ελληνική μουσική
    990 online   ·  210.851 μέλη

    Αποτέφρωση η ταφή ???

    ofoutolo
    16.07.2010, 01:26

    Aποτέφρωση φυσικά!

    Τη στάχτη μου θα ήθελα να τη σκορπίσουν παντού!


    delta66
    16.07.2010, 02:00

    Αποτεφρωση +

     

    Για καποιους επιβαλλεται απο τωρα {#emotions_dlg.whistling}


    AlfaWolf
    16.07.2010, 07:02

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 16-07-2010 στις 00:08 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 15-07-2010 στις 23:43 έγραψε...

     

    Καλο καλοκαιρι φιλε μου :D

    προς το παρον..

    αν σε βρω με κεφια... το ξανακουβεντιαζουμε το θεμα

    ζητω η Αρχαια Ελλάς ΖΗΤΩΩΩ χαχαχαχαχα

    "Απορια ψαλτου, βηξ" λεει επισης ο λαος μας, αλλα μαλλον ειναι λιγοτερο σοφος απο εσενα {#emotions_dlg.rolleyes}

    Δεν πειραζει..Ειμαι σε ορεξη, αλλα διακρινω προβλημα επικοινωνιας. Δεν ειναι Αλτσχαϊμερ, αλλα Παρκινσον τελικα! Λαθος η διαγνωση μου γιατρε!

     

    Jorge, ειναι σαφες πως ο σημαντικοτερος λογος για να προτιμησει ενας ανθρωπος τη καυση ειναι το πως αντιμετωπιζεται γενικα ο θανατος απο την οικογενεια! Και μονο αυτο ( κατα τη γνωμη μου ) ειναι το πιο ουσιαστικο επιχειρημα!



    έλα στα λογία μου και πάλι και επιτέλους χωρίς αναφορά στους αρχαίους έλληνες διορθώνεσαι σιγα σιγα μπραβο

     

    ο σημαντικότερος λόγος όπως λες κι ο όποιος ήταν κατ επανάληψη και τονισμένος σε όσα σου έγραφα με το πάρκινσον και το αισχαιμερ που μου καταλογίζεις

    σε καταλαβαίνω όμως εσύ είσαι ηδη αποτεφρωμενος από την μόρφωση

    μην μορφώνεσαι άλλο

    νιώθουμε όλοι μας αν το κατάλαβες (έχω μια επιφύλαξη για την αντίληψη σου) την αγωνιά σου να αποδείξεις ότι είσαι μορφωμένος .

    κι αν γιατρέ παραδέχεσαι οτι έκανες λάθος διάγνωση μην παραδώσεις το πτυχίο σου ούτε την αδεία σου

    άλλωστε το λέει ο λαός

    η ... πάθηση σου

    είναι αήττητη

    ζήσε μαζί της μέχρι να σε φάνε τα σκουλήκια

    εγώ πάντως να το ξέρεις θα σε απολαμβάνω όταν σε διαβάζω γιατι πάντα μ άρεσαν  τα αρπαγμένα

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 16-07-2010 10:23 ]


    StavmanR
    16.07.2010, 09:45

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-07-2010 στις 23:52 έγραψε...

    Επειδή σε αυτή τη ζωή υπάρχουν και κάποιοι που μένουν πίσω, καλό είναι να σκεφτούμε αυτούς και όχι εμάς. Θα πονέσουν που θα πονέσουν με τη φυγή μας, τουλάχιστον ας μην τους υποβάλλουμε στο μαρτύριο μιας ταφής, μιας εκταφής και των εικόνων που αυτές θα αφήσουν στη μνήμη τους.

