ελληνική μουσική
    619 online   ·  210.830 μέλη

    Επιτελους, ας γινει κατι με τις μουσικες σκηνες, η κοροιδια κυριαρχει.

    skordalis21
    02.07.2010, 10:42

    Να στο θεσω αλλιως? Δειξε μου ενα μουσικο σχημα απο αυτα που δεν ανηκουν στο star system κ δεν ζουν απ αυτο κ πες μου αν κοβει δελτιο η οχι. Μα πλεον φιλε η φαση ειναι η κανεις παρανομη συμφωνια η δεν παιζεις σε μουσικες σκηνες. Κ για να πας σε φεστιβαλ , πρεπει να εχεις η μανατζερ νταβατζη η δοντι σε κανενα δημο η κοινοτητα. Η λυση στο προβλημα ειναι μια. Πας επαρχια, οχι οτι εκει ειναι ροδινα τα πραγματα, αλλα εκει αν σε φερει ενα σαββατο πχ ο μαγαζατορας, θα σκιστει να διαφημισει το γεγονος ως το πιο σημαντικο εκεινης της βραδυας στη πολη η χωριο κ το μαγαζι θα ειναι πιτα. Κ αυτος εαν βγαλει καποια φραγκα, θα σου κανει καλο deal  , οχι για τη φουκαριαρα τη μανα του , αλλα για να του ξαναρθεις κ να τα ξαναπαρει η να του στειλεις κ αλλους. Υπαρχει πολυς κοσμος στην επαρχια που δεν βλεπει συχνα ζωντανη μουσικη κ ετσι αγκαλιαζει ανετα ενα τετοιο event. Ωστοσο υπαρχουν κ μαγαζια εδω στην Αθηνα που κανουν καλες συμφωνιες κ της τηρουν χαρτι, δεν ειναι δυνατον να ειναι ολοι σαπιοι, το θεμα ειναι κ εμεις να διαπραγματευομαστε πιο σκληρα. Να λεμε πχ, αυτο ζηταμε, δε σ αρεσει? παμε αλλου που θα μας το δωσουν κ εσυ αντε τρεχα βρες γκρουπ να σου γεμισει τη βραδυα, γιατι αν εξαιρεσεις τις μεγαλες μουσικες σκηνες, τα μικροτερα μαγαζια φυτοζωουν ακομα κ τα παρασκευοσαββατα. Μπορει πχ μια παρασκευη να τη βγαλει με 3-5 πελατες χωρις καποιο live. Αρα εφ οσον εχουμε εμεις το μπικικινι γι αυτους , ας παιξουμε κ εμεις σκληρα. Πχ για φανταστειτε στα μεσα της βραδυας να ζητησουμε τα μισα λεφτα, για να συνεχισουμε αλλιως τη κανουμε κ φευγουμε? ποιος θα γινει ρομπα, εμεις η το μαγαζι? Κ ναι το ιντερνετ μπορει να αποτελεσει οπλο αλλα πρεπει να τη ψαξεις πολυ τη δουλεια.


    StavmanR
    04.07.2010, 00:46
    • Η λυση στο προβλημα ειναι μια. Πας επαρχια, οχι οτι εκει ειναι ροδινα τα πραγματα, αλλα εκει αν σε φερει ενα σαββατο πχ ο μαγαζατορας, θα σκιστει να διαφημισει το γεγονος ως το πιο σημαντικο εκεινης της βραδυας στη πολη η χωριο κ το μαγαζι θα ειναι πιτα.

    Στείλε ένα μήνυμα στον Θανάση Γκαϊφύλλια που γράφει στα μπλογκς του ΜΗ. Είναι από εκείνους που έπραξαν αυτό που υποθέτεις. Θα σου πει τα υπερ και τα κατά, εφόσον θεωρήσει ότι χρειάζεται να σε συμβουλεύσει.

     

    Επαναλαμβάνω πως δεν υπάρχουν έτοιμες λύσεις-κονσέρβα παντός τόπου και καιρού. Η Ελλάδα είναι Αθηνοκεντρική χώρα, με το μισό της πληθυσμό συγκεντρωμένο σε μία λεκάνη, εκείνη της Αττικής ...σαν μπουγάδα ανθρώπων ένα πράγμα. Ό,τι στραβό υπάρχει στην Αθήνα διαμοιράζεται ταχέως στις υπόλοιπες περιοχές, καθώς γίνεται καθεστώς και νόμος.

