ελληνική μουσική
    732 online   ·  210.848 μέλη

    O Βασιλης Παπακωνσταντινου υποψηφιος Δημαρχος Αθηναιων;

    Japan88gr
    23.06.2010, 02:00

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 23-06-2010 στις 01:26 έγραψε...

     

    Japan88gr, δες ποτε τελειωσε η πρωθυπουργια του κ.Μητσοτακη και μετα ελα να μου πεις εαν στα 7-10 μου δε θυμομουν τις καθημερινες μαχες στο κεντρο της Αθηνας με τους διαδηλωτες να καινε τα παντα και τα ΜΑΤ να ριχνουν τρελο ξυλο...

    Απο τοτε "ψαχνεσαι" και λες "Τι μπορει να πηγαινει στραβα σε αυτη τη χωρα;". Κι επειδη οι ιδιοι και οι ιδιοι ανακυκλωνονται στη πολιτικη απο τοτε, τα πραγματα ειναι παντα υπο μελετη!

     

    ...καποιοι ηταν αγεννητοι ομως και μιλανε για ιστορικα γεγονοτα που ουτε καν εχουν διαβασει, ετσι;

     

     


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 01:32 ]



     

    Οι τότε αγένητοι στα 7-10 τους έζησαν και εκείνοι και ζουν ακόμα καθημερινες μαχες στο κεντρο της Αθηνας με τους διαδηλωτες να καινε τα παντα και τα ΜΑΤ να ριχνουν τρελο ξυλο..

    και έχουν την ανάγκη να"ψαχνονται" για να βρουν το "Τι μπορει να πηγαινει στραβα σε αυτη τη χωρα;". Κι επειδη οι ιδιοι και οι ιδιοι ανακυκλωνονται στη πολιτικη απο τοτε, δε βλέπω το γιατί η γνωμη η δική σου έχει μεγαλήτερη βαρύτητα απο του φίλου Timhs.

     

    Η συζήτηση πλέον έχει ξεφύγει γι αυτο αποχωρώ,

    ο καθένας ας έχει την αποψή του, τι ποιο υγειές;

     

     


    noizreduction
    23.06.2010, 02:04

    Ο timhs δεν εζησε τα γεγονοτα ουτε ομως τα εμαθε απο καπου, γιατι η ιστορικη περιοδος που γεννηθηκε με αυτη που αναφερομαστε, δεν ειναι μεσα στη ζωη του. Δε φταιει ο timhs ( ουτε τα ποντικουραδα που βγαζω απο το στομα μου ). Ειναι απλως το κατα ποσο μπορει καποιος να δει μια ιστορικη περιοδο απο κοντα.

    Δε προκειται να καταλαβεις, γιατι δε θες..Τι να κανω...

     

     

    Υγιες ειναι να αμφιβαλεις και να αμφισβητεις. Και μεσα απο αυτη τη διαδικασια να σκεφτεσαι και να ωριμαζεις. Να καταργεις και να δημιουργεις...Και κυριως να απομυθοποιεις.

     

    Γιατι καποια στιγμη θα διαπιστωσεις πως κανενας μυθοποιημενος ανθρωπος δε προκειται να σε σωσει, να αλλαξει τη καθημερινοτητα σου και να σε γλυτωσει απο ολα αυτα που φοβασαι.

     

     

    Καλον υπνο Japan88gr...Και μη ξεχασεις ( εαν μενεις Αθηνα ) να υποστηριξεις τον κ.Παπακωσταντινου για τις δημοτικες εκλογες! Οι μυθοι εχουν την αναγκη απο πιστους..Αλλιως δε θα ηταν μυθοι!


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 02:07 ]


    periigitis
    23.06.2010, 10:04

    "Ποιος μας γηροκομεί
     τη σήμερον ημέρα,
     ψηστιέρα, καρβουνιέρα,
     μούσα δεκεμβριανή.
     Πολέμησα καιρό
     σε όλα τα πεδία
     και με τυφλή μανία
     ξέσκιζα τον εχθρό.
     Τώρα με χειρουργεί
     η αλλήθωρη νεολαία,
     μια τσογλανοπαρέα,
     που κάνει κριτική".


    timhs
    24.06.2010, 16:35

    Μία μέρα έλλειψα και έπρεπε να διαβαζω ένα τέταρτο για να σας φτάσω!{#emotions_dlg.tt2}

    Λοιπόν, ας αρχίσω από κάτι που όπως φαίνεται ενόχλησε πολύ τον noizreduction και όχι άδικα. Συγνώμη για τα σκατά και λοιπά γιατί καταλαβαίνω ότι ήταν προσβλητικό, άλλα μερικές φορές γράφοντας παρασύρεσαι από τα συναισθήματα σου εκείνη τη στιγμή και κάνεις λάθη. Ειλικρινά όμως δεν καταλαβαίνω γιατί να επαναλάβεις τόσες φορές τη φραση αυτή. Αν σε ενόχλησε μπορείς πολύ εύκολα να μου στείλες ένα μήνυμα και αν θες να στείλεις και ένα μήνυμα στο διαχειριστή που συμφώνησε μαζί μου και όχι να κοιτάξεις να χρησιμοποίησεις το λάθος αυτό για να ισχυροποιήσεις τη γνώμη σου υποβαθμίζοντας εμένα υποδεικνύοντας "τους τρόπους μου". Άλλωστε δεν ήταν αυτό το "ζουμί" της απάντησης μου. Και αν στο κάτω κάτω της γραφής θες τόσο πολύ να φάω ban πες το μου... Μπορώ να σε βοηθήσω. Θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου, μέχρι και link από τσόντες και ιούς για να με διώξουνε. Όλα για πάρτι σου μωρό μου...

