ελληνική μουσική
    707 online   ·  210.832 μέλη

    Επιτελους, ας γινει κατι με τις μουσικες σκηνες, η κοροιδια κυριαρχει.

    skordalis21
    17.06.2010, 10:00

    Καλησπέρα και από μένα...
    Πριν λιγες μερες έκανα live με τη μπάντα μου σε μαγαζακι στου Ψυρρή(..η συμφωνία ήταν από 40 άτομα πληρώνω επί 5 το κάθε κεφάλι ήτοι 200 η μπάντα 5 άτομα...αποτέλεσμα??39 άτομα παιδιά. Κ πως την εκανε τη λαμογια του? Απ το 39 κ επειτα δεν εκοβε εισητηρια κ οταν μετρησαμε 55 ατομα εμεις η απαντηση του ηταν ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΠΗΚΑ ΜΕΣΑ ...ΜΕΓΑΣ ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΣ. Κ μας ελεγε πριν τη συναυλια οτι του κανουν συχνα επισκεψεις απο το ΙΚΑ κ την αστυνομια, κ δε τη ψυλλιαστηκαμε.
    Πριν λοιπόν να αρχίσουμε να του το κάνουμε καλοκαιρινό σινεμά και βρούμε και το μπελά μας ...απλά φύγαμε
    Στην επικοινωνια που είχαμε πρίν τη συμφωνία μας δε είχε πεί το εξής..δεν πα να παίζεις και τσιγκολελετες, κ μιση ωρα μονο να παιξεις, εγω κόσμο θέλω να μου φέρεις...
    Τα συμπεράσματα δικά σας
    Δεν μιλάω για το parking που πληρώσαμε 10€ που να παρκάρεις στου Ψυρρή?
    για τα ποτά που δεν κέρασε
    για το κουβάλημα  που ρίξαμε
    Χομπίστες είμαστε δεν ζούμε από αυτό αλλά τλκ κάποιοι βγάζουν μεροκαματάκι στις πλάτες άλλων και προφασιζομενοι τη κριση κλαιγοντε κ απο πανω. Χωρια τα λεφτα που θα βγαλε απο τα δευτερα ποτα . Ως ποτε εμεις οι εραστες της μουσικης θα πρεπει να αρμεγουμε  τους φιλους μας κ μετα σχεδον τιποτα απ αυτα τα λεφτα να μη πηγαινουν στις τσεπες μας? Μη μιλησω για το μηδενικο προμοσιον που κανουν τα μαγαζια αυτα....  Ρε παιδιά αν είναι σε κάθε εμφάνιση να φέρνω τις γκόμενες μου, τους φίλους μου, και όλο μου το σόι, καλύτερα να παίξω σπίτι μου με είσοδο και να κρατήσω εγώ τα λεφτά! Έλεος δηλαδή! Αλλα αν δεν εχεις μανατζερ νταβατζη να του το κανει καλοκαιρινο το μερος δε προκειται να πας μπροστα. Το θεμα εχει θιχτει ξανα εμμεσα αλλα λυσεις δε δωθηκαν. Πολυ θα θελα να ακουσω γνωμες σας.


    Arorarea
    18.06.2010, 08:22

    Δεν είναι κουμουνίστρια ούτε μουσικός αλλά έχω την αισθηση πως αυτό το πράγμα μόνο με αγώνα μπορεί να νικηθεί. Τι θέλω να πω; Να παλεψεται για τα δικαιώματα σας και κυρίως εσείς που ζήτε από αυτό.

    Ας δημιουργήσεται μια κοινώτητα που θα το υποστηρίξεται ρε παιδιά. Δεν νομίζω πως αυτό λύνεται διαφορετικά. Απ'ότι ξέρω σχεδόν σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχει κάτι ανάλογο. Το θέμα είναι όμως να κατάλαβουν όλοι πως αυτο γίνεται προς όφελος τους και να μην αρχίσουν τα νταβατζηλίκια.