     

    Και το πρόβλημα δεν είναι ειδικό, είναι γενικό. Αν ήταν ειδικό, πχ. 'χάλασε το ωρολόγι μου και πάω να το φτιάξω', η λύση θα ήταν απλά είτε να το πετάξεις είτε να το επισκευάσεις. Εδώ το πρόβλημα βασίζεται σε θεμελιώδεις έννοιες και λειτουργίες της κοινωνίας και αφορά όλα τα επίπεδα. Ακόμα και το γεγονός ότι η μουσική είναι πλέον επαγγελματική σε όλα της τα επίπεδα είναι μέρος του προβλήματος.

     

    Για να διαπραγματευτείς σκληρά θα πρέπει να μη φοβάσαι την ανεργία, την πείνα κλπ. Γι' αυτό σου έγραψα ότι στην ουσία η λύση βρίσκεται σε πολλές περιπτώσεις στο ξεβόλεμα. Όμως, ακόμα κι αυτό που περιγράφουμε δεν αποτελεί λύση, αλλά ανακούφιση, ίσως και απλή θεωρία. Γιατί πάντα θα υπάρχει κάποιος που πεινά, να πάρει μία κιθάρα και να εργαστεί για ένα κουλούρι, τη στιγμή που εσύ διαπραγματεύεσαι καλύτερες συνθήκες. Και ούτε εκείνος έχει άδικο, ούτε κι εσύ. Απλά στο τέλος θα καταλήξετε να πλακώνεστε στο ξύλο οι δυο σας, όπως συμβαίνει στη σύγχρονη ιστορία μας και τις φοβερές μας 'λαικές επαναστάσεις'.

     

    Υποτίθεται ότι ψηφίζουμε κάθε τέσσερα χρόνια. Και ψηφίζουμε με συνείδηση. Ας φάμε τη συνείδησή μας τώρα μέχρι να λήξει η τετραετία, και μετά ας την ξαναφάμε μέχρι να λήξει η επόμενη. Διότι όταν εξουσιοδοτείς κάποιον να κάνει κάτι και τον ξαναεξουσιοδοτείς χωρίς να σου το κάνει, δεν μπορεί να σου φταιν αποκλειστικά οι μαγαζάτορες. Ούτε και  είναι το θέμα κάποιου συγκεκριμένου κώματος. Είναι ολόκληρης της κοινωνικής δομής από τη βάση της. Όλοι ονειρεύονται έναν Τσε Γκεβαρα που θα τα αλλάξει όλα κι όλοι αλλάζουν πλευρό και ξαναονειρεύονται το δικτατορίσκο της γειτονιάς τους.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 04-07-2010 00:48 ]


    skordalis21
    05.07.2010, 09:32

    H Κουβεντα παντως αυτη θεωρω οτι εν μερει εκπληρωσε ενα σκοπο της. Εχω πληροφοριες απο εμπιστο ατομο δικο μου οτι δεν αρεσει η μανουρα αυτη  που γινεται κ θα θελε να σταματησει εδω η κουβεντα. Η κουβεντα μπορει κ να σταματησει , η κοροιδια κυριε μου ομως?


    skordalis21
    27.07.2010, 12:00

    Aς υποθέσουμε πως ερχόταν αύριο κάποιος νόμος που θα υποχρέωνε όλους τους μουσικούς που θέλουν να παίξουν σε κάποιο μαγαζί=επιχείρηση να έχουν δηλώσει την ιδιότητα του "ημι-επαγγελματία" το οποίο θα σήμαινε πως θα είναι υποχρεωμένοι να έχουν μπλοκ παροχής υπηρεσιών και να υπάρχει έγγραφη συμφωνία σε ΟΠΟΙΑ επιχείρηση και αν παίξουν (βεβαίως και σε Δήμο), ΧΩΡΙΣ να φορολογούνται και ΧΩΡΙΣ να χρειάζεται να έχουν ξεχωριστή ασφάλιση μέχρις ενός ποσού ετήσιων αποδοχών (ας πούμε 6.000 ευρώ).

