ελληνική μουσική
    739 online   ·  210.833 μέλη

    Neck ηλεκτρικής κιθάρας.

    Cobain-Lennon
    27.06.2010, 20:34

    Καλησπέρα,

    Έχω μια Yamaha ERG 121 και επειδή το neck έχει ένα πρόβλημα θέλω να το αντικαταστήσω.Μπορώ να το κάνω με οποιοδήποτε neck ή πρέπει να έχει κάποιες συγκεκριμένες διαστάσεις ανάλογα με την υποδοχή της κιθάρας?

    Ευχαριστώ

    Γιάννης.


    Cobain-Lennon
    27.06.2010, 21:32

    Λοιπον είναι πολύ δύσκολο να το εξηγίσω.Μαλλον υπήρχε ήδη οταν την πηρα απτο μαγαζι(Νακας).Το neck εκτος απο το σκευρομα που συμβαινει στις κιθαρες και διορθωνεται με το allen εχει ενα διαφορετικο στράβομα.Αν κοιταξεις οριζοντια την κιθαρα βλεπεις οτι απο τα δεξια η ταστιερα ανεβαινει προς τα πανω.Ειναι σαν καποιος να προσπαθησε να το στραγγαλίσει!Ελπίζω να σας εδωσα να καταλαβετε! ειναι πολυ παραξενο και προσωπικα δεν το εχω ξαναδει σε κιθαρα.


    Cobain-Lennon
    27.06.2010, 22:13

    Μισό λεπτάκι.


    Cobain-Lennon
    27.06.2010, 22:29

    εδω ειμαστε...





    επισυναπτόμενα: HPIM6772.JPG 
    Cobain-Lennon
    27.06.2010, 22:31

    και αυτη..





    επισυναπτόμενα: HPIM6774.JPG 
    Cobain-Lennon
    27.06.2010, 23:34

    η εγγυηση με καλυπτει αλλα το θεμα ειναι οτι την εχω παει 3 φορες στο μαγαζι και μου λεει οτι δεν εχει τιποτα!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cobain-Lennon στις 27-06-2010 23:43 ]


    delta66
    28.06.2010, 01:11

    Η κιθαρα δεν φτιαχνεται.

    Πηγαινε παλι και πες (παντα ευγενικα και σοβαρα) οτι θελεις τον προισταμενο του τμηματος.

    Πες του τυπικα και ευγενικα οτι "αν δεν λυθει εγκαιρα το προβλημα, θα αναγκαστεις να ενημερωσεις την Yamaha επισης (και παλι ευγενικα) οτι θα αναγκαστεις να παρουσιασεις το θεμα με φωτο κλπ σε μουσικα φορουμ.

    Τη λεξη "αναγκαστεις", μη ξεχνας να τη χρησιμοποιεις συχνα Wink

    Να προσεξεις οτι ειναι να γινει με τον αντιπροσωπο εδω να γινει πριν περασει η ημερομηνιας εγγυησης, για να στειλουμε το e-mail στην Yamaha.

     

     


    Cobain-Lennon
    28.06.2010, 06:32

    Ευχαριστω delta66 και harmonizer.

    Αυτο που μου κανει εντυπωση παντως ειναι οτι η κιθαρα εχει αγοραστει πριν απο ακριβως ενα χρονο και εχει παρουσιασει του κοσμου τα προβληματα(αυτο,το σπασημο της βασης της υποδοχης του καλωδιου,οιρωγμες στο χρωμα της κιθαρας).Επισης κατι αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι η Behringer El toro μου,ενα πακετο για αρχαριους που ειχα αγορασει πριν 3,5 χρονια δεν εχει παθει τιποτα.Το λεω αυτο γιατι υποτιθεται πως ειναι κιθαρα χαμηλοτερης ποιοτητας και γιαυτο το λογο αγορασα την yamaha επειδη νομιζα πως θα ηταν καλυτερης ποιοτητας.