    Για το Θοδωράκη τώρα... Διάβαζα, διάβαζα και ξαναδιάβαζα άλλα δεν είδα να μας λες πουθενά για τους μικροπρεπείς σκοπούς που ανέφερες. 'Η μάλλον είδα κατί το πολύ αόριστο και γενικό, ό,τι πρέπει δηλαδή για αποπροσανατολισμό. Ας γυρίσω όμως στον κύριο Θοδωράκη.Λες για είδωλα και διάφορα άλλα... Δε θυμάμαι ποτέ να φοβάμαι (όπως τόνισες πάνω από μία φορά) να κατακρίνω κάποιο πρόσωπο. Δε μ ΄αρέσει απλά να πετάει κάποιος κατηγορίες αβάσιμες είτε για να δημιουργήσει εντυπώσεις είτε απλά για να δείξει πόσο αντισυμβατικός μπορεί να γίνει.Και σου ξαναλέω τους σκοπούς δεν τους είδα πουθενά. Γιατί και πρακτικά να το δούμε ένας άνθρωπος σαν το Θοδωράκη και χωρίς να μπει στην πολιτική έχει πολύ εξουσία... Μη σου πω και περισσότερη, γιατί έχει την εξουσία που δε φαίνεται (σκέψου το αυτό)...

    Τώρα το να μιλας για το τι μπορεί να γνωρίζω εγώ ή όχι εσένα υποτιμάει. Προφανώς και το σχολείο δε μου έχει διδάξει τα σημαντικότερα από όσα γνωρίζω και προφανώς προσπαθεί να μου περάσει στερεότυπα, άλλα δεν τα καταφέρνει... Δε θυμάμαι να καταλογίζω κάτι στον κύριο Χατζιδάκη παρόλο που αρκετοί δικοί μου καθηγητές κράταγαν την ίδια στάση με τους δικούς. Λες ότι από τα 10 ένα παιδί αρχίζει να "ψάχνεται". Άμμεση συνέπεια δεν είναι να διαβάζει και εξωσχολικές ιστορικές πηγές, να ρωτάει και να συζητάει για να γνωρίζει; Με ποιο δικαίωμα εσύ ακυρώνεις αυτά που λέω και προσπαθείς να πείσεις ότι δεν έχω θέση σε μία συζήτηση, η οποία αναφέρεται σε κάτι τόσο γνωστό που μπορεί να έχει απασχολήσει καθέναν ασχέτου ηλικίας,  μόνο και μόνο επειδή ειμαί 16! Αν είναι δυνατόν που φτάσαμε να θεωρούμε τους εαυτούς μας τόσο αυθεντίες που να υποτιμάμε τόσο πολύ τις γνώσεις άλλων. Και ακόμα και αν είναι όπως τα λες, μέτρα πόσες φορές αναφέρθηκες εσύ στην περίοδο της δικτατορίας και στο Θοδωράκη του "τότε". Και πίστεψε με δεν είσαι ο μόνος που αμφισβητεί...

    Δε νομίζω να κάλυψα όλα όσα ήθελα να πω, άλλα η συζήτηση προχώρησε πολύ για να μπορέσω να την ακολουθήσω παραπάνω...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : timhs στις 27-06-2010 02:50 ]


    noizreduction
    24.06.2010, 18:20

    Timhs!

     

    1) Προφανως εαν ηθελα να "φας" ban θα το ελεγα πιο ξεκαθαρα ( οπως εχω κανει σε αλλα θεματα στο παρελθον με αλλους συνομιλητες ). Αλλα με 2ο ποστ στο musicheaven να γραφεις τετοια πραγματα, ειναι μαλλον...ριψοκινδυνο ( ή απλως...μιλαμε για διπλοεγγραφη...και γνωση του χωρου )

    Παρολαυτα η παραγραφος σου ειναι εξισου ειρωνικα προκλητικη, ομως ξερεις κατι; Ειμαι κι εγω ειρωνας και μ'αρεσει η ειρωνια. Καλα το πας.

    Βεβαιως και το να παρασυρεσαι ειναι φυσιολογικο, αλλα οχι και κουραδοποντικα βρε αδερφε! Χαθηκαν τοσα αλλα ζωα; Και τελοσπαντων, το ποντικι εχει μια σοβαρη παρουσια στην Ελλαδα. Κριμα να το χρησιμοποιουμε με το ετσι θελω! {#emotions_dlg.rockon}

     

    2) Δεν ειδες πουθενα στα post μου τους μικροπρεπεις σκοπους του Θεοδωρακη που τον οδηγησαν στην πολιτευση του με τη ΝΔ και μαλιστα με αρχηγο τον Μητσοτακη;

    Οκ, μαλλον πρεπει να το επισημανω με quote. Οταν θα διαβασεις προσεκτικα το quote μου ( κι οχι σα μυγοχεσμα ή ποντικοσκατό ) θα μπορεσεις να εμβαθυνεις περισσοτερο σε αυτο που λεμε "ουσιαστικη αναγνωση".

     

    Παμε;

    Παράθεση:

    Jorge, ο Θεοδωρακης παλεψε πολλες φορες στο παρελθον  το συστημα απ'εξω. Βασανιστηκε και υπεφερε απο το συστημα. Και μαλιστα απο ενα δεξιο/ακροδεξιο συστημα βρεθηκε στη Γαλλια, αφου για 4-5 χρονια υπεφερε στις φυλακες Αβερωφ και στον Ορωπο! Μην αναφερθω για πιο πριν, οπου ενα δεξιο συστημα τον ειχε φυλακισμενο στη Μακρονησο!

    Ομως τελικα, σε αυτο το δεξιο συστημα πηγε κι εβαλε την υποψηφιοτητα του!

     

    Νομιζω πως δεν ειναι ανθρωπος που πιστευει στη παθητικη σταση, αλλα στην ενεργητικη κι επιθετικη παρουσια! Αλλιως δε θα εμπλεκε τοσο πολυ με τις αριστερες μαχητικες οργανωσεις!

     

    Δεν ειναι τυχαιο ομως πως οταν τον απερριψαν οι ιδιοι οι "συντροφοι" του στο ΚΚΕ, επελεξε να παει με τη ΝΔ και μαλιστα στο ψηφοδελτιο Επικρατειας!

     

    Προσεξε τη τελευταια παραγραφο μου! Ειναι μικροπρεπεια το να εκδικεισαι τους "συντροφους αγωνιστες" με το να συμμετεχεις στο ψηφοδελτιο ενος αλλου κομματος! Κι οχι μονο απλως ενος αλλου αριστερου κομματος, αλλα ενος δεξιου κομματος με το χειροτερο ηγετη ( κ.Μητσοτακης ).

