ελληνική μουσική
    529 online   ·  210.843 μέλη

    O Βασιλης Παπακωνσταντινου υποψηφιος Δημαρχος Αθηναιων;

    timhs
    22.06.2010, 16:08

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-06-2010 στις 10:19 έγραψε...

    Τουλαχιστον ο Χατζιδακις δε το επαιζε επαναστατης, ουτε ιδεολογος, ουτε φωστηρας... {#emotions_dlg.rolleyes} Κι αν μη τι αλλο δε διεκδικησε καμια θεση εξουσιας...ποσο μαλλον οταν αυτη δινοταν ουσιαστικα απο τον ιδεολογικα αντιθετο χωρο ( Μητσοτακης στα δεξια, Θοδωρακης στα αριστερα ... )!

     

    Ποσο ομορφα ειναι οταν βλεπεις την ευκολια "πωλησης" των ιδεολογιων για μικροπρεπεις προσωπικους σκοπους...


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 22-06-2010 10:21 ]



    Δε μ'αρέσει να μιλάω για τόσο σημαντικούς ανθρώπους και καλά θα έκανες να μη μίλαγες και συ. Σε ποιους μικροπρεπείς προσωπικούς σκοπούς αναφέρεσαι; Μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε εμείς οι υπόλοιποι; Γιατί εγώ δε θυμάμαι να κερδίζει ο Θοδωράκης κάτι μέσα από αυτήν τη (λάθος κατά τη γνώμη μου) επιλογή του... Πες μου σε παρακαλώ γιατί διψάω για πληροφόρηση, τι μικροπρεπεις προσωπικους σκοπούς είχε ο Θοδωράκης όταν βασανιζότανε στη δικτατορία; Όταν προσπαθούσε να εκφράσει ένα λαό μέσα από τη μουσικη του διακυνδηνεύοντας τη ζωή του, μπορείς να μου θυμίσεις τι μικροπρεπείς προσωπικούς σκοπολυς είχε; Έχει καταντήσει πολύ εύκολο πια να σχολιάζει κανείς με τέτοιο τρόπο που όταν γράφει να μη σκέφτεται παραπάνω από όσο σκέφτεται ένα ποντίκι όταν χέζει. Και τα λόγια αυτού να μην έχουν μεγαλύτερη αξία από τα σκατά του ποντικιού. Μπορεί να μη συμφωνώ ούτε κι εγώ με την επιλογή αυτή του Θοδωράκη, ή με διάφορες δηλώσεις του, ή τέλος πάντων με τη γενικότερη στάση του τα τελευταία χρόνια, αλλά εγώ δεν έχω το θράσος να καταλογίζω τέτοια πράγματα σε μία από τις σημαντικότερες μορφές της σύγχρονης Ελλάδας και όπως είπα και στην αρχή, καλό θα ήταν το ίδιο να έκανες κι εσύ!


    Japan88gr
    22.06.2010, 16:15

    Παράθεση:

    Το μέλος timhs στις 22-06-2010 στις 16:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-06-2010 στις 10:19 έγραψε...

    Τουλαχιστον ο Χατζιδακις δε το επαιζε επαναστατης, ουτε ιδεολογος, ουτε φωστηρας... {#emotions_dlg.rolleyes} Κι αν μη τι αλλο δε διεκδικησε καμια θεση εξουσιας...ποσο μαλλον οταν αυτη δινοταν ουσιαστικα απο τον ιδεολογικα αντιθετο χωρο ( Μητσοτακης στα δεξια, Θοδωρακης στα αριστερα ... )!

     

    Ποσο ομορφα ειναι οταν βλεπεις την ευκολια "πωλησης" των ιδεολογιων για μικροπρεπεις προσωπικους σκοπους...


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 22-06-2010 10:21 ]



    Δε μ'αρέσει να μιλάω για τόσο σημαντικούς ανθρώπους και καλά θα έκανες να μη μίλαγες και συ. Σε ποιους μικροπρεπείς προσωπικούς σκοπούς αναφέρεσαι; Μήπως ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε εμείς οι υπόλοιποι; Γιατί εγώ δε θυμάμαι να κερδίζει ο Θοδωράκης κάτι μέσα από αυτήν τη (λάθος κατά τη γνώμη μου) επιλογή του... Πες μου σε παρακαλώ γιατί διψάω για πληροφόρηση, τι μικροπρεπεις προσωπικους σκοπούς είχε ο Θοδωράκης όταν βασανιζότανε στη δικτατορία; Όταν προσπαθούσε να εκφράσει ένα λαό μέσα από τη μουσικη του διακυνδηνεύοντας τη ζωή του, μπορείς να μου θυμίσεις τι μικροπρεπείς προσωπικούς σκοπολυς είχε; Έχει καταντήσει πολύ εύκολο πια να σχολιάζει κανείς με τέτοιο τρόπο που όταν γράφει να μη σκέφτεται παραπάνω από όσο σκέφτεται ένα ποντίκι όταν χέζει. Και τα λόγια αυτού να μην έχουν μεγαλύτερη αξία από τα σκατά του ποντικιού. Μπορεί να μη συμφωνώ ούτε κι εγώ με την επιλογή αυτή του Θοδωράκη, ή με διάφορες δηλώσεις του, ή τέλος πάντων με τη γενικότερη στάση του τα τελευταία χρόνια, αλλά εγώ δεν έχω το θράσος να καταλογίζω τέτοια πράγματα σε μία από τις σημαντικότερες μορφές της σύγχρονης Ελλάδας και όπως είπα και στην αρχή, καλό θα ήταν το ίδιο να έκανες κι εσύ!



