ελληνική μουσική
    1091 online   ·  210.851 μέλη

    Φρίκη στην Κερατέα: Σούβλισαν σκύλο ζωντανό με 70 καλαμάκια!

    musichell
    03.07.2010, 19:37

    Την Τετάρτη 2 Ιουνίου στην Κερατέα βρέθηκε ένα βασανισμένο θηλυκό σκυλάκι ράτσας κόκερ στο οποίο κάποιος ανώμαλος υπάνθρωπος είχε καρφώσει τουλάχιστον 70 ξύλινα καλαμάκια, από αυτά που οι χασάπηδες χρησιμοποιούν στα σουβλάκια.

    Το σκυλί χειρουργήθηκε αλλά δυστυχώς ήταν πολύ αργά για να σωθεί.

    Καθώς το δύστυχο το κοκεράκι έφερε μικροτσίπ εντοπίστηκε και ο ιδιοκτήτης του, ο οποίος το είχε χάσει εδώ και.. δυο μήνες!

    Άφωνος από την βαναυσότητα, που είχε υποστεί το ζώο του, ο ιδιοκτήτης του προσφέρει ως αμοιβή ένα τεράστιο χρηματικό ποσό σε όποιον γνωρίζει και του καταγγείλει τον εγκληματία, που σούβλισε στην κυριολεξία τον σκύλο του.

    Τηλέφωνο επικοινωνίας 6951335800.

     

     

     

    http://trelokouneli.blogspot.com/2010/07/70.html

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cat66 στις 03-07-2010 19:39 ]


    taksidiwths
    03.07.2010, 20:09

    παναγια μου... ο_Ο


    rouli726
    03.07.2010, 20:20

    ................."σώπασαν οι λύκοι γιατί άρχισαν να ουρλιάζουν οι άνθρωποι"...............


    pavel
    04.07.2010, 12:41

    ......   ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!!... ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΨΟΥΝ ΤΙ ΝΟΙΩΘΩ....


    gikostas
    04.07.2010, 14:08

    Πολύ θά'θελα να τον βρώ και να του κάνω το ίδιο.ΖΩΑ.


    ilias-nekt
    04.07.2010, 20:15

    Για αρχη ενα καλο στηλιαρι ξυλο, με βεργα ελιας και απ'εξω καλυψη με λαστιχο φ25(οποιος ασχολειται με αγροτικα πραγματα,το ξερει) μεχρι λιποθυμιας....

    Και μετα, ΣΟΥΒΛΙΣΜΑ!!!...........


    pianoteacher
    04.07.2010, 23:10

    Αν το έκανε στον δικό μου σκύλο δεν υπήρχε περίπτωση να μην του κάνω το ίδιο και κανένας νόμος δεν θα μπορούσε να με σταματήσει. Χριστέ μου γιατί να υπάρχουν τέτοιοι άνθωποι? Σκεφτείτε λίγο πώς θα νοιώθει ο ιδιοκτήτης! Δεν μπορώ ούτε να το φανταστώ!!! Βρείτε τον και να έρθουμε όλοι να του βάλουμε από ένα καλαμάκι!!!


    -----------------
    Σ' ΑΓΑΠΑΩ!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pianoteacher στις 04-07-2010 23:12 ]