    skordalis21
    18.06.2010, 09:44

    Harmonizer πως θα μπει μεσα οταν εχει εσοδα κ απο τα 2 ποτα στη καβα ολα δικα του? εδω μιλαμε εβγαλε σε μια βραδυα 500 με 600 ευρω εις βαρος μας. Κ τσεκαδορο να ειχαμε ειναι τοσο π&$$!δες που θα σου πουν φιλαρακι χρωσταω παντου ειμαι με τη πλατη στο τοιχο δε μπορω να σου δωσω τιποτα κ παει λεγοντας. Σαν μονη λυση ειναι να μαθουμε ποτε κανει το επομενο live στο μαγαζι του κ να του φερουμε για μια επισκεψη ελεγκτες απο το ΙΚΑ για το προσωπικο κ τη μπαντα που ενδεχεται να παιζει εκει, θα χουμε τουλαχιστον την ηθικη ικανοποιηση οτι τα φραγκα μας δε θα τα φαει ο κλεφτοκοτας μαγαζατορας αλλα θα πανε για πληρωμη προστιμου στο κρατος.


    skordalis21
    18.06.2010, 12:00

    Ωραια η πλακιτσα harmonizer αλλα δυστυχως οχι κ τοσο σχετικη. Γιατι εαν δεν δωσεις λυσεις κ το παρεις στη πλακα διαιωνιζεις τη σαπιλα της καταστασης αυτης.  Κ ερχομαι κ θετω το ερωτημα, οι μουσικες σκηνες υπηρετουν τελικα τη μουσικη η αποθαρρυνουν τους μουσικους κ κερδιζουν αυτοι μεροκαματακι εις βαρος μας?


    delta66
    20.06.2010, 05:53

    Αδεια εργασιας εχετε?

    Με μπλοκ παροχης δουλευετε?

     

     


    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 20-06-2010 05:54 ]


    delta66
    21.06.2010, 04:55

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 20-06-2010 στις 22:45 έγραψε...

    Το να έχει τη στοιχειώδη ευγένεια ο μαγαζάτορας να καλύψει τα έξοδα της μπάντας και να κεράσει ένα ποτό δεν είναι θέμα άδειας εργασίας.

    BTW, προσωπικά δε διαιωνίζω καμιά σαπίλα γιατί απλούστατα αποφεύγω να πηγαίνω σε μουσικές σκηνές για λόγους που έχω εκθέσει στο παρελθόν.



    Μαζι σου, αλλα ο φιλος δεν παραπονεθηκε μονο για το κερασμα και την καλυψη των εξοδων.

    Οταν ερθει η ωρα να αποκαταστησει καποιος την ταξη θα γινει συμφωνα με το νομο.

    Αν ειναι παρανομος και αυτος δεν θα μπορεσει να το κανει.

    Και ο "λαμογιος" που θελει να φαει τα λεφτα του εργαζομενου το ξερει αυτο.Wink

     

    Οχι δηλαδη πως θα καλυφθει και με τα παραπανω καποιος γιατι στην Ελλαδα το "επαγγελμα" του μουσικου ειναι "ανεκδοτο", αλλα εχει αρκετες πιθανοτητες να βρει το δικιο του.

    Καλα μετα θα "κλεισουν πορτες" για την μπαντα κλπ κλπ αλλα και τετοιες πορτες που θα ειναι καλυτερα να κλεισουν ...

    Μεχρι στιγμης οι μπραβοι καθαριζαν, τωρα που δεν υπαρχει ρευστο στην αγορα δεν υπαρχει και το αναλογο ενδιαφερον εκμεταλευσης απο τους "ενδιαφερομενους".

    Ανοιγουμε μεγαλη κουβεντα ....

    Ελπιζω μετα το πιασιμο πατου που κανουμε γενικα στην οικονομια να αλλαξουν τα πραγματα και στα μουσικα επαγγελματα αλλα ειμαι απαισιοδοξος ....

     


    delta66
    21.06.2010, 06:04

    Για να λειτουργησει το συστημα πρεπει να γινουν πολλα.

    Για αρχη πρεπει να υπαρχει σωστη νομοθεσια, σωστη εφαρμογη του νομου και λοιγκη φορολογηση.

    Να καταργηθει ο συλλογος μουσικων και να στηθει απο την αρχη με σωστη διαχειριση και λειτουργια.

    Ο "μαγαζοταρας" αν θελει να εχει ερασιτεχνικες μπαντες να εχει και τιμες στα ποτα που αντιστοιχουν σε ερασιτεχνικη διασκεδαση και οχι σαν να παιζουν οι ACDC στο μαγαζι του  .

    Το ιδιο και οι μπαντες  να εχουν απαιτησεις λογικες αναλογα της θεσης τους (και οχι μονο αξιοκρατικα αλλα και αν πληρωνουν φορολογια ασφαλεια και γενικα ειναι "νομιμοι").