     

    Γιώργο, μιας και το θέμα όπως το θέτεις αφορά τους άλλους κι όχι εμάς, δεν θα ήταν ειλικρινέστερο να αφήσουμε τους άλλους να αποφασίσουν για το θέμα; Δηλαδή, δεν θεωρείς ότι υπάρχει περίπτωση με την καύση να σκορπίσουμε περισσότερη θλίψη σε ανθρώπους που είτε πιστεύουν σε κάτι είτε όχι;

     

    Εκείνος που πραγματικά δεν έχει κατασταλάξει, ίσως θα έπρεπε απλά να γράψει μία διαθήκη που να αφήνει το ελεύθερο στους ανθρώπους να χρησιμοποιήσουν το σώμα του όπως εκείνοι επιθυμούν. Αυτό πιστεύω θα ήταν και το πιο ειλικρινές, σε σχέση με την τοποθέτησή σου.


    noizreduction
    16.07.2010, 10:21

    Wolf προφανως υπαρχει ενα προβλημα με το τεραστιο ορθογωνιο banner που εχεις "φτιαξει", διοτι προσπαθουσα πανω απο 10 λεπτα να δω την απαντηση του StavmanR, αλλα ηταν αδυνατο γιατι η εμφανιση της συζητησης ειχε "αλλοιωθει" απο το τεραστιων διαστασεων banner!

     

    Και δεν ειναι η πρωτη συζητηση που συμβαινει αυτο...

     

     

    Οσο για τα σχολια σου ( τα οποια παλι ηταν ασχετα με το προκειμενο ) θα τα αφησω τελειως ασχολιαστα. Χαιρομαι τουλαχιστον που αποφευγεις μια ξεκαθαρη απαντηση, αλλα προτιμας το πλαγιο τροπο να την "σκασεις" απο τη συζητηση αφηνοντας μονο υπονοουμενα για το "ποιον" του συνομιλητη σου. Η ελλειψη επιχειρηματων ομως ειναι απτη και δε χρειαζεται κανεις να ειναι "γιατρος" για να καταλαβει το κομπλεξ ανωτεροτητας που σε διακατεχει!

    Θα το εχω υποψιν μου και για μελλοντικες συζητησεις βεβαιως. Δε διασκεδαζω να συζηταω με ατομα κολλημενα μονο στο ατομο τους, τα οποια αγνοουν τις βασικες εννοιες της επικοδομητικης συζητησης με ανταλλαγη αποψεων ( κι οχι "η δικη μου ειναι η μονη σωστη, ολοι οι υπολοιποι ειστε λασπες" ).

     

    Τελος για το "μικρος" που με τοση ευκολια λες, να μη ξεχνας αυτο που λεει ( παλι ο σοφος ) λαος μας! "Μικρος στο ματι, μεγαλος στο κρεβατι". Και ειναι πιο γενικο απ' οτιδηποτε προστυχο μπορει να ερχεται στο μυαλο σας!

     

    StavmanR, συμφωνω απολυτα με τη τελευταια σου παραγραφο!

    Εφοσον καποιος ανησυχει τοσο για τους συγγενεις του ( κι οχι για τον εαυτουλη του, λες και μετα απο τη κοιμηση του θα εχει το προνομιο να αποφασιζει γι'αυτον ) και τις διαδικασιες που θα πρεπει να περασουν για την ταφη τους, ας τους αφησει στη διαθηκη του το ελευθερο να επιλεξουν εκεινοι τι θελουν να τον κανουν!

    Ειναι τοσο απλα τα πραγματα, αλλα προς χαρη της αντιδρασης, ολοι τα περιπλεκουμε!

     


