ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.823 μέλη
    GL
    04.02.2005, 19:43
    Παιδια σημερα εχει γενεθλια ο Alice Cooper,ποια η γνωμη σας για τον συγκεκριμενο καλιτεχνη και την πορεια του στην διεθνη μουσικο σκηνη??


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: vouliakis on 04-02-2005 21:40 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 05-02-2005 02:13 ]
    MariannaP
    04.02.2005, 20:05
    Τι λες τώρα;;;;
    Σήμερα έχει γενέθλια και η αδερφή μου...
    Θα της το πω να χαρεί...
    Να τα χιλιάσει ο παπούλης μας!!!!
    elenigeladari
    04.02.2005, 20:08
    αχ και να ξέρες τι μου θύμισες τώρα.. τα νιάτα μου..χιχι..

    λοιπόν, ο Alice Cooper ήταν ένας απο τους αγαπημένους μου τραγουδιστές.. και μπορώ να πω ότι είναι ακόμα... δεν μπορώ να ξεχάσω τί είχα περάσει για να αγοράσω την κασέτα του.. (γιατί κασέτες και δίσκοι ήταν τότε..) τρία ήταν τα αγαπημένα κομμάτια μου.. POISON-BED OF NAILS-HELL IS LIVING WITHOUT YOU... (αν κάνω και κανα λάθος συγχωρέστε με.. έχουν περάσει και καμια δεκαριά χρόνια..) όπως και να χει, είναι τρομερός τραγουδιστής για το έιδος του.. άπαιχτος, τέλειος...

    χρόνια του πολλά λοιπόν...
    Orfeus
    04.02.2005, 20:24
    * Alice Cooper

    Ο Vincent Furnier (πραγματικό όνομα), που γεννήθηκε στο Detroit στις 4 Φεβρουαρίου του 1945, έγινε πασίγνωστος για την θεατρική του παρουσία και για τις shock-Rock συναυλίες του οι οποίες περιλάμβαναν απομιμήσεις εκτελέσεων, κατακρεούργηση μωρών που ήταν βέβαια κούκλες, αλλά και τον ίδιο τον Alice, να βγαίνει στη σκηνή, έχοντας τυλιγμένο στο σώμα του έναν ζωντανό βόα.

    Το πρώτο του γκρουπ ήταν οι Earwigs και μετά οι Spiders. Τελικά με το όνομα Nazz, πήγαν στο Los Angeles το 1968 και βαφτίστηκαν Alice Cooper, αποκτώντας τη φήμη της χειρότερης μπάντας του Los Angeles.

    Η “Straight Records” του Frank Zappa, κυκλοφόρησε τα δύο πρώτα τους άλμπουμ, που όμως πούλησαν ελάχιστα και απογοητευμένοι γύρισαν στο Detroit. Εκεί ο παραγωγός Bob Ezrin είδε το σώου τους και έκανε μαζί τους το άλμπουμ “Love it to Death” που ήταν η αρχή για μια αλυσίδα επιτυχιών και για ένα σώου περισσότερο μακάβριο.

    Σχόλιο:
    Εμένα δεν μου άρεσε ποτέ. Δεν ήταν ποτέ στις προτιμήσεις μου.

    GL
    04.02.2005, 20:44
    ευχαριστουμε πολυ ορφεα για την ενημερωση...ελενη να χαιρεσαι την αδερφη σου!

    vouliakis
    04.02.2005, 21:48


    Περισσότερα στο www.alicecooper.com
    nikos_music
    04.02.2005, 21:54
    Kala,milame gia iperparagwgh.....
    trelo makigiaz, malli afana etoimo na dextei kopadia pouliwn pou anazitoyn stegh, ekfrash bgalmenh apo ton eksorkisth, soukse san to POISON kai BED OF NAILS pou to tragoudisan kai koritsakia pou agapousan tous New Kids on the Block....
    Mia xara o Alice!
    Na ta xiliasei (ase pou etsi opws einai an o Psinakhs ekane lifting pou blepontan kiolas,o Alice tha xreiastei olokliri epixeirhsh gia na ksanabrei thn xamenh nioth tou........thn anyparkth mallon emfanisiaka,afou egw ton thimamai mia zwh thn idia fatsa,aprosdiorisths ilikias.......