    +1.000.000.000

     

     


    jorge
    22.06.2010, 16:40
    Respect στον 15χρονο Τίμη. Τα είπε όλα.
    noizreduction
    22.06.2010, 19:37

    Μου κανει τρομερη εντυπωση πως οι Νεοελληνες φοβουνται να αποδομησουν, απομυθοποιησουν και κρινουν τους ανθρωπους που οδηγησαν εναν λαο στη μεταπολιτευση!

    Κοινως φοβουνται να κρινουν και τη καλλιτεχνικη πορεια της γενιας της μεταπολιτευσης, της γενιας του Πολυτεχνειου, της γενιας που εριξε τη Δικτατορια για μια καλυτερη δημοκρατια!

    Που φοβουνται να παραδεχτουν πως αυτη η γενια και κυριως οι αντιπροσωποι της εφεραν σιγα σιγα την Ελλαδα σε αυτη τη κατασταση που ζουμε σημερα.

    Λυπαμαι παρα πολυ που ενας 15χρονος δημιουργει ινδαλματα σε μια περιοδο που η κοινωνια μας θελει ζυμωσεις και τριβες, απορριψη και επανεξεταση! Και αυτες τις ζυμωσεις πρεπει να τις περιμενουμε απο τη νεολαια, που μια ωραια πρωϊα θα σηκωσει το χερι της και θα μας δωσει το βραβειο της ανοικτης παλαμης!

    Κι ολα αυτα γιατι ο Νεοελληνας εστηνε αγαλματα και προσκυνουσε ( προσκυναει ακομα μαλλον ) ανελεητα τους φωστηρες μιας γενιας που αντι να μας οδηγησει καπου καλυτερα, πιαστηκε απο προσωπικους στοχους και φιλοδοξιες και μας εφερε στο χειλος του γκρεμου!

    Timhs, ειμαι 27 χρονων. Απο τα 10 μου που θυμαμαι πανω κατω τι συμβαινει στην Ελλαδα, οι ανθρωποι αυτοι που μου εμαθαν στο σχολειο πως ηταν "αγωνιστες" κι "επαναστατες" και πως χαρη σε αυτους πρεπει να χαιρομαι την ελευθερια μου απο τη χουντα συνεχως με προδιδουν και σκοτωνουν και τις λιγες ελπιδες που εχω σαν πολιτης αυτου του κοσμου να σηκωσω κεφαλι!

    Συγνωμη που δε μπορω να προσκυνησω μαζι σας τετοια ινδαλματα. Που στην Οικουμενικη Κυβερνηση Μητσοτακη τρεξανε με ορεξη να γινουν Υπουργοι Πολιτισμου. Που δε μπορω παρα να θυμαμαι μια Αθηνα να καιγεται, την εξωτερικη μας πολιτικη να καταρρεει, το νομισμα μας να υποτιμαται τον "πρωθυπουργο" να γελαει και διπλα του να καθεται ο ανθρωπος που δηλωνε εναντιον της Δικτατοριας πριν 30 χρονια;

    Κατηγορηστε με οσο θελετε. Αδιαφορω πληρως γιατι εδω και 10 χρονια πλεον πιστευω πως ειμαστε ο λαος που αξιζουμε να δεινοπαθουμε γιατι στηρικτηκαμε σε λαθος προτυπα, λαθος ιδεες, λαθος ανθρωπους!

    Κι αυτοι οι ανθρωποι με τον εναν ή αλλον τροπο, μας προδωσαν, μας εξεφτελισαν κι ομως εμεις τραγουδαμε ακομα τα τραγουδια τους στις σχολικες γιορτες, προπαγανδιζοντας τη ζωη μας με τη δικη τους ζωη...

    Και τα τελευταια δεν αφορουν τον κ.Θεοδωρακη. Αφορουν ολο αυτο το πανηγυρι που γινεται γυρω μας απο τους "δηθεν" και τους "διοτι", τους "ιδεολογους" και τους "επαναστατες", που οταν καποιος τους κουνησει για κοκκαλο μια θεση εξουσιας, πεφτουν πανω της σα λυσασμενα σκυλια!

    Προσοχη, δε κρινω το συνθετικο εργο του μουσικου Θεοδωρακη. Κρινω την ασυμφωνια πραξεων και λογων... ( βεβαια θα μου πειτε πως ολοκληρος Μπρεχτ ειχε μια ασυμφωνια ιδεολογιας και πραξεων, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα ). Προφανως και σα μουσικος υποκλινομαι στα κομματια του, τα οποια αν μη τι αλλο αποτελουν οροσημο στην ελληνικη μουσικη ιστορια!

