ελληνική μουσική
    821 online   ·  210.851 μέλη
    tago
    24.07.2010, 00:32

    Έχω την εντύπωση πως με αφορμή τη δολοφονία του Σωκράτη, το troktiko αποφάσισε να αναστείλει τη λειτουργία του. Τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από τις τελευταίες αναρτήσεις που έχουν γίνει εκεί.


    music-zone
    24.07.2010, 01:37

    Το έκαναν ξεκάθαρο πλέον :

    http://troktiko.blogspot.com/2010/07/troktikou.html

    Κρίμα...

     


    MartinHellwood
    24.07.2010, 01:40

    δυστυχώς η δημοκρατική ελλάδα έκανα για ακόμη μια φορά ένα βημα...πίσω

     

    http://martinhellwood.blogspot.com/

     

    {#emotions_dlg.nono}


    AR-ON
    24.07.2010, 01:42

    Έτσι είναι... Και λογικό εδώ που τα λέμε. Για βάλτε τον εαυτό σας στη θέση των μικρότερων "τρωκτικών": όταν δολοφονείται έτσι απλά και απροκάλυπτα ο επικεφαλής, στη θέση τους δεν θα φοβόσαστε;

    Κι αν συνεχίσει το troktiko, αποκλείεται να είναι αυτό που ήταν μέχρι σήμερα. Γιατί δίπλα στα όσα αρνητικά του καταλόγιζαν πολλοί (κάποια - λίγα - από αυτά σωστά, άλλωστε κάθε "παιδί" προσπαθώντας να μάθει να περπατά θα φάει και πολλές φορές τα μούτρα του πέφτοντας), εγώ προσωπικά ένα έχω να πω:

    Το παρακράτος που κρύβεται πίσω από την επονομαζόμενη "Σέχτα" (και όσοι από πιο ψηλά καθοδηγούν εν κρυπτώ αυτό το παρακράτος), πέτυχαν το στόχο τους. Κατάφεραν με ...απλές μεθόδους (βλέπε δολοφονία) αυτό που δεν κατάφερναν τόσο καιρό βολεμένοι κονδυλοφόροι που πολεμούσαν όλα τα blogs και την ελευθερία του internet, με προσχήματα από την "φτου κακά" ανωνυμία, μέχρι την ...ανορθογραφία των bloggers.

    Δυστυχώς το troktiko, έκανε το μεγάλο λάθος να αποκτήσει τεράστια δημοτικότητα, αυτό πλήρωσε ο Γκιόλιας. Απήχηση που κέρδισαν όμως με το σπαθί τους, πραγματώνοντας τη μεγαλύτερη "άσκηση δημοκρατίας" που έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια: τα σχόλια των απλών αναγνωστών γίνονταν σεβαστά και δημοσιεύονταν χωρίς λογοκρισία κι ο καθένας έβρισκε βήμα για κάθε είδους καταγγελίες. Μπορεί να ήταν αρκετά τα "ατοπήματα", προέρχονταν όμως κυρίως από έλλειψη εμπειρίας, όχι από σκοτεινούς κύκλους που κινούσαν τα νήματα με ύποπτα προσωπικά κίνητρα, δεν είναι ηλίθιος όλος αυτός ο λαός που το διάβαζε και το στήριζε... Ε, αυτό έπρεπε να σταματήσει! Τώρα, που είναι αρχή (με τη λογική του ότι κάποια πράγματα τα ξεριζώνεις όσο είναι ακόμη μικρά και προλαβαίνεις).

    -----------------------------------------------------------------------------------