     

    Αυτο δεν ειναι αρκετα μικροπρεπες για σενα;

    Μαλλον δε το προσεξες οταν τα διαβασες γρηγορα γρηγορα. Τωρα εμβαθυνε τη σκεψη σου. Κι απ' ο,τι βλεπω δεν εισαι χαζος. Να μη το παινευτουμε, αλλα εμεις οι ειρωνες ειμαστε και λιγο κουτοεξυπνοι {#emotions_dlg.whistling}

     

    3) Παω αναποδα!

    Ο Μικης Θεοδωρακης βασανιστηκε στη Μακρονησο ( βεβαια πριν τη Χουντα, διοτι επι χουντας επισημα η Μακρονησος δεν υφιστατο ) και ειναι ιστορικα αποδεδειγμενο ( ειναι σα να λες δηλαδη πως ο Βεγγος πηγε διακοπες στη Μακρονησο..ενω ολοι ξερουμε πως κι αυτος ηταν ενας απο τους ανθρωπους που υπεφεραν αρκετα πανω στο μαρτυρικο νησι ).

     

    Οι μουσικες του σπουδες με τους μεγαλους Ελληνες Δασκαλους της εποχης ειναι επισης ιστορικα αποδεδειγμενες! Και οι κλασσικες σπουδες του στη Γαλλια ειναι επισης γνωστες, αφου ακομα και με μια απλη ακροαση των πρωτων εργων του εχει αμεσες επιρροες απο το γαλλικο κλασσικο ρευμα του 50-60!

    Και ο αγωνας που εκανε κατα της δικτατοριας απο το εξωτερικο ( Γαλλια ), μπορει απο μερικους να ειναι στο επικεντρο του κατα ποσο ηταν τελικα αγωνιστης, ομως δεν επαυσε ποτε ( μαζι με τη Μερκουρη, Φαραντουρη, κλπ ) να πολεμαει καλλιτεχνικα ( με τα τραγουδια και τους λογους του ) τους δικτατορες ( πρωτα Παπαδοπουλο και μετα Ιωαννιδη ) και τη χουντα!

    Αυτα ειναι ιστορικα γεγονοτα που εαν καποιος προσπαθησει να τα αμφισβητησει, μαλλον θα πρεπει να εχει πληρη αγνοια για την εποχη της αντιστασης κατα της χουντας! Το ιδιο βεβαια ισχυει για το μουσικο του εργο, το οποιο ανεδειξε την Ελλαδα στο εξωτερικο κι εκανε πολλους καλλιτεχνες διασημους στην Ευρωπη και Αμερικη με τα τραγουδια του!

     

    Οταν ομως παμε στην Οικουμενικη Κυβερνηση τα πραγματα ειναι διαφορετικα! Εχουν περασει 20 χρονια απο τη Μεταπολιτευση, η Δημοκρατια μας για μια ακομα φορα ηταν σε αναβρασμο, η Οικονομια κατερρεε, η πολιτικη σκηνη ηταν διεφθαρμενη ( σας θυμιζει κατι αυτο; ) κι αντι ο μαχητης της Μεταπολιτευσης Θεοδωρακης να υψωσει τη καλλιτεχνικη του φωνη ( ακομα κι αν τον ειχαν απορριψει οι δηθεν αριστεροι συντροφοι του ) επιλεγει να συμμαχησει με τον κ.Μητσοτακη σε μια κυβερνηση Παρωδια!!!!

     

    Λυπαμαι, αλλα νομιζω πως αυτα δε προκειται να τα μαθεις στο σχολειο. Οχι επειδη δε θελεις εσυ να τα μαθεις, αλλα επειδη μετα τα Δεκεμβριανα δεν μαθαινουμε σαν Νεοελληνες την ιστορια μας! Ή ντρεπομαστε γι'αυτην, ή φοβομαστε μηπως ξυπνησουμε κι αντιληφθουμε ποσο μας κοροϊδευουν ολοι τους. Βεβαια η επισημη δικαιολογια ειναι "Συγχρονη ιστορια, αποφευγεται να διδασκεται", ομως χαιρομαι οταν βλεπω πως στη Μεγαλονησο ( Κυπρο ) κανουν την εισβολη του Αττιλα 1 και 2, ενω εμεις το παιζουμε "αδιαφοροι"...

     

    Προφανως λοιπον, το να αναφερεσαι σε αυτη την ιστορικη περιοδο ( 1990-93 για τον japan88gr που θεωρουσε πως ενας 10χρονος δε μπορει να θυμαται τι γινοταν στην Ελλαδα τοτε ) που ειναι τοσο κοντα, θα πρεπει να την εχεις ζησει.

    Κι αυτο παλι δεν ειναι "ρατσισμος" απεναντι στους νεοτερους! Απλως οι "μοντερνοι ιστορικοι" δε γραφουν γι'αυτη την περιοδο αντικειμενικα ( πως να γραψουν οταν πολιτικοποιουνται πριν ακομα ξεκινησουν τη συγγραφη της πρωτης τους διατριβης;) και το να διαβασεις κατι "εξωσχολικα" ειναι λιγο...επικινδυνο!

     

    Δε θεωρω τον εαυτο μου αυθεντια, ομως ουτε κι εσυ εισαι ο σωστος...Διοτι η δικη σου ενσταση τελικα ειναι το κατα ποσο θα πρεπει να ειναι πιο δυνατη μια αποψη που, θεωρητικα, προερχεται απο εξωσχολικη μελετη ( διαβαζεις πολιτικα ιστορικα βιβλια; Μπορεις να μου αναφερεις ενα που διαβασες και αναφερεται στην περιοδο 1990-93; ), σε αντιθεση με μια αποψη ανθρωπου που εζησε την περιοδο εκεινη ( κι ακομα βλεπει τη ξινη φατσα του "επιτιμου", αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια ).