    Αν ξεπερνούσαν αυτό το ποσό βεβαίως, θα έπρεπε μετά να δηλώσουν "επαγγελματίες" με ό'τι αυτό συνεπάγεται..

    Τι θα γινόταν τότε;

    1ον. Το κάθε μαγαζί ή Δήμος θα γνώριζε πως ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ, θα αναγκαστεί να συνεργαστεί με μουσικούς, μέσω έγγραφων συμφωνιών και αποδείξεις παροχής υπηρεσιών. Δε θα έχει άλλη επιλογή για να κάνει τις "μαγκιές" του! Να πούμε όμως και του στραβού το δίκιο, υπάρχουν και μαγαζιά που ενώ έχουν όλη την καλή διάθεση να βάλουν π.χ. μια κιθαρίτσα και ένα μπουζουκάκι στο μαγαζί τους, τρέμουν στην ιδέα του ΣΔΟΕ και του ΙΚΑ που θα τους αντιμετωπίσει λες και έφεραν στο μαγαζί τους το Νταλάρα και θα τους ταράξει στα πρόστιμα! Θα μπορούσαν λοιπόν να φέρνουν ΑΝΕΤΑ μουσικούς στο μαγαζί τους, με την υποχρέωση όμως να τους πληρώνουν τα συμφωνηθέντα, ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!

    2ον. Διάφοροι "εξυπνάκηδες" μουσικοί δε θα μπορούν να το παίξουν "ερασιτέχνες" και να χτυπάνε δουλειές "μαύρες"  γιατί με μια απλή καταγγελία του "Συλλόγου Ημιεπαγγελματιών Μουσικών" (δεν υπάρχει... το ξέρω, αλλα φαντάζομαι θα δημιουργείτω αυτόματα) θα έτρωγαν ένα ωραιότατο πρόστιμο και αυτοί και ο καταστηματάρχης. Και ο κάθε κατεργάρης στον πάγκο του!!

    3ον. Τα μαγαζιά που θα δήλωναν πως φέρνουν ημι-επαγγελματίες, θα αναγκάζονταν να έχουν και "ημι-επαγγελματικές" τιμές προς όφελος του καταναλωτή. Και ίσως να έπεφταν και σε διαφορετική φορολογική κλίμακα κάτι που μπορεί να συνέφερε και τους ίδιους.

    4ον. Το κράτος θα έχανε απο τον αφορολόγητο ημι-επαγγελματία; Βεβαίως και όχι! Γιατι ο μουσικός, ό'τι χρήματα θα βγάλει απο τα λίγα liveάκια του το χρόνο, εδώ θα τα ξοδέψει και θα πληρώσει το ΦΠΑ στο κράτος. Ούτε στο σεντούκι θα τα κρύψει, ούτε σε off-shore θα τα βγάλει. Όταν όμως τα χρήματα (είτε πληρωμένα στο μουσικό είτε όχι) παραμένουν "μαύρα" το κράτος δε βγάζει τίποτα.

    Κατα τη γνώμη μου αυτό θα μπορούσε να δουλέψει προς όφελος των μουσικών αλλα και κάποιων μαγαζιών που θέλουν να κινηθούν σωστά και νόμιμα. Και αν σήμερα αυτά τα μαγαζιά είναι λίγα, αύριο θα γίνουν περισσότερα.


    delta66
    27.07.2010, 14:18

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 27-07-2010 στις 12:00 έγραψε...

    Aς υποθέσουμε πως ....

    ....μέχρις ενός ποσού ετήσιων αποδοχών (ας πούμε 6.000 ευρώ).

    Αν ξεπερνούσαν αυτό το ποσό βεβαίως, θα έπρεπε μετά να δηλώσουν "επαγγελματίες" με ό'τι αυτό συνεπάγεται.....

    Νομιζεις πως οι επαγγελματιες δηλωνουν περισσοτερα ετσι οπως τα μαγειρευουν τα μαγαζια για να γλυτωνουν φορους και εισφορες στο ΙΚΑ?

