ελληνική μουσική
    838 online   ·  210.851 μέλη

    Λησταρχείον το Ι.Κ.Α.

    ORFEASMIRSINIS
    26.06.2010, 09:12

      Έχω την εξής απορία,η οποία,μπορεί να αποδειχθεί και κουτή,δεν ξέρω,αλλά ευκαιρία είναι να το μάθω

      Γιατί θα πρέπει να πληρώνουμε στι ΙΚΑ όλες αυτές τις εισφορές και να μην πηγαίνουν αυτά τα χρήματα στην τσέπη του εργαζομένου στην τελική.

       Στο δικό μου ταμείο,στο ΤΣΑΥ πληρώνω 200 ευρώ το μήνα και για τις συνεργάτησες πληρώνω περίπου 400 για κάθε μία και όταν μπαίνουν οι προσαυξήσεις των δώρων πολύ περισσότερα.

        Γιατί αυτό,τί παραπάνω προσφέρει το ΙΚΑ ώστε να πληρώνουμε υπερδιπλάσια μερικές φορές έναντι του ΤΣΑΥ και γιατί όλα αυτά τα χρήματα στον πάτο της γραφής να μην πηγαίνουν στην τσέπη του εργαζόμενου και απο 800 καθαρά να παίρνει 1000 και το ΙΚΑ να πέσει στα 200 ευρώ συνολικά.

      Δηλ. και παραπάνω να θέλεις να δώσεις στους συνεργάτες σου,θα πρέπει να τα δίνεις μαύρα για να μην απλώνει τη χερούκλα του το ΙΚΑ?

      Αφήστε που στα ΙΕΚ που έκανα μάθημα μου κάνανε ενα σωρό περικοπές για το ΙΚΑ,που στην ουσία για μένα είναι πεταμένα λεφτά διότι η ασφάλισή μου είναι στο ΤΣΑΥ.¨Η θα ψάχνω μετά απο 30 χρόνια να βρώ τα κωλόχαρτα του ΙΚΑ για να συνψηφιστούνμε την κανονική μου ασφάλεια?!

      Γιατί το λησταρχείο χώνεται παντού? 


    ORFEASMIRSINIS
    26.06.2010, 17:40

      Σήμερα μιλούσα με έναν κατασκευαστή ο οποίος μου είπε οτι το ΙΚΑ είναι η μάστιγα της οικοδομής.Κανένας δεν ξεκινά γιατ'ι ε'ιναι υπέρογκα τα ποσά που πρέπει να καταβληθούν