    Ολα αυτα επειδη δεν μπορουν να αφεθουν στο φιλοτιμο κανενος, πρεπει να υπαρχει σωστη νομοθεια και τιμολογηση.

    Πουλας 10 ευρω το ποτο θα δινεις τοσα στη μπαντα.

    Πουλας πιο φτηνα ή πιο ακριβα? θα δινεις λιγοτερα ή αντιστοιχα περισσοτερα απο "τοσα" στην μπαντα.

    Και ολα θα ερθουν μονο τους.

    Αν αναγκαζεται να πληρωνει και καλα θα ζηταει και να ειναι και καλη η μπαντα και να κοβει και τιμολογιο και να εχει ασφαλεια κλπ κλπ

    Στο τελος ο αποδεκτης της σωστης λειτουργιας ποιος θα ειναι?

    Το κοινο, που θα παιρνει οτι πληρωνει.

    Απλα και ομορφα.

    Μονο που σε αυτα που λεω δεν εχω βαλει και δρακο στο παραμυθι.

    Και ο δρακος ειναι οι μιζαδοροι και οι νταβατζηδες. {#emotions_dlg.biggrin}

     


    VasilisSaltagiannis
    22.06.2010, 10:09

    Θα ήταν ευχής έργο να διαμορφωθούν οι σωστές συνθήκες για να λειτουργήσει η σχέση μπάντας - επιχειρηματία όπως λέτε ως τώρα, και συμφωνώ απόλυτα. Πιθανώς έμμεσα τουλάχιστον να υπάρξει κάπια εξέλιξη με τον καιρό. Παράλληλα θα μπορούσε κανείς να αποφύγει να εμφανίζεται σε μέρη που ήδη έχει καεί, ή που υπάρχει κακή επιβεβαιωμένη φήμη, προτιμώντας ιδιοκτήτες που είναι πιο σωστοί στην "εξήγησή" τους - όποιοι και όσοι είναι αυτοί. Φαντάζομαι όποιος ασχολείται με μουσικές σκηνές θα έχει βρει και κάποιες - ολίγες - που να έτυχε καλύτερης αντιμετώπισης. Οι υπόλοιπες δεν χρειάζεται να συνεχίζουν να κερδίζουν κι άλλα...


    skordalis21
    22.06.2010, 15:30

    Λοιπον, ακουστε τη εβγαλε σε βαρος μας ο εν λογω "κυριος"  55 ατομα επι 10 ευρω = 550 , χρεωσε κ το ποτο εξτρα 3 η μπυρα 7 το ποτο. 55επι 3 ( στη χειροτερη) = 715 , μειον 50 η γκαρσονα μειον 50 ο ηχοληπτης, κ ολα αυτα τα λεφτα απο αρμεγμα φιλων μας η απο ατομα που φιλοτιμηθηκαν να μας ακουσουν.  Εχε χαρη κυριε λαμογιο που δε μπορω να αναφερω το ονομα μαγαζιου λογω του νομου περι συκοφαντικης δυσφημισης...


    noizreduction
    23.06.2010, 01:43
    Trolling...
    StavmanR
    23.06.2010, 16:15

    Μακάρι να υπήρχε κοροϊδία μόνο στις μουσικές σκηνές. Εδώ κοροϊδευόμαστε όλοι μας καθημερινά.

     

    Σε βλέπει κάποιος να παίζεις κιθάρα σε πάρκο και σε αποκαλεί 'γύφτο'. Σε βλέπει να παίζεις ο ίδιος σε μουσική σκηνή και σε θεωρεί καλλιτέχνη... Όπως ακριβώς όταν κάποιος σε βλέπει να πίνεις 'σπαστό' καφέ σε παγκάκι και σε θεωρεί καρμίρη, μα όταν πιεις τον καφέ σε καφετέρεια γίνεσαι μπιζνεσμαν.

     

    Και να σκεφτείς ότι γελάμε με τον κόκκορα που όταν βρίσκεται σε αναπαραγωγικό οίστρο φουσκώνει το λαιμό του για να φανεί πιο μάγκας από τους άλλους.

     

    Γεμίστε και πάλι τα πάρκα και τις πλατείες με μουσικές και συζητήσεις. Πάρτε το δρόμο σας κι όλα τα υπόλοιπα θα πάρουν το δικό τους.


    noizreduction
    23.06.2010, 18:15

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 23-06-2010 στις 15:29 έγραψε...

    Αυτό δε θυμάμαι να το έλεγες όταν είχα διατυπώσει τις ίδιες απόψεις στο παλαιότερο σχετικό thread.

     



    Δεν θα ειχε τυχει να τις διαβασω. Αλλιως παλι θα ελεγα trolling..

     

    Ε, προφανως για να γραφω trolling ( επειδη σε ξερουμε κι απο παλια δηλαδη {#emotions_dlg.biggrin} ) οι αποψεις μου προφανως θα ειναι αντιθετες απο τις δικες σου επι του θεματος. Αλλα δε μπορεις να αναλυσεις πολλα με ενα troll.

     

    Εξαλλου οσοι συμμετεχουν σε αυτη τη συζητηση μεχρι στιγμης με καλυπτουν πληρως.


    -----------------
    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 23-06-2010 18:17 ]


    noizreduction
    24.06.2010, 11:02

    Ειπαμε να υπαρχουν αντιθετες αποψεις, αλλα οταν λες σε ολους εδω μεσα πως οι ερασιτεχνικες μπαντες "αποζυμουν" το κοινο τους, προφανως δε γινεται να σε παρει καποιος πολυ σοβαρα!

     

    Διοτι οι περισσοτερες ερασιτεχνικες μπαντες παιζουν κυριως για τη μουσικη και τη χαρα του live ( που αμφιβαλλω εαν μπορεις να κατανοησεις με τη τετραγωνη λογικη που βλεπεις τα παντα ) κι οχι για τα χρηματα!

    Εκτος εαν οταν παιζουν φιλοι σου δε πας καθολου, με τη δικαιολογια ο,τι δεν ειναι δυνατον να πληρωνεις εσυ το δικο τους μισθο!

     

    Αλλα τι να λεμε τωρα...


    noizreduction
    24.06.2010, 18:50

    Δε βλεπω παλι ( και για αλλη μια φορα ) να απαντας στη δικη μου ερωτηση ομως...Πραγμα που πλεον δε μου κανει εντυπωση μαζι σου...κλασσικη περιπτωση trolling.

     

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 24-06-2010 στις 11:02 έγραψε...

     

    Διοτι οι περισσοτερες ερασιτεχνικες μπαντες παιζουν κυριως για τη μουσικη και τη χαρα του live ( που αμφιβαλλω εαν μπορεις να κατανοησεις με τη τετραγωνη λογικη που βλεπεις τα παντα ) κι οχι για τα χρηματα!

    Εκτος εαν οταν παιζουν φιλοι σου δε πας καθολου, με τη δικαιολογια ο,τι δεν ειναι δυνατον να πληρωνεις εσυ το δικο τους μισθο!

     

     



     

    Θα πηγαινες ή δε θα πηγαινες τελικα;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 24-06-2010 18:51 ]


    noizreduction
    24.06.2010, 19:42

    Δηλαδη δε θα πηγαινες στο πρωτο live του φιλου σου;

     

    Ξερεις, οι ερασιτεχνικες μπαντες προβαρουν με 9-15€ την ωρα σε ενα στουντιο της περιοχης τους. Κι οχι μονο για μια δυο ωρες το μηνα, αλλα για πανω απο 8-10 ωρες...

    Αλλες παλι νοικιαζουν χωρους ( οπως στον Πειραια ) και πληρωνουν ενα μηνιαιο ενοικιο και το ρευμα τους! Παλι απο εκει οι συμμετεχοντες στη μπαντα εχουν μια "χασουρα".

     

    Κι εσυ θεωρεις πως τα 1-2€ που θα πληρωσεις παραπανω μια εισοδο, ή το μικρο ποσοστο που κερδιζει μια μπαντα ( κι εαν... ) απο το μαγαζι επι των ποτων, ειναι "αφαιμαξη"!

     

    Λυπαμαι, αλλα την επομενη φορα που θα δωσεις τα 20-30-40€ σε μια θεατρικη παρασταση, ενα live γνωστου καλλιτεχνη ή ενα σκυλομαγαζο, σκεψου πως στην ουσια η μονη διαφορα του καλου ερασιτεχνη με τον επαγγελματια ειναι το ποσο παραπανω βαζει τη μουσικη απο τα λεφτα...

     

    Εκτος εαν παιζεις σε μπαντα που δε κανετε live ή αποφευγεις τις εξοδους σε live, γιατι τις θεωρεις κοροϊδια!

     

    Εχεις δικιο...καλαμακι χοιρινο στο χερι, ψωμακι μπαγιατικο ( για να μη πληρωνεις φρεσκο στο σουβλατζη ), ραδιοφωνακι ( που στο κατω κατω, αλλοι πληρωνουν την ΑΕΠΙ ), παγκακι στη πλατεια του χωριου...και την εβγαλες ωραια για αλλο ενα βραδυ...


    noizreduction
    24.06.2010, 20:21

    Προφανως τα εξοδα που κανει μια ερασιτεχνικη μπαντα δε καλυπτονται απο τα εσοδα ( κι εαν ερθουν ) απο ενα live. Αυτα τα 20-30€ που θα παρουν ( κατα κεφαλή ) απο ενα μαγαζι δεν ειναι οικονομικο κερδος, αλλα περισσοτερο μια "αιγλη" που δινεται στα μελη.

     

    Εαν οντως ηθελαν λεφτα harmonizer, θα εκαναν καθε εβδομαδα στο ιδιο μαγαζι ( ή και σε διαφορετικα ) απο ενα live. Ομως οι περισσοτερες ερασιτεχνικες μπαντες δε κανουν!

     

    Εαν λοιπον εσυ δε θελεις να εισαι κοινο, δε πειραζει. Δοξα τον Θεο υπαρχουν ανθρωποι που ξερουν να διασκεδαζουν, να εκτιμουν ενα live και να μη κλαιγονται για τα λεφτα που δινουν εκει.

    Βεβαια δε μου απαντησες εφ'ολης της υλης, αλλα οκ..τι να κανουμε! Τα trolls θελουν τροφη για να απαντανε ανουσια!

     

    Σε ενα φιλο σου λοιπον δε θα πηγαινες,ετσι; Με τι δικαιολογια ομως;

     

    ...απορω εαν εχεις κανει ποτε live φιλε μου..απορω!


    noizreduction
    24.06.2010, 20:42

    Με συγχωρεις...Εσυ ειπες πως δε θα πας στο live του φιλου σου γιατι ετσι κι αλλιως δε θα πηγαινες!Εχεις παει σε live φιλου σου ποτε; Ή παντα το υποχθονιο μυαλο σου λεει πως ολοι σε βλεπουν μονο ως πορτοφολι κι οχι ως ακροατη που απλως θελει μια μουσικη βραδια;

    Ποτε θα πηγαινες σε live ερασιτεχνικης μπαντας δηλαδη; Για να ξεκινησουμε απο καπου δηλαδη γιατι τοση ωρα διαβαζω μονο trollαρλουμπες και τιποτα ουσιωδες περι της αποψης σου για αφαιμαξη του κοινου!

     


    noizreduction
    24.06.2010, 21:07

    Παράθεση:
    Ποτε θα πηγαινες σε live ερασιτεχνικης μπαντας δηλαδη;

    H ερωτηση μου πρωτη πρωτη , γιατι συνηθιζεις να ξεχνας/αποφευγεις!

     

     

    Οσο για την ενσταση σου:

     

    Παράθεση:
    Αν ένας φίλος μου θέλει να κάνει ένα live στο οποίο δεν υπήρχε έτσι κι αλλιώς περίπτωση να πάω, φυσικά και δε θα πάω.

    Μα γιατι δε θα πηγαινες στο live ενος φιλου; Μονο επειδη σκεφτεσαι τα οικονομικα οφελη του ( ουαο, θα παρει νεο αμαξι ) ή επειδη γενικα αποφευγεις τα live?


    noizreduction
    24.06.2010, 21:48

    Οκ, οποτε γενικα δε πας σε live φιλων, παρα μονο εαν ειναι κοντινων και μονο εαν δεν αισθανεσαι πως σε βλεπουν μονο ως πορτοφολι.

    ...αληθεια, εχεις κανει ποτε live?

     

    Η αλλη μου ερωτηση θα απαντηθει ή θα παραμεινει στο πυρ το εξωτερο αναζητωντας την απαντηση της;

     

    Παράθεση:
    Ποτε θα πηγαινες σε live ερασιτεχνικης μπαντας δηλαδη;

     

    Αν δεν μπορεις να απαντησεις, πες το για να μη κανω ολοκληρο κωδικα για το quote!


    kurzweil
    24.06.2010, 21:50

    Εαν ειναι να παιξω τσαμπα γιατι πρεπει να φερω κοσμο;   ή και αυτοι που θα ερθουν να πληρωσουν εισοδο;   κανονικα, εαν αυτο ειναι αποδεκτο και απο το musicheaven πρεπει να αναφερονται ονομαστικα αυτα τα μαγαζια.