ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Προβληματα ρυθμου στο τραγουδια. Υπάρχουν ασκήσεις;

    Orpheus3
    12.07.2010, 11:41

    Γεια σας μαθαινω ακουστικη κιθαρα και ξερω να αλλαζω σχετικα καλα τις βασικες συγχορδιες,αυτες που υπαρχουν στα περισσοτερα κομμαται, ομως μου ειναι αδυνατο να πιασω τον ρυθμο με το δεξι μου χερι{#emotions_dlg.crying} υπαρχουν ασκησεις που μπορω να κανω ωστε να βελτιωσω αυτο τον τομεα????? Ευχαριστω προκαταβολικα!!!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-08-2010 19:34 ]


    GOTHIC82
    12.07.2010, 16:32

    Η γνώμη μου είναι να ξεκινήσεις μαθήματα και σε πολύ λίγο καιρό θα έχεις καταλάβει ή αλλιώς αν έχεις κάποιον γνωστό να σου δείξει...η άλλη και δυσκολότερη λύση είναι να ακούς κομμάτια και να προσπαθήσεις να αντιγράφεις τον ήχο αλλά δεν στο συνιστω και ούτε από βιβλία μόνος σου...


    Katzenfreund
    24.07.2010, 20:56

     

    Συμφωνώ με την πιο πάνω απάντηση.

    Για περισσότερες εξηγήσεις και λεπτομέρειες, υπάρχει ήδη εκτενές θέμα στην ίδια σελίδα, εδώ:

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=17028

     

     

     

     

     

     


    guitarteacher
    03.08.2010, 11:38

    Καλημερίζω όλα τα καλά παιδιά του forum{#emotions_dlg.smartass}

    Αγαπητέ Orpheus3,

    Για οποιοδήποτε άλλο τεχνικό θέμα θα μπορούσα να σε καθοδηγήσω, τουλάχιστον εν μέρη, και απομακρυσμένα...

    Δυστυχώς, το θέμα "Ρυθμός" και ηδή στο Δεξί Χέρι, είναι αρκετά πολύπλοκο ώστε να κατανοηθεί εξ αποστάσεως ή με μεθόδους "Άνευ Διδασκάλου"{#emotions_dlg.yes}

    Φιλικά,


    madmaestros
    03.08.2010, 12:00

    Καλημέρα κι απο μένα!!!

     

    Βασικά θα ήθελα να επισημάνω ότι το θέμα ρυθμός, είναι ένα "πακέτο" δεξιού και αριστερού χεριού.

    Δηλαδή για να παίξεις ένα ρυθμό δεν φτάνει μόνο το δεξί χέρι και ο τρόπος που χτυπάει τις χορδές, αλλά και πόσο push ή mute κάνει και που? το αριστερό χέρι

     

    Θα συμφωνήσω με τον προλαλλήσαντα φίλο, ότι θα χρειαστείς κάποιον να σου το δείξει!!!


    guitarteacher
    03.08.2010, 13:56

    "Δηλαδή για να παίξεις ένα ρυθμό δεν φτάνει μόνο το δεξί χέρι και ο τρόπος που χτυπάει τις χορδές, αλλά και πόσο push ή mute κάνει και που? το αριστερό χέρι"

    ...όλες τις παραπάνω κινήσεις, θα πρέπει ο εγκέφαλός να τις "ξεκλειδώσει" , ώστε να γίνουν σε απόλυτο συγχρονισμό...

    {#emotions_dlg.thumbup}madmaestros


    cobal
    12.08.2010, 20:24

    Ειχα ενα κιθαριστα στην πρωτη μου μπαντα με αυτο το προβλημα και δυστηχως αναγκαστηκαμε να τον διωξουμε. Ενω ηταν ικανος στην ταστιερα στο ρυθμικο ηταν πολυ χαλια.

    Ειχε παει σε δασκαλο... Τον βοηθουσε και αλλος κιθαριστας αλλα δυστηχως δεν τα καταφερε...

    Οπως λεω συχνα και σε νεα παιδια το θεμα ειναι να εχεις ρυθμο ολα τα αλλα γινονται

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : cobal στις 12-08-2010 20:26 ]


    bluejeanblues
    15.08.2010, 00:21

    Δεν Ξερω τι Μουσικη θελεις να παιξεις

    αλλα αυτο ισως σε βοηθησει

    Guitar Rythm

    Εγω εχω Δει ενα αλλο Βιβλιο δικο του ομοιο αλλα για ακοθστικη και ηταν για Αρχαριους σε Ρυθμο πολυ καλο

    Αν σε ενδιαφερουν τα Βιβλια του

    Δες τι εχει Κυκλοφορισει απο αυτον

    Mike Christiansen

     

    Τα Λεμε Φιλε

     


    Orpheus3
    17.08.2010, 14:12

    Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας θελω να παιξω ροκ, αλλα μετα απο σκληρη εξασκηση καταφερα και βελτιωσα πολυ αυτον τον τομεαSmile χωρις δασκαλο


    Orpheus3
    17.08.2010, 14:16
    Ακομα τωρα ψαχνω για κομματια ρυθμικης κιθάρας
    Cenio
    17.08.2010, 22:16

    Λοιπόν φιλαράκι Orpheus3,

    τα παρακάτω σπονδή στη φιλομάθειά σου:

    Καλή μελέτη