ελληνική μουσική
    755 online   ·  210.832 μέλη

    ΠΥΞ ΛΑΞ ξανά μαζί για 5 συναυλίες...

    spiroos
    08.07.2010, 12:37

    Δελτίο Τύπου

    Με δύναμη…από τα παλιά!

    Η επιστροφή ενός θρυλικού συγκροτήματος!

    Η Didi Music με χαρά και υπερηφάνεια σας προσκαλεί στη συνέντευξη Τύπου στις 13 Ιουλίου 2010 για την επίσημη ανακοίνωση της επιστροφής ενός θρυλικού συγκροτήματος.

    Οι ΠΥΞ ΛΑΞ επανενώνονται μουσικά για πέντε μόνο συναυλίες και προσκαλούν τους φίλους τους σε ένα μουσικό ταξίδι, όχι νοσταλγικό, αλλά συντροφικό, όπως έκαναν όλα αυτά τα χρόνια!

    Η συνέντευξη Τύπου θα γίνει στο bar-restaurant Β.Β.Q. Vibes στο TerraVibe Park στις 13:00 και θα ακολουθήσει το κλασικό …Terravibe φαγοπότι.

    Από το σταθμό Λαρίσης θα ξεκινήσουν στις 12:00 πούλμαν για το TerraVibe Park.

     

     

    Μπορεί κανείς να μου δικαιολογήσει το γιατί; Λόγω του θανάτου του Ξυδούς; Εις μνήμη του; Τότε δεν έπρεπε να αναφέρεται στο Δελτίο Τύπου; Ή απλά με την "ευκαιρία" του θανάτου του που ξαναβρέθηκαν μεταξύ τους..ξαναζεστάνανε τις σχέσεις και θέλουν να ξαναζεστάνουν και τα πορτοφόλια;

    Είμαι σκληρός αλλά δεν είναι επανένωση των ΠΥΞ ΛΑΞ όπως κορδώνεται η Didi Music. Λείπει ο Ξυδούς κύριοι. Είναι ντροπή να μην υπάρχει καμία αναφορά. Ντροπή.

    Θα έπρεπε να αναφέρεται οτι γίνονται συναυλίες, τιμητικές έστω, στη μνήμη του.

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : spiroos στις 08-07-2010 12:39 ]


    vasilisbSax
    08.07.2010, 12:48

    Δεν είμαι απ' αυτούς που τρέχανε κάθε φορά να πληρώσουν την "αποχαιρετιστήρια" συναυλία τους (ας με βοηθήσει κάποιος όσον αφορά στον αριθμό αυτών των συναυλιών), και ούτε αυτός που θα ασχοληθεί με την εν λόγω "έκτακτη αρπαχτή"...

    Απλά δεν βλέπω το λόγο ύπαρξης, πόσο μάλλον επανεμφάνησης συγκροτημάτων που για πολύ καιρό πριν την τελική τους διάλιση, αναμασούσαν τα ίδια και τα ίδια...

    Και εξοργίζομαι βέβαια στη σκέψη την οποία έκανε (όχι λάθος) και ο spiroos, οτι βρήκαν ευκαιρία λόγω του θανάτου του Μάνου Ξυδούς να γεμίσουν τα πορτοφόλια τους... 


    music-zone
    08.07.2010, 12:57

    Ούτε εμένα δεν μου αρέσει σαν κίνηση...ειδικά αφού δεν αναφέρεται ΚΑΘΟΛΟΥ ο Ξυδούς...

    " Θέλουμε να κάνουμε μια συναβλία για τον φίλο μας,ελάτε να τον τιμήσουμε όλοι μαζί ΔΩΡΕΑΝ...." έαν το έλεγαν αυτό θα τους έβγαζα το καπέλο...


    noizreduction
    08.07.2010, 12:58
    Απλα...ΕΛΕΟΣ!
    stelios15
    08.07.2010, 16:32

    Aυτό το δημοσίευμα δεν είναι δελτίο τύπου αλλά πρόσκληση σε συνέντευξη τύπου η οποία όπως βλέπετε θα διεξαχθεί την Τρίτη 13 Ιουλίου. Το δελτίο τύπου θα κυκλοφορήσει από την Τρίτη 13/7 όπου θα κοινοποιηθούν και οι πραγματικοί λόγοι των 5 και μόνο συναυλιών των ΠΥΞ ΛΑΞ. Αλλωστε τι ποιο τιμητικό για τη μνήμη του Μ.Ξυδούς από
    5 συναυλίες που είναι αφιερωμένες στη μνήμη του.