    vasilisbSax
    16.07.2010, 11:21

    Η όλη εξέλιξη της συζήτησης μου θυμίζει εποχές στην Ομόνοια (προ αλβανικής εισβολής) όπου ξεκινούσε μια κουβέντα μεταξύ δύο με την ερώτηση: "έχεις ώρα φίλε;" και μετά από μια ώρα είχε καταλήξει, στο να αναλύεται η πολιτική κατάσταση στην Κίνα του Μάο, σε πέντε παράλληλα πηγαδάκια των δέκα ατόμων...
    Η αρχική τοποθέτηση του Νικόλα ήταν σαφέστατη (τουλάχιστον για όσους ομιλούν απταίστως την ελληνικήν...)
    Επειδή έχω την εντύπωση οτι θα ξεφύγει περισσότερο η κουβέντα θα παρακολουθώ από περιέργεια.
    Τέλος για να καταθέσω την άποψή μου, η οποία προκύπτει από τον ίδιο ΑΠΛΟ αλλά ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ προβληματισμό με του Νικόλα, και χωρίς να ανατρέξω σε ιστορικές φιλοσοφικές ή άλλες μελέτες-αναλύσεις, έχω δώσει εντολή σε φίλο μου νεκροπομπό, να μην μπει σε καμιά άλλη διαδικασία εκτός της τοποθέτησής μου στην πυρά. Το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας (το ξέρουν οι δικοί μου άνθρωποι), θα ήθελα να μοιραστεί σε στεριά και θάλασσα, για τους παρακάτω λόγους:
    1. Ο "μισός" στη θάλασσα για να είμαι πλέον αιωνίως στο στοιχείο που αγάπησα περισσότερο στο πέρασμά μου από τον μάταιο τούτο κόσμο...
    2. Ο άλλος "μισός" να σκορπιστώ στο αμπέλι πριν από όργωμα, ώστε τρόπον τινά να "υπάρχω" στο κρασί που θα πίνουν οι επόμενοι, οι οποίοι παρεμπιπτώντως, ακολουθώντας μια παλιά συνήθεια, θα κάνουν και μια σπονδή* πριν από κάθε οινοποσία...

    *Επειδή διακρίνω μια σύγχιση ως προς τις ερμηνείες λέξεων και εννοιών, διευκρινίζω:
    εν προκειμένω εννοώ την θυσία μέρους του πρώτου ποτηρίου στους νεκρούς.

     

     


    mariosnadege
    16.07.2010, 12:37

    Ο καθένας πρέπει να μπορεί να επιλέξει αξιοπρεπή αποτέφρωση ή αξιοπρεπή ταφή. Δε μπορεί η αποτέφρωση να εμφανίζεται ως αναγκαστική λύση, επειδή η ταφή στην Ελλάδα είναι αναξιοπρεπής (κυρίως λόγω της εκταφής). Από το 1999 έχω ζήσει πολλά χρόνια εκτός Ελλάδας και δεν είδα σε καμμιά μεγάλη ευρωπαική χώρα να γίνεται ποτέ εκταφή. Αυτό λοιπόν που για τους "κουτόφραγκους" (όπως τους θεωρούμε συχνά) είναι αυτονόητο, οι ανίκανες ελληνικές κρατικές και δημοτικές αρχές μας το παρουσιάζουν ως αδύνατο ;


    StavmanR
    16.07.2010, 13:00

    VasilisbSax,

     

    ένα ενδιαφέρον ερώτημα πιστεύω πως θα ήταν το εξής:

     

    "Γιατί επιλέγεις την καύση και την διαίρεση της στάχτης σε δύο τμήματα τα οποία και θα διασκορπιστούν στα τάδε μέρη και δεν ζητάς πχ. να σε κόψουν στα δύο και να θάψουν το μισό σου σώμα στο υγρό στοιχείο και τα άλλο μισό στο υπέδαφος του αγροκτήματος;". Μάλιστα, η τεμάχιση δεν θα χρειαστεί να γίνει παρουσία των συγγενών αλλά από έναν επιστήμονα ιατρό. Φυσικά το παραπάνω είναι ενδεικτικό παράδειγμα κι όχι ευθεία πρόταση.

     

    Πιστεύω ότι θα καταλάβεις πως το θέμα είναι αρκετά βαθύ και σχετίζεται σε μείζονα βαθμό με την ψυχοσύνθεση του εν ζωή ατόμου, καθώς και την κοσμοθεωρία του που κρύβεται κάτω από την χαλαρότητα της λαϊκής κουβέντας και του 'χαβαλέ'.

     

    Σε τελική ανάλυση τί θα προσφέρει η στάχτη σου στα στοιχεία που αγάπησες, περισσότερο από το σώμα σου; Δεν θεωρείς ότι αυτή είναι μία στάση άκρως ιδεαλιστική, όταν συνεχίζεις να θεωρείς την ύπαρξή σου αυτούσια ακόμη κι έπειτα από την μετατροπή της οργανικής σου σύστασης σε ανόργανη ύλη, και δή οξίνη (ανόργανα οξέα);

     

    Τα παραπάνω δεν τα γράφω για να σε μειώσω, ούτε και κανέναν άλλο. Απλά, πολλές φορές μετατρέπουμε τους φόβους μας σε ιδεολογίες, δημιουργούμε μύθους γύρω από εκείνες ώστε να καταπολεμήσουμε τις φοβικές μεταφυσικές μας δοξασίες.