    ins2anity
    10.07.2010, 20:40

    αυτο που εγινε ειναι αποτροπαιο φρικιαστικο κ απαραδεκτο....σαφως κ πρεπει να νοιωθουμε οργη κ αγανακτηση για τετοιες βαρβαροτητες...ωστοσο δεν μπορουμε να σσχολιαζουμε μια πραξη τετοια(συγνωμη  γτ δν ειναι κ το θεμα μας αλλα οταν το διαβασα δν μπορεσα να συγκρατηθω κ να μην το στειλω αφου η οργη μ κοπασε για τον ανωμαλο μπασταρδο π το εκανε) ως κτηνωδη (και τον θυτη ζωο)...σαφως ο χαρακτηρισμος του ως ζωο θελει να δειξει ποσο διαφερει απο τους πραους συνανθρωπους μας ομως μια τετοια συμπεριφορα δυστυχως ειναι περα ως περα ανθρωπινη...γιατι μονο οι ανθρωποι ειναι τοσο ανωμαλοι, τοσο αρρωστοι κ τοσο εκδικητικοι κ μπορουν να φτασουν σε τετοιες πραξεις....δυστυχως αυτο π εγινε ηταν ανθρωπινο....και το καημενο το σκυλι ηταν το ζωο....κ αν επιμενεται να χρησιμοποιειται τις λεξεις με την μεταφορικη αλλα τελειως αντιφατικη τους εννοια τοτε μαλλον οι ανθρωποι γινονται κτηνοι κ η συμπεριφορα τους ζωοδης οσο οποιοδηποτε ζωντανο πλασμα ποτε δεν υπηρξε ή επραξε κ οπωσδηποτε οποιος ξερει κατι για το αποτροπαιο αυτο εγκλημα ειναι συνυπευθυνος αφου η κτηνωδεια αυτη ανηκει στο γνωστικο του πεδιο κ στην σφαιρα της απαθειας του...θα ηθελα να κλεισω λιγο διαφορετικα απο τον φιλο μ π εγραψε  :....ΖΩΑ

    ...

    .....ΑΝΘΡΩΠΟΙ


    cobal
    11.07.2010, 17:12
    Το να αποκαλεις κατι τετοιους ζωα ειναι και κοπλιμεντο..... Οποιος μπορει να κανει κατιο τετοιο σε ενα ζωο μπορει να το κανει και σε ανθρωπο
    punkster
    13.07.2010, 00:00

    Εγω εχω μια απορια........

    Αφου το σκυλακι ειχε πανω του μικροτσιπ (προφανως για την περιπτωση που χανοταν), τοτε πως ο ιδιοκτητης του δεν το ειχε εντοπισει δυο ολοκληρους μηνες?? οεο??


    incomplete_angel
    13.07.2010, 23:31

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 13-07-2010 στις 00:00 έγραψε...

    Εγω εχω μια απορια........

    Αφου το σκυλακι ειχε πανω του μικροτσιπ (προφανως για την περιπτωση που χανοταν), τοτε πως ο ιδιοκτητης του δεν το ειχε εντοπισει δυο ολοκληρους μηνες?? οεο??



    Νομίζω, με τον κίνδυνο να λέω βλακείες, πως δουλεύει προς μια κατέυθυνση. Δηλαδή, αν χαθεί το σκυλί και το βρει κάποιος και δει ότι έχει τσιπ, τον βοηθάει να βρει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη που βρίσκονται καταχωρημένα στο τσιπ και όχι να μπορεί να το εντοπίζει ο ιδιοκτήτης όταν το έχει χάσει (σαν τα κινητα πχ)


    punkster
    13.07.2010, 23:50

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 13-07-2010 στις 23:31 έγραψε...
    Νομίζω, με τον κίνδυνο να λέω βλακείες, πως δουλεύει προς μια κατέυθυνση. Δηλαδή, αν χαθεί το σκυλί και το βρει κάποιος και δει ότι έχει τσιπ, τον βοηθάει να βρει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη που βρίσκονται καταχωρημένα στο τσιπ και όχι να μπορεί να το εντοπίζει ο ιδιοκτήτης όταν το έχει χάσει (σαν τα κινητα πχ)


    Α. οκ.... Μπορω να το δεχτω....

    Αν και ειναι σαχλαμαρα... Θα ηταν πολυ πιο ευκολο και απλο να μπορει να εντοπισει ο ιδιοκτητης το σκυλι του παρα να ελπιζει οτι θα το βρει καποιος και θα τον ειδοποιησει.... Τελος παντων....


    Hastaroth
    14.07.2010, 22:36

    Δέν είναι και τόσο εύκολο.

    Γιά να μπορή να εντοπίση ο ιδιοκτήτης τό κατοικίδιό του πρέπει αυτό να έχη ενσωματωμένο στο τσιπάκι μιά συσκευή που θα εκπέμπη κάποιο σήμα,περίπου δηλαδή όπως το ELT (συσκευή που βρίσκεται μέσα στό λεγόμενο "μαύρο κουτί" τών αεροπλάνων και βοηθάει στο να το εντοπίσουν οι ομάδες διάσωσης/έρευνας).Δοθέντος δέ ότι αυτή η μικροσυσκευή θά λειτουργή καθ'όλο το 24ωρο,θά εκθέτη το ζώο σε ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία συνεχώς.

    Τό τσιπάκι τών κατοικιδίων έχει ακριβώς αυτήν την χρησιμότητα που ανέφερε ό/η incomplete_angel.Είναι σάν τίς ετικέττες που κρεμούσαν παλιά οι ιδιοκτήτες στόν λαιμό τών κατοικιδίων τους με τά στοιχεία τους,απλά είναι πιό δύσκολο να χαθούν από το σώμα τού ζώου.


    mary_omikron
    15.07.2010, 13:51

    Απο την μερα που ειδα την δημοσιευση σου, πιστεψε με, εθελοτυφλω και αποφευγω να την διαβασω προστατευοντας τον εαυτο μου απο την φρικη.... Το ειχα ομως συνεχεια στο μυαλο μου, και σημερα δεν αντεξα και τα διαβασα ολα....

    Δεν θελω να σας περιγραψω το τι ενοιωσα (ως ιδιοκτητρια 4 σκυλων) αλλα θελω να πω, με πληρη επιγνωση και αποδοχη των συνεπειων, οτι ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΚΑΙ ΑΠΟΛΑΥΣΗ προσφερομαι να σουβλισω με τον ιδιο τροπο, και ισως ακομα καλλιτερο γιατι σκεφτομαι διαφορα σχετικα βασανιστηρια, αυτον που το εκανε....

    Ξερω οτι δεν προκειται ομως να μου δοθει η ευκαιρια, γιατι αυτοι οι "ανθρωποι"  κρυβονται πολυ καλα...προσποιουνται....αγαπουν....διασκεδαζουν....κανουν συστασεις....παρακολουθουν και διαχωριζουν την θεση τους απο τα κακως κειμενα.......και καπου εκει στο σκοταδι και στην σιγουρια τους, βγαζουν ολα τα κομπλεξ και την μικροτητα σε ανυπερασπιστα και φιλικως διακειμενα ζωακια.....

    ΑΙΣΧΟΣ...ΝΑ ΤΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΙΟ...ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ, ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ, ΚΑΡΜΑ, Ή ΟΠΩς ΑΛΛΙΩΣ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΤΕ...ΑΥΤΟ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ   Α Μ Ε Σ Ω Σ  !!!!!


    musichell
    15.07.2010, 13:58

     

    Τετάρτη, Ιούλιος 14, 2010

    ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΚΤΗΝΩΔΙΑ ΣΤΑ ΚΤΕΛ ΑΤΤΙΚΗΣ...ΕΒΑΛΑΝ ΣΚΥΛΟ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ...Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΠΕΘΑΝΕ...ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΒΑΣΑΝΙΣΤΗΡΙΟ...

    ΖΗΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΤΙΜΩΡΙΑ ΤΟΥ ΜΠΑΣΤΑΡΔΟΥ ΟΔΗΓΟΥ ΤΩΝ ΚΤΕΛ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΟΣΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΤΕΛ ΑΦΗΣΑΝ ΤΟ ΣΚΥΛΟ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ...ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΟΣΚΕΥΕΣ...

    Πόσος πόνος, φρίκη και αγωνία... χωρά στις αποσκευές ενός λεωφορείου των ΚΤΕΛ; Κανείς δεν μπορεί να ξέρει ακριβώς (εκτός από κάποιες δύστυχες ψυχές), σχεδόν όλοι όμως μπορούν να υποπτευτούν... Εκτός από κάποιους οδηγούς!

    Η καταγγελία που έφτασε στο «ΕΨΙΛΟΝ» από αναγνώστη της στήλης σοκάρει! Την Τρίτη 1 Ιουνίου ο Γιάννης Μουρτίκας πήγε στο ΚΤΕΛ του Κηφισού για να ταξιδέψει για το Αίγιο μαζί με το σκύλο του Μπούμπη.
    Ένας αρσενικός γλυκύτατος σκυλάκος, φάτσας και όχι ράτσας. Για την ακρίβεια, μια υπέροχη διασταύρωση αρσενικού μπασέ (στο σώμα) με μουσουδίτσα λαμπραντόρ και μπεζ τρίχωμα. Τον είχε υιοθετήσει από τη δική μας φάρμα και είχαν περάσει σχεδόν έξι μήνες κοινής ζωής.

    Λίγο πριν από τις 3.30 το απόγευμα ο κ. Μουρτίκας αντιμετώπισε την πρώτη δυσάρεστη έκπληξη. «Στις αποσκευές κατευθείαν» του είπε ο οδηγός, αναφερόμενος στον Μπούμπη. Και ας μην είχε ρωτήσει αν είχε πρόβλημα κάποιος από τους επιβάτες. Ο κ. Μουρτίκας αντέδρασε, αλλά ο οδηγός ήταν αμετάπιστος. Εγκλωβισμένος στις αποσκευές, σε έναν χώρο με απίστευτο θόρυβο, σκοτάδι και λιγοστό αέρα, ο Μπούμπης έκλαιγε ασταμάτητα μέχρι τον Ισθμό, όπου και έγινε στάση. Αλλά ακόμη και εκεί ο οδηγός αρνήθηκε να του ανοίξει για να του δώσει Πόπως ζήτησε ο Γιάννης ΜουρτίκαςΠ λίγο νερό.
    Οταν φτάσανε στο Αίγιο, ο Μπούμπης ήταν νεκρός! Αλλά και αυτό γιʼ αυτούς τους κυρίους που θέλουν να λέγονται «άνθρωποι» ήταν φυσιολογικό.

    «Δεν μου ζήτησαν ούτε συγγνώμη και αρνούνται ακόμη και σήμερα να μου ανακοινώσουν το όνομα του οδηγού» επισημαίνει ο Γ. Μουρτίκας. «Και, όπως έμαθα, το ίδιο ακριβώς είχε συμβεί δυο βδομάδες πριν σε μια κοπέλα που ταξίδεψε από τα Μέγαρα στην Πάτρα» συμπληρώνει. Και επειδή οι διακοπές έχουν ξεκινήσει και τουλάχιστον όσοι σέβονται τη ζωή και τα ζώα δεν μπορούν να αφήσουν αυτό το έγκλημα να συνεχιστεί (και, μάλιστα, να μένει ατιμώρητο) προσέξτε! Μην αφήσετε κανέναν να κάνει κακό στους πιστούς μας φίλους.

    ΑΡΓΥΡΩ Κ. ΜΩΡΟΥ


    ins2anity
    18.07.2010, 14:21

    για να πουμε την αληθεια εφταιγε λιγακι κι ο ιδιοκτητης του....


    punkster
    18.07.2010, 23:14

    Σορρυ κιολας που θα το παιξω συνηγορος του διαβολου, αλλα τα ζωα ΠΑΝΤΑ ταξιδευουν στις αποσκευες.

    Εδω ερχεται το φταιξιμο του ιδιοκτητη: οταν προκειται να ταξιδεψει καποιος σκυλος ή γατα με μαζικο μεσω μεταφορας ο ιδιοκτητης πρεπει να εχει φροντισει να υπαρχει ειδικο κλουβι μεταφορας και να εχει προμηθευτει απο τον κτηνιατρο του τα καταλληλα φαρμακα για την ναρκωση του ζωου. Το ζωο πρεπει να ειναι ναρκωμενο και για λογους ασφαλειας, αλλα και για να μην υποστει το ζωο της τραυματικης εμπειριας του να βρισκεται σε εναν στενο και σκοτεινο χωρο για πολλες ωρες.

    Εννοειται οτι φταινε και τα ΚΤΕΛ που επετρεψαν να ταξιδεψει το ζωο σε τετοιες συνθηκες.

    Αλλα τι περιμεναμε???? Να ταξιδεψει μαζι με τους επιβατες? Ας ειμαστε λιγο λογικοι.....


    mary_omikron
    19.07.2010, 23:54
    Συμφωνω απολυτα με την PUNKSTER και τοn PENTATONIKO...η ευθυνη βαραινει πρωτα τον ιδιοκτητη !!!