    Και παλι ευχαριστω.(αν και μου μαυρισε την ψυχη ο delta66 οταν μου ειπε οτι δεν φτιαχνεται...{#emotions_dlg.biggrin})


    delta66
    28.06.2010, 23:08

    Παράθεση:

    Το μέλος Cobain-Lennon στις 28-06-2010 στις 06:32 έγραψε...

    ...και εχει παρουσιασει του κοσμου τα προβληματα(αυτο,το σπασημο της βασης της υποδοχης του καλωδιου,οιρωγμες στο χρωμα της κιθαρας). Επισης κατι αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι η Behringer El toro μου,ενα πακετο για αρχαριους που ειχα αγορασει πριν 3,5 χρονια δεν εχει παθει τιποτα.Το λεω αυτο γιατι υποτιθεται πως ειναι κιθαρα χαμηλοτερης ποιοτητας και γιαυτο το λογο αγορασα την yamaha επειδη νομιζα πως θα ηταν καλυτερης ποιοτητας.

     

    Συμβαινουν αυτα (ραγισματακια υποδοχες κλπ) ακομα και σε πιο ακριβα και ποιοτικα οργανα.

    Ειναι και θεμα τυχης (ή μαλλον ατυχιας), ή απο μια απροσεξια της στιγμης.

    Σε αλλα μερη του οργάνου ειναι που καλειται να αποδειξει την ποιοτητα της μια κιθαρα.

    Φυσικα το λοξο σκεβρωμα του μπρατσου ειναι σημαντικο θεμα και συμβαινει σπανια σε καλα οργανα, θα επρεπε να σε καλυψει με αντικατασταση να σου ζητησει και συγνωμη ο εκπροσωπος της Yamaha γιατι δυσφημιζεται το προιον του.

    Προτιμησε να μη ασχοληθει. Αυτα πληρωνονται αργα ή γρηγορα.

     


    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 28-06-2010 23:14 ]


    Nikiforos94
    29.06.2010, 01:03

    Η 1η μου κιθάρα ηταν μια YAMAHA ERG 121.... Ηταν πολυ καλή... συμβαίνουν αυτα φιλε...!

    Ο Νακας ανεκαθεν εκανε τετοια στραβα δεν ειναι καινουρια.....


    Athws
    29.06.2010, 09:39

    Φίλε μου έχει περάσει ένας χρόνος κι αυτή τη ζημιά (που όπως σωστά σου είπαν δε φτιάχνεται) δε θα στην καλύψει καμμιά εγγύηση. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι το σέρβις σου είπε ότι δεν είναι τίποτα (σε ποιό Νάκα πήγες ?) Πήγαινε στα κεντρικά στη Ναυαρίνου και ζήτα απ το σέρβις να σου κάνει διάγνωση. Μετά πίεσε τον προιστάμενο να στην ανταλλάξει με άλλη κιθάρα με έκπτωση 50%, αν επιμείνεις μπορεί να το κάνει.

    Αλλιώς μια λύση μόνος σου είναι βγάλε τις τρείς ψιλές χορδές, τέντωσε τις χοντρές και ένα τόνο απάνω να τραβάνε μονόπαντα και άσε έτσι την κιθάρα κανα δίμηνο μήπως και ισιώσει..


    Cobain-Lennon
    29.06.2010, 10:40

    Δυστηχως φιλε athws δεν μενω στην Αθηνα ή γενικοτερα στην Αττικη.Μενω στην Ροδο.Ισως αν εμενα στην Αθηνα να γινοταν κατι ,αλλα εδω....αστα να πανε.Η εγγυηση που μου εχει δωσει ο τυπος ειναι για 3 χρονια.Σοβαρα δεν καλυπτει αυτο το προβλημα?Θα δοκιμασω και τη λυση που μου προτεινεις και θα δω τι θα κανω απο εκει και περα.Αν εβρισκα ενα neck για Yamaha ERG 121 καινουριο και το αντικαθηστουσα δεν θα ηταν ενταξει? Ή μηπως θα μου κοστιζε πολυ?Πιστευω πως θα μπορουσα να το κανω μονος μου.