    Επιπλέον κάτι το οποίο έχει διαρρεύσει είναι ότι το εισιτήριο των συναυλιών ξεκινάει από 10 ή 11 euro. Μάλλον περίεγο για κάποιους που πάνε να βγάλουν φράγκα. Επίσης οι συναυλίες είναι για το 2011 του χρόνου και όχι για φέτος.Θα τα μάθουμε όμως όλα την τρίτη. Καλό είναι να μάθουμε πρώτα την αλήθεια και μετά να έχουμε άποψη γι'αυτήν.


    spiroos
    08.07.2010, 16:47

    Είναι το πρώτο Δελτίο Τύπου που ανακοινώνει κάτι. 

    Το λέει ξεκάθαρα, το στείλανε ξεκάθαρα.

    Αυτό διαβάζω αυτό κρίνω.

    Οπότε το λάθος (και η ντροπή δική τους) δεν με πείθουν οι δικαιολογίες.

    Δεν θα μυρίσω τα νύχια μου να δω τι θα ανακοινώσουν. Διαβάζω το επίσημο Δελτίο Τύπου.


    stelios15
    08.07.2010, 17:16

    Παράθεση:

    Το μέλος spiroos στις 08-07-2010 στις 16:47 έγραψε...

    Είναι το πρώτο Δελτίο Τύπου που ανακοινώνει κάτι.

    Το λέει ξεκάθαρα, το στείλανε ξεκάθαρα.

    Αυτό διαβάζω αυτό κρίνω.

    Οπότε το λάθος (και η ντροπή δική τους) δεν με πείθουν οι δικαιολογίες.

    Δεν θα μυρίσω τα νύχια μου να δω τι θα ανακοινώσουν. Διαβάζω το επίσημο Δελτίο Τύπου.



    Φίλε μου,το δελτίο τύπου βγένει μετά τη συνέντευξη τύπου.

    Αυτό είναι η πρόσκλιση για τη συνέντευξη τύπου.

     

    Στις 13 Ιουλίου που θα γίνει και η συνέντευξη, θα ανακοινωθεί και το δελτίο τύπου που θα τα λέει όλα ξεκάθαρα!

     

    Γιατί βγιάζεστε να βγάλετε συμπεράσματα;

     


    spiroos
    08.07.2010, 17:42

    Δεν θα παίξουμε με τις λέξεις.

    Έχει σταλθεί ως Δελτίο Τύπου που έστω προσκαλεί ανακοινώνοντας κάτι.

    Αυτός που έγραψε το κείμενο θα πρέπει να ήταν πιο προσεκτικός.

    Είναι απλά τα πράγματα. Σαφώς και η ουσία είναι αυτά που ΘΑ ανακοινώσουν

    αλλά έστω και από το πρώτο κείμενο ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ αναφορά στον Ξυδούς.

    Είναι ντροπή να αναφέρεται "Με χαρά και υπερηφάνεια" κτλ για την "επιστροφή ενός θρυλικού συγκροτήματος"

    καθώς αυτό το συγκρότημα δεν πρόκειται να ξαναυπάρξει με τη μορφή που ήταν.

    Για να μην πω για το "φαγοπότι" που θα ακολουθήσει μετά...

    Μες την τρελή χαρά λοιπόν...


    gogos81
    08.07.2010, 18:11

    δεν ξέρω τί λέτε εσείς για λάθος συμπεράσματα και αερολογίες..

    εγώ ξέρω ότι αυτό το συγκρότημα,το συγκρότημα που μέσα απ' τα τραγούδια του δίδαξε τόσα πολλά,θα ανέβει πάλι στην σκηνή..