     

    Όπως έγραψα και παραπάνω, εκείνος που θέλει να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του και ασχολείται με τον υπόλοιπο μετα δικόν του θάνατο κόσμο, ας αφήσει τον κόσμο να κρίνει την χρήση του σώματός του.

     

    --------------------------------------------

    ΓΕΝΙΚΟ:

    Οφείλω ακόμη να διευκρινήσω κάτι γενικό: συμμετέχω σε FORUM συζητήσεων κι όχι σε κάποιο προσωπικό μπλογκ. Τα φόρουμς είναι χώροι ανταλλαγής απόψεων κι όχι προσωπικές ιστοσελίδες. Εκείνος που σέβεται την ίδια του συμμετοχή σε φόρουμ συζητήσεων δεν οικειοποιείται τη συζήτηση (είτε την ξεκίνησε ο ίδιος είτε όχι). Ακόμη παρατηρώ ότι οι περισσότεροι συμμετέχοντες φέρονται ως απλά μετέχοντες... Δηλαδή πετούν μία φωτοβολίδα σαν εκείνες των Κεφαλλονιτών το Πάσχα, και περιμένουν το επόμενο Πάσχα, δηλαδή την επόμενη συζήτηση για να δηλώσουν παρόντες.

     

    Ετούτο δεν σημαίνει ότι κατακρίνω αυτούς που εκφέρουν προσωπική άποψη, αλλά παραξενεύομαι και προβληματίζομαι από τη στάση των ανθρώπων να μετέχουν σε συζητήσεις χωρίς διάθεση ανταλλαγής απόψεων. Ας μην απορούμε λοιπόν που οι πολιτικοί μας και οι επιχειρηματίες το έχουν ρίξει στα στημένα γκάλοπς και την χειραγώγηση των συνειδήσεων, από τη στιγμή που η δική μας στάση είναι ένα τεράστιο γκάλοπ του στυλ: ΝΑΙ - ΟΧΙ. Τέλος, αν κάτι θα μπορούσα να υποστηρίξω με βεβαιότητα είναι πως παρά του γεγονότος ότι θεωρούμαι από τους 'ιδεαλιστές' των συζητήσεων, μάλλον μέσα από τις συζητήσεις θα διακρίνει κάποιος ότι οι θέσεις μου τείνουν να γίνουν οι περισσότερο ρεαλιστικές. Όχι διότι είμαι ο ρεαλιστής, μα γιατί κανείς επί της ουσίας δεν είναι την ίδια στιγμή που οι περισσότεροι υπερηφανεύονται για το ρεαλισμό τους.


    vasilisbSax
    16.07.2010, 13:28

    Ουφ!!! το διάβασα. Με κούρασες...
    Η απάντησή μου σ' αυτό που με ρωτάς είναι: έτσι γουστάρω, χωρίς καμία ανάλυση!
    Για τα υπόλοιπα που γράφεις, και όλοι οι άλλοι αναλυτές του θέματος, προτιμώ να διαβάσω ένα βιβλίο στην παραλία...  

    Ρίχτε και καμιά βουτιά γιατί δεν πάμε καλά μου φαίνεται...

    Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.Cool {#emotions_dlg.beer}

     


    StavmanR
    16.07.2010, 13:43

    Δεκτό.

     

    "Ουκ αν λάβοις απάντηση παρά του μή έχοντος".

     

    Δεν είμαστε αναλυτές (προσωπικά τουλάχιστον). ΣΥΖΗΤΑΜΕ. Και με το 'έτσι γουστάρω' ποτέ δεν έγινε συζήτηση, ειδικά από εκείνους που μετέχουν οικειοθελώς σε μία τέτοια.

     

    Είναι τραγικό να προσπαθείς να σύρεις τον άνθρωπο έξω από το καβούκι του 'έτσι γουστάρω'.