     

     

    Και θα κλεισω με κατι που ακουσα σε μια συναυλια παιδιων σε ενα φεστιβαλ που εγινε κοντα στο Δημο μου.

    "ΔΙΕΛΥΣΤΕ ΤΑ ΣΤΕΡΕΟΤΥΠΑ"

    Με εκφραζει πληρως και μπραβο στα παιδια που θελουν να πανε αναποδα στο ρευμα...

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 22-06-2010 19:38 ]


    noizreduction
    22.06.2010, 19:43

    Και μη ξεχναμε πως εδω μιλαμε για τον Παπακωσταντινου.

     

    Επισης να θυμισω στον αγαπητο jorge πως και ο freakhood καποιες φορες μιλαγε για σκατα και ποντικια που χεζουν κι ολοι τον παιρναμε στο ψιλο ( μεχρι που μια ωραια πρωια τον πηρε και το ban του musicheaven {#emotions_dlg.whistling} ).

     

    Καλο ειναι λοιπον η συντονιστικη αρχη να αποφασισει εαν επιτρεπεται να μιλαμε για σκατα, ποντικια και ποσο ορθο ειναι να επιχορηγει τετοιες εκφρασεις με σημαιακια ενθουσιασμου, αγαπης και βουβουζελων...

     

    Εκτος εαν μπορουμε να τα χρησιμοποιουμε μονο οταν ειναι συμφωνες με τη συντονιστικη γνωμη, αρα ακομα και "μαλακα" να πουμε καποιον, παλι θα εισπρατουμε διθυραμβους και συγχαρητηρια!

     

    Κι επειδη μπορει να μην εγινα κατανοητος:

     

    Παράθεση:

    Το μέλος timhs στις 22-06-2010 στις 16:08 έγραψε...

    Έχει καταντήσει πολύ εύκολο πια να σχολιάζει κανείς με τέτοιο τρόπο που όταν γράφει να μη σκέφτεται παραπάνω από όσο σκέφτεται ένα ποντίκι όταν χέζει. Και τα λόγια αυτού να μην έχουν μεγαλύτερη αξία από τα σκατά του ποντικιού.

     

    Χορηγια θετικης ενεργειας με τις ευχες του συντονιστη πρωτη φορα βλεπω!! Τουλαχιστον εγω δε χρησιμοποιησα τοσο ακραιους..χαρακτηρισμους... {#emotions_dlg.rockon}

     

    Συγχαρητηρια!

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 22-06-2010 19:49 ]


    jorge
    22.06.2010, 21:03

    Ποτέ δεν έχει γίνει ban κάποιος που μίλησε για "ποντίκια που χέζουν" και μου κάνει εντύπωση που λες κάτι τέτοιο γιατί είσαι αρκετά χρόνια μέλος. Είμαστε πολύ ελαστικοί και αυτό μπορεί να το δει ακόμα και κάποιος νέος αν ψάξει στην αναζήτηση για κακές λεξούλες.

    Σχετικά με το θέμα των "ινδαλμάτων" (που περιλαμβάνει τον Παπακωνσταντίνου αλλά και τον Θεοδωράκη, γι' αυτό και η αναφορά), θα ήθελα να μας αναλύσεις λίγο τι εννοείς με το "μικροπρεπείς προσωπικούς σκοπούς". Πάνω σε αυτό ήταν η αντίδραση του Τίμη (στα άλλα περί συμπεριφοράς τα τελευταία χρόνια συμφωνείτε).


    noizreduction
    23.06.2010, 00:13

    Jorge δεν ειναι ασχημο να συμφωνεις με τις αποψεις καποιου, ομως οταν αυτες ξεφευγουν απο τον πολιτισμενο τροπο και μεταφερουν εκφρασεις που υποβιβαζουν τη συζητηση ( και καποιο συνομιλητη ), τοτε μαλλον υπαρχει ενα μικρο προβληματακι. Κι οταν ο ιδιος ο ιδιοκτητης του site χαιρετιζει τετοιες ατακες, προφανως θα μπορουσε ανετα να ανεκτει και συζητησεις του τυπου:

    -Εισαι σκατας!

    -Οχι, εσυ εισαι σκατας

    κλπ... {#emotions_dlg.whistling}

    Τελοσπαντων, ειναι θεμα συντονισμου. Το επεσημανα, ξερω πως θα παει στο βροντο, αλλα τουλαχιστον μη το κανουμε να φαινεται εμπαθες! Ειμαστε αρκετα εγωιστες για να αντιληφθουμε τα λαθη μας, κι αν ακομα τα αντιληφθουμε ειναι πιο δυσκολο να τα αποδεκτουμε! {#emotions_dlg.rolleyes} ( Α πληθυντικος ειναι αυτο γιατι ξερουμε απο συντονισμο κατιτις...).