    Όσο για τον Μάνο..δεν μπορεί κανείς να αμφισβητήσει την αγάπη των Πυξ Λαξ για τον Μάνο..δεν χρειάζονται λόγια για να εννοηθεί ότι αυτές οι συναυλίες θα είναι προς τιμήν του,δεν χρειάζονται τυπικότητες..

     

    Μετά από όλη αυτήν την καριέρα,δεν νομίζω οι Πυξ Λαξ να χρειάζεται να λογοδοτήσουν σε κάτι..Μας δώσανε τόσα πολλά πράγματα μέσα από τα τραγούδια,τροφή για σκέψη,ιδεολογίες,πιστεύω..

     

    Για να ξεφύγω λίγο από τον δικό μου τρόπο σκέψης,συμφωνώ με τον stelios15..αυτό δεν λέγεται Δελτίο Τύπου,είναι πρόσκληση για την Συνέντευξη Τύπου

    " Didi Music με χαρά και υπερηφάνεια σας προσκαλεί στη συνέντευξη Τύπου"


    -----------------
    Κυριακή 15:00-16:00,Μουσικά Ταξίδια στο radio MusicHeaven

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : gogos81 στις 08-07-2010 18:21 ]


    venzinas
    08.07.2010, 18:29

    Καλό θα είναι να περιμένουμε το επίσημο δελτίο τύπου και μετά να βγάζουμε συμπεράσματα και όχι να πιανόμαστε από μια απλή πρόσκληση που στάλθηκε στους δημοσιογράφους και μερικοί κακοήθεις την άφησαν να διαρρεύσει και άλλοι με την σειρά τους να κάνουν την τρίχα τριχιά και να παίζουν με τις λέξεις...


    gogos81
    08.07.2010, 18:47

    τι μας δίδαξε? πάντως όχι αυτά που θέλουν να περάσουν  οι κάθε ποπ ερμηνευτές και σκύλοι

    ψάξε λίγο το νόημα στους στίχους των Πυξ Λαξ,και άμα δεν καταλάβεις κάτι,δεν μπορώ να σε βοηθήσω

    να γελάσουμε σε τι ακριβώς? εμένα οι Πυξ Λαξ με κάνανε να δω διαφορετικά την ζωή,και είμαι σίγουρος ότι το κάνανε αυτό και σε άλλους ανθρώπους


    spiroos
    08.07.2010, 21:43

    Παράθεση:

    Το μέλος venzinas στις 08-07-2010 στις 18:29 έγραψε...

    Καλό θα είναι να περιμένουμε το επίσημο δελτίο τύπου και μετά να βγάζουμε συμπεράσματα και όχι να πιανόμαστε από μια απλή πρόσκληση που στάλθηκε στους δημοσιογράφους και μερικοί κακοήθεις την άφησαν να διαρρεύσει και άλλοι με την σειρά τους να κάνουν την τρίχα τριχιά και να παίζουν με τις λέξεις...



    Κακοήθης η δημοσιεύση δελτίων Τύπου; Καλό και αυτό.

    Τριχιά η αναφορά στον Ξυδούς. Ακόμα καλύτερο αυτό.

    Τι άλλο θα διαβάσουμε!!!

     

     


    spiroos
    08.07.2010, 21:50

    Παράθεση:

    Το μέλος gogos81 στις 08-07-2010 στις 18:47 έγραψε...

    τι μας δίδαξε? πάντως όχι αυτά που θέλουν να περάσουν  οι κάθε ποπ ερμηνευτές και σκύλοι

    ψάξε λίγο το νόημα στους στίχους των Πυξ Λαξ,και άμα δεν καταλάβεις κάτι,δεν μπορώ να σε βοηθήσω

    να γελάσουμε σε τι ακριβώς? εμένα οι Πυξ Λαξ με κάνανε να δω διαφορετικά την ζωή,και είμαι σίγουρος ότι το κάνανε αυτό και σε άλλους ανθρώπους



    Αποθήκευσε το μήνυμα που έγραψες, σε λίγα χρόνια θα το βλέπεις και θα γελάς.