    ΥΓ: έπειτα από το πέρασμα κάποιων ημερών, κι έχοντας διαβάσει εν τω μεταξύ αρκετά για το θέμα ένθεν και ένθεν, επεξεργάζομαι το αρχικό και αυθόρμητο σχόλιό μου, (συνέπεια του σοκ και της ανατριχίλας από την άνανδρη και μαφιόζικη δολοφονία), προσθέτοντας αυτό το υστερόγραφο και κάνοντας αυτοκριτική ως προς κάποιες υπερβολές μου (π.χ. "άσκηση δημοκρατίας", κλπ.), καθώς στο μυαλό μου είχα περισσότερο την αξία των blog γενικότερα και τη σημασία να προστατευτούν από τις επιθέσεις της εξουσίας και των εντεταλμένων της "δημοσιογράφων" που τα πολεμούν λυσσαλέα σε φυλλάδες και παράθυρα. Όμως ακόμα και αν δεχτούμε όσα καταλογίζονται στον μακαρίτη (διασυνδέσεις με Ευφραίμ, Τζέκους, Κοντομηνάδες, ασφάλεια-αντιτρομοκρατική, κλπ.), εκείνος προέβαινε σε αποκαλύψεις που δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι ήταν απλά και μόνο εκείνες που συνέφεραν το στρατόπεδο στο οποίο υποτίθεται ότι ανήκε. Επιμένω λοιπόν στην κεντρική ιδέα της τοποθέτησής μου: μάλλον ανεξέλεγχτος από ένα σημείο και μετά έγινε και μάλλον πλήρωσε την τρομακτική (για blog) δημοτικότητα του troktikou, καθιστώντας επικίνδυνο όχι απλά το troktiko, αλλά γενικότερα αυτό που λέμε μπλογκόσφαιρα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AR-ON στις 28-07-2010 06:24 ]


    MartinHellwood
    24.07.2010, 01:44

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 24-07-2010 στις 01:42 έγραψε...

    Έτσι μοιάζει... Και λογικό εδώ που τα λέμε. Για βάλτε τον εαυτό σας στη θέση των μικρότερων "τροκτικών": όταν δολοφονείται έτσι απλά και απροκάλυπτα ο επικεφαλής, στη θέση τους δεν θα φοβόσαστε;

    Κι αν συνεχίσει το troktiko, αποκλείεται να είναι αυτό που ήταν μέχρι σήμερα. Γιατί δίπλα στα όσα αρνητικά του καταλόγιζαν πολλοί (κάποια - λίγα - από αυτά σωστά, άλλωστε κάθε "παιδί" προσπαθώντας να μάθει να περπατά θα φάει και πολλές φορές τα μούτρα του πέφτοντας), εγώ προσωπικά ένα έχω να πω:

    Το παρακράτος που κρύβεται πίσω από την επονομαζόμενη "Σέχτα" (και όσοι από πιο ψηλά καθοδηγούν εν κρυπτώ αυτό το παρακράτος), πέτυχαν το στόχο τους. Κατάφεραν με ...απλές μεθόδους (βλέπε δολοφονία) αυτό που δεν κατάφερναν τόσο καιρό βολεμένοι κονδυλοφόροι που πολεμούσαν όλα τα blogs και την ελευθερία του internet, με προσχήματα από την "φτου κακά" ανωνυμία, μέχρι την ...ανορθογραφία των bloggers.

    Δυστυχώς το troktiko, έκανε το μεγάλο λάθος να αποκτήσει τεράστια δημοτικότητα, αυτό πλήρωσε ο Γκιόλιας. Απήχηση που κέρδισαν όμως με το σπαθί τους, πραγματώνοντας τη μεγαλύτερη "άσκηση δημοκρατίας" που έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια: τα σχόλια των απλών αναγνωστών γίνονταν σεβαστά και δημοσιεύονταν χωρίς λογοκρισία κι ο καθένας έβρισκε βήμα για κάθε είδους καταγγελίες. Μπορεί να ήταν αρκετά τα "ατοπήματα", προέρχονταν όμως κυρίως από έλλειψη εμπειρίας, όχι από σκοτεινούς κύκλους που κινούσαν τα νήματα με ύποπτα προσωπικά κίνητρα, δεν είναι ηλίθιος όλος αυτός ο λαός που το διάβαζε και το στήριζε... Ε, αυτό έπρεπε να σταματήσει! Τώρα, που είναι αρχή (με τη λογική του ότι κάποια πράγματα τα ξεριζώνεις όσο είναι ακόμη μικρά και προλαβαίνεις).

     


     

     

    {#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    www.youtube.com/martinhellwood www.myspace.com/orpheusbackfromhades www.myspace.com/martinhellwood Η προσπάθεια δεν σταματά ποτέ, ακόμα και αν πέσεις δες το σαν μια ευκαιρία ξεκούρασης. Πάρε μια ανάσα και συνέχισε...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : MartinHellwood στις 24-07-2010 12:09 ]


    music-zone
    24.07.2010, 02:28

    Είναι κρίμα που έκλεισε όντως...αλλά σίγουρα δεν μπορώ να πω εάν ήταν αντικειμενικό η όχι, δεν μιλάω για τις ειδήσεις βέβαια..

    Το τροκτικό είχε μεγάλη δημοτικότητα και αυτό του έδωσε δύναμη...τεράστια δύναμη.Δεν ήταν αυτή που του έκανε κακό,ο τρόπος όμως που την διαχειρίστηκε σίγουρα πείραξε πολλούς. Αποκλείεται οποιοδήποτε "σημαντικό" πρόσωπο (επιχειρηματίες,δημοσιογράφοι,πολιτικοί) να "ενοχλούσε" το τροκτικό επειδή έλεγε κακά λόγια για αυτούς,αποκλείεται να ρίσκαραν κάτι τέτοιο ακόμα και εάν πραγματικά το ήθελαν. Το θέμα είναι οι αποκαλύψεις ,τα στοιχεί που όπως όλα δείχνουν είχε στα χέρια του ο Σωκράτης Γκιόλιας. Θα πω ότι είναι κρίμα που χάθηκε ένας άνθρωπος...Επειδή όμως πλέον χάθηκε δεν θα τρέξω να το αγιοποιήσω. Εξάλλου "για να τα βάλεις με τα τέρατα πρέπει να γίνεις και εσύ τέρας" . Δεν θέλω να θίξω τον συχωρεμένο απλά προσπαθώ να σκεφτώ αντικειμενικά,ο άνθρωπος αυτός είχε τεράστια δύναμη στα χέρια του και εμείς δεν μπορούμε να ξέρουμε πως την διαχειρίστηκε,ποτέ δεν πρόκειται να μάθουμε. Μπορεί όντως να ήταν ένας εξαιρετικός άνθρωπος που ήθελε να διώξει όλη την βρώμα της κοινωνίας μας ή μπορεί να ήταν ένας απο αυτούς που τον σκότωσαν τελικώς.,,Εύχομαι όπως όλοι να είναι το πρώτο...


    maverick19
    24.07.2010, 11:45

    Αυτό που έγινε προφανές με τη δολοφονία του Σωκράτη Γκιόλια, είναι αυτό που λίγο πολυ όλοι γνωρίζουμε... η λογοκρισία στη χειρότερη μορφή της και η τρομοκρατία σε στυλ χούντας, ιεράς εξέτασης κ.τ.λ. όχι μόνο δεν είχε σταματήσει ποτέ αλλά κάθε μέρα που περνάει μας χτυπάει και πιο δυνατά από την προηγούμενη!

    Διανύουμε μια περίοδο στην οποία το "σύστημα" μας ξεγελάει συνεχώς... Όλοι έχουν το δικαίωμα να πουν τη γνώμη τους ή να αποκαλύψουν μια είδηση και στη συνέχεια ότι δεν είναι αρεστό "χάνεται στη μετάφραση" ή θεωρείται υπερβολικά ανακριβές για να δημοσιευτεί, με αποτέλεσμα εν τέλει, να ακούγονται μόνο όσα έχουν να μας πουν οι μεγαλοδημοσιογράφοι και οι πολιτικοί.

    Τα μέλη του τρωκτικού έφεραν σε αυτή τη χώρα κάτι καινούργιο... Κάτι πρωτόγνωρο ίσως για όλους μας. Το δικαίωμα να ακουστέις μέσω ενός post που δεν περνάει από λογοκρισία... Ο καθένας μπορούσε να γράψει τη γνώμη του όπως ήθελε και ακόμη και σοβαρές ειδήσεις, εφόσον αυτές ήταν εμπεριστατωμένες...

