ελληνική μουσική
    324 online   ·  210.844 μέλη

    Εντυπώσεις: Sonisphere festival (24/6/2010)

    linkin-fan
    25.06.2010, 09:43

    Κατά τη γνώμη μου μια ωραία εμπειρία...


    XarakiFreeSoul
    25.06.2010, 10:32

    Τι να πεις για μια τέτοια συναυλία που πάνω από 20.000 άτομα όχι απλά απολαμβαναν τι έβλεπαν και τι άκουγαν...αλλά ζούσαν κάθε στιγμή με τρελή αδρεναλίνη...!

    τι να πει κανένας για τους Anthrax???? ΦΟΒΕΡΟΙ!

    Μια δεύτερη καταχώριση της λέξης ΚΟΛΑΣΗ ήταν οι Slayer...

    Τους Megadeth δεν τους πρόσεξα καλά...αλλά δε θα έλεγα ότι τα πήγαν κ τόσο καλα..η φωνή του Dave Mustaine...όχι κ τόσο στα καλύτερα της!!!

    Δεν θα μιλήσω για τους ΜΕΤALLICA....! Η βροχή ήταν το λιγότερο που θα μας σταματούσε όλους εμάς!

    ήταν καταπληκτικοί {#emotions_dlg.clap}

    Ήταν μοναδική εμπειρία....!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : XarakiFreeSoul στις 25-06-2010 10:35 ]


    SouLRocK
    26.06.2010, 02:54

    ακόμη είμαι στην υπερένταση... λοιπόν για αρχή το Sonisphere Festival θα έπρεπε να λέγεται οι Metallica και οι άλλοι 3 και όχι THE BIG 4... όπως εξελίχθηκε δηλαδή... και όπως φάνηκε από τον κόσμο του και το στήσιμο γενικά...

    μπήκα στις 5.30 και είδα για μισή ώρα τους ANTHRAX που ήταν πολύ καλοί και επικοινωνιακοί. ο ήχος τους μέτριος ως καλός...

    ο Joey Belladonna αγέραστος και αεικίνητος στη σκηνή...

    οι SLAYER ακολούθησαν -με πολύ καλύτερο ήχο- ήταν δυναμικοί αλλά αρκετά μηχανικοί και χωρίς καθόλου επικοινωνία... πάντως απ' όλη τη μάζα του κόσμου λίγοι ήταν αυτοί που πήγαν στις "frontlines" για χτύπημα, πράγμα που μου έκανε εντύπωση και επιβεβαίωσε τη σκέψη μου ότι ο "πολύς" λαός πήγε για τους Metallica!

    οι MEGADETH... χα ποιοι MEGADETH? DAVE MUSTAINE SHOW θα έπρεπε να λέγεται... εντάξει ο Mustaine μπορεί να είχε προβλήματα στον ήχο, αλλά ήταν τρομερός, επικοινωνιακός και έκανε και βουντού να βρέξει στους Metallica χαχαχα!

    το setlist και των δύο ήταν πολύ λίγο αν δει κανείς τη δισκογραφία τους οπότε και αυτά που είπανε καλά είναι... θα έπρεπε να παίξουν από 1,5 ώρα πάντως...

    το μεγάλο show ήταν οι Metallica! όλοι κρατούσαν δυνάμεις στους Megadeth για να πάνε να πιάσουν μια θέση μπροστα στον Hetfield... και να ρίξουν το χτύπημα της ζωής τους...

    Οι Metallica με setlist κοντά στο 2ωρο ήταν καλύτεροι από το 2007! εμένα αυτό μου αρκεί. τρομερός ήχος - λίγο ο Lars τα χάλασε σε 1-2 τραγούδια- και τρομερό show ,από τους πιο λιτούς συνήθως Metallica... ο Hetfield μας χαζευε στο τέλος... βρε να χουν πει όλο το encore και να μη φεύγει ο κόσμος... ! τα τραγούδια τους ήταν λίγο πολύ αναμενόμενα αλλά το encore πραγματικά τα ΕΣΠΑΣΕ... Breadfan, Motorbreath και Seek N Destroy ήταν αρκετά για να σε διαλύσουν.

    Πολύ καλός και επικοινωνιακός ο Hetfield και τρομερή ατμόσφαιρα γενικά σε Metallica και κοινό!

    Γενικά ήταν πιο πάνω από τα άλλα 3 συγκροτήματα αλλά είναι αδικία να συγκρίνονται γιατί νομίζω ότι όλο το φεστιβάλ στήθηκε μ'αυτό το σκεπτικό... (για τους πιο εμπορικούς Metallica) ... δικαίως όπως αποδείχτηκε από τον κόσμο στο terravibe...

    αααα η μικρή σκηνή του TERRA VIBE είναι ΑΘΛΙΑ! είναι σε ανηφορική θέση και από κάποιο σημείο και πίσω δε βλέπεις τίποτα, η σκόνη μαζεύεται σύννεφο και ο ΗΧΟΣ δεν συγκρίνεται με την κεντρική σκηνή!

    πολύ καλό φεστιβάλ σε γενικές γραμμές!!! κρίμα σε όσους το έχασαν!

    γενικά μπορείτε να δείτε πολλά βίντεο που ανεβαίνουν στο youtube για να πάρετε μια γεύση...

    {#emotions_dlg.beer}


    -----------------
    Να καταργηθεί η υποχρεωτική στράτευση γιατί στέρησε από το μεγαλύτερο φαν των AC/DC το δικαίωμα να τους δει live!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 26-06-2010 02:56 ]


    aviectus
    27.06.2010, 20:17

    φοβερή εμπειρία από όλα τα συγκροτήματα ανεξαιρέτως,οπως ειπε και ο soulrock το φεστιβαλ επρεπε να λεγετε Metallica και οι αλλοι! απλα ηταν Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Η Κ Ο Ι με φοβερη εποικινωνια με το κοινο! το Encore ηταν αποκορύφωμα για οτι ζήσαμε εκεινη την βραδιά!!