     

     

     

     


    timhs
    26.06.2010, 02:15

    Καλά ε... το λάτρεψα το κειμενάκι σου! Είσαι και συ ένας μικρός θεός{#emotions_dlg.thumbup} Μράβο!! Μου άρεσε πάρα πολύ το μάθημα ιστορίας σου και σε ευχαριστώ πολύ, αλλά στο περίπου τουλάχιστον τα γνώριζα όλα αυτά. Όσο για το τι θα μπορούσα να γνωρίζω, αν προσέξεις και συ λίγο καλύτερα τι γράφω θα προσέξεις το "να ρωτάει και να συζητάει για να γνωριζει", οπότε θα καταλάβεις και πως μπορώ να γνωρίζω γι αυτήν την περίοδο. Και για να σε προλάβω γιατί δε νομίζω να σου ξεφύγει, όταν με ενδιαφέρει κάτι ρωτάω αρκετά άτομα για να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος για την αλήθεια. Και για να το κάνω ξεκάθαρο άλλη μια φορά δεν είπα ποτέ πως οι επιλογές του Θοδωράκη με βρίσκουν σύμφωνο, και ίσως να μπορώ να δεχθώ τη μικροπρέπεια για να μη σου πληγώσω και σένα τον εγωισμό αλλά σκπούς εξακολουθώ να μη βλέπω. Και θυμίσου αυτό που σου είπα για την εξουσία που μπορούσε να ασκήσει άμα ήθελε. Δεν ξέρω πόσο παραπάνω σχολιασμό μπορεί να σηκώσει αυτό το θέμα και σε εκλιπαρώ να κρίνεις ότι δε σηκώνει και πολύ και να με σταματήσεις εδώ. Πάντως ξέρω ότι βρήκα ακόμα άλλον έναν άνθρωπο στον μάταιο τούτο κόσμο που να λατρέβω και σε ευχαριστώ γι αυτό... Είπα να κλείσω με ειρωνία αφού άλλωστε μου είπες ότι σου αρέσει.

     

    Υ.Γ. Ειρωνεύομαι για να κάνω χουμορ {#emotions_dlg.tt2} , ούτε για να γίνω προκλητικός, ούτε να προσβάλλω, ούτε να φανώ έξυπνος. Και παρόλο που όντως η προηγούμενη μου απάντηση ήταν ειρωνική σε αρκετα σημεία, το συγγνώμη δεν ήταν.{#emotions_dlg.beer}

    Α! Και δέν έχω κάνει δεύτερη φορά εγγραφή απλά είμαι τολμηρούλης.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : timhs στις 26-06-2010 02:17 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : timhs στις 27-06-2010 02:44 ]


    Japan88gr
    26.06.2010, 03:10

    Ο 16χρονος TImhs για Δήμαρχος Αθηναίων!!

     

     

    Λαικη απαιτηση..


    renakey
    26.06.2010, 13:28

    Ενδιαφέρουσα η συζήτηση - και σαφής η αγανάκτηση - αλλά και η ορθογραφία ;)) - της γενιάς σας...

    Δυστυχώς για την δικιά μου την γενιά - που εδώ την αναφέρετε ως "γενιά της μεταπολίτευσης ή του πολυτεχνείου - έχετε δίκιο σε πολλά...

    Αυτή η γενιά της "μεταπολίτευσης", ειναι η τελευταία που μεγάλωσε χωρίς τηλεόραση και σε μια εποχή που η αξία της "συνάθροισης" ηταν μεγάλη - το ίδιο και η δύναμη των αληθινών τραγουδιών... Τότε που οι - ημιπαράνομες !! -μπουάτ ήταν "αντίσταση" και οι "συναυλίες"  πολιτική πράξη - συχνά επικίνδυνη - κι όχι ευκαιρία για εκτόνωση και καπνογόνα...

    "Μα ο κόσμος προχωρά - χωρίς να μας ρωτα..." - που λέει και το τραγούδι - και καλό ειναι όλοι να προσαρμοζόμαστε... Κι αν δεν μπορεί κανείς να προσαρμοστεί - όπως ο Νικόλας ο Ασιμος π.χ. - δεν ξέρουμε που και πως θα καταλήξει...

    Στην περίπτωση του΄Ασιμου βέβαια βρέθηκε ένας "ξεπουλημενος στο σύστημα" Παπακωνσταντίνου και επωμίστηκε το έργο του - γιατί αλλοιώς δεν θα τον ήξερε κανείς απο εσάς...

    Ως εκ τούτου...πριν κρινετε και κατακρίνετε οποιονδήποτε - και δή ανθρώπους που εχουν προσφέρει ιστορία στην δική σας την γενιά - καλο ειναι να θυμάστε πως..."όποιος δεν ξέρει από που έρχεται δεν ξέρει και που πηγαίνει" - όπως λέει συχνά κι ο Παπακωνσταντίνου σε συνεντευξεις και συναυλίες...

    Και βέβαια την ιστορία δεν θα την μάθετε απο το σχολείο... Εκεί δεν μπορείτε να μάθετε ούτε ορθογραφία - εκτός κι αν είστε αρκετα τυχεροί και σας τύχει για καθηγητής κανένας Μπουλασίκης...

    Μπορείτε ομως να την μάθετε ψάχνοντας - και παρατηρώντας...

    Το να "έχεις γνώμη" είναι καλό και απαραίτητο - όμως ας μην ξεχνάμε πως οι "γνώμες" που σχηματίζονται απο τα "φαινόμενα" - που συχνά "απατούν" - είναι ρηχές και κοντόφθαλμες...

    Ενας άνθρωπος σαν τον Θεοδωράκη, που έκανε τα έργα τόσων ποιητών τραγούδι στην καθημερινή μας ζωή - και μπορεί να γραψει αυτή τη μουσική που έχει γραψει - δεν έχω ιδέα ποσο πιο μακριά απο μένα μπορει να βλέπει...

    Ως εκ τούτου, δεν έχω τόσο θράσος ωστε να κρίνω τις επιλογές του... Ακόμα κι αν δεν μου αρέσουν θα προσπαθήσω να δώ τι μπορεί να σημαίνουν - γιατί κατι θα εχω να μάθω απο αυτές...