    thanasis1987
    04.02.2005, 23:18
    COOPER,ALICE

    Ο γεννημενος στις 4/2/1948 (τωρα αν εινα 1945 ή 1948 θα σας γελασω)στο Ντιτροιτ, Vincent Damon Furnier, ηταν, αναμφισβητητα, μια διχασμενη προσωπικοτητα. Η ζωη διπλα στον ιεροκηρυκα πατερα του δεν τον εμποδισε να υιοθετησει μια ανδρογυνη ''δαιμονικη'' εικονα, προκειμενου να κατακτησει αυτο που απο την αρχη ειχε ως στοχο: μια δημοτικοτητα αναλογη αυτης των Beatles (που να τα καταφερει βεβαια!!!). Και παρ΄ολο που τελικα δεν τα καταφερε, εσπασε για τα καλα το φραγμα της αφανειας. Ξεκινησε με τους Spiders το 1967, αλλα επειτα απο 2 χρονια προτιμησε να συνεχισει με το ονομα μιας μαγισσας του 17ου αιωνα που την ελεγαν Alice Cooper, της οποιας δηλωσε οτι θεωρει τον εαυτο του μετενσαρκωση. Οι πρωιμες καλες μερες του garage Rock εδωσαν τη θεση τους σε ενα καθαροαιμο shock Rock με ματωμενες κουκλες, φιδια, γκιλοτινες και ηλεκτρικες καρεκλες να συνοδευουν τις ζωντανες του εμφανισεις και να εξυπηρετουν το σκοπο της δημοτικοτητας. Ηδη τα σινγκλ ''I'm Eighteen'' και ''School's Out'' ειχαν προλειανει το εδαφος, αφηνοντας αρκετα περιθωρια για αξιοπρεπες hard Rock. Στα τελη της δεκαετιας του '70 ομως κορυφωθηκε το χρονιο προβλημα αλκοολισμου του και υστερα απο κλινικη αντιμετωπιση επανηλθε στη δισκογραφια ακολουθωντας μετα το ''Special Forces'' (1981) ολο και περισσοτερο ευπεπτα A.O.R. μονοπατια, που οδηγησαν στην αποκηρυξη του απο τους νοσταλγους του παρελθοντος, αλλα και σε μεγαλη εμπορικη επιτυχια των δισκων του. Ακομα παραμενει ενργος δισκογραφικα, εχοντας επανελθει σε πιο αμεσο Rock προσανατολισμο.

    Για περαιτερω πληροφοριες www.alicecooper.com(μολις βαλω scanner θα στειλω και φωτογραφιες!!)πηγη,Rock Eγκυκλοπαιδεια




    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanasis1987 on 04-02-2005 23:19 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanasis1987 on 06-02-2005 15:29 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanasis1987 on 06-02-2005 18:38 ]
    Elf_guardian
    05.02.2005, 16:59
    Poison και School's out είναι από τα αγαπημένα...
    jorge
    05.02.2005, 18:52
    Εγώ θυμάμαι το κλάμα που είχα ρίξει που δε με άφηνε ο πατέρας μου να πάω στη συναυλία του στη Λεωφόρο! Αν και πήγαινα ήδη 5η Δημοτικού.
    Μετά βέβαια βλέποντας στην TV τα επεισόδια κατάλαβα πως τελικά μάλλον είχε δίκιο. Όμως μιλάμε για πολύ κλάμα...

    Το δίσκο Trash που είχε μέσα τα Bed of Nails, Poison κλπ τον είχα πάρει κόπια σε κασέτα 46άρα από ένα δισκοπωλείο της γειτονιάς 800 δρχ. Ήταν η πρώτη μου κασέτα και θυμάμαι τη χαρά που ένιωσα :)

    Τι θυμήθηκα τώρα... Μπράβο Elf_guardian...

    Όσο για τη μουσική του δεν έχω ακούσει πολλά κομμάτια πέρα από αυτά του Trash και του School's Out. Μου άρεσαν πολύ τα 4-5 γνωστά του, ειδικά η φαντασία στην ενορχήστρωση.
    ktc
    29.07.2005, 13:50
    cooper .... Ο άνθρωπος ο οποιος ενεπμευσε πολλά συγκροτηματα ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟΥ!!! ενα απο αυτα και οι τρομεροι KISS

    POISON for ever !!
    jorge
    29.07.2005, 13:54
    και Might As Well Be on Mars
    hurricane
    30.07.2005, 00:54
    Έχει κάποια καλά κομμάτια αλλά μου κάνει πολύ ψεύτικο το στυλάκι του. Απλά να κάνω κάτι να ξεχωρίσει να μαζέψω κόσμο. Δεν ξέρω αν οι περισσότεροι τον ξέρουν για την μουσική του ή για τα όσα κάνει!!
    The_Heretic
    30.07.2005, 13:04
    Ποοοοοοοσους έχει επιρρεάσει αυτός ο άνθρωπος στην ροκ σκηνή,δεν υπάρχει περίπτωση να καταμετρηθεί!απο KISS μέχρι Marilyn Manson,Slipknot και πάει λέγοντας...Περίπτωση Καλλιτέχνη Love It or Hate It...o τύπος είναι απιστευτος και πολύ μπροστά απο την εποχή του...και έκανε και απίστευτο come back στα 80ς'...και να φανταστει κανεις οτι ήταν γιος παπά...
    hurricane
    30.07.2005, 14:43
    Καλά τουλάχιστον ο Κούπερ έχει και κάποια καλά κομμάτια! Οι άλλοι κράτησαν μόνο την καφρίλα για το χρήμα (όχι οι Κιςς , για Μάνσον και Σλίπκνοτ λέω). Γνώμη μου πάντα!
    The_Heretic
    30.07.2005, 17:26
    Φίλε,ίσα-ίσα οι KISS ήταν το συγκρότημα που τα κάνανε όλα για το χρήμα:1)ήταν κατασκευασμένο,από τη Warner, συγκροτημα 2)ο "αρχηγός" Gene "Εβραίος" Simmons ,έχει κανει αυτό το ολοκληροτικό μαρκετινγκ γύρω απο τους KISS-απο κόμιξ μέχρι κουκλάκια κτλ,κτλ-άσε που είναι και υποστηρικτές, ενθερμοι, της "ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ"...Για τους άλλους δύο,δεν ισχύει κατί τέτοιο...Τουάχιστον αυτοί αντιθόνται σε πολιτικές τύπου Bush...To μαρκετινγκ στην μουσική βιομηχανία δεν το αποφεύγει κανεις...Για να καταλάβεις περι Μανσον,τσέκαρε τη μινι-συνεντευξη στον "Ακηρυχτο Πόλεμο" του Μουρ,και αν ήσουν στη συναυλία των Σλιπνοτ,θα έβλεπες οτι τα τυπάκια είναι πολυ εντάξει και όχι τιποτα μαλακισμένα, όπως, ομολογώ, νόμιζα και γώ ότι μάλλον θα ήταν, που δε έχουν, έστω τώρα, ιδεολογικό background...μεγάλη κουβέντα,και σίγουρα ο καθένας έχει την δική του άποψη,απλώς επειδή παρακολούθω τις συγκεκριμένες περιπτώσεις, μάλλον οι KISS ήταν κάπως "το κάνω για να το κάνω,γιατί μου είπαν να το κάνω"-τις προάλλες είχε ντοκιμαντέρ για αυτούς σε καποιο κρατικό καναλι...και απο κει έβγαλα και γω τα συμπεράσματα μου...
    hurricane
    31.07.2005, 00:11
    Σωστά αυτά που λες απλά μίλησα κυρίως για μουσική. Των Κιςς ακούγονται κάποια κομμάτια. Των Σλίπκνοτ και του Μάνσον προσωπικά δεν τα μπορώ. Και για αυτό και δεν θα πήγαινα σε μια συναυλία. Ένα βίντεο έχω δει μόνο από Σλιπκνοτ που έκαναν ένα λάιβ σε μια εκπομπή και δεν άντεξα. Όσο αφορά το ιδεολογικό θέμα όπως το θέτεις συμφωνώ απόλυτα!!
    TheAuthority
    31.07.2005, 03:46
    θα συμφωνησω και εγω με τον heretic, αν και μου αρεσουν πολυ οι κιss και ενω απο slipknot kai manson μου αρεσουν μερικα τραγουδια.
    οι κιss indeed ηταν καπως εμπορικοποιημενοι στην εποχη τους και βγαζαν πιο πολυ μουσικη για να βγαλουν χρηματα (κατα την γνωμη μου) ενω οι το κανουν πιο πολυ για το δικο τους(αν και οι με τις μασκες τους οι slipknot κανουν το ιδιο promotional stunt που εκαναν και οι kiss).
    ktc
    07.08.2005, 22:16
    XE XE kκοιτα ποιοσ μιλαει!!! ο authority!! ΦΙΛΕ αυτα που ειπες για τους ΚΙΣΣ τα εκανα ενα PRINT και τα εστειλα στον devila .... μην ερθεις σχολειο τον σεπτεμβριο!!! (JOKE)
    The_Heretic
    08.08.2005, 03:49
    Προς hurricane:Είπες την μαγική λέξη! "ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ"...εδώ εγώ δεν μίλησα προσωπικα,γιατί εκεί θα μπορέσω να σου πω οτι τους KISS δεν τους πάω μία-είναι τελείως ψεύτικοι!μπορεί να εχουν κάποια τραγούδια που είναι "υμνοι" του ροκ,άλλα δεν παύουν να είναι κατασκευασμένοι!Ενας ατζέντης τους πήρε,είδε ότι κάτι τύποι σαν τον Cooper,Arthour Brown και γενικότερα το glam/glitter πουλάει,και τσακ έσκασαν,με το σπρώξιμο απο πολυεθνική,να κάνουν πλατίνες απο τον πρώτο δίσκο!!!
    Σιγουρα λαϊβ είναι,αν μη τι αλλο,αξιοθαύμαστοι...Ο Μάνσον ή οι slipknot,έχουν ένα υποβαθρο,σ'αρεσει-δεν σ'αρεσει η μουσική τους,έχουν κα΄τι να πουν...κατα τ'αλλα συμφωνούμε περιφημα!Cheers!

    Προς TheAuthority:μια μικρή διόρθωση-οι slipknot ξεκίνησαν να έχουν μάσκες,ως προβολής του alter ego τους-ώστε να μπορουν να κάνουν αυτό που θέλουν χωρίς να χαρακτιρίζει τον "επίσημο" εαυτό τους-έναν ρόλο παίζουν,αλλα το κάνουν από τότε που ξεκίνησαν-δεν το έπεβαλε κανένα μανατζμεντ...μετά εξελήγθηκε σε promotional stunt...εδω είναι η διαφορά και των δυο...και μάλιστα θα σου προτείνω να τσεκάρεις δυο γκρουπ:Mushroomhead(Οι "πατέρες" των Slipknot-τόσο μουσικά,όσο και στο image-απ'αυτους "κλέψαν" πολλα ...) και Lordi(απίστευτο hard Rock-με horror εμφάνιση...)

    Και τελικά μιλάμε και για τον θείο Vincent "Alice Cooper" Furnier-είναι μορφέας ή όχι?έγραψε μουσικάρα ή όχι...εκεί πρέπει να κολλήσουμε-οι άλλη κάνουν τη δουλειά τους και μάλιστα πολύ καλά!