ελληνική μουσική
    888 online   ·  210.833 μέλη

    Γνώμες για το νέο μου κομμάτι.... ''Για το Λουλούδι μου''

    Aleksis1990
    10.07.2010, 23:37

    Το Νέο μου τραγουδι...Αν θέλετε πείτε μου τις απόψεις σας...!!  :)

    Στίχοι-Μουσική-ενορχήστρωση :Κουτσογιάννης Αλέξανδρος..


    https://www.youtube.com/watch?v=XJg9rd5UMPg

    Link
    >
    stelios15
    11.07.2010, 00:32

    Είναι πολύ ωραίο! Συγχαρητήρια!


    SakisKouroupos
    13.07.2010, 17:33

    Γεια σου Αλέξη, που μόνο με μια λέξη πρέπει να καταλάβεις τι θέλω να πω .... Παρακολουθώ όπως θα έχεις καταλάβει όλη σου αυτή την ικανοποιητική προσπάθειά σου και μπράβο σου γιατί αγωνίζεσαι κάθε φορά για κάτι καλύτερο και διαφορετικό .... Ετσι όπως το άκουσα βέβαια το προηγούμενο κομμάτι 'ηταν ασυγκρίτως καλύτερο ... Ομως άκου την λέξη κλειδί που θα σουπώ .....Το τραγούδι αυτό έχει όλα τα στοιχεία τα ενορχηστρωτικά που χρειάζεται και είναι καί πολύ ωραία ....αλλά δεν είναι σε ΤΑΞΗ !!!! Δέν έχουν μπεί όπως πρέπει και στα κατάλληλα σημεία για να δείξει 'οπως πρέπει η ενορχήστρωση του τραγουδιού ..... Συνέχισε αλλά ΄προσπάθησε να το ξαναδουλέψεις ενορχηστρωτικά με τα στοιχεία που ήδη έχεις βάλει Επίσης πρόσεξε τον στίχο το άκουσμά του και τήν τονικότητά του..... ΟΚ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SakisKouroupos στις 13-07-2010 17:37 ]


    Aleksis1990
    13.07.2010, 17:51

    Σ ' ευχαριστώ που ασχολείσαι με τα κομάτια μου...  :) και μου δινεις τις συμβουλές σου!Έχεις δικιο σ αυτα που μου γραψες..Αν σκεφτεις οτι το προηγούμενο τραγουδι μου ηταν ηχογραφημενο σε στουντιο, ενώ αυτο το εχω γραψει σπιτι μου με εναν κοινο υπολογιστη..και δεν ειχα καποιον να με βοηθήσει στην ενορχήστρωση! Μόνος μου έφτιαξα το κομμάτι! Γνωρίζω δλδ οτι υπαρχουν καποια λάθη..Οσον αφορα το στίχο,ειναι αρκετα λιτός, το γνωρίζω,αλλά εν γνώση μου είναι ετσι!Οταν λες τονικότητα τι ακριβως εννοεις? 


    SakisKouroupos
    15.07.2010, 23:27
    Δεν το εξετάζω που γράφτηκε.....μιλάω σαν συνολικό τραγούδι.....ο δε στίχος δεν πειράζει που είναι λιτός ,υπάρχουν τραγούδια με δύο λέξεις , είναι η εκφραστικότη αλλά και το άκουσμα του και η τονικότητά του δηλ. να μην τονίζεται λάθος η λέξη ούτε να ακούγεται παράτονη και αργότερα να παραλείπουμε συλλαβές κατάλαβες?????!!!!!
    xakousti
    06.09.2010, 16:15

    Καλησπέρα! Άκουσα τη δουλειά σου και μου άρεσε πολύ , ιδιαίτερα η φωνή σου μου αρέσει πολύ γιατί έχει βάθος και χρώμα . Στο στίχο λίγο , ιδιαίτερα σε αυτό το τραγούδι υπήρχε πρόβλημα στην τονικότητα . Για δοκίμασε και αυτό

    Να το διαβάσεις καθαρά

    είν΄ένα γράμμα απ'την ψυχή μου

    που η φωνή μου τ' ονομάζει

    προσευχή

    Να το ανοίξεις τρυφερά

    γιατί η λάμψη που θα φέρει

    θα είναι λόγια αληθινά

    κι οι λέξεις φως

    Κάποτε στη γη

    μέρα τυχερή

    ήρθε στη ζωή μου

    ένα λουλούδι

    και μπήκε η άνοιξη !!

    Με όλο το σεβασμό , καλή επιτυχία !!!!!!!!