    Στο λέω χωρίς ειρωνική διάθεση, απλά σαν μια προφητεία. Δεν θέλω να σε προσβάλλω ή να σε πείσω για κάτι. Απλά θυμήσου τι έγραψες σε λίγα χρόνια.

    Και μακάρι να είμαστε εδώ να το ξανασυζητήσουμε.


    gogos81
    09.07.2010, 09:12

     


    Παράθεση:

    Αποθήκευσε το μήνυμα που έγραψες, σε λίγα χρόνια θα το βλέπεις και θα γελάς.

    Στο λέω χωρίς ειρωνική διάθεση, απλά σαν μια προφητεία. Δεν θέλω να σε προσβάλλω ή να σε πείσω για κάτι. Απλά θυμήσου τι έγραψες σε λίγα χρόνια.

    Και μακάρι να είμαστε εδώ να το ξανασυζητήσουμε.



     

     

    να με πείσεις για κάτι,δεν πρόκειται..εγώ ξέρω απλά ότι,όταν δεν ήταν εκεί η οικογένειά μου και οι φίλοι να μου μάθουν πράγματα για τη ζωή, εγώ βρήκα απαντήσεις στα τραγούδια των Πυξ Λαξ...ήταν και ο λόγος που άρχισα να μαθαίνω κιθάρα και να ψάχνομαι γενικά για την μουσική..

     


    vasilisbSax
    09.07.2010, 10:16

    Επειδή διαπιστώνω πως ο spiroos άναψε φωτιές, και επειδή από μικρός μου άρεσε να τις δυναμώνω και όχι να τις σβήνω Wink θα ρίξω λίγο λάδι.

    Και βέβαια οι Πυξ Λαξ έδωσαν πολλά, κυρίως στους επίδοξους μουσικούς της παραλίας που αποσκοπούσαν στον θαυμασμό της Χ γκόμενας, όπως ήδη έχει αναφερθεί και παραπάνω, πράγμα που έχουν προσφέρει κατά καιρούς και άλλοι καλλιτέχναι, π.χ. οι Κατσιμιχαίοι, κατά κόρον, και πολλοί άλλοι όπως και οι Beatles σε άλλες εποχές. Έχουν όμως πάρει και πολλά, ιδίως με τις επαναλαμβανόμενες αποχαιρετιστήριες συναυλίες τους, εν όψει της διάλισής τους, η οποία, όλως διά μαγείας, μετά από κάθε τέτεια συναυλία έπαιρνε αναβολή για μετά την επόμενη, επίσης αποχαιρετιστήρια...
    Άυτά όμως που είχαν να δώσουν τα έδωσαν όλα μαζεμένα, ίσως λόγω υπερβάλοντος ζήλου, και μετά άρχισαν για χρόνια να δίνουν τα ίδια και τα ίδια, ώσπου τελικά τα βαρέθηκαν και οι ίδιοι και το διέλησαν το μαγαζί, έστω και μετά από πολλές αναβολές...
    Και νάτοι τώρα, στα χνάρια των ξεχασμένων ραμολιμέντων της διεθνούς μουσικής σκηνής που ξαφνικά ανακαλύπτουν την Ελλάδα για συναυλίες, "ενόνωνται" ξανά να μας χαρίσουν για άλλη μια φορά τις "μεγάλες" επιτυχίες τους, χάριν των οποίων πολλοί ζευγάρωσαν κάποιο βράδυ σε κάποια παραλία...
    Το οτι αυτή η "επανένωση" συμπίπτει με το μνημόσυνο του μόνου Rock, και με ιστορία, μουσικού της παρέας, ίσως είναι τυχαίο, ίσως όχι...
    Θα δείξει...


    venzinas
    09.07.2010, 14:58


    http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs514.snc3/26973_430318673997_282945833997_5379581_2131264_n.jpg

