ελληνική μουσική
    306 online   ·  210.844 μέλη

    Iron Maiden-νέο τραγούδι

    musichell
    09.06.2010, 09:24

     

    οι iron maiden όσο κι αν έχουν ''δεινοσαυρίσει''{νεολογισμός:απ' το ότι είναι γηραιοί στην μουσική(δεινόσαυροι)+ότι έχουν πλουτίσει..} εξακολουθούν να γράφουν τραγούδια υψηλού επιπέδου...προσωπικά από τα άλμπουμ τους μετά την επιστροφή του bruce dickinson θεωρώ ολοκληρωμένη δισκάρα το brave new world...τα υπόλοιπα μου φαίνεται ότι μοιάζουν κάπως μεταξύ τους,,,,ακούγοντας το νέο τραγούδι την ίδια εντύπωση έχω,ότι είναι στο ίδιο κλίμα με τα τελευταία τους άλμπουμ..μ' άρεσει πάντως,ωραίο είναι!


    SouLRocK
    09.06.2010, 09:44

    οι Maiden είναι ένα από τα συγκροτήματα που με μεγάλωσαν (από τη Di' Anno εποχή)... αλλά ελπίζω αυτό να είναι το τελευταίο τους άλμπουμ. νομίζω ότι ο κύκλος τους έχει ολοκληρωθεί (όσο αφορά τη δισκογραφία)... τα live τους (έχω δει 3) είναι πάντα απολαυστικά show... συμφωνώ με τον cat ότι το Brave new world ήταν το καλύτερό τους σαν δίσκος στη 2η θητεία του Dickinson... με το Dance of Death (που είχε και τραγουδάρες όπως το Paschendale), πήγαν ν'αλλάξουν λίγο το κλασικό τους στυλ (βλ. Journeyman, Dance of Death), επανήλθαν με το Matter of life and death που ήταν κάπως μονότονο αν και δυναμικό... να δούμε το καινούριο... το καλό τουλάχιστον με τους maiden είναι ότι διατηρούν τη μελωδία στα τραγούδια τους.


    Moonchild92
    09.06.2010, 12:00

    Not baaad... Κάτι άσχετο: χωρίς να το θέλω έβαλα το κομμάτι να παίζει σε δύο διαφορετικά παράθυρα ταυτόχρονα. Oooooooooh fuckin' great(ειδικά στις κιθάρες)! {#emotions_dlg.beer}


    rollinngstone
    09.06.2010, 12:26

    Δεν είμαι και κανένας μεγάλος οπαδός των Maiden, αλλά με ευχαρίστηση ακούω τη μουσική τους. Το κομμάτι μου φάνηκε καλό, ιδαίτερα τα σόλο κιθάρας. Όμως, σαν τον φίλο Pentatoniko, αν θελήσω να ακούσω το δίσκο, θα τον κατεβάσω τζάμπα, χωρίς αμφιβολία.


    takispag
    09.06.2010, 12:47

    Δυστυχώς, δεν μπορώ πια να τους ακούσω. Και για κάποιο λόγο, κάθε φορά που βγαίνει ένα καινούριο cd τους (κανένα εδώ και χρόνια δεν μου έχει αρέσει) δυσκολεύομαι να ακούσω και τα παλιά. Σαν να πέφτουν στην εκτίμηση μου όσο περνούν τα χρόνια.

    Το συγκεκριμένο τραγούδι αν έβγαινε από κάποιο άγνωστο σχήμα μπορεί και να το εκτιμούσα διαφορετικά. Από αυτούς τους ανθρώπους όμως που έχουν βγάλει τραγούδια όπως το Halloweed be thy name και τουλάχιστον καμιά 20αριά άλλα εξίσου καλά, δεν μπορώ να το ακούσω με ευχαρίστηση...


    musichell
    09.06.2010, 13:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Pentatonikos στις 09-06-2010 στις 12:23 έγραψε...

    Ντάξει τους έχει συχαθεί η ψυχή μου τα τελευταία χρόνια αλλά αφού μεγάλωσα μαζί τους και αφού ήταν αυτοι που μ έκαναν να αγαπήσω τη μουσική οφείλω να τους συνοδεύσω σ αυτο το τελευταίο άλμπουμ (το οποίο θα κατεβάσω τσάμπα/αντιγράψω απο φίλο, λεφτά στους maiden δε δίνω...! {#emotions_dlg.lol})



    {#emotions_dlg.thumbup} εννοείται αυτό....''λεφτά στούς maiden δεν δίνω''...αυτό έλειπε,,,άντε να βγεί να το κατεβάσουμε......{#emotions_dlg.beer}


    gjb94
    09.06.2010, 22:47

    Πάλι βγάλαν καινούργιο cd;;


    MariannaLappa
    10.06.2010, 20:39

    Εντάξει, καλό φαίνεται, αν και δε θα έλεγα ότι είναι κάτι το ιδιαίτερο...
    Έχουν βγάλει όντως πάρα πολύ καλά κομμάτια!


    rigas
    11.06.2010, 19:36

     

    Αφού δεν σας αρέσει για σκοτώνεστε να το κατεβάσετε τσάμπα

    κι εν' πάσει περιπτώσει μπείτε σε μια σειρά για τσάμπα (εννοείται) κατέβασμα.

    ---

    Καλό το τραγούδι τους, έχουν κι άλλα κάπως έτσι, δεν θα το πάρω.

     

     


    linkin-fan
    13.06.2010, 21:21

    θρύλοι, αλλά έχουν χαλάσει πολύ τα τελευταία χρόνια.

    Ενδιαφέρον το τραγουδάκι όμως!


    aviectus
    15.06.2010, 02:47

     

    κοιταξτε,μπορει να μην ειναι το καλυτερο τους κομματι,αλλα ειναι τοσο IRON MAIDEN που δεν σηκωνει αμφιβολία!!! δεν ξερω αν το αγορασω θα διξει και απο τα αλλα κομματια του δισκου!!

     


    Ares
    16.06.2010, 04:02
    Ακόμα να ωριμάσουν(μουσικά)... τα ίδια και τα ίδια...
    aviectus
    16.06.2010, 14:02

    Όταν το δοκίμασαν οι Μεταλλικα ( ενοοω να αλλάξουν κατεύθυνση ) τους Έκραξαν οι "Μουσικόφιλοι"....δεν τολμουν να κανουν κατι τετοιο πια μπαντες της κλάσης τον Maiden...


    musichell
    18.06.2010, 21:36


    nicoleggg
    20.06.2010, 23:42
    πολυ καλη εισαγωγη κ solo,βεβαια μας εχουν αφησει πολυ καλυτερα αλλα μου αρεσε χωρις ομως να ξετρελαθω
    AceOfSpades
    21.06.2010, 12:48

    Up The Irons \m/