    Επειδή έχω ήδη μακρυγορήσει θα έρθω στο ζητούμενο μου. Όπως είπε και ο music-zone σε παραπάνω post δεν θέλω ούτε και εγώ να αγιοποιήσω τον Σωκράτη. Είναι όμως συνάνθρωπος και όλοι οφείλουμε να δράσουμε ώστε ο χαμός του να μην είναι μάταιος... Ήρθε η ώρα να ακουστεί η φωνή σου και φωνή μου και φωνή του καθενός από εμάς που έχει αγανακτίσει πια με το κράτος και το παρακράτος και τους πουλημένους δημοσιογράφους και τους πουλημένους αστυνομικούς κ.τ.λ. Ας δημιουργήσουμε νέα Blogs για να συνεχίσουμε αυτό που ξεκίνησε το τρωκτικό. Ακόμα καλύτερα θα ήταν να παρατήσουμε τα pc και να βγούμε να συζητήσουμε με τους συμπολίτες μας, μεταξύ μας... Ίσως στο τέλος συνηδητοποιήσουμε ότι όλοι έχουμε τον ίδιο σκοπό. Και να αρχίσουμε να διεκδικούμε τη ζωή που μας παίρνουν με το ζόρι. Γιατί η πραγματικότητα είναι ότι εμείς, οι απλοί πολίτες είμαστε η πραγματική δύναμη αυτής της χώρας...


    gikostas
    24.07.2010, 12:50

    Ελπίζω να το ξανασκεφτούνε γιατί θα μας λείψουνε πολύ.Δεν είναι εύκολο να συνεχίσεις το έργο του Σωκράτη,αλλά επίσης ελπίζω να μην είναι ο μόνος αγωνιστής στον χώρο της δημοσιογραφίας ή των blogs.Κάπου θα υπάρχουν κι άλλοι Σωκράτηδες.Όχι πολλοί,αλλά υπάρχουν.Τώρα αν αξίζει μετά από αυτό να συνεχίσουν,δεν ξέρω τι να πω.Κανονικά θα έπρεπε.Και όχι μονο να μείνουν ανοιχτοί αλλά να συνεχίσουν πιο δυναμικά τον αγώνα τους.Τώρα βέβαια πόσο εύκολο είναι αυτό,όταν ακούς 16 σφαίρες να περνάνε ξυστά από δίπλα σου και σπίτι σε περιμένει μια γυναίκα με ένα παιδί;Ότι κι αν αποφασίσουν μαζί τους.


    Japan88gr
    25.07.2010, 15:57

    Γι αυτούς που πενθουν την ''ελευθερία'' του λόγου(μπεεε....εε..εεεεε)

    με το κλείσιμο ενός απο τους μεγαλύτερους προπαγανδιστικούς μηχανισμούς της νεότερης Ελλάδας.

     

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=159288&cid=4


    -----------------
    https://www.youtube.com/user/japan88gr

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 25-07-2010 16:00 ]


    music-zone
    25.07.2010, 16:15

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 25-07-2010 στις 15:57 έγραψε...

    Γι αυτούς που πενθουν την ''ελευθερία'' του λόγου(μπεεε....εε..εεεεε)

    με το κλείσιμο ενός απο τους μεγαλύτερους προπαγανδιστικούς μηχανισμούς της νεότερης Ελλάδας.

     

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=159288&cid=4

    Ναι αλλά ποιός τα γράφει όλα αυτά...Δεν λέω είναι όντως ΠΙΘΑΝΟ σενάριο...


    MartinHellwood
    25.07.2010, 17:51

    καλά απο πότε δηλαδή η zougla.gr έγινε αξιόπιστη πηγή? Δεν ήμουν τυφλός οπαδός του τροκτικού αλλά όταν γίνονται αυτά τα γεγονότα στη πόρτα του γείτονα να τα περιμένεις και στη δικιά σου.


    AR-ON
    25.07.2010, 20:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 25-07-2010 στις 15:57 έγραψε...

    Γι αυτούς που πενθουν την ''ελευθερία'' του λόγου(μπεεε....εε..εεεεε) με το κλείσιμο ενός απο τους μεγαλύτερους προπαγανδιστικούς μηχανισμούς της νεότερης Ελλάδας.