    Κι όσο για τον Παπακωνσταντίνου - και για την πιθανότητα να τονε δούμε δήμαρχο... Αν κρίνω απο τις συναυλίες και τα μαγαζιά που γεμίζει από το 1974 εως και σήμερα αυτός ο "ξωφλημενος" - και απο τα κουράγια του να στέκεται αξιοπρπεπώς μέσα στο σημερινό "σταρ σύστεμ"... μακάρι να βάλει και έχει και σοβαρές πιθανότητες να βγεί...

    Δεν πιστευω όμως πως θα έκανε πραγματικά κατι τετοιο - όχι μόνος του τουλάχιστον...

    Αυτό που θα έβρισκα πολύ σημαντικό θα ήταν η συσπείρωση - και η πολιτική παρέμβαση όλων των "πνευματικών ηγετών" αυτής της χώρας - από όλους τους εκπροσώπους της Τέχνης και του Πολιτισμού... Με εξαίρεση τον Μίκη ελάχιστοι έχουν βγει να πούν κάτι για την πολιτική κατάσταση - κι αυτό συμβαίνει για πρώτη φορά μετά τον πόλεμο του '40...

    Δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει την απόλυτη διάβρωση από τα ΜΜΕ - όμως αυτή η "φήμη" περί δημαρχίας του Παπ/νου - θα μ' άρεσε πολύ να σημαίνει πως... αμέσως μετά, μπορεί να δώ και τον Λαζόπουλο πρωθυπουργό, την Χαρούλα υπουργό εξωτερικών ,  τον Πανούση στην "προστασία του πολίτη" και τον Μικη πρόεδρο της Δημοκρατίας - κι ας ειναι κι 85άρης...

     

    Υ.Γ.: Μπορεί να μοιάζει με πλάκα, όμως εγώ πολύ θα τη γούσταρα μια τέτοια κυβέρνηση... Και με τον Νταλάρα στα "οικονομικά"... {#emotions_dlg.biggrin}

     


    -----------------
    Μεταίχμιο καθε στιγμή - να το θυμάσαι...!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : renakey στις 26-06-2010 13:32 ]


    noizreduction
    30.06.2010, 14:23

    Παράθεση:

    Το μέλος timhs στις 26-06-2010 στις 02:15 έγραψε...

    Και θυμίσου αυτό που σου είπα για την εξουσία που μπορούσε να ασκήσει άμα ήθελε.

     



     

    Για θυμισε μου σε τι ποστο ακριβως ηταν ο κ.Θεοδωρακης στην οικουμενικη κυβερνηση; Μολις μαθεις, θα διαπιστωσεις το κατα ποσο ειχε ο κ.Θεοδωρακης δυνατοτητα να κυβερνησει ή να ασκησει καποια μορφη εξουσιας!

     

    Επισης δεν ειδα πουθενα στην απαντηση σου καποια ιδιαιτερη αναφορα σε ιστορικες πηγες. Ξερεις, "ολοι ακουμε" κατι, ομως εαν δε διαβασουμε και λιγο, κινδυνευουμε να πεσουμε σε "ραδιο αρβυλα".

     

    Μετα απο ολα αυτα japan88gr πολυ φοβαμαι πως η υποστηριξη παρεχεται ηλικιακα κι οχι ουσιαστικα πανω στη συζητηση! Ειναι ωραιος ο ξυλινος λογος, ομως καλο ειναι να κρινουμε καθε συζητηση ξεχωριστα. Ιδιαιτερα οταν υπαρχει ιστορικη αγνοια ή ημιμαθεια ( καλυτερη η αγνοια... ).

     

    Renakey αποφευγοντας τοσο καιρο να κρινουμε ιστορικες μορφες της Μεταπολιτευσης, μπλεχτηκαμε σε ενα ατελειωτο μπερδεμα....Να μην αναφερω ονοματα οπως Λαλιωτης, Δαμανακη, κλπ...

     

    Το θεμα ειναι να μη μπλεξεις τη τεχνη με την πολιτικη κι απο τους καρπους της πρωτης να ωφεληθεις για τη δευτερη!

     

    Το να θυμομαστε απο που προερχομαστε δε σημαινει απαραιτητα πως επικροτουμε κι ο,τι συνεβη στο παρελθον! Το παρελθον κρινεται παντα, ασχετα εαν οι αμεσα εμπλεκομενες γενιες δε μπορουν να εχουν μια καλη εικονα για τα αποτελεσματα των πραξεων του παρελθοντος.

     

    Ειναι μεγαλο θεμα, που θα ηθελα ευχαριστως να συζητησουμε. Ομως να συζητησουμε με ιστορικες βασεις κι οχι "ραδιο αρβυλες" και "χαλασμενα τηλεφωνα"{#emotions_dlg.whistling}

     

     

    ΥΓ: Συμφωνω απολυτα με την ορθογραφια. Αν και πολλες φορες φαινεται αγενεστατο να το επισημαινεις σε καποιον, ορισμενες φορες δε μπορω να το αποφυγω.

     

    ....μπορεις να με λατρευεις οσο θες Timhs...Εχεις δρομο ομως ακομα για να λατρεψεις την ορθη πηγη κι οχι τις μπουρδες του "σου' πα, μου πες" {#emotions_dlg.rolleyes}

     

     


    giannis1973
    01.07.2010, 21:29

    καθε πρωι ο ηλιος βγαινει στη ζουγκλα!η αντιλοπη ξυπνα και ξερει πως πρεπει να τρεξει γρηγοροτερα απο το λιονταρι αλλιως θα φαγωθη!!

    καθε πρωι ο ηλιος βγαινει στη ζουγκλα!το λιονταρι ξυπνα και ξερει πως πρεπει να τρεξει γρηγοροτερα απο την αντιλοπη αλλιως θα πειναση!

    καθε πρωι ο ηλιος βγαινει στη ζουγκλα!!

    οταν λοιπον δεις τον ηλιο να βγαινει δεν εχει σημασια αν εισαι αντιλοπη η λιονταρι καλλιτερα να αρχισεις να τρεχεις!!!!!!!!!!!!!!!!!


    Japan88gr
    04.07.2010, 02:14

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 30-06-2010 στις 14:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος timhs στις 26-06-2010 στις 02:15 έγραψε...

    Και θυμίσου αυτό που σου είπα για την εξουσία που μπορούσε να ασκήσει άμα ήθελε.

     



     

    Για θυμισε μου σε τι ποστο ακριβως ηταν ο κ.Θεοδωρακης στην οικουμενικη κυβερνηση; Μολις μαθεις, θα διαπιστωσεις το κατα ποσο ειχε ο κ.Θεοδωρακης δυνατοτητα να κυβερνησει ή να ασκησει καποια μορφη εξουσιας!

     

    Επισης δεν ειδα πουθενα στην απαντηση σου καποια ιδιαιτερη αναφορα σε ιστορικες πηγες. Ξερεις, "ολοι ακουμε" κατι, ομως εαν δε διαβασουμε και λιγο, κινδυνευουμε να πεσουμε σε "ραδιο αρβυλα".

     

    Μετα απο ολα αυτα japan88gr πολυ φοβαμαι πως η υποστηριξη παρεχεται ηλικιακα κι οχι ουσιαστικα πανω στη συζητηση! Ειναι ωραιος ο ξυλινος λογος, ομως καλο ειναι να κρινουμε καθε συζητηση ξεχωριστα. Ιδιαιτερα οταν υπαρχει ιστορικη αγνοια ή ημιμαθεια ( καλυτερη η αγνοια... ).

     

    Renakey αποφευγοντας τοσο καιρο να κρινουμε ιστορικες μορφες της Μεταπολιτευσης, μπλεχτηκαμε σε ενα ατελειωτο μπερδεμα....Να μην αναφερω ονοματα οπως Λαλιωτης, Δαμανακη, κλπ...

     

    Το θεμα ειναι να μη μπλεξεις τη τεχνη με την πολιτικη κι απο τους καρπους της πρωτης να ωφεληθεις για τη δευτερη!

     

    Το να θυμομαστε απο που προερχομαστε δε σημαινει απαραιτητα πως επικροτουμε κι ο,τι συνεβη στο παρελθον! Το παρελθον κρινεται παντα, ασχετα εαν οι αμεσα εμπλεκομενες γενιες δε μπορουν να εχουν μια καλη εικονα για τα αποτελεσματα των πραξεων του παρελθοντος.

     

    Ειναι μεγαλο θεμα, που θα ηθελα ευχαριστως να συζητησουμε. Ομως να συζητησουμε με ιστορικες βασεις κι οχι "ραδιο αρβυλες" και "χαλασμενα τηλεφωνα"{#emotions_dlg.whistling}

     

     

    ΥΓ: Συμφωνω απολυτα με την ορθογραφια. Αν και πολλες φορες φαινεται αγενεστατο να το επισημαινεις σε καποιον, ορισμενες φορες δε μπορω να το αποφυγω.

     

    ....μπορεις να με λατρευεις οσο θες Timhs...Εχεις δρομο ομως ακομα για να λατρεψεις την ορθη πηγη κι οχι τις μπουρδες του "σου' πα, μου πες" {#emotions_dlg.rolleyes}

     

     



     

    Η απάντηση στο 7:50

     


    noizreduction
    04.07.2010, 14:15

    Μαλιστα...Βεβαια η αναφορα γινεται σε μια εποχη που ηδη οι 20αρηδες εκαναν την αλλαγη. Διοτι στο Πολυτεχνειο δεν ηταν 40αρηδες, αλλα φοιτητες και μαθητες! Οποτε ατοπη η συγκριση του ενος γεγονοτος με τα δικα μου λεγομενα. Την επομενη φορα καλο ειναι να εκφραζεις ο,τι θες να πεις με λογια κι οχι με δανεικα videos.

     

    Κι εγω δεν ειπα "μη μιλας Timhs". Ειπα ψαξε, ακου και μαθε πρωτα πριν μιλησεις!

     

    Εδω ακομα περιμενω απο τον Timhs να μου πει τις εγκυρες πηγες που διαβασε και μελετησε την ιστορια της Μεταπολιτευσης και το μονο που πηρα ως απαντηση ηταν "Ε, εμαθα απο δεξια κι αριστερα που μου τα ειπανε" {#emotions_dlg.whistling}

     

    Και δε φταιει ο TImhs εαν τελικα στο σχολειο "ντρεπομαστε" να μιλησουμε για τη συγχρονη ιστορια της Ελλαδας που τοσο μας εχει πληγωσει!

     

    Οχι ομως να αναγουμε το τι ειπε ο καθενας σε εγκυρη πηγη κι αξια λογου! Τοτε θα καταντησουμε μεσημεριανο "κους κους" χωρις συνταγες μαγειρικης!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 04-07-2010 14:17 ]


    Japan88gr
    04.07.2010, 14:49

     

     


    timhs
    07.07.2010, 18:56

    Παράθεση:

     

    Εδω ακομα περιμενω απο τον Timhs να μου πει τις εγκυρες πηγες που διαβασε και μελετησε την ιστορια της Μεταπολιτευσης και το μονο που πηρα ως απαντηση ηταν "Ε, εμαθα απο δεξια κι αριστερα που μου τα ειπανε" {#emotions_dlg.whistling}

     

