ελληνική μουσική
online 135·152.232 μέλη
αρχική > Forum > Περί ανέμων και υδάτων

Μπορεί να περάσει κάποιος, από το ιεκ στο πανεπιστήμιο;

zeta490
Συγχορδία Μινόρε
04.07.2010, 22:53#1   

με ή χωρίς εξετάσεις; Και αν ναι, πως γίνεται; Δηλαδή, παίρνει μέρος σε διαγωνισμό, ή δίνει κανονικά πανελλήνιες; Ή με το γενικό βαθμό του ιεκ;

pianoteacher
Βασική Νότα
04.07.2010, 23:05#2   

Νομίζω πως δεν γίνεται με άλλον τρόπο εκτός των πανελληνίων. Στο πανεπιστήμιο με κατατακτήριες μπαίνουν μόνο απόφοιτοι  ΑΕΙ-ΤΕΙ.

-------------------
Σ' ΑΓΑΠΑΩ!!!

musichell
Σολίστ
04.07.2010, 23:10#3   
κι εγω αυτό νομίζω,,,πρέπει να δώσεις πανελλήνιες..δεν γίνεται με κατατακτήριες μέσω ΙΕΚ
zeta490
Συγχορδία Μινόρε
04.07.2010, 23:12#4   

Ναι, αλλά το πρόβλημα μου είναι, ότι δεν θέλω να χάσω άλλο χρόνο...

-------------------
Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο για μένα...Η ζωή μου τώρα ξεκινά!

musichell
Σολίστ
04.07.2010, 23:13#5   
που θέλεις να περάσεις?
zeta490
Συγχορδία Μινόρε
04.07.2010, 23:25#6   

Διοίκηση επιχειρήσεων. Δύσκολο μεν, όχι όμως και ακατόρθωτο.

-------------------

musichell
Σολίστ
04.07.2010, 23:29#7   
καλά.....έτσι κι αλλιώς η Ελλάδα όπου να ναι θα κηρήξει κι επίσημα πτώχευση...δεν θα βρείς δουλειά πάνω σε αυτλο εδώ..
zeta490
Συγχορδία Μινόρε
04.07.2010, 23:31#8   

Δεν το κάνω για να βρω δουλειά. Δεν θα δουλέψω ποτέ. Για άλλους λόγους το κάνω...

-------------------

musichell
Σολίστ
04.07.2010, 23:35#9   
ε εντάξει τότε,,,ότι θέλεις....αλλά θα ναι βαρετές σπουδές...πέρνα σε καμιά θεωρητική σχολή καλύτερα αν είναι να σπουδάσεις για χόμπι..
zeta490
Συγχορδία Μινόρε
04.07.2010, 23:38#10   

Δεν είναι για χόμπι. Απλά, κάποιοι μου είπαν ότι δεν θα τα καταφέρω! Θέλω να τους δώσω ένα μάθημα θέλησης και κουράγιου!

-------------------

musichell
Σολίστ
04.07.2010, 23:40#11   
βλακείες Ζέτα.......για τον εαυτό σου να σπουδάσεις όχι για τους άλλους....να σπουδάσεις κάτι που να σου αρέσει...
zeta490
Συγχορδία Μινόρε
04.07.2010, 23:44#12   

Και ποιος σου είπε ότι δεν μ΄αρέσει; Είναι πολύ ενδιαφέρον! Και σίγουρα θα μου χρειαστεί για προσωπικά μου ζητήματα. Δεν είναι και λίγο να γνωρίζεις λίγο από όλα! Έχω δει τα μαθήματα και ξέρω τι λέω.

-------------------

musichell
Σολίστ
04.07.2010, 23:46#13   
καλά εσυ ξέρεις,,,,αλλά κάτι άλλο όπως κοινωνιολογία,πολιτικές επιστήμες,ψυχολογία κτλ..θα ήταν ίσως πιθο ενδιαφέρων..
zeta490
Συγχορδία Μινόρε
04.07.2010, 23:57#14   

Εφόσον η Ελλάδα πάει κατά διαόλου λες να βρω ποτέ δουλειά; Εδώ απολύουν συνεχώς, και θα έρθουν και χειρότερες μέρες!