    Ξανακανε τους συλλογισμους σου τωρα παλι αλλα με το δεδομενο οτι ενας μεσος επαγγελματιας μουσικος δηλωνει το χρονο 4-5000 ευρω. {#emotions_dlg.biggrin}


    -----------------
    ----

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 27-07-2010 14:20 ]


    skordalis21
    28.07.2010, 10:44

    Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλα εδώ το θέμα μας είναι οι ερασιτέχνες/ημι-επαγγελματίες μουσικοι και πως τους συμπεριφέρονται οι μουσικές σκηνές. Το αν οι επαγγελματίες (και τα μαγαζιά που συνεργάζονται μαζί τους) φοροδιαφεύγουν και πως θα τους ελέγξει το κράτος, είναι άλλο ζήτημα...


    delta66
    28.07.2010, 14:40

    Παράθεση:

    Το μέλος skordalis21 στις 28-07-2010 στις 10:44 έγραψε...

    Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτά που λες, αλλα εδώ το θέμα μας είναι οι ερασιτέχνες/ημι-επαγγελματίες μουσικοι και πως τους συμπεριφέρονται οι μουσικές σκηνές. Το αν οι επαγγελματίες (και τα μαγαζιά που συνεργάζονται μαζί τους) φοροδιαφεύγουν και πως θα τους ελέγξει το κράτος, είναι άλλο ζήτημα...



    Το θεμα ειναι οι ερασιτεχνες/ημιεπεγγελματιες,  αλλα προσπαθησες να βαλεις φορολογιικα ορια κλπ συγκρινοντας με επαγγελματιες και σου εξηγησα την πραγματικοτητα.

    Ομως ετσι κι αλλιως το θεμα αφορα συνολικα τη μουσικη σαν επαγγελμα ειτε σαν ημιαποσχολιση ειτε οχι, γιατι το ενα επιδρα στο αλλο.


    brees21
    28.07.2010, 14:46

    Παίζει πολύ μεγάλο ρόλο το προφίλ του μαγαζιού. Γιατί η ταβέρνα στη γειτονιά μου που δεν έχει ζωντανή μουσική έχει κόσμο; Και πας στο .... και σου λέει "φέρε κόσμο για να σε πληρώσω".
    Όταν ο μαγαζάτορας αλλάζει κάθε μία μέρα συγκρότημα και βασίζεται μόνο στον κόσμο που θα φέρει, λογικό είναι να πλακώνουν ένα σωρό συγκροτήματα που βαράνε στο γάμο του καραγκιόζη και το μαγαζί να χάνει το προφίλ του. Δέστε τι έχει γίνει με μεγαλη μουσικη σκηνη με παραρτηματα στη πρωτευουσα ( για ευνοητους λογους δεν αναφερω ονομα). Το ίδιο πράγμα ακριβώς.
    Και δεν είναι μόνο αυτός ο λόγος που σκάμε. Στο καπιταλιστικό σύστημα, ο μόνος τρόπος να σου δείξει ο μαγαζάτορας ότι σε υπολογίζει, είναι με τα χρήματα που θα σου δώσει. Δεν πα να λέει "σ' εκτιμάω, θέλω να συνεργαστούμε, είσαι το στυλ μου" κι άλλα τέτοια που 'χω ακούσει. Αν δεν πέσει το ρευστό, γι αυτόν ο μουσικός, είναι ένα τίποτα! Και μη μου πείτε "δε μ' αρέσει ο καπιταλισμός, δε λειτουργώ με καπιταλιστικές μεθόδους" γιατί αυτό είναι αδύνανο να συμβεί σε μία χώρα που υπάρχει μόνο αυτό το σύστημα. Δε γίνεται να εργαστείς πάνω στην Ευκλείδεια γεωμετρία με τα αξιώματα της γεωμετρίας του Ρίμαν!
    Αν θέλει ποσοστά, η πρότασή μου είναι να υπάρχει ένα πλαφόν σε όποια λεφτά θέλει ο μουσικός για να τα 'χει καλά με τον εαυτό του [θα 'ναι 60€; θα 'ναι 80€; θα 'ναι 250€ (μην το γελάτε, μερικοί θέλουν να ξεπλύνουν, ειδικά δήμοι);] κι από κει κι έπειτα, για παραπάνω κόσμο, παίρνει και το ποσοστό. Γιατί, είτε έρθουν 30 άτομα, είτε 300, ο μουσικός θα παίξει το πρόγραμμά του, μα αυτό είναι 3 ώρες, μα 4, μα ώσπου να βγει ο ήλιος. Ο μουσικός θα φάει απ' τη ζή του χρόνο, που θα μπορούσε να μελετάει το όργανό του ή θεωρία ή αγγλικά ή να είναι σ' ένα ερημικό νησί με τη γκόμενά του και την κιθάρα του κάτω απ' τον έναστρο ουρανό με τα τριζόνια να τρίζουν  :P
    Στο κάτω κάτω, μελετάμε μουσική, σύνθεση, διάφορα άλλα τέτοια ανώμαλα κι όχι μάρκετιγκ. Αυτό, έρχεται από μόνο του μέσα απ' τη μουσική και σίγουρα όχι με το να πω στην παρέα μου ελάτε στο Γυάλινο να με ακούσετε και να πληρώσετε για να πληρωθώ. Μου 'χει τύχει να παίξω σε μαγαζί, πρόγραμμα 3,5ωρο, κιθάρα-φωνή, να 'χουμε κλείσει συμφωνία 100€ κι επειδή οι μαγαζάτορες (ήταν δύο), δεν ήθελαν να εκτεθούν και τους άρεσε το πρόγραμμα, παρ' όλο που 10 άτομα είχε όλο το μαγαζί, μου έδωσαν 100€, όπως τα συμφωνήσαμε. Μάλιστα, όταν ρώτησα τον μπάρμαν πόσο καιρό ήταν σ' αυτό το μαγαζί, μου 'πε 5 χρόνια. Τυχαίο; δε νομίζω!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : brees21 στις 28-07-2010 14:47 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : brees21 στις 28-07-2010 14:49 ]