    http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=159288&cid=4

    Μπεεεεε - ζήτωωωω στους αγωνιστές της δικαιοσύνης - μπεεεεε - μπράβο τους που επιτέλους μας απάλλαξαν από "το μεγαλύτερο προπαγανδιστικό μηχανισμό της νεότερης Ελλάδας" (ε, τώρα ένας νεκρός, μια χήρα και 2 ορφανά, μικρές παράπλευρες απώλειες της μάχης...) - μπεεεεεε - ζήτω που άρχισε το ξήλωμα των ανώνυμων και ρυπαρών (ή μήπως ανεξέλεγτων;) blogs και μπορούμε να συνεχίσουμε να ενημερωνόμαστε σωστά από τα έγκυρα και σοβαρά κανάλια και εφημερίδες και από τους άξιους δημοσιογράφους αγωνιστές της δημοκρατίας - μπεεεεεε - μπράβο που τώρα που ξεφορτωθήκαμε το "πρωκτικό" μπορούμε να κοιμόμαστε πια ήσυχοι, έχουμε άλλωστε τη ...Ζούγκλα να μας διαφωτίζει - μπεεεεε και μαζί μπλιαααααχχχγκρρρρρρ (το τελευταίο, δυνατά ξερατά από ένα πρόβατο που τουλάχιστον είναι ελευθέρας βοσκής και Ελληνικό και ναι, πενθεί την ελευθερία του λόγου, κι όχι φυσικά απλώς και μόνο επειδή έκλεισε το τρωκτικό...)

    Για να μιλήσουμε σοβαρά τώρα, δυστυχώς ποτέ η ζωή δεν είναι απλά άσπρο και μαύρο. Η λέρα στη μεταπολιτευτική Ελλάδα έχει τόσο απλωθεί και διαβρώσει τα πάντα, που μακριά από μένα θεωρίες με λευκούς ιππότες από τη μια μεριά και κακούς δράκους από την άλλη. Και το troktiko μια κατάσταση - τρασβεστί ήταν, αλλά πολλές φορές ένα τραβεστί είναι χίλιες φορές πιο εντάξει από κάποιους άλλους καμουφλαρισμένους κυριλέ κρυφοπούστηδες και "κυρίες" φτιασιδωμένες πόρνες που μας κάνουν πλύση εγκεφάλου απ' το πρωί μέχρι το βράδυ απολαμβάνοντας τους παχυλούς μισθούς, τις πισίνες και τα κότερά τους, για να μιλήσω "Αιγαλιώτικα".

    Με άλλα λόγια, όταν έχεις να διαλέξεις μεταξύ των blogs και των επίσημων μηχανισμών προπαγάνδας της εξουσίας, με συγχωρείτε κάποιοι κουλτουριάρηδες αυτόκλητοι τιμητές της "έγκριτης και σοβαρής δημοσιογραφίας", αλλά εγώ θα διαλέγω την ενημέρωσή μου από τα πρώτα, όσων τουλάχιστον είναι ανοιχτά στον απλό πολίτη, δέχονται και δε λογοκρίνουν τα σχόλια και τις καταγγελίες του, ακόμη κι αν μαζί με τις ειδήσεις και τις σωρηδόν αποκαλύψεις (που συμβαίνουν ακριβώς λόγω της προστασίας που παρέχει η ανωνυμία), θα συναντώ και αρκετή σαβούρα και υποκουλτούρα. Τουλάχιστον, ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΣΕΡΒΙΡΟΥΝ ΣΤΗ ΜΑΠΑ ΘΕΛΩ ΔΕ ΘΕΛΩ, ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΝΑ ΒΑΖΩ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΑ ΦΙΛΤΡΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΛΙΚ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΛΩ ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΓΩ.


    Japan88gr
    25.07.2010, 20:22

    μακριά απο μένα ο τίτλος του προσκείμενου στου zougla.gr

    απλα το αρθρο ηταν κατατοπιστικοτατο κατα τη γνωμη μου

     


    Japan88gr
    25.07.2010, 21:16

    τελικά η αποκάλυψη δεν έγινε ποτε..

    http://troktiko.blogspot.com/2010/07/m-troktiko_9327.html

     

     


    Japan88gr
    25.07.2010, 21:19

     

    τελικά η αποκάλυψη δεν έγινε ποτε..

    http://troktiko.blogspot.com/2010/07/m-troktiko_9327.html

     

    γιατί μου μυρίζει πολύ ασχημα αυτή η υπόθεση;;

    διαβάστε αυτο http://www.arxaiaithomi.gr/?p=19164

     

     


    -----------------
    https://www.youtube.com/user/japan88gr

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 25-07-2010 21:19 ]


    maverick19
    27.07.2010, 09:48

    Japan88gr, πως μπορείς να μιλάς για "έναν από τους μεγαλύτερους προπαγανδιστικούς μηχανισμούς στην ελλάδα" σε μια εποχή που δεν υπάρχουν μη προπαγανδιστικοί μηχανισμοί;;;;

