ελληνική μουσική
    527 online   ·  210.840 μέλη
    ARISTEIDHSKARADOYKAS
    21.06.2010, 17:00

    Exω ενα συνθεισαιζερ DX7 απο το οποιο σβηστικαν ολοι οι ηχοι απο δικο μου λαθος σβηστικαν τα παντα. Θα ηθελα να μου πει καποιοσ αν ξερει τη διαδικασια επαναφορασ του οργανου στην αρ5χικη του κατασταση..Δηλαδη στην εργοστασιακη του.θα το εκτιμουσα πολυ..ευχαριστω!!


    Sharmman
    30.06.2010, 14:43

     

    Yπάρχουν δύο τρόποι ανάκτισης δεδομένων φίλε μου για το DX7 FD II (και μόνο ο δεύτερος άν είναι το απλό).

    1] Από ένα Floppy Disk άν ήσουν προνοητικός και φύλαξες το ΣΕΤ ή από κάποιο της Εταιρείας ,αν ακόμη λειτουργεί μετά τόσα χρόνια ή κάποιος συνάδελφος που το έχει να σου γράψει ένα FD.

    2] Από Midi in (raw data) , από κάποιο άλλο όργανο όχι απαρραίτητα DX7 ή αποθηκευτικό μέσο που έχει φυλαχθεί το .Sys αρχείο του

     

    Μηχανικός Ήχων Korg PaSeries

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sharmman στις 30-06-2010 14:44 ]


    ARISTEIDHSKARADOYKAS
    04.07.2010, 16:03

    ευχαριστω πολυ φιλε θα το δοκιμασω αν και μου φαινετε δυσκολο γιατι δεν εχω σχεση με τα midi αλλα μπορω να βρω ευκολα  αλλο οργανο ιδιο αλλα φοβαμε μην κανω κατι και σβησω και απο το αλλο ηχουσ...μου εριχανε πει για ενα συνδιασμο κουμπιων που το κανει αυτο και το ειχα καταφερει μεχρι ενα σημειο και μετα κολλησα..και τωρα δεν το θυμαμε καθολου το πωσ ειχα φερει το οργανο σε αυτη την κατασταση για να το επαναλαβω.

     


    Sharmman
    04.07.2010, 18:41

    Παράθεση:

    Το μέλος ARISTEIDHSKARADOYKAS στις 04-07-2010 στις 16:03 έγραψε...

    ευχαριστω πολυ φιλε θα το δοκιμασω αν και μου φαινετε δυσκολο γιατι δεν εχω σχεση με τα midi αλλα μπορω να βρω ευκολα  αλλο οργανο ιδιο αλλα φοβαμε μην κανω κατι και σβησω και απο το αλλο ηχουσ...μου εριχανε πει για ενα συνδιασμο κουμπιων που το κανει αυτο και το ειχα καταφερει μεχρι ενα σημειο και μετα κολλησα..και τωρα δεν το θυμαμε καθολου το πωσ ειχα φερει το οργανο σε αυτη την κατασταση για να το επαναλαβω.

     



     

    Δεν είναι δύσκολο , θα συνδέσεις το Midi in του δικού σου στο Midi out κάποιου που λειτουργεί , από το Midi button θα βάλεις το δικό σου στο Data Midi Receive και τό άλλο στο Midi Transmit  , θα πατήσεις Transmit στο δεύτερο και σε λίγα δευτερόλεπτα θα μεταφερθούν όλα ...