneis

     

    http://www.40blog.com/homerecordingtips


    minixlr
    26.07.2010, 22:29

    Καλησπερα και απο εμενα.!

    Αν αγοραζα καποια στιγμη μονιτορ

    αυτα θα ηταν Genelec. Υπερτερουν

    κατα πολυ απο αλλα μονιτορ σε σχεση

    με τα λεφτα που μπορει καποιος να διαθεση.

     

    Αν παλι μιλαμε για μεγαλο ποσο χρηματων

    πραγματικα ειμαι αναποφασιστος για το ποια

    θα διαλεγα...{#emotions_dlg.walkman}