     

    Ο Timhs ειναι 16 χρονων, εγω ειμαι 27 κι εσυ 31. Νομιζω πως λεγοντας πως συμφωνουμε με τις κινησεις του Θεοδωρακη τα τελευταια χρονια ειναι λιγο ειρωνικο, διοτι ο Τιμης δε μπορει να θυμαται την Οικουμενικη Κυβερνηση. Κι οταν επικρινετε αυτα που αναφερει ( οπως τα αναφερει ), για ψαξτε εσεις οι παλαιοτεροι ( καλα, κι εγω μαζι ο παππους ) μηπως τελικα οι νεαροι απλως "εμποτιστηκαν" με τον ιδεαλισμο καποιων καλλιτεχνων εχοντας ομως αγνοια για τα συγχρονα δρωμενα, διοτι στο σχολειο ποτε κανεις δεν ανελυσε την ιστορια του 20ου αιωνα απο το 1970 και μετα!

    Μικροπρεπεια δεν ειναι να συμμαχεις με αυτον που εκφραζει το τελειως αντιθετο απο εσενα για να εχεις μια θεση μεσα στο κυβερνητικο σχηματισμο του;

    Και το κακο ειναι πως απο πολιτικους θα το περιμενα, διοτι οκ, οι πολιτικοι "καιγονται" για την καρεκλα! Κοτζαμ Θεοδωρακης, με τοσο εργο, τοσες πραξεις, τοσες μαχες ( διοτι ο Θοδωρακης πριν φυγει για Γαλλια, εκανε εργο και παλεψε. Αυτο ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο ) τι δουλεια ειχε να μπλεξει με τον Μητσοτακη και τους λοιπους "πολιτικαντηδες"; Και γιατι αποφασισε να μπει στο ψηφοδελτιο της ΝΔ και να γινει υπουργος ανευ χαρτοφυλακιου και Επικρατειας;

     

    Κι ενω παραλληλα εκανε τοσο εργο ( ιδιαιτερα με τους Τουρκους διανοουμενους για την απελευθερωση τους απο το καθεστως της Τουρκιας ), πηγε και το εκανε στραφι με μια τοσο ασχημη επιλογη!

     

    Ναι, για μενα αυτο ηταν ορεξη για εξουσια. Ορεξη να τιμωρησει με ενα τροπο τους "συντροφους" του ΚΚΕ ( που αν θυμασαι καλα jorge, τον απερριψαν απο το ψηφοδελτιο τους το 1990 ) και να δειξει πως μπορει να ειναι πιο φιλελευθερος στις ιδεες του....αλλα με το δεξιο Μητσοτακη; Αυτο δεν ειναι μικροπρεπεια; Ηξερε με ποιον συμμαχουσε, ηξερε τι να περιμενει...

    Θυμασαι τωρα jorge?

     

    Λυπαμαι, αλλα η πολιτικοποιηση των καλλιτεχνων δεν ειναι μεσα στην προσωπικη μου προτιμηση για το ποιον τους! Θελεις αλλα παραδειγματα;

     

    Μικρουτσικος και υπουργειο Πολιτισμου....Ενα τρανταχτο παραδειγμα πως καλυτερα οι καλλιτεχνες να παλευουν απο το σανιδι, τη σκηνη, το στουντιο...Κι οχι απο τη καρεκλα που διαφθειρει!

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 00:16 ]


    Japan88gr
    23.06.2010, 00:19

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-06-2010 στις 00:13 έγραψε...

     

    Μικρουτσικος και υπουργειο Πολιτισμου....Ενα τρανταχτο παραδειγμα πως καλυτερα οι καλλιτεχνες να παλευουν απο το σανιδι, τη σκηνη, το στουντιο...Κι οχι απο τη καρεκλα που διαφθειρει!

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 00:16 ]



    Για να μην παει η συζητηση στον Μικρουτσικο

    εδω στο 4:45 απαντάει ο ίδιος στο θέμα της ενασχόλησης του με την πολιτικη


    jorge
    23.06.2010, 00:25
    Υπάρχει και η άποψη οτι είναι καλύτερο να πολεμάς το σύστημα εκ των έσω. Δύσκολο να γίνει αποδεκτό, αλλά προσωπικά κρατώ και αυτό το ενδεχόμενο για τον Θεοδωράκη.

    ΥΓ. Κάθε μάθημα περί συντονισμού είναι ενδιαφέρον, σ' ευχαριστώ.
    noizreduction
    23.06.2010, 00:40

    Japan88gr ( που ολο το youtube κατεχεις ) η αναφορα του Μικρουτσικου ηταν για να αποδειξω πως τελικα ο καλλιτεχνης δε μπορει να σμιξει με την πολιτικη. Ειναι τελειως αντιθετοι οι ρολοι των 2 λειτουργηματων ( ασχετα εαν πολλοι τα μπερδευουν με την εννοια του επαγγελματος ) και συγχαρητηρια στον κ.Μικρουτσικο που αποδεκτηκε το λαθος που εκανε τοτε!