     

    Εύχομαι καλές βαρκάδες κι αν επιθυμείς ρίξε καμιά βουτιά και για εμένα...


    ilias-nekt
    16.07.2010, 15:47

    Παράθεση:

    Το μέλος mariosnadege στις 16-07-2010 στις 12:37 έγραψε...

    Ο καθένας πρέπει να μπορεί να επιλέξει αξιοπρεπή αποτέφρωση ή αξιοπρεπή ταφή. Δε μπορεί η αποτέφρωση να εμφανίζεται ως αναγκαστική λύση, επειδή η ταφή στην Ελλάδα είναι αναξιοπρεπής (κυρίως λόγω της εκταφής). Από το 1999 έχω ζήσει πολλά χρόνια εκτός Ελλάδας και δεν είδα σε καμμιά μεγάλη ευρωπαική χώρα να γίνεται ποτέ εκταφή. Αυτό λοιπόν που για τους "κουτόφραγκους" (όπως τους θεωρούμε συχνά) είναι αυτονόητο, οι ανίκανες ελληνικές κρατικές και δημοτικές αρχές μας το παρουσιάζουν ως αδύνατο ;



    Θα σου πω εγω γιατι:

    Για να γυρισουμε ολοι,να ριχνουμε τα σωματα των νεκρων στην πυρα και να καταληξουμε σ αυτο που εγραψε προηγουμενως ο StavmanR:

    ''η καύση είναι προϊόν ματαιότητας στον άνθρωπο. Είναι ένα τελετουργικό αφανισμού του από προσώπου γής, κι αφανισμού του από την ιστορία.Μία προσπάθεια να αποσυρθεί πλήρως η ύπαρξη από την ιστορία του κόσμου. ''Ξερεις τι σημαινει αυτο;(Κατα την ταπεινη μου αποψη παντα)

    Σημαινει,πως προωθειται αυτη η περιπτωση τελετουργιας εσκεμμενα ισως απο καποιους παραγοντες,που θελουν να διαγραφει το παρελθον και η ιστορια του ανθρωπου!... Γιατι αραγε;.....Wink


    jorge
    17.07.2010, 01:42

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 16-07-2010 στις 09:45 έγραψε...

    Γιώργο, μιας και το θέμα όπως το θέτεις αφορά τους άλλους κι όχι εμάς, δεν θα ήταν ειλικρινέστερο να αφήσουμε τους άλλους να αποφασίσουν για το θέμα;

    Όχι, για τους ίδιους λόγους για τους οποίους αφήνουμε διαθήκη.


    Hastaroth
    17.07.2010, 08:37

    Ωστόσο,δέν αφήνουν όλοι οι άνθρωποι διαθήκη.Στίς περιπτώσεις αυτές,υπάρχει ειδική νομοθεσία που εφαρμόζεται.

    Οπότε θα μπορούσε να ισχύση κάτι τέτοιο και γιά την διαδικασία "απόσυρσης" τού σώματος ενός νεκρού.Δηλαδή ναί μέν να έχη το δικαίωμα ο καθένας να ορίση πώς θέλει να "αποσυρθή" το σώμα του μετά τον θάνατό του,αλλά να δίνεται και η δυνατότητα να μήν λαμβάνη ο ίδιος καμμιά απόφαση και να θεσπιστή κάποια νομοθεσία γι'αυτό.

    Πάντως βρέ παιδιά,από τώρα σκέφτεστε τί θα γίνη τό σώμα σας αφού πεθάνετε;Αντί να σκέφτεστε πώς θα ζήσετε πιό δημιουργικά και ευχάριστα.....

    Πάω να φάω κανένα τζατζίκι με μπυρίτσα γιατί το βράδυ έχουμε και beach party....

     

     

     

     


    StavmanR
    17.07.2010, 09:30

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-07-2010 στις 01:42 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος StavmanR στις 16-07-2010 στις 09:45 έγραψε...

