ελληνική μουσική
    574 online   ·  210.830 μέλη

    Θελω προτασεις για προγραμματα συνθεσης μουσικης!

    marios-aoan-4ever
    28.06.2010, 14:51

    παιδια θελω γρηγορα προτασεις επειδη βιαζομαι και οτι προγραμμα βρισκω μου βγαινει σκαρτο!!!!! οποιος προσπαθησει (τουλαχιστον) τον ευχαριστω και να κανει ΓΡΗΓΟΡΑ {#emotions_dlg.helpsmilie}

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 28-10-2010 12:19 ]


    music4u
    28.06.2010, 16:01

    Σε γνωστό site έχει λεπτομέρειες για προγράμματα σπουδές κλπ για άτομα που ξεκινούν τώρα να συνθέτουν-ηχογραφούν μουσική. Στο στέλνω με pm.


    marios-aoan-4ever
    28.06.2010, 16:59
    θελω να κατεβασω το προγραμμα δωρεαν χωρις να πληρωσω
    marios-aoan-4ever
    28.06.2010, 17:27
    ευχαριστω παντως αν και δν μ το ειπες :Ρ
    music4u
    28.06.2010, 22:40

    Συμφωνώ sibelious finale κάνουν σχεδόν τα ίδια με..τον τρόπο τους. Εγώ βολεύτηκα το finale αλλά: Αν θες να δεις τη σύνθεσή σου σε νότες ναι κατέβασε ένα από τα 2 αν θες όμως να την....ακούσεις σαν να ήταν από cd με ζωντανούς μουσικούς μπλέκουν τα πράγματα. Το cubase, to reason προσφέρουν πιστεύω περισσότερα και συγκεκριμένα το reason γιατί έχει ενσωματωμένους ήχους οργάνων τέλειας πιστότητας. Στο cubase πρέπει να βάλεις plug in και αν σκοπεύεις να τα δεις με 1 μάτι (πειρατικά!!!) φαντάσου τι έχει να γίνει όταν μπλέκουν τα σπαστήρια του ενός plug in με του άλλου! Χαμός ψιλοκολλήματα. ψάξιμο για σωστά plug in που συνεργάζονται κλπ. ενώ με το reason κατεβάζεις ένα με 1 μάτι και καθάρισες! Αν τώρα βαρεθείς τους 1000άδες ήχους του ε κατεβάζεις και άλλους. ΠΡΟΣΟΧΗ το cubase ηχογραφεί και "ζωντανούς" ήχους (φωνή κιθάρα κλπ) ενώ το reason μόνο τα δικά του (midi). Αρα θες 3 όπως γράφω στην ιστοσελίδα μου 1 για γραφή παρτιτούρας finale, sibelious 1 για σύνθεση reason  και 1 για ηχογράφηση "ζωντανών" ήχων audition (πρωην cool edit, μη φας και τα νιάτα σου να το μάθεις) που είναι ανεξάρτητα και δεν θα έχεις πρόβλημα συμβατότητας.

    Αυτά μετά από δοκιμές στα finale cubase sonar audition sibelious fruity loop.


    gjb94
    29.06.2010, 11:41

    Guitar Pro!!!το είχα δοκιμαστικό , αλλά μου έλειξε!!!!

    Παρόλα αυτά είναι πολύ καλό!!!!


    marios-aoan-4ever
    29.06.2010, 12:41
    1ον το sibelious και το finale δεν μου κατεβαινουν και 2ον πως γινετε να εχω δοκιμαστικο το guitar pro?
    SakisKouroupos
    29.06.2010, 18:30

    Για πόσα όργανα θέλεις?Τέλος πάντων  sibelius,finale .... Θέλεις μόνο να ακούγεται ή και παρτιτούρα  ... πες μου τι ακριβώς κάνεις !!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SakisKouroupos στις 29-06-2010 18:33 ]


    marios-aoan-4ever
    02.07.2010, 12:56
    θελω παρτιτουρα και το θελω για φλαουτο και πιανο οταν μου ερχονται ιδεες οταν βρισκω τις νοτεσ(ή συγχορδιες) να τις γραφω και οταν εχω ενα χειρογραφω που θελω να το ξανω σε κανονικη παρτιτουρα ή να του αλλαξω τονικοτητα
    marios-aoan-4ever
    02.07.2010, 12:57
    χειρογραφο* και κανω* τα εγραψα λαθος
    music4u
    02.07.2010, 20:25

    FINALE - SIBELIUS μονόδρομος!!! Αυτά είναι για σένα 1 από τα 2


    SakisKouroupos
    02.07.2010, 22:33
    FINALE SIBELIUS
    tsikampoum
    05.07.2010, 22:15

    Παράθεση:

    Το μέλος music4u στις 28-06-2010 στις 16:01 έγραψε...

    Σε γνωστό site έχει λεπτομέρειες για προγράμματα σπουδές κλπ για άτομα που ξεκινούν τώρα να συνθέτουν-ηχογραφούν μουσική. Στο στέλνω με pm.



    Είναι εύκολο να μου στείλεις και εμένα το pm γιατί με ενδιαφέρει? Ανήκω κι εγώ στην κατηγορία που περιγράφεις, αλλά είμαι κάπως πελαγωμένη με το τι να χρησιμοποιήσω και πως. {#emotions_dlg.wacko}

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    sofitia
    06.07.2010, 00:30

    Φίλε αν θες ένα free πρόγραμμα δοκίμαασε το Power Tab http://www.power-tab.net/guitar.php   μπορείς να γράψεις παρτιτούρα αλλα και να κάνεις σύνθεση  {#emotions_dlg.biggrin} τα προγράμματα που ξέρω είναι Live 8.0.1,  FL Studio 8, Mixcraft 4, Finale 2009,Guitar Pro 5, Adobe Audition 3.0, MAGIXMusicMaker16, αλλα δεν είναι free εκτός αν τα βρείς σπασμένα {#emotions_dlg.whistling}


    ironparis
    06.07.2010, 01:35
    TuxGuitar ..!
    sofitia
    18.07.2010, 20:34

    http://forum.kithara.gr/index.php?topic=79685.msg625538#msg625538


    AIDONOGLOUNEKTARIA
    27.07.2010, 14:59

    θελω παρτιτουρα και το θελω για φλαουτο και πιανο οταν μου ερχονται ιδεες οταν βρισκω τις νοτεσ(ή συγχορδιες) να τις γραφω και οταν εχω ενα χειρογραφω που θελω να το ξανω σε κανονικη παρτιτουρα ή να του αλλαξω τονικοτητα

    FINALLE! ! ! Μπορείς με μια ημιεπαγγελματική κάρτα ήχου που να έχει υποδοχές πληκτροφόρου & μικροφώνου να ηχογραφήσεις & πληκτροφόρο & πνευστό ταυτόχρονα & να γράψει παρτιτούρα μόνο του! ! !


    -----------------
    ΑΗΔΟΝΟΓΛΟΥ ΝΕΚΤΑΡΙΑ Καθηγήτρια Κλασσικής Κιθάρας & Ανώτερων Θεωρητικών Μουσικής

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AIDONOGLOUNEKTARIA στις 27-07-2010 15:00 ]


    MixalisCello
    24.10.2010, 16:13

    Γεια σας,διάβασα όλα αυτά που λέγατε για τα προγράμματα παραπάνω και αν μπορείται να με βοηθήσετε και εμενα σε κάτι. Λοιπον να ρωτήσω αν γίνεται και αν ναι με ποιό προγραμμά να παίζω (βιολοντσέλλο) και με μικρόφωνο να γράφεται παρτιτούρα στον υπολογιστη.  Ευχαριστώ πολύ,περιμένω απαντήσεις!


    filmmusic
    25.10.2010, 17:16

    Παράθεση:

    Το μέλος MixalisCello στις 24-10-2010 στις 16:13 έγραψε...

    Γεια σας,διάβασα όλα αυτά που λέγατε για τα προγράμματα παραπάνω και αν μπορείται να με βοηθήσετε και εμενα σε κάτι. Λοιπον να ρωτήσω αν γίνεται και αν ναι με ποιό προγραμμά να παίζω (βιολοντσέλλο) και με μικρόφωνο να γράφεται παρτιτούρα στον υπολογιστη.  Ευχαριστώ πολύ,περιμένω απαντήσεις!



     

    Αυτό που λες δε γίνεται. Όταν ηχογραφείς με το βιολοντσέλο ή οποιοδήποτε ΜΗ ηλεκτρονικό όργανο, γράφεις αρχείο ήχου.

    Για να βγαίνουν ως νότες αυτά που ηχογραφείς πρεπει να γράφεις midi (πχ με synthesizer).

    Τώρα υπάρχουν κάποια προγράμματα που υποτίθεται μετατρέπουν αρχεία ήχου σε midi, αλλά δεν είναι καθόλου καλά, και σχεδόν πάντα θα βγάζουν λανθασμένα αποτελέσματα..

    Τώρα αν παίζεις κρατημένες νότες πολύ αργά, ίσως κατι γίνει και βγάλουν σωστά τουλάχιστον τις νότες μιας και είναι σόλο όργανο, αλλά και πάλι δε θα είναι αξιόπιστο..


    Lagouna
    02.12.2010, 20:07

    Λοιπον Sibelius 6 Και γράφεισς νότες και απο μικρόφωνο αρκει να κατεβασεις ολο το προγραμμα