     

    Jorge, ο Θεοδωρακης παλεψε πολλες φορες στο παρελθον  το συστημα απ'εξω. Βασανιστηκε και υπεφερε απο το συστημα. Και μαλιστα απο ενα δεξιο/ακροδεξιο συστημα βρεθηκε στη Γαλλια, αφου για 4-5 χρονια υπεφερε στις φυλακες Αβερωφ και στον Ορωπο! Μην αναφερθω για πιο πριν, οπου ενα δεξιο συστημα τον ειχε φυλακισμενο στη Μακρονησο!

    Ομως τελικα, σε αυτο το δεξιο συστημα πηγε κι εβαλε την υποψηφιοτητα του!

     

    Νομιζω πως δεν ειναι ανθρωπος που πιστευει στη παθητικη σταση, αλλα στην ενεργητικη κι επιθετικη παρουσια! Αλλιως δε θα εμπλεκε τοσο πολυ με τις αριστερες μαχητικες οργανωσεις!

     

    Δεν ειναι τυχαιο ομως πως οταν τον απερριψαν οι ιδιοι οι "συντροφοι" του στο ΚΚΕ, επελεξε να παει με τη ΝΔ και μαλιστα στο ψηφοδελτιο Επικρατειας!

    Τυχαιο; Δε νομιζω!!!!

     

     

    ΥΓ: Δε γινεται...Διοτι εαν εγω καποια φορα πω πως η αποψη σου ειναι σα σκατα ουρακοταγκου που εχει πασαλειφτει σε βοθρο το πιο πιθανον ειναι να καταλαβεις γιατι επιμενω στη τοποθετηση του Timhs...Αλλα δε θα βγαλουμε ακρη, οποτε δεν επιμενω.

    Εισαι αρκετα εξυπνος ομως για να καταλαβεις πως οταν ο ιδιος ο συντονιστης επιδοκιμαζει τετοιες φρασεις, την επομενη φορα μπορει να ειναι πιο χοντρες και τη μεθεπομενη ακομα περισσοτερο..Μεχρι που καποια στιγμη δε θα μπορει να κατλαβει πως του ξεφυγε η κατασταση...

    Συμφωνησε με μια αποψη, αλλα αποδοκιμασε τον τροπο που αυτη εκφραζεται...


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 00:43 ]


    Japan88gr
    23.06.2010, 00:42

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-06-2010 στις 00:13 έγραψε...

     

    Ο Timhs ειναι 16 χρονων, εγω ειμαι 27 κι εσυ 31. Νομιζω πως λεγοντας πως συμφωνουμε με τις κινησεις του Θεοδωρακη τα τελευταια χρονια ειναι λιγο ειρωνικο, διοτι ο Τιμης δε μπορει να θυμαται την Οικουμενικη Κυβερνηση. Κι οταν επικρινετε αυτα που αναφερει ( οπως τα αναφερει ), για ψαξτε εσεις οι παλαιοτεροι ( καλα, κι εγω μαζι ο παππους ) μηπως τελικα οι νεαροι απλως "εμποτιστηκαν" με τον ιδεαλισμο καποιων καλλιτεχνων εχοντας ομως αγνοια για τα συγχρονα δρωμενα, διοτι στο σχολειο ποτε κανεις δεν ανελυσε την ιστορια του 20ου αιωνα απο το 1970 και μετα!

     

    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 00:16 ]



     

    Και γω 22..  τι πάει να πει αυτό,

    ότι δε μπορούμε να μιλάμε για θέματα πριν την εποχή μας;

    Αν κάποιοι νέοι που αναφέρεις "εμποτίστηκαν" με τον ιδεαλισμό κάποιων καλλιτεχνών

    όπως  λες(πράγμα που συνεπάγεται μηδενική κριτική σκέψη)

    ταυτόχρονα θα αποκτούσανκαι μουσική κουλτούρα Χατζηγιάννη,

     

    Όσο αφορά το σχολείο: Αλίμονο αν περιμέναμε το σχολείο να μας μάθει Ιστορία,

    αν ήταν έτσι κάτι ονόματα όπως Μπελογιάννης, Βελουχιώτης κα

    θα είχαν χαθεί από προσώπου Γης.

     

    Η συζήτηση δε σηκώνει περαιτέρω ανάλυση,

    από κακού είναι να αποδείξουμε την Αξία αγωνιστών όπως του Μίκη

    μέσα σε ένα forum.

     

    Υ.Σ

    Ο Μίκης ανήκει στην κατηγορία τον ανθρώπων

    και ως γνωστών ο τελευταίος αλάθητος όπως λένε

    πέθανε πριν 2000 και κάτι χρόνια, γι αυτό σταματήστε να

    διυλίζετε τον κώνωπα.


    noizreduction
    23.06.2010, 00:54

    Japan88gr, το σχολειο δημιουργει στερεοτυπα πολλες φορες ( αθελητα; εξεπιτηδες; Εξαρταται.. ) τα οποια μεταδιδονται λαθος στα παιδια!