    Γιώργο, μιας και το θέμα όπως το θέτεις αφορά τους άλλους κι όχι εμάς, δεν θα ήταν ειλικρινέστερο να αφήσουμε τους άλλους να αποφασίσουν για το θέμα;

    Όχι, για τους ίδιους λόγους για τους οποίους αφήνουμε διαθήκη.



     

    Στη διαθήκη μας ορίζουμε τον κατ'εμάς επιθυμητό κληρονόμο (διικαιούχο) της περιουσίας μας (καί των χρεών) κι όχι τον τρόπο με τον οποίο εκείνος θα αξιοποιήσει την όποια περιουσία (ή με ποιο τρόπο θα αποσβέσει τα χρέη).

     

    Αλβέρτο, έχεις απόλυτο δίκιο. Καλά να περάσετε το βράδυ στη θερινή συγκέντρωση κι από αύριο έχουμε καιρό να συζητήσουμε για όλα τα 'μακάβρια'.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 17-07-2010 09:36 ]


    ilias-nekt
    17.07.2010, 17:55

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 17-07-2010 στις 08:37 έγραψε...

    Ωστόσο,δέν αφήνουν όλοι οι άνθρωποι διαθήκη.Στίς περιπτώσεις αυτές,υπάρχει ειδική νομοθεσία που εφαρμόζεται.

    Οπότε θα μπορούσε να ισχύση κάτι τέτοιο και γιά την διαδικασία "απόσυρσης" τού σώματος ενός νεκρού.Δηλαδή ναί μέν να έχη το δικαίωμα ο καθένας να ορίση πώς θέλει να "αποσυρθή" το σώμα του μετά τον θάνατό του,αλλά να δίνεται και η δυνατότητα να μήν λαμβάνη ο ίδιος καμμιά απόφαση και να θεσπιστή κάποια νομοθεσία γι'αυτό.

    Πάντως βρέ παιδιά,από τώρα σκέφτεστε τί θα γίνη τό σώμα σας αφού πεθάνετε;Αντί να σκέφτεστε πώς θα ζήσετε πιό δημιουργικά και ευχάριστα.....

    Πάω να φάω κανένα τζατζίκι με μπυρίτσα γιατί το βράδυ έχουμε και beach party....

     

     

    Σωστος!!....{#emotions_dlg.beer}

     




    thanasena
    17.07.2010, 21:22

    Είμαι υπέρ της αποτέφρωσης και δεν μπορώ να συμβιβαστώ με την ιδέα της ταφής,ίσως λόγω υπερβολικής ματαιοδοξίας και προσκόλλησης στην εξωτερική εμφάνιση.Δεν μπορώ να δεχτώ την αλλοίωση του ανθρώπινου σώματος σταδιακά,τόσο για μένα όσο και των αγαπημένων μου προσώπων.Προτιμώ να ξέρω οτι ο άνθρωπος γίνεται αέρας,σκόνη και δεν θάβεται αυτό που γνώρισα και αγάπησα κάτω από την γη.Μακάρι να το αλλάξει η θρησκεία μας αυτό και να υπάρχει η επιλογη....μέχρι τότε....

     

     

    ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΚΟΥΦΑΛΑ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗ!!!!


    optimus222
    18.07.2010, 22:23

    Θα προτιμούσα να δωρίσω το κορμί μου στην επιστήμη και θα υπογράψω το ανάλογο χαρτί σύντομα. Για τα έξοδα κηδείας (και μιας εικονικής ταφής) δε θα επιβαρυνθώ προσωπικά οπότε θα το αφήσω στην κρίση των ζωντανών, εξάλλου για εκείνους μπορεί να είναι πολύ σημαντικό και δε θέλω να τους πάω κόντρα.


    AlfaWolf
    19.07.2010, 03:17

    Παράθεση:

    Το μέλος vasilisbSax στις 16-07-2010 στις 11:21 έγραψε...

    Η όλη εξέλιξη της συζήτησης μου θυμίζει εποχές στην Ομόνοια (προ αλβανικής εισβολής) όπου ξεκινούσε μια κουβέντα μεταξύ δύο με την ερώτηση: "έχεις ώρα φίλε;" και μετά από μια ώρα είχε καταλήξει, στο να αναλύεται η πολιτική κατάσταση στην Κίνα του Μάο, σε πέντε παράλληλα πηγαδάκια των δέκα ατόμων...
    Η αρχική τοποθέτηση του Νικόλα ήταν σαφέστατη (τουλάχιστον για όσους ομιλούν απταίστως την ελληνικήν...)
    Επειδή έχω την εντύπωση οτι θα ξεφύγει περισσότερο η κουβέντα θα παρακολουθώ από περιέργεια.
    Τέλος για να καταθέσω την άποψή μου, η οποία προκύπτει από τον ίδιο ΑΠΛΟ αλλά ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ προβληματισμό με του Νικόλα, και χωρίς να ανατρέξω σε ιστορικές φιλοσοφικές ή άλλες μελέτες-αναλύσεις, έχω δώσει εντολή σε φίλο μου νεκροπομπό, να μην μπει σε καμιά άλλη διαδικασία εκτός της τοποθέτησής μου στην πυρά. Το αποτέλεσμα αυτής της διαδικασίας (το ξέρουν οι δικοί μου άνθρωποι), θα ήθελα να μοιραστεί σε στεριά και θάλασσα, για τους παρακάτω λόγους:
    1. Ο "μισός" στη θάλασσα για να είμαι πλέον αιωνίως στο στοιχείο που αγάπησα περισσότερο στο πέρασμά μου από τον μάταιο τούτο κόσμο...
    2. Ο άλλος "μισός" να σκορπιστώ στο αμπέλι πριν από όργωμα, ώστε τρόπον τινά να "υπάρχω" στο κρασί που θα πίνουν οι επόμενοι, οι οποίοι παρεμπιπτώντως, ακολουθώντας μια παλιά συνήθεια, θα κάνουν και μια σπονδή* πριν από κάθε οινοποσία...

    *Επειδή διακρίνω μια σύγχιση ως προς τις ερμηνείες λέξεων και εννοιών, διευκρινίζω:
    εν προκειμένω εννοώ την θυσία μέρους του πρώτου ποτηρίου στους νεκρούς.

     

     



     

    Βασίλη κατ αρχήν καλημέρα από τo Como Ιταλίας

    έχεις απολυτό δίκιο έτσι ακριβώς φαντάζει αυτή η συζήτηση

    αλλά ευτυχώς από την μειοψηφία γιατί τα περισσότερα μέλη απάντησαν και εξέθεσαν την άποψη τους

    εντός του θέματος και χωρίς εξυπνάδες φανφάρες και άτοπες παροιμίες

    αλλά οκ

    δεν λέω επιτελούν έργο διότι  αρχικά έμενα

    αλλά και τα 9 άτομα που είμαστε μαζί και διαβάσαμε σήμερα μας διασκέδασαν τοσο που έγιναν σλόγκαν {#emotions_dlg.clap}

    ελπίζω να το διασκεδάζεις κι εσύ καθώς και οι υπόλοιποι απλοί συνομιλητές μας που δεν έχουμε την (πάρα)μορφωση εκείνων

     

    Καλό καλοκαίρι {#emotions_dlg.beer}

    και καλή αντάμωση {#emotions_dlg.biggrin}


    noizreduction
    19.07.2010, 15:04

    Ωραια απαντηση! {#emotions_dlg.clap}

     

    Συγχαρητηρια πραγματικα! Αλλη μια ουσιαστικη σου τοποθετηση σε θεμα που ανοιξες εσυ, αλλα δε ξερεις πως να διαχειριστεις τις αντιθετες αποψεις!

     

    Καλες διακοπες ανθρωπακι!


    ilias-nekt
    19.07.2010, 15:32

    Προς Alpha Wolf--Ρε φιλαρακο!....Σοβαρα μιλας τωρα;...{#emotions_dlg.blink}

    Το κανεις σαν τον Στ. Ψαλτη σε μια ταινια που ειπε την εξης ατακα:''Οι μισοι απο σας εδω μεσα,ειστε μ......ς!....''

    Δεν πιστευω ομως....ετσι;


    -----------------
    Δεν μπορω αλλους...δηθεν!!...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ilias-nekt στις 19-07-2010 15:35 ]