    Αν μη τι άλλο στο τρωκτικό έγραφε όποιος ήθελε. Από κει και πέρα ερχόταν στην κρίση του καθενός αν θα επιλέξει να διαβάσει ένα άρθρο ή όχι. Θες να πείς ότι προτιμάς τις ειδήσεις οποιουδήποτε ιδιωτικού καναλιού( ακόμα και κρατικού); Και αν ναι, θα μου εξηγήσεις με ποια κριτήρια;

    Η "δημοαιογραφία" σε αυτή τη χώρα έχει φτάσει στο σημείο να μας αναγκάζει να επιλέξουμε ανάμεσα στους "σοβαρούς" μεγαλοδημοσιογράφους που μας κάνουν διαρκή πλύση εγκεφάλου και παίζουν και αυτοί πολιτικά παιχνίδια ή αν θα κάψουμε τους εγκεφάλους μας βλέποντας ΣΤΑΡ, το οποίο συνεχίζει ακριβώς από το σημείο που σταματάνε οι μεσημεριανές εκπομπές...

    Δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει και με τις εφημερίδες...

     


    djmetronomos
    27.07.2010, 10:53

    Συμφωνώ ότι υπάρχουν και κάφροι δημοσιογράφοι, όπως και σε όλα τα επαγγέλματα...
    Δεν μπορώ όμως να υποκαταστήσω την αρθρογραφία ή την ερευνητική δημοσιογραφία για παράδειγμα, της Καθημερινής ή της Ελευθεροτυπίας με τις αναρτήσεις του "troktiko.gr"... Δηλαδή, από τότε που εμφανίστηκαν τα blogs αχρηστεύτηκε η δημοσιογραφία? Όλοι αυτοί οι ανταποκριτές που πέθαναν πέρυσι στις εμπόλεμες περιοχές τι ήταν? Ανήθικοι? Ψεύτες? Υποχείρια των κυβερνήσεων τους?
    Ομολογώ ότι το χρησιμοποιούσα όταν τα ΜΜΕ είχαν απεργία, για να μαθαίνω τι γίνεται στην πόλη.
    Κατά τ' άλλα, δεν μου άρεσε η τακτική του με όλες αυτές τις καταγγελίες για μπαρ και καφενεία που δεν έκοψαν απόδειξη - "γίνετε χαφιέδες για να γεμίσουμε το blog μας".
    Συντηρούσε ένα κλίμα μιζέριας, με ανούσιες αναρτήσεις του στυλ "πείγα στην παραλοιακή κε οι μπράβη στω κλαμπ δεν με άφυσαν να μπω γειατί ίμουν λειάδα"... (sic) και συν τοις άλλοις έβαζε και τα κουτσομπολιά αλά STAR Channel, ποια βγήκε γυμνή στο μπαλκόνι, ποιος έγλυψε στο μάγουλο τη διπλανή του, κλπ, κλπ...
    Φυσικά και εξοργίστηκα με τη δολοφονία του κυρίου Γκιόλια, υπάρχουν καλύτεροι τρόποι για να εκδηλώσεις τη διαφωνία σου με κάποιον. Βέβαια, μέχρι να βρεθούν οι ένοχοι θα κρατάω στάση αναμονής. Μπορεί να χρώσταγε σε τοκογλύφους, μπορεί... οτιδήποτε.

    Θέλετε να διαβάσετε πραγματικές αποκαλύψεις? Επισκεφτείτε το Wikileaks... Έτσι στήνονται τα σοβαρά blogs...


    StavmanR
    27.07.2010, 11:40

    Απόσπασμα από το έργο 'Ο Τελευταίος Πειρασμός' του Ν. Καζαντζάκη:

     

    *******

     

    (προηγείται η προετοιμασία της σταύρωσης του Ζηλωτή, εκείνου που το πλήθος πίστεψε ότι ήταν ο φορέας της Αλήθειας, του Θεού).