    Πχ ο μυθος του Θεοδωρακη και του Χατζηδακι παντα εστεκε πανω στα κεφαλια μας οταν πηγαιναμε σχολειο. Το να πεις το "Ενα το Χελιδονι" ηταν αμεσα συνυφασμενο με τον επαναστατη Θεοδωρακη, ενω το "Οδος Ονειρων" ηταν του ρομαντικου Χατζηδακι ( που πολλοι καθηγητες μου βεβαια τον ονοματιζαν "πουστη", "φασιστα", κλπ ).

     

     

    Οσον αφορα την ηλικια, θα σου πω ενα σοφο ρητο του λαου:

    "Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια"

    Το να αναφερεσαι σε καποια γεγονοτα που "ακουσες" ή ετυχε να δεις σε καποιο ρεπορταζ ( ή και να διαβασεις σε καποια εφημεριδα ) δε σημαινει πως τα γνωριζεις επαρκως και εις βαθος!

    Θα ηταν πχ ατοπο να μιλαω με σιγουρια για τα βασανιστηρια της Μακρονησου σε εναν ανθρωπο που τα εζησε ή τουλαχιστον στην περιοδο που εγιναν ηταν σε ηλικια που θα μπορουσε να γνωριζει γι'αυτα!

     

    Κι επειδη το θεμα ειναι η Οικουμενικη Κυβερνηση, το να προσπαθει καποιος να επιβεβαιωσει το ονομα του Θεοδωρακη μονο απο το 1990 και πισω, ενω απο το 1990 και μετα να σφυραει αδιαφορα διοτι κανεις δε του μιλησε γι'αυτη την περιοδο ( ημιμαθεια ), ειναι επικινδυνο!

     

    Αγωνιστης, ξεαγωνιστης, ο Θεοδωρακης μπορουσε να διαχειριστει καλυτερα το μυθο του..Κι εκει γυριζω σε αυτο που ξεκινησαμε αυτη τη συζητηση:

     

    Παράθεση:
    «Απελευθερώθηκε ο Θεοδωράκης. Θα το έμαθες. Απλώς και ειλικρινά χαίρομαι που σταμάτησαν οι ταλαιπωρίες του. Δεν πιστεύω όμως ότι θα επιβεβαιώσει τον μύθο του. Κι αν ναι, θα 'μαι ο πρώτος που θα το χαρώ».

     

     

    ΥΓ: Αυτο ομως δε σημαινει πως δε πρεπει να απομυθοποιουμε ανθρωπους και καταστασεις που επηρρεασαν κι επηρρεαζουν την ελληνικη κοινωνια...

    Αν ειναι ετσι να αφησουμε και την υποθεση Siemens, τον ΟΣΕ, τα ακινητα του Τζοχατζοπουλου κι οτιδηποτε αλλο ειναι διυλιση...{#emotions_dlg.smartass}


    ----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 00:56 ]


    AlfaWolf
    23.06.2010, 01:16

    Αν θέλουμε όλοι να βγει κάτι θετικό από αυτή την συζήτηση

    καλό είναι να λέει ο καθένας την άποψη του καθαρά στρογγυλά και ξάστερα χωρίς αιχμές και χωρίς υπεκφυγές

    κι όχι αυτό που γίνετε τώρα...

    γιατί τώρα αν δεν το καταλάβατε...

    επικρατεί η προσπα8εια του να υιοθετήσουν όλοι την δική μας γνώμη και τιποτ΄αλλο

    Ε όχι

    ο καθένας ας έχει την δική του γνώμη, άποψη κλπ

    αν είναι λάθος η σωστή μόνο ο ίδιος θα έχει το πρόβλημα

    και επί τέλους και λίγο σεβασμός σε ανθρώπους που μας αρέσει η όχι είναι ΙΣΤΟΡΙΑ

    ο Καθένας στον τομέα του και μάλιστα ιστορία που κανένας από εμάς δεν δικαιούται να θίγει

    κι αν έχει την αίσθηση ότι το δικαιούται τότε σαφώς και χρήζει πνευματικής υποστήριξης

    αλλά και αφού με την εν γένη στάση και του θα το επιβεβαιώνει τότε…

    θα απολαμβάνει και την  κατανόηση μας

    αθώος λόγο βλακείας ένα πράγμα

    κατά τα άλλα… το θέμα ήταν ο Β Παπακωνσταντίνου  δήμαρχος και οι παράπλευρες απώλειες είναι μέχρι στιγμής δυο κορυφαίοι μας συνθέτες και δεν ξέρω και τι άλλο θα επακολουθήσει

    Υ.Γ Ανοίξτε ένα θέμα αν θέλετε για τον Θεοδωράκη τον Χατζιδάκι η όποιον άλλον, εδώ νομίζω είναι άλλο το θέμα και ξεφυγαμε
    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 23-06-2010 01:21 ]


    Japan88gr
    23.06.2010, 01:21

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction  έγραψε...