-------------------

musichell
Σολίστ
05.07.2010, 00:00#15   
αυτό λέμε....δουλειά γιόκ...........................γι αυτο σπούδασε κάτι που να σ' αρέσει...
harmonizer
Σολίστ
05.07.2010, 04:10#16   

Παράθεση:

Το μέλος zeta490 στις 04-07-2010 στις 22:53 έγραψε...

με ή χωρίς εξετάσεις; Και αν ναι, πως γίνεται; Δηλαδή, παίρνει μέρος σε διαγωνισμό, ή δίνει κανονικά πανελλήνιες; Ή με το γενικό βαθμό του ιεκ;

Δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, και είναι άγνωστο αν θα υπάρξει στο μακρινό μέλλον.

Ούτως ή άλλως, το περιβάλλον στα ΙΕΚ είναι τελείως χάλια, και ειδικά για ανθρώπους μεγαλύτερης ηλικίας που ξέρουν για ποιό λόγο πηγαίνουν και όχι για να περνάνε την ώρα τους. Αν πιστεύεις ότι χρειάζεται να μπεις στη διαδικασία για το χαρτί, αυτό είναι άλλη ιστορία.

Στη διοίκηση επιχειρήσεων μπορείς να επιλέξεις από πολλά ξένα πανεπιστήμια που έχουν παραρτήματα στην ελλάδα, δεν είναι όλα της ίδιας ποιότητας αλλά έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις προσεκτικά. Και φυσικά θα πάρεις ένα πανεπιστημιακό πτυχίο.

zeta490
Συγχορδία Μινόρε
05.07.2010, 08:27#17   

Μέχρι στιγμής, ξένα πανεπιστήμια έχω δει μόνο μέσω αλληλογραφίας, και εγώ δεν θέλω κάτι τέτοιο. Αν υπήρχε στην Ελλάδα θα πήγαινα, μόνο αν δεν  πλήρωνα.

-------------------

Spirous
Συγχορδία Ματζόρε
05.07.2010, 11:43#18   

Κοίτα εδώ: http://www2.eap.gr/frameset.jsp?locale=el είναι το Ελληνικό Ανοιχτό Πανεπιστήμιο, Σχολή Κοινωνικών Επιστημών. Νομίζω έχει κάτι σχετικό με Διοίκηση Επιχειρήσεων και Οργανισμών. Τώρα όσο αφορά αυτό που θες κάτι άμεσο, μάλλον άργησες για τις πανελλήνιες(η κατάθεση μηχανογραφικών είναι αυτή ή την άλλη βδομάδα αν θυμάμαι καλά).

Pentatonikos
Φθασμένος
05.07.2010, 13:44#19   

Αν μπορείς να πας δε δημόσιο ΙΕΚ καλώς... Τώρα το τι θα μάθεις εκεί και κατα πόσο θα είσαι ευχαριστημένη είναι άλλο καπέλο...

Αν πάλι πας σε ιδιοτικό ΙΕΚ θα πληρώνεις 3 με 4 χιλιάρικα το χρόνο σε κάποιο καθίκι για να έχεις το ίδιο επίπεδο σπουδών σε ένα όμορφο εκαπαιδευτικό περιβάλλον (φωτιζόμενα θρανία, πολυτελή σαλόνια με πιάνο κλπ κλπ)...

Παραρτήματα του εξωτερικού στην Ελλάδα σου προσφέρουν βαρβάτες σπουδές (το περιεχόμενό τους δεν συγκρίνεται σε καμία περίπτωση με τα ελληνικά πανεπιστήμια) σε ωραίο περιβάλλον με άριστη οργάνωση για μόλις 8000€ το χρόνο...{#emotions_dlg.rolleyes}

Μπορείς πάντα να περιμένεις ενα χρόνο και να δώσεις πανελλήνιες... Νομίζω οτι αποδεικνύεις πολλά περισσότερα πράγματα έτσι... Τώρα κατά πόσο θα έχεις χρόνο να διαβάζεις για τις εξετάσεις, αυτο δε το ξέρω....

-------------------
Suck my @@...