ελληνική μουσική
    472 online   ·  210.845 μέλη

    Τι σημαίνει πραγματικά ο όρος 'μουσικός';

    GOTHIC82
    05.07.2010, 16:41

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

    ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ:ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ Ο ΟΡΟΣ "ΜΟΥΣΙΚΟΣ"?ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΓΕΤΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΣ?

    Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΟΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΜΟΥΣΙΚΟΙ KAI ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΙΓΟΕΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΟΡΓΑΝΟ Η ΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΕΣΤΩ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ..ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΤΕΙ ΠΟΛΥ ΑΥΤΟΣ Ο ΟΡΟΣ ΝΟΜΙΖΩ.ΕΓΩ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΧΩ ΠΤΥΧΙΟ ΩΔΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΡΜΟΝΙΑΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΑΝΩΤΕΡΑ ΣΤΟ ΠΙΑΝΟ..ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΔΙΟΤΙ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΡΑΦΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟ ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟ ΣΚΟΠΟ..ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΑΥΤΟΑΠΟΚΑΛΕΣΤΩ ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΩ.ΠΟΛΛΟΙ ΜΕ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝ ΜΟΥΣΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΧΙ ΑΚΟΜΑ.ΣΕΒΟΜΑΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ..

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.Smile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-07-2010 18:08 ]


    athanton-music
    05.07.2010, 19:36

    O όρος "μουσικός" για μένα σημαίνει... αυτός που παίρνει τις νοτες... μιας και έχουν ανακαλυφθεί... και τις βάζει σε μια σειρά και παράγουν ένα ευχάριστο μουσικό αποτέλεσμα  για τα αυτιά των άλλων που ικανοποιεί το υπογαστριό τους και την ψυχή τους.... δηλ... είναι μουσικός και αυτός που έχει το ταλέντο και δεν ειναι σχολής... γιατί οι νότες κωδικοποίηθηκαν μετά και οι σχολές δημιουργήθηκαν μετά από ΑΥΤΟΝ ΜΕ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ...  γιατί αυτός που είχε το ταλέντο ήθελε να διδάξει αυτό που έκανε με τόσο ταλέντο.. επομένως ανέδειξε το ταλέντο σου. Ο κώδικας μουσικής ειναι για διευκολύνει  το ταλεντο σου.  Οσες σχολές και να βγάλεις και όσα πτυχία να πάρεις... άμα δεν έχεις από αυτό = τίποτα ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. και μην μου πείτε πως σε κάποιες φιλές που βλέπουμε στον ΣΚΑΪ πολύ μακριά από τον δικό μας πολιτισμό, έχουν σχολές μουσικής  για να λένε τα τραγούδια τους στις εθημοτικές εκδηλώσεις τους με παρτιτουρες και όλα τα συναφεί !!!


    athanton-music
    05.07.2010, 19:39

    O όρος "μουσικός" για μένα σημαίνει... αυτός που παίρνει τις νοτες... μιας και έχουν ανακαλυφθεί... και τις βάζει σε μια σειρά και που παράγουν ένα ευχάριστο μουσικό αποτέλεσμα  για τα αυτιά των άλλων που ικανοποιεί το υπογαστριό τους και την ψυχή τους.... δηλ... είναι μουσικός και αυτός που έχει το ταλέντο και δεν ειναι σχολής... γιατί οι νότες κωδικοποίηθηκαν μετά και οι σχολές δημιουργήθηκαν μετά από ΑΥΤΟΝ ΜΕ ΤΟ ΤΑΛΕΝΤΟ...  γιατί αυτός που είχε το ταλέντο ήθελε να διδάξει αυτό που έκανε με τόσο ταλέντο.. επομένως ανέδειξε το ταλέντο σου. Ο κώδικας μουσικής ειναι για διευκολύνει  το ταλεντο σου και να βρεις κάπποια δουλειά στο αντικειμενο "μουσικός".  Οσες σχολές και να βγάλεις και όσα πτυχία να πάρεις... άμα δεν έχεις από αυτό = τίποτα... ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ. και μην μου πείτε πως σε κάποιες φιλές που βλέπουμε στον ΣΚΑΪ πολύ μακριά από τον δικό μας πολιτισμό, έχουν σχολές μουσικής  για να λένε τα τραγούδια τους στις εθημοτικές εκδηλώσεις τους με παρτιτούρες και όλα τα συναφεί !!!