    Ο Timhs ειναι 16 χρονων, εγω ειμαι 27 κι εσυ 31. Νομιζω πως λεγοντας πως συμφωνουμε με τις κινησεις του Θεοδωρακη τα τελευταια χρονια ειναι λιγο ειρωνικο, διοτι ο Τιμης δε μπορει να θυμαται την Οικουμενικη Κυβερνηση.

     

     

    "Η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια"

    Το να αναφερεσαι σε καποια γεγονοτα που "ακουσες" ή ετυχε να δεις σε καποιο ρεπορταζ ( ή και να διαβασεις σε καποια εφημεριδα ) δε σημαινει πως τα γνωριζεις επαρκως και εις βαθος!

     

     

    Κι επειδη το θεμα ειναι η Οικουμενικη Κυβερνηση, το να προσπαθει καποιος να επιβεβαιωσει το ονομα του Θεοδωρακη μονο απο το 1990 και πισω, ενω απο το 1990 και μετα να σφυραει αδιαφορα διοτι κανεις δε του μιλησε γι'αυτη την περιοδο ( ημιμαθεια ), ειναι επικινδυνο!

     

     

     

    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 00:16 ]

     



     

     

    το αστείο της υπόθεσης ειναι οτι αφου είσαι 27 στην Οικουμενικη του 90 ήσουν 7 χρονων

     


    noizreduction
    23.06.2010, 01:26

    Παράθεση:

    και επί τέλους και λίγο σεβασμός σε ανθρώπους που μας αρέσει η όχι είναι ΙΣΤΟΡΙΑ

    ο Καθένας στον τομέα του και μάλιστα ιστορία που κανένας από εμάς δεν δικαιούται να θίγει

    κι αν έχει την αίσθηση ότι το δικαιούται τότε σαφώς και χρήζει πνευματικής υποστήριξης

    αλλά και αφού με την εν γένη στάση και του θα το επιβεβαιώνει τότε…

    θα απολαμβάνει και την  κατανόηση μας

    αθώος λόγο βλακείας ένα πράγμα

     

     

    Δε καταλαβα Wolf!

     

    Δηλαδη ειμαι πνευματικα ασταθης και βλακας που αναφερομαι στον κ.Θεοδωρακη για μια ιστορικα τεκμηριωμενη περιοδο που πολιτευτηκε, οπως πολιτευτηκε;

     

    Ευχαριστω...

    Το επομενο σταδιο ειναι να μου προτεινετε και καποιο ψυχολογο επειδη δε μπορω να προσκυνησω τους θεοποιημενους καλλιτεχνες μαζι σας;

    Συγχαρητηρια ολοι εσεις που αποδεικνυεστε ανοικτα μυαλα! Μπραβο σας! {#emotions_dlg.eek} Και μετα λετε να μη σφαζουν οι υπολοιποι με το μαχαιρι!

     

     

    Japan88gr, δες ποτε τελειωσε η πρωθυπουργια του κ.Μητσοτακη και μετα ελα να μου πεις εαν στα 7-10 μου δε θυμομουν τις καθημερινες μαχες στο κεντρο της Αθηνας με τους διαδηλωτες να καινε τα παντα και τα ΜΑΤ να ριχνουν τρελο ξυλο...

    Απο τοτε "ψαχνεσαι" και λες "Τι μπορει να πηγαινει στραβα σε αυτη τη χωρα;". Κι επειδη οι ιδιοι και οι ιδιοι ανακυκλωνονται στη πολιτικη απο τοτε, τα πραγματα ειναι παντα υπο μελετη!

     

    ...καποιοι ηταν αγεννητοι ομως και μιλανε για ιστορικα γεγονοτα που ουτε καν εχουν διαβασει, ετσι;

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 01:32 ]


    AlfaWolf
    23.06.2010, 01:44

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-06-2010 στις 01:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    και επί τέλους και λίγο σεβασμός σε ανθρώπους που μας αρέσει η όχι είναι ΙΣΤΟΡΙΑ

    ο Καθένας στον τομέα του και μάλιστα ιστορία που κανένας από εμάς δεν δικαιούται να θίγει

    κι αν έχει την αίσθηση ότι το δικαιούται τότε σαφώς και χρήζει πνευματικής υποστήριξης

    αλλά και αφού με την εν γένη στάση και του θα το επιβεβαιώνει τότε…

    θα απολαμβάνει και την  κατανόηση μας

    αθώος λόγο βλακείας ένα πράγμα

     

     

    Δε καταλαβα Wolf!

     

    Δηλαδη ειμαι πνευματικα ασταθης και βλακας που αναφερομαι στον κ.Θεοδωρακη για μια ιστορικα τεκμηριωμενη περιοδο που πολιτευτηκε, οπως πολιτευτηκε;

     

    Ευχαριστω...

    Το επομενο σταδιο ειναι να μου προτεινετε και καποιο ψυχολογο επειδη δε μπορω να προσκυνησω τους θεοποιημενους καλλιτεχνες μαζι σας;

    Συγχαρητηρια ολοι εσεις που αποδεικνυεστε ανοικτα μυαλα! Μπραβο σας! {#emotions_dlg.eek} Και μετα λετε να μη σφαζουν οι υπολοιποι με το μαχαιρι!

     

     

     



     

    Για Πνευματικα ασταθής noizreduction εσυ για να το λες ισως κατι να ξέρεις

    για οπτικα ισως θα σου ελεγα εγω μiας και δεν ειδα πουθενα το nick name σου στο κειμενο μου

    τωρα αν η αισθηση σου ηταν οτι αναφερομουν σε σενα...

    σε παραπεμπω στο οποιος εχει την μύγα.... {#emotions_dlg.biggrin}

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 23-06-2010 01:46 ]


    noizreduction
    23.06.2010, 01:48

    Προφανως ειμαι ο μονος που καταργει την ιστορικη αξια του κ.Θεοδωρακη σε αυτη τη συζητηση. {#emotions_dlg.yes}

     

    Εφοσον δεν αναφερεσαι σε μενα, ανακαλω. Τοτε, ποιο αλλο μελος εδω καταργει την ιστορικη αξια καλλιτεχνων; Εσυ δεν ειπες να μην κρυβομαστε πισω απο τα λογια μας;

     

    Παράθεση:
    καλό είναι να λέει ο καθένας την άποψη του καθαρά στρογγυλά και ξάστερα χωρίς αιχμές και χωρίς υπεκφυγές

    Για να ακουσω την απαντηση σου τωρα...

     

     

    ...Υγ..ειναι μυγα..κι οχι μηγα...


    AlfaWolf
    23.06.2010, 01:49

    Αλλά πάραυτα noizreduction

    σε πολλά που λες με βρίσκεις σύμφωνο

    Απλά πιστεύω ότι προσπαθείς  κι εσύ όπως κι άλλοι να υιοθετήσουν την άποψη σου και οι υπόλοιποι

     


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις. http://blogs.musicheaven.gr/alfawolf http://www.musicheaven.gr/live/101

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 23-06-2010 01:50 ]


    AlfaWolf
    23.06.2010, 01:57

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-06-2010 στις 01:48 έγραψε...

     

     

    ...Υγ..ειναι μυγα..κι οχι μηγα...



     

    Ανορθογραφίες τις ζωής φιλέ μου να προσέχεις κι όχι αυτές των κειμένων

    γιατί αυτό που έκανες τώρα σου προσδίδει τον χαρακτήρα του Ανουσιου εξυπνάκια

    και έχω (δεν είναι σίγουρος) την  αίσθηση ότι σε αδικεί


    noizreduction
    23.06.2010, 01:58

    Δεν περιμενω κανεναν να πιστεψει την αποψη μου Wolf...

    Διοτι οταν ο ελληνικος λαος μεγαλωνει με στερεοτυπα "τυπωμενα" μεσα στο μυαλο του, ειναι δυσκολο να αποδεκτει πως μπορει να υπαρχει και μια διαφορετικη αποψη. Φοβαται να βγει απο τη φουσκα που επλασαν αλλοι γι'αυτον και επιμενει να την προφυλασει, χωρις να ξερει πως ειναι και ο ιδιος αιχμαλωτος αυτης!

     

    Ποσο διαφορετικα θα ηταν τα πραγματα εαν υπηρχε ουσιαστικος αντιλογος σε αυτη την κοινωνια; Να μη τα παιρνουμε ολα τοσο δεδομενα. Να μην δεχομαστε ο,τι μας ταϊζουν. Να ερευνουμε και να μη πιστευουμε αμεσως..

     

    Τελοσπαντων, νυχτωσε κι αυριο θα ειναι μια νεα..ιδια μερα στην ιδια χωρα με τους ιδιους κατοικους ( απελπισμενους πλεον γιατι η φουσκα πλημμυρισε ), με τους ιδιους μυθους να κυκλοφορουν πανω απο το κεφαλι μας σα μπαμπουλες...Με καμια ορεξη να δουμε τιποτα νεο, να κρινουμε ( αυτοκριτικα ) το παρελθον μας και να αναλογιστουμε τι στο διαολο καναμε οταν μας κοροϊδευαν μπροστα στα ματια μας κι εμεις λεγαμε "ευχαριστω, ελατε κι αυριο"...

     

    Συγνωμη για το προηγουμενο post μου Wolf ( δε μπορω να το κανω edit πλεον ). Ειμαι ψυχολογικα ασταθης τελικα...Που πιστευω πως σε αυτη τη χωρα θα απαλλαχθουμε απο το σκονισμενο μας παρελθον, φτυνοντας το στα μουτρα...

    Εξαλλου τα σιδερα του τρελοκομειου δεν ειναι για να προφυλασουν τη κοινωνια απο τους τρελους, αλλα τους τρελους απο τη κοινωνια...

     

    Ναι, εχεις δικιο για το ορθογραφικο. Δεν ηταν με κακο σκοπο, αλλα κολλησε με το υπολοιπο post.


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 02:00 ]