     

    "Πήρε φωτιά ο ουρανός, σήκωσε τα μάτια του ο λαός, είδε από πάνω του αρματωμένο το Θεό να κατεβαίνει. Σήκωσε ο Βαραββάς το μπαλτά: 'Σήμερα όχι αύριο, σήμερα!' φώναξε , χίμηξε ο λαός στην καζέρνα. Έπεσαν απάνω στη σιδερόπορτα (του φρούριου που κρατούσε τον Ζηλωτή) έβαλαν λοστούς, έφεραν σκάλες, κουβάλησαν φωτιές. ’ξαφνα, η σιδερόπορτα άνοιξε και πρόβαλαν δύο προύτζινοι καβαλαραίοι, αρματωμένοι αποκορφής, με σαλευτές όψες, ηλιοκαμμένοι, καλοθρεμένοι, σίγουροι. Σπιρούνισαν τ' αλόγατα, σήκωσαν τα κοντάρια, και μονομιάς γέμισαν οι στράτες σηκωμένες πατούσες και ράχες που έφευγαν, ουρλιάζοντας, κατά το λόφο του σταυρωμού."

    (...)

    "Περίμεναν, περίμεναν, βαριέστησαν, έφαγαν και μερικές κονταριές στη ράχη, μετάνιωσαν που ήρθαν.

    - Εγώ λέω να γυρίσουμε στις βάρκες μας, βρε παιδιά, έκαμε ένας ψαροσγουρογένης, κοτσονάτος, με κούτελο σαν το καύκαλο του στρειδιού. Να μου το θυμάστε, και τούτον θα τον σταυρώσουν και οι ουρανοί δεν θ' ανοίξουν. Δεν έχουν τελειωμό μήτε ο θυμός του Θεού, μήτε η αδικία του ανθρώπου. Τί λές και του λόγου σου, γιε του Ζεβεδαίου;

    - Δεν έχει τελειωμό μήτε η αλαφρομυαλιά του Πέτρου, αποκρίθηκε ο σύντροφος, ένας αγκαθογένης αγριόθωρος ψαράς, και γέλασε. Να με συμπαθάς, Πέτρο, άσπρες τρίχες έβγαλες μα γνώση δεν έβαλες. Μονοστιγμίς ανάβεις και σβήνεις, σαν τα λινόξυλα. Εσύ καλέ, δεν ήσουν που μας ξεσήκωσες, έτρεχες σαν παλαβός από καΐκι σε καΐκι και φώναζες: 'Αλέστα, αδέρφια, μια φορά ο άνθρωπος θωράει το θάμα στη ζωή του, πάμε να το δούμε!'. Και τώρα έφαγες δύο κονταριές στη ράχη κι ευτύς σάστισες, άλλαξες τροπάρι: 'Αλέστα αδέρφια, πάμε να φύγουμε!'. Καλά σε λένε Ανεμοδούρα!


    (...)

    (μετά τη σταύρωση)

    - Πάμε, παιδιά μου, φώναζε ο γερο Ραβίνος κι άνοιγε τις αγκαλιές του κι αναμάζωνε το σαστισμένο, απελπισμένο αντρογυναικομάνι, πάμε! Έχω ένα μεγάλο μυστικό να σας φανερώσω, κουράγιο!

    (...)

    Κρεμασμένοι όλοι από τα χείλια του Ραβίνου, περίμεναν. Μέσα στις τόσες πίκρες, ποιο μυστικό μπορούσε να τους ξεμυστηρευτεί ο γέροντας, να γλυκάνει την καρδιά τους; Χρόνια τώρα παράδερναν από συφορά σε συφορά, από σταυρωμό σε σταυρωμό, όλο και ξεφύτρωναν από την Ιερουσαλήμ, από τον Ιορδάνη ποταμό,από την έρημο ή ροβολούσαν από τα βουνά, με κουρέλια, με αλυσίδες, με αφρούς στα χείλια τους οι αποσταλμένοι του Θεού - κι όλοι σταυρώνουνταν.


    Παραβάσταξε η ελπίδα, άρχισε να γίνεται απελπισιά. Ο άνθρωπος βιάζεται, ο θεός δε βιάζεται, δεν μπορούσαν πια να περιμένουν.

    (...)

    - Τί μουρμουρίζετε; τους φώναξε ο ραβίνος. Δεν πιστεύετε στο Θεό των πατέρων μας; Ένας ακόμα σταυρώθηκε, μια δρασκελιά ακόμα ζύγωσε ο Λυτρωτής. Αυτό θα πει σταυρωμός, λιγόπιστοι!

    - Πότε, πότε γέροντα;

    Ο ραβίνος τύλιξε με θυμό στις προφητείες.

    - Βιάζεