ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.833 μέλη

    Μόλις έκανα το πρώτο remix μου, γνώμες....

    MartinHellwood
    20.07.2010, 19:09

    Αν και γενικά γράφω μουσική που καμία σχέση δεν έχει με club-ίστικους ρυθμούς και ρεμιχ, είπα συμμετάσχω στο διαγωνισμό των Linkin Park "Featuring You" για να δοκιμάσω κάτι νέο.

    Έκανα αυτό το remix και μετά έμαθα οτι η Ελλάδα δεν είναι μέσα στις χώρες που "επιτρέπουν¨να κερδίσει (marketing κολπα λέω εγώ). {#emotions_dlg.thumbdown}

    Anyway ήταν μια ευχάριστη 2μερη εμπειρία και ξαναγυρνάω στον κόσμο μου.

    Πείτε καμία γνώμη, αν σας άρεσε ή αν είναι μάπα το καρπούζι... {#emotions_dlg.blush}


    Link

    " target="_blank">Linkin Park - The Catalyst

     


    MartinHellwood
    22.07.2010, 00:05

    Μμμ, τόσο χάλια είναι? Για να μην πέρνω καμία απάντηση... {#emotions_dlg.crying}


    noizreduction
    22.07.2010, 09:50

    Μερικες φορες καλο ειναι να κανουμε υπομονη. {#emotions_dlg.rolleyes}

     

    Εμενα δε μου αρεσε, αλλα φταιει γενικα η αντιμετωπιση μου για τα remixes. Σαν παραγωγη ειναι ωραιο ομως!


    MartinHellwood
    22.07.2010, 10:08

    Και εγώ δεν ακούω ηλεκτρινική/club-ίστικη μουσική. Γενικά είμαι ροκ φάση. Το έκανα απλά για το διαγωνισμό, για εμπειρία.

    Για να λες εσυ για την παραγωγή το παίρνω σαν θετικό {#emotions_dlg.blush}


    MartinHellwood
    16.08.2010, 18:37

    Είπα να μην ανοίξω καινούργιο topic για αυτό παραθέτω εδώ 2 καινούργια τραγούδια που ανέβασα στο κανάλι μου www.youtube.com/user/martinhellwood

     


    Link

    " target="_blank">Another Dead Hero - Αφιερωμένο στον Αλέξη Γρηγορόπουλο

     


    Link

    " target="_blank">I don't need your war

     


    Link

    " target="_blank">I don't need your war (Instumental)

     

    Λεπτομέρειες σχετικά με τα τραγούδια και το πως δημιουργήθηκαν θα βρείτε στο blog μου

     


    jorge
    20.08.2010, 19:01

    Παράθεση:

    Το μέλος MartinHellwood στις 16-08-2010 στις 18:37 έγραψε...


    Link" target="_blank">Another Dead Hero - Αφιερωμένο στον Αλέξη Γρηγορόπουλο

    Αν βρεις έναν τραγουδιστή και βάλεις ελληνικό στίχο, θα πρόκειται για εξαιρετικό κομμάτι.


    MartinHellwood
    20.08.2010, 22:54

    Ευχαριστώ jorge.

     

    Ένας φίλος τραγουδάει, εγω δεν θα το τολμούσα ποτέ. Για τραγουδιστής που δεν έχει κάνει ποτε μαθήματα καλός είναι, σίγουρα όχι για δισκογραφία. Αν κάποιος που του αρέσει θέλει να βοηθήσει σε συνθήκες home studio ας μου στείλει μηνυμα.

     

    Όσο για τους ελληνικούς στίχους, γενικά γράφω στα αγγλικά. Ή καλύτερα γράφω όπως μου βγούν.

    Π.χ. έχω γράψει ενα doom Metal ή dark Metal ή κάτι τέτοιο Metal κομμάτι και μου κόλλησαν ελληνικοί στίχοι. Έτυχε... Όπως επείσης και για το I don;t need your war έχω γράψει και ελληνικά κουπλέ, ίσως το ηχογραφήσω κάποτε. Για το another dead hero ετσι μου βγήκαν...

     

    Τα άλλα δεν σου άρεσαν?

     


    jorge
    21.08.2010, 00:49
    Δεν έχω προλάβει να τ' ακούσω. Πάντως, αν ψάχνεις σοβαρά για τραγουδιστή, θα σου πρότεινα να βάλεις μια αγγελία στις Μουσικές Αγγελίες του MusicHeaven (δες στο μενού), που να δίνεις απλά το link του κομματιού και να ζητάς κάποιον εθελοντικά να το τραγουδήσει. Σου στένουν demo, διαλέγεις συνεργάτη και εύκολα το έχεις σε καλύτερο version :)
    MartinHellwood
    21.08.2010, 12:25

    Τωρα μπορεί να σε κουφάνω λίγο αλλά θα σου περάσει... {#emotions_dlg.rolleyes}

    Με τον τραγουδιστή μου γνωριζόμαστε και είμαστε φίλοι πολλά χρόνια. Θα είναι μεγάλο χτύπημα γιαυτόν να μάθει οτι (ειδικά) σε Metal τραγούδι χρησιμοποίησα άλλη φωνή. Επείδη ακόμα δεν νιώθω σίγουρος για τις συνθετικές μου ικανότητες, βολεύομαι με αυτή τη φωνή. Αν κάποιος το ακούσει και απο μόνος του μου προτείνει κάτι, τότε βλέπουμε.

     

    Είναι λίγο περιέργο αλλά δεν μου αρέσει να πουλάω τους άλλους, άσχετα να με έχουν πουλήσει εμένα αρκετά στο παρελθόν, αυτααα


    MartinHellwood
    21.08.2010, 18:22

    Δυστυχώς λόγω χρόνου κυρίως δεν υπάρχει η δυνατότητα να ξεφύγω απο τις home studio παραγωγες, για αυτό το διάστημα τουλάχιστον. Τα φυσικά όργανα θα ήταν το τέλειο αλλά θα παραμείνει όνειρο φαντάζομαι.

    Τα κιθαριστικα μέρη που λες φιλε πεντατονικέ είναι τα καλύτερα που μπορούσα όταν συνθεσα το κομμάτι. Δεν είμαι βιρτουόζος και φαίνεται. Cool Αλλά προσπαθώ κάθε μέρα να βελτιώνομαι με αρκετές ώρες μελέτης...

     

    Πάντως ευχαριστώ που αφιερώσατε χρ΄νο για να τα ακούσετε




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία