ελληνική μουσική
271 online   ·  205.093 μέλη

Σπουδές στα 36! Υπάρχει προοπτική ή δεν αξίζει τον κόπο;

p3tris
Περαστική Νότα
Chat
07.07.2010, 10:35

Γεια,

Έχω γνωστό μου που στα 38 και με 2 παιδιά αποφάσισε να επιστρέψει και να τελειώσει δάσκαλος που πάντα το ήθελε. Είναι δύσκολο λόγο οικονομικής δυσχέρειας και απόστασης καθώς έπρεπε να έρθει Αθήνα και να είναι μακρυά από την οικογένειά του. Αλλά δούλευε μέρα νύχτα, έτρωγε πάντα φαγητό στης εστία και δεν έβγαινε για οικονομία και τα πάει περίφημα. Φυσικά το πιο δυνατό άτομο στην περίπτωση αυτή είναι η γυναίκα του που δέχτηκε αυτή την κατάσταση και τον στηρίζει!

Φέτος αποφοιτώ και γω από το Ε.Μ.Π. και κατάλαβα ότι μόνο εμείς στην Ελλάδα έχουμε τις απόψεις των πιο πάνω για τα ελληνικά πανεπιστήμια. Με κάποιους συμφοιτητές μου που κάναμε αιτήσεις για πανεπιστήμια είδαμε ότι το όνομα ΕΜΠ μετράει και πάρα πολύ μάλιστα. Από μια παρέα 5 ατόμων που είμαστε γίναμε δεχτοί, με υποτροφία, για μεταπτυχιακά 1 στο Stanford, 1 στο Berkeley, 2 ΕΤΗ και 1 CMU. Όχι διότι μας αγαπήσανε, αλλά διότι άλλοι απόφοιτοι από εδώ πήγανε σε αυτά τα πανεπιστήμια και δείξανε ότι μπορούνε. Διαπρέψανε και γίνανε και καθηγητές.

Στην Ελλάδα έχουμε ένα μεγάλο αγαθό που φτύσαμε αίμα για αυτό και δεν πρέπει να το θεωρούμε σαν δεδομένο: ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ. Τη δυνατότητα να σποθδάσουμε ότι θέλουμε, όποτε θέλουμε δωρεάν. Ο φίλος με το παράδειγμα των γιατρών ας ρωτήσει πόσα είναι τα δίδακτρα για ιατρική στην Αμερική. Εκεί έχει 700 000 γιατρούς οι οποίοι είναι γόνοι πλούσιων οικογενειών ενώ εδώ 70 000 οι οποίοι έχουν όρεξη να γίνουν γιατροί και φτύνουν αίμα κάθε εξεταστική.

Η συγκεκριμένη κουβέντα δεν έχει τελειωμό και την έχω κάνει πολλές φορές έτσι σταματώ εδώ.

Άποψη μου είναι να κυνηγάς το όνειρο σου. Μην ακούς κανένα και τίποτα.

harmonizer
Σολίστ
Chat
07.07.2010, 16:38

Βλέπεις τα χαζά αμερικανάκια δεν έχουν πάρει είδηση τι παίζει στο ΕΜΠ με τους φοιτητές να μπαινοβγαίνουν με τα σκονάκια την ώρα των εξετάσεων.

Το ότι κάποιοι από το ΕΜΠ διέπρεψαν και έγιναν πχ καθηγητές στο CMU, το οποίο το ΕΜΠ δεν αναγνωρίζει, αποτελεί ενδεικτικό της ελληνικής παράνοιας. Όσο για το αν στην ελλάδα δεν ισχύει η σύνδεση οικογένειας και (ιατρικού) επαγγέλματος, δεν έχει κανείς παρά να διαβάσει όλες τις σελίδες.