    caterina08
    05.07.2010, 23:52

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 05-07-2010 23:56 ]


    caterina08
    05.07.2010, 23:53

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 05-07-2010 23:56 ]


    caterina08
    05.07.2010, 23:55

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : caterina08 στις 05-07-2010 23:57 ]


    caterina08
    05.07.2010, 23:55

    Μουσικος = αυτος που ακουει, εκτελει, γραφει και εχει ανεπτυγμενο το αισθητικο του κριτηριο ενω εχει φτασει σε υψηλο επιπεδο τα πριηγουμενα. Επισης αυτος που γνωριζει "τι" ειναι αυτο με το οποιο καταπιανεται!!!


    caterina08
    05.07.2010, 23:57
    sorry για τα πολλα ποστ αλλα εβγαζε ερορ...
    delta66
    06.07.2010, 01:36

    Μη φοβασαι να πεις τον εαυτο σου μουσικο.

    Μουσικοι ειναι ολοι οι ανθρωποι και οχι μονο.

    Τα παντα ειναι μουσικη.

    Υπαρχει η καλη και η κακη μουσικη, οχι υπο την εννοια οτι καποια μουσικη ειναι σωστη και καποια λαθος (φαλτσα κλπ).

    Δεν υπαρχει λαθος μουσικη ουτε φαλτσο.

    "Λαθος" και "φαλτσο" ειναι η μουσικη που δεν αρεσει σα καποιον.

    Δεν σημαινει ομως οτι αυτη μουσικη δεν εινα καλη και δεν αρεσει σε καποιον αλλον.

    Οπως ακομα και μπορει σε καποια αλλη στιγμη μπορει να αλλαξει αποψη και να αρεσει και στον πρωτον.

     

    Ετσι και στους μουσικους υπαρχουν αυτοι που σου αρεσουν και αυτοι που δεν σου αρεσουν.

    Σε καποιους αλλους αρεσουν ομως.

     

    Μουσικος λοιπον μπορει να ειναι οπως και να αυτοαποκαλειται ο καθενας.

    Δεν παιζει ρολο η γνωση και η σπουδη.

    Μπορει εμενα λοιπον να μου αρεσει η μουσικη απο το χτυπημα του ποδιου ενος παιδιου στο πατωμα και οχι το prelude & fughetta in D minor του JS Bach.

    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 06-07-2010 01:38 ]


    GOTHIC82
    06.07.2010, 11:26
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ...
    GOTHIC82
    06.07.2010, 11:28

    Σας ευχαριστώ όλους...


    gjb94
    06.07.2010, 13:22

    Μουσικός κατ 'εμέ , θεωρείται οποιοσδήποτε έχει έστω και λίγη μουσική παιδία!!!!


    gjb94
    06.07.2010, 13:23

    Μουσικός κατ 'εμέ , θεωρείται οποιοσδήποτε έχει έστω και λίγη μουσική παιδία!!!!


    gjb94
    06.07.2010, 13:23

    Μουσικός κατ 'εμέ , θεωρείται οποιοσδήποτε έχει έστω και λίγη μουσική παιδία!!!!


    gjb94
    06.07.2010, 13:25

    Μουσικός κατ 'εμέ , θεωρείται οποιοσδήποτε έχει έστω και λίγη μουσική παιδία!!!!


    caterina08
    06.07.2010, 16:15
    διαφωνω... δηλαδη οποιος παει και γραφει οτι του κατεβει ειναι μουσικος??? εκει παιζεται η διαφορα...
    GOTHIC82
    07.07.2010, 10:35