    -----------------
    Eίναι καλύτερο να καίγεσαι παρά να ξεθωριάζεις...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Cobain-Lennon στις 29-06-2010 10:43 ]


    Athws
    29.06.2010, 11:25

    ναι δεν το πρόσεξα ότι είσαι στη Ρόδο, όσο αφορά την εγγύηση μπορεί να σου πούν ότι πιθανό φταίς εσύ μετά από ένα χρόνο, ας πούμε ότι μπορεί να φόρεσες ανόμοιες χορδές ή να χαλάρωσες τα μπάσα ή εκεί που την άφηνες να τη χτύπαγε ήλιος και τέτοια..  Για καινούργιο νεκ ρώτα μέσω Νάκα αλλά το βλέπω χλωμό (εμένα μιά φορά που έψαχνα βαλίτσα για δική τους κιθάρα μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν παραγγελία για ένα μόνο κομμάτι !! ), ψάξε καλύτερα μέσω νετ τι μπορεί να ταιριάζει 


    Cobain-Lennon
    29.06.2010, 11:30

    Για τις διαστασεις ομως τι να κανω? Ας πουμε ενα neck της Jackson θα ταιριαζε?


    odis13
    29.06.2010, 11:51

    To μανικι της κιθαρας σου εχει σκευρωσει, και προκειται για αισθητο/εμφανες σκευρωμα μαλιστα.

    Μπορει να φτιαχτει, τα παντα γινονται...ΑΛΛΑ θα σου κοστισει πολυ παραπανω απο την ιδια την κιθαρα, οποτε πρακτικα βλεπωντας το, οπως ειπε και ο Δελτα, η κιθαρα δεν φτιαχνεται.

    Οι φτηνες yamaha ειναι αξιοπρεπης κιθαρες. Δυστυχως ομως, οπως και με καθε φτηνο προιον, μια στο τοσο θα πεσεις και σε μια με καποιο προβλημα, οπως η δικια σου πχ...

    Οσο για καινουριο μανικι, υπαρχουν παρα πολλα μανικια στην parts αγορα, αρκετα μαλιστα πολυ φτηνα. Το θεμα ειναι οτι ισως οι διαστασεις να μην ταιριαζουν ακριβως...Αν θες να μπεις σε αυτη τη διαδικασια, παρε ακριβεις μετρησεις του neck pocket και μετα αρχισε να ψαχνεις για μπρατσα.

     


    Cobain-Lennon
    29.06.2010, 12:03

    Απ'οτι εχω δει ομως στο ebay οι διαστασεις των necks δεν αναγραφονται..Να παω καπου πιο εξιδικευμενα?


    Cobain-Lennon
    29.06.2010, 16:49

    Εστειλα mail στα κεντρικά του Νακα στην Αθηνα και περιμενω απαντηση.


    Cobain-Lennon
    29.06.2010, 18:28

    Eγινε συννενοηση και θα πρεπει να τους στειλω την κιθαρα στα κεντρικα τους.Δεν θα με επιβαρυνουν οικονομικα.


    delta66
    29.06.2010, 23:10

    Παράθεση:

    Το μέλος Cobain-Lennon στις 29-06-2010 στις 18:28 έγραψε...

    Eγινε συννενοηση και θα πρεπει να τους στειλω την κιθαρα στα κεντρικα τους.Δεν θα με επιβαρυνουν οικονομικα.



    Θα πρεπει να μη επιβαρυνθεις ουτε με ταχυδρομικα.

    Στο σερβις του καθε προιοντος παιζει ρολο και ο συνολικος χρονος επιλυσης του προβληματος .

    Ενημερωσε μας σχετικα.
    -----------------
    ----

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 29-06-2010 23:13 ]


    Cobain-Lennon
    30.06.2010, 02:00

    Η μεταφορα θα γινει μεσω του αντιπροσωπου εδω οποτε δεν νομιζω να επιβαρυνθω με ταχυδρομικα.Σχετικα με το χρονο μου ειπαν οτι θα παραμεινει στο service για λιγοτερο απο μια εβδομαδα και μετα θα σταλει πισω.Νομιζω πως ειναι αρκετος χρονος για να αλλαξουν ενα μπρατσο.