    oudepopotas
    29.07.2010, 12:13

    H λαμογια παει συννεφο κ παιζουν μπραβοι κλπ. Κ φυσικα ακομα κ αν βαλεις ατομο στη πορτα γινεται να σε κλεψει ανετα. Δε κοβει χαρτακια με νουμερα αλλα δινει καρτουλες οι οποιες φυσικα του τελειωνουν κ του δινει παλι πισω η γκαρσονα. Κ μετα σου λεει, εσυ μετρησες 50, αλλα ο δικος μου μετρησε 40 κ αν του πεις φερε τα εισητηρια, σου λεει οτι τελειωσαν κ ξαναδωσε καρτες η γκαρσονα κλπ κλπ κ οτι μονο αυτος γνωριζει το σωστο νουμερο.    Γνωμη μου για τα γκρουπ ειναι απο δω κ περα οταν κανουν συμφωνια να μη δεχοντε πλαφον ατομων πχ απ τα 20 κ πανω πληρωνεστε. Κ οχι μονο αυτο, να του πουν , σε περιπτωση που δεν ερθουν πολλοι τι γινεται? Αν σας πουν ελα μωρε θα τα βρουμε κ αλλα λαμογιαρικα κολπα , απλα τη κοπανατε. Αν σας πει θα παρετε ψιχουλα κλπ, τα ψιχουλα δεκτα. Το τσαμπα πεθανε. Γιατι να ρισκαρουμε μονο εμεις ? ΟΙ μαγαζατορες ιδιοκτητες λαμογια να μενουν στην απ εξω? Δηλαδη αν εχει κοσμο σου δινω , αν δεν εχει δε παιρνεις τιποτα.  Κ φυσικα για το κοσμο εσυ πρεπει να τρεξεις κ αυτοι μονο να εισπραξουν κ να σε κλεψουν στη τελικη απο πανω. Ως ποτε θα τρεχουμε εμεις να κανουμε και τη δουλεια τους? Να κουβαλαμε κ ενισχυτες κ εξοπλισμο, να παιζουμε κ ποσες ωρες, ακομα κ να κοβουμε κ εμεις τα εισητηρια, κ αυτοι οι κυριοι μονο να εισπραττουν κ να κλεβουν  κ απο πανω? Συμφωνω κ επαυξανω με τον Σκορδαλη, κ λιγα τους λες. Επιτελους κυριοι, βγαζετε μεροκαματακι απ το ψωνιιο μας, τιμηστε τα παντελονια που φορατε. Υστερα απο συνομιλια με πμ , εχω να πω οτι κ εγω τη πατησα απ το εν λογω μαγαζι, ο τυπος ειναι μεγαλος μπ.....ος κ θα την βρει καποια μερα.