    Δεν ξέρω αλλά το βλέπω λίγο διαφορετικά...πιστεύω οτί μουσικός είναι κάποιος που έχει μια κάποια μουσική παιδεία και ασχολείται με το αντικείμενο.Δεν θεωρώ οτί αυτος πχ που έχει κάνει φωνιτική 6 μήνες και ακόμα δυσκολευεται να βγάλει φωνή οτί είναι μουσικός..ή αυτός που ασχολείται ερασιτεχνικά με κάποιο όργανο μπορεί να θεωρηθεί τόσο έυκολα μουσικός...ούτε αυτός που γράφει ότι να ναι χωρίς κάποιες βασικές γνώσεις να θεωρείται μουσικός.Άρα πιστεύω οτί αυτός που μπορεί να θεωρηθεί μουσικός είναι αυτός που ξέρει τι παιζει,τι ακούει κ γενικά ξέρει τι του γίνεται και για ποιό λόγο παίζει ή γράφει..


    GOTHIC82
    07.07.2010, 10:36

    Δεν ξέρω αλλά το βλέπω λίγο διαφορετικά...πιστεύω οτί μουσικός είναι κάποιος που έχει μια κάποια μουσική παιδεία και ασχολείται με το αντικείμενο.Δεν θεωρώ οτί αυτος πχ που έχει κάνει φωνιτική 6 μήνες και ακόμα δυσκολευεται να βγάλει φωνή οτί είναι μουσικός..ή αυτός που ασχολείται ερασιτεχνικά με κάποιο όργανο μπορεί να θεωρηθεί τόσο έυκολα μουσικός...ούτε αυτός που γράφει ότι να ναι χωρίς κάποιες βασικές γνώσεις να θεωρείται μουσικός.Άρα πιστεύω οτί αυτός που μπορεί να θεωρηθεί μουσικός είναι αυτός που ξέρει τι παιζει,τι ακούει κ γενικά ξέρει τι του γίνεται και για ποιό λόγο παίζει ή γράφει..


    GOTHIC82
    07.07.2010, 10:37

    Δεν ξέρω αλλά το βλέπω λίγο διαφορετικά...πιστεύω οτί μουσικός είναι κάποιος που έχει μια κάποια μουσική παιδεία και ασχολείται με το αντικείμενο.Δεν θεωρώ οτί αυτος πχ που έχει κάνει φωνιτική 6 μήνες και ακόμα δυσκολευεται να βγάλει φωνή οτί είναι μουσικός..ή αυτός που ασχολείται ερασιτεχνικά με κάποιο όργανο μπορεί να θεωρηθεί τόσο έυκολα μουσικός...ούτε αυτός που γράφει ότι να ναι χωρίς κάποιες βασικές γνώσεις να θεωρείται μουσικός.Άρα πιστεύω οτί αυτός που μπορεί να θεωρηθεί μουσικός είναι αυτός που ξέρει τι παιζει,τι ακούει κ γενικά ξέρει τι του γίνεται και για ποιό λόγο παίζει ή γράφει..


    GOTHIC82
    07.07.2010, 11:58

    Δεν ξέρω αλλά το βλέπω λίγο διαφορετικά...πιστεύω οτί μουσικός είναι κάποιος που έχει μια κάποια μουσική παιδεία και ασχολείται με το αντικείμενο.Δεν θεωρώ οτί αυτος πχ που έχει κάνει φωνιτική 6 μήνες και ακόμα δυσκολευεται να βγάλει φωνή οτί είναι μουσικός..ή αυτός που ασχολείται ερασιτεχνικά με κάποιο όργανο μπορεί να θεωρηθεί τόσο έυκολα μουσικός...ούτε αυτός που γράφει ότι να ναι χωρίς κάποιες βασικές γνώσεις να θεωρείται μουσικός.Άρα πιστεύω οτί αυτός που μπορεί να θεωρηθεί μουσικός είναι αυτός που ξέρει τι παιζει,τι ακούει κ γενικά ξέρει τι του γίνεται και για ποιό λόγο παίζει ή γράφει..