    Είσαι καραγκιόζης τελικά... Από που κι ωσπού αλλάζεις εσύ τα λόγια μου και τους δίνεις άλλο νόημα; Αυτό μπόρεσες να καταλάβεις εσυ ή αυτό ήθελες να φανεί ότι είπα (πρόσεξε τι θα διαλέξεις γιατί και τα δύο σε υποτιμάνε). Βάζεις και ειρωνικό emoticon μη χέσω. Την επόμενη φορά που θα χρησιμοποιήσεις εισαγωγικά να ξέρεις ότι μέσα βάζουμε αυτά που είπε ο άλλος αυτούσια και άμα θέλουμε από κάτω σχολιάζουμε, δεν χρησιμοποιούμε τα εισαγωγικά για να αποπροσανατολίσουμε μια συζήτηση... Αλλά ας σχολιάσω κι αυτό που λες. Εσύ ο ίδιος αν θυμάμαι καλά είχες πει, ότι δεν υπάρχουν και πολλές πηγές για αυτήν την περίοδο, αφού είναι τόσο πρόσφατη. Πόσο μάλλον έγκυρες... Εσύ εκέινη την περίοδο ήσουν ένα σκατό κι όμως μιλάς λες και τα αντιλαμβανόσουν όλα. Λες και ήσουν ένας μικρός 10χρονος πολιτικός αναλυτής. Οι άνθρωποι που έχω συζητήσει εγώ όμως, ήταν τότε 20-30-40 κι όμως εσύ επειδή είσαι αυθεντία προφανώς τους χαρακτηρίζεις με ένα γενικό "από δεξία κι αριστερά". Λίγο πιο πάνω λες ότι δε μου είπες ποτέ "μη μιλάς timhs", άλλα όποιος σοβαρός άνθρωπος διαβάσει όλη τη συζήτηση αυτό ακριβώς θα καταλάβει. Πολλές φορές δεν έχει σημασία τι λέμε, αλλά πως το λέμε... Ακόμα πιο πάνω αναφέρεσαι στο vιdeo και λες ότι δεν υπάρχει σύγκριση γιατί οι τότε 20άρηδες και μαθητές φέρανε την αλλαγή και κάνανε το πολυτεχνείο. Εγώ λοιπόν σου θυμίζω ότι οι τώρα 20άρηδες και μαθητές κάνανε τα Δεκεμβριανά, αλλά να ξέρεις ότι είναι πολύ πιο δύσκολο να ρίξεις μια φανερή χούντα από μία κρυφή. Γι αυτό και όλοι τρέξανε αμέσως να πούνε ότι τα Δεκεμβριανά δεν είχαν αποτέλεσμα... Σημασία όμως φίλε μου έχει η πάλη και η δικιά μας γενιά παλεύει...

     

    Υ.Γ. Και το μεσημεριανό "κους κους" δεν δείχνει έτσι κι αλλιώς συνταγές...

    Υ.Γ.2  Φίλε Japan88gr με μια εικόνα είπες χίλιες λέξεις!

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : timhs στις 08-07-2010 16:03 ]


    noizreduction
    07.07.2010, 21:46

    japan88gr χαιρομαι που δειχνεις το ποιον σου με αυτον τον τροπο, οποτε περα απο την εικαστικη σου παρεμβαση ( θα χαιροταν πολυ ο Ναυτιλος ενα βοηθο ) δεν εχω να πω κατι αλλο.

     

    Timhs:

     

    Ο τροπος γραφης σου δε μου αφηνει αλλο περιθωριο παρα να σου πω πως εχεις δικιο. Με νικησες, εισαι τρομερος ρητορας και χαιρομαι που αντιπροσωπευεις επαξια τη γενια των 20αρηδων που ερχεται με τοσο πολιτισμενο και φιλοσοφημενο τροπο να φερει μια νεα ανασα στην κοινωνια της Ελλαδας!

     

    Εφοσον ο συνομιλητης σου ειναι καραγκιοζης, τοτε δε μπορω να μιλησω μαζι σου. Συγνωμη που δε μπορω να φτασω στο επιπεδο σου. Αλλα μαλλον απο τα 10 μου παρεμεινα ενα "σκατο".

     

    Συγχαρητηρια και παλι...Αξιοι! {#emotions_dlg.ban}

     

    Pentatonikos, απο τη δουλεια μου εχω μαθει πως οταν βλεπεις το ποιοτικο επιπεδο του συνομιλητη σου να ειναι χαμηλο, καλο ειναι να συμφωνεις και να αποφευγεις παρεταιρω αναλυσεις! Για να γλυτωσεις και την ποιοτητα σου, αλλα και τη ψυχικη σου υγεια! Ποσο μαλλον οταν ειναι ανορθογραφα τα περισσοτερα posts! Οποτε το μπαρουτι θα παει για αλλη συζητηση Smile

     

    Τουλαχιστον χαιρομαι που υπαρχουν αλλοι 20αρηδες που οχι μονο χαιρεσαι να συζητας μαζι τους, αλλα καταλαβαινεις ποσο βαθια μελετημενοι ειναι σε πολλα θεματα. Κι απο αυτους ελπιζω τα περισσοτερα ( timhs δεν εισαι μεσα σε αυτους, μην κοκορευεσαι αδικα ).

    Και για τον Θεο! Δεν ειναι ΠΑΛΛΗ, αλλα ΠΑΛΗ! Μελετημενο μου παλικαρι....

    Το θεμα ειναι ομως πως στην Ελλαδα επιδοτειται η τσαμπα μαγκια και η γλωσσα του δρομου. Με αυτο τον τροπο δηλωνουν ολοι "αγωνιστες" πλεον και καταργουν οσους πραγματικα θελουν να παλεψουν για κατι καλυτερο σε αυτη τη χωρα!

     

    Χωρις βασεις ομως, δε γινεται τιποτα. Και η ποιοτητα των αγωνιστων ειναι η πιο σημαντικη και στερεη βαση που μπορει να εχει ενα κινημα!

    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 07-07-2010 21:56 ]


    Japan88gr
    07.07.2010, 22:13

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 07-07-2010 στις 21:46 έγραψε...

     

    Συγχαρητηρια και παλι...Αξιοι! {#emotions_dlg.ban}

     

     

     

     

     


     

    χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

     

    γεια σου noizreduction φιλελεύθερε

     

     

     

     

    Όμως ας χαμηλώσουμε τους τόνους Guru φίλε μου,

    σου αφιερώνω αυτή την όμορφη μελωδία

    του Μικη Θεοδωράκη σε ένδειξη φιλία.

     

     

     

     

     


    -----------------
    https://www.youtube.com/user/japan88gr

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 07-07-2010 22:15 ]


    timhs
    08.07.2010, 16:16

    pentatonikos Δε διαφωνώ ότι ίσως να έπρεπε να χαμηλώσω λίγο ταχύτητα και άμα προσέξεις πριν από αυτό το post είχα ζητήσει και συγνώμη επειδή είχα παρασυρθεί... Αλλά μερικές φορές γίνεσαι χυδαίος και χωρίς να προσβάλλεις άμεσα κάποιον άλλο (για κάποιον χτυπά η καμπάνα) και τότε, τουλάχιστον εγώ δεν έχω και πολλούς ενδοιασμούς να εκφραστώ ελεύθερα. Άλλωστε εγώ δεν πιστεύω ότι το επίπεδο ενός ανθρώπου φαίνεται από τη γλώσσα που χρησιμοποιεί σε μεμονομένες περιπτώσεις αλλά από τη γλώσσα που έχει τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσει όπου είναι αναγκαίο, εκτός πολλών άλλων παραγόντων. Και το προηγούμενο post δείχνει ειλικρίνεια έναντι των ψεύτικων καθωσπρεπισμών και δήθεν ευγενιων κάποιου γνωστού σε όλους μας μέλους (καμπάνα είναι αυτό που ακούω πάλι;) . Αφήνω τελείως ασχολίαστο το σχολιασμό ενός πάρα πολύ καλού μου φίλου ({#emotions_dlg.happycrazy}) για ορθογραφικά λάθη. Που πάντα γίνονται όταν γράφεις ένα κείμενο και εστιάζεις στο περιεχόμενο του τι θα γράψεις και όχι στην ορθογραφία του. Και έλα πες την αλήθεια... Δεν ήταν και τόσο τραγικά λάθη, έχεις δει και χειρότερα. Αλλά ξέχασα δε μιλάς σε ανθρώπους τόσο λαϊκούρες και του επιπέδου μου, καλέ μου ελιτίστα.

     

    Υ.Γ. Φίλε pentatonikos όπως θα κατάλαβες δεν απευθύνομαι τόσο σε σένα... Και ευχαριστώ για τη φιλική υπόδειξη (αλήθεια).

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : timhs στις 08-07-2010 16:20 ]


    timhs
    09.07.2010, 00:30

    Μάλλον δεν κατάλαβες και δε φταις εσύ, γιατί η συζήτηση αυτή έχει πάει πολύ μακριά και ο αποπροσανατολισμός του noizreduction έχει πέτυχει. Εγώ δεν πήγα ποτέ να υπερασπιστώ κάποιον αγαπημένο μου καλλιτέχνη, απλά έκανα μια "παρέμβαση" γιατί δεν άντεχα ορισμένες ανακρίβειες και κάποια λόγια του αέρα που ειπώθηκαν. Δεν θεοποιήσα κανέναν ούτε είχα σκοπό να το κάνω. Από μόνος μου είπα ότι δε συμφωνώ με την εικόνα του Θοδωράκη τα τελευταία 15-20 χρόνια. Όσο για την υπόδειξη που μου έκανες για τις ιστορικές γνώσεις, αν διαβάσεις ξανά θα καταλάβεις και μόνος σου, ότι δεν είμαι εγώ που έκανα επίδειξη γνώσεων, ούτε ζήταγα από όλους τους συνομιλητές μου βιβλιογραφία για τα λεγόμενα τους. Αυτό το έκανε άλλος και πιστεύω ότι για το συγκεκριμένο τουλάχιστον θα ήταν πιο δίκαιο να απευθυνθείς σε αυτόν. Έτσι πιστεύω... Και αν δεν αισθανόμουν ότι (αν και όχι φανερά) προσβαλλόμουν θα είχα σταματήσει αυτήν την "διαμάχη" μέρες τώρα. Δεν είμαι κανένας φετιχιστής για να μου αρέσουν τέτοια τζέρτζελα ({#emotions_dlg.tt2}). Μην παρεξηγήσεις το ύφος μου, δεν είναι καθόλου επιθετικό αν και το δικό σου μου φάνηκε λίγο ({#emotions_dlg.helpsmilie})... Μπορεί όμως να κάνω και λάθος. Με σένα πάντως σίγουρα δεν εχω κανένα πρόβλημα.


    Υ.Γ. japan88gr εξακολουθώ να  βρίσκω τα posts σου κορυφαία και σίγουρα το χιούμορ σου είναι άπιαστο... Συνέχισε έτσι. Άλλωστε με αυτόν τον τρόπο δεν κιδυνεύεις και από ban{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : timhs στις 09-07-2010 00:35 ]


    florian
    12.07.2010, 16:43

    Φίλοι,  διαβάζοντας κάπως όψιμα την συζήτηση , θα ηθελα να πω τόν προβληματισμό μου γιατί πιστεύω  οτι ο καθένας χαρακτηρίζεται και κρίνεται απο την προσφορά , στην παραγωγική του ηλικία,  Γιατί τοτε ο άνθρωπος έχει πνευματική διαύγεια, κριτική ικανότητα, και φυσική κατάσταση, δηλαδή τις δυνάμεις για να δημιουργήσει και σε αυτό το πεδίο κρίνεται το εργο και η στάση του απέναντι στην κοινωνία . έπειτα ας μην ξεχνάμε πως η τέχνη είναι τρόπος έκφρασης του καλιτέχνη η ματιά του δηλ. και οχι προταση για ν' αλλάξει ο κόσμος, το Woodstock δεν σταμάτησε τον πόλεμο στο Βιετνάμ. Ας μην ξεχνάμε απο ποιούς  εγιναν γνωστοί ο Lorca ο Ελύτης ο Ρίτσος και τόσοι αλλοι ποιητές ,και ποιοί έκαναν τόν καραγκιόζη χλεβάζοντας αλλους μπας και κονομήσουν κανένα φράγκο γιατί το μόνο που προσφέρουν στην κοινωνία ειναι η αντίδραση και ο χαβαλές ...=-))


    despinakontogianni
    28.10.2010, 02:04

    Επαναφέροντας αυτό το θέμα, το οποίο είχε ξεφύγει κάπως από το αρχικό του ποστ, ρωτάω: Τελικά αποδείχτηκε πως δεν ισχύει κάτι τέτοιο κι ήταν απλά ράδιο αρβύλα; (Συγχωρέστε με αν το έχετε πει στις παραπάνω παρεμβάσεις 4 σελίδων {#emotions_dlg.helpsmilie}. Δεν μπόρεσα να τις διαβάσω όλες, γι' αυτό περιορίστηκα μόνο στα χάι λάιτς {#emotions_dlg.yawn}!)