ελληνική μουσική
    462 online   ·  210.844 μέλη

    Αυτοδίδακτος κιθαρίστας: Μερικές ερωτησεις

    Gaidaros
    22.06.2010, 15:27

    Γεια σας, ειμαι 18 χρονων και ειμαι αυτοδιδακτος στην ακουστικη και ηλεκτρικη κιθαρα,,,ξεκινησα πριν 2 χρονια(με 1 περιπου χρονο διαλειμμα λογω πανελλαδικων),,,Στην κιθαρα εχω καλη κινηση τοσο δεξιου οσο και αριστερου χεριου μπορω να εναλλαξω με ευκολια αρκετες συγχορδιες(οσες ξερω τουλαχιστον) και απο το internet εχω καταφερει να μαθω αρκετα τραγουδια(20-30) απο βιντεο μαζι με τη βοηθεια του αυτιου,,,απο αξιες εμαθα καποια βασικα πραγματα αλλα απο νοτες και πενταγραμμο ΤΙΠΟΤΑ,,,

    προσφατα αποφασισα να ξεκινησω κιθαρα σε δασκαλο και να μαθω νοτες και γενικοτερα να ασχοληθω με το οργανο που τοσο μου αρεσει.Μεχρι στιγμης εχουμε μαθει καποιες πεντατονικες κλιμακες εχω εξασκηθει στις αξιες και εχω μαθει και αρκετεσ τεχνικες και σολο πανω στισ κλιμακες αυτες,,Ομως ο teacher  μου προτεινε ολα αυτα να τα κανουμε σε ταμπλατουρα γιατι θα με βοηθουσε αφου ξερω να παιξω αλλα δεν ξερω τιποτα απο νοτες,,,Βεβαια μου εχει αναφερει οτι χρειαζεται να μαθω και πενταγραμμο..

    -Εσεις τι εχετε να πειτε για αυτο??Θα με βοηθουσε περισσοτερο η ταμπλατουρα?(διαβασα και προηγουμενο thread αλλα θα ηθελα να με συμβουλεψεται αναλογα με την με περιπτωση μου τι θα ηταν προτιμοτερο)

    -Απο την αλλη πως θα μπορουσα να ασχοληθω και μονος μου ετσι ωστε να μπορεσω να μαθω καλα το οργανο,να καταφερω να βγαζω και να διαβαζω τραγουδια,ετσι ωστε να γινω καλος κιθαριστας??

     

    ευχαριστω εκ των προτερων :)


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 22-06-2010 16:33 ]


    musichell
    22.06.2010, 17:27

    Αν δεν το έχεις κατέβασε το πρόγραμμα guitar pro,,,,,μετά μπάινοντας σε διάφορα σάιτ όπως πχ το http://www.ultimate-guitar.com/ μπορείς να βρείς τραγούδια για το guitar pro.Είναι ένα πάρα πολύ καλό εργαλείο γιατί έχει το τραγούδι που θές και σε ταμπλατούρα αλλά και σε παρτιτούρα ταυτόχρονα.

    Από εκέι και πέρα εσύ βλέπεις αν θα κάτσεις να μάθεις και μουσική θεωρία,πεντάγραμμο κτλ...κανονικά χρειάζονται αυτά αν θέλεις να ασχοληθείς σοβαρά με την μουσική αλλά απαιτούν πολλά χρόνια ενώ με τις ταμπλατούρες και το αυτί θα μάθεις πολύ ΄πιο εύκολα να παίζεις κάποια τραγούδια.


    delta66
    26.06.2010, 02:28

    Και η ταμπλατουρα και το πενταγραμμο ειναι χρησιμα.

    Μαθηματα και πολυ μελετη σπιτι ειναι το μυστικο.


    Gaidaros
    27.06.2010, 03:45

    ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια και το ενδιαφερον σας  :D