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venzinas στις 09-07-2010 15:01 ]


    mitsi87
    09.07.2010, 19:44

    Εγώ θα συμφωνήσω με τον music-zone...ας τις κάνουν τις συναυλίες στην μνήμη του Ξυδούς αλλά δωρεάν...αρκετα λεφτά έχει βγάλει ο Πλιάτσικας με τα περιστασιακά τραγουδάκια που αποσκοπούν μόνο στο να πετύχουν την πιο υψηλότερη θέση στα airplays και μόνο...


    stelios15
    10.07.2010, 01:47

    Το εισιτήριο όπως ξαναείπα σε προηγούμενο σχόλιό μου, θα είναι 10 ή 11€.

    Για να γίνει μια συναυλία χρειάζονται χρήματα.

    Έχετε διοργανώσει ποτέ κάποια συναυλία για να δείτε τι έξοδα απαιτεί;

    Σας τα λέω εγώ που τα ξέρω από πρώτο χέρι...

     

    Χρειάζονται χρήματα για να πληρωθούν οι φύλακες, (ειδικά σε μεγάλες συναυλίες όπως πιστεύω και αναμένετε να είναι αυτές,τα μέτρα ασφαλείας πρέπει να είναι υψηλά!) ηχολήπτες, η εταιρία παραγωγής, οι διαφημίσεις των συναυλιών, οι τεχνικοί (ας μην αναφέρω τους μουσικούς που αν δεν είναι τα πρώην μέλη των Πυξ λαξ πιθανόν να χρειαστεί να πληρωθούν κανονικά) έξοδα μετακίνησης και διαμονής των ανθρώπων που θα συμμετέχουν στις συναυλίες. Αυτά και πολλά άλλα...

    Μετά από αυτά όλα θα γεμίσουν πιστεύετε τα πορτοφόλια του Μπάμπη και του Φίλιππου;

    Και κάτι ακόμα... ο Φίλιππος και ο Μπάμπης δεν έχουνε πει τίποτα ακόμα για αυτές τις συναυλίες,την Τρίτη είναι η συνέντευξη τύπου... ας περιμένουμε όλοι μέχρι τότε να ακούσουμε τι θα πούνε οι ίδιοι και μη βιαζόμαστε να βγάζουμε δικά μας συμπεράσματα...


    xristos_rock
    11.07.2010, 18:08

    Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να φύγει από τη ζωή κάποιος για να του αφιερώσουν μια συναυλία στη μνήμη του (και καλά). Όταν ο άλλος δεν είναι στη ζωή , τότε ξαφνικά όλοι τον θυμούνται; Ρε, πλάκα με κάνετε; Τελικά σε ετούτον τον μάταιο κόσμο ΟΛΑ γίνονται για τα λεφτά. Και δυστυχώς στο όνομα ενός ανθρώπου που δεν υπάρχει πια.
    Ο Στέλιος από πάνω λέει "Μετά από αυτά όλα θα γεμίσουν πιστεύετε τα πορτοφόλια του Μπάμπη και του Φίλιππου;"
    Εγώ θα του απαντήσω ότι η διαφήμιση είναι ο καλύτερος τρόπος για να γεμίσουν τα πορτοφόλια...

    Τέλος, ok, μπορεί κάποτε, σαν πιτσιρικάς να συμπαθούσα και τον Πλιάτσικα και τους Πυξ Λαξ. Ναι, έχουμε περάσει όλοι από αυτή τη φάση. Αλλά κινήσεις σαν κι αυτές μου μηδενίζουν τον όποιο τυχόν "σεβασμό " είχα στη μουσική τους.

    Όλα γίνονται για καθαρά εμπορικούς λόγους και αυτό δυστυχώς δεν θα αλλάξει ποτέ...
    Τώρα που είπα "εμπορικούς", πήρε το αυτί μου (πρόσφατη) συνεργασία του Καρρά με τον Πλιάτσικα;


    mariaslipknot
    12.07.2010, 23:56

    παιδια σας ικετευω ξερετε που θα γινουν οι υπολοιπες 4 συναυλιες και ποτε???{#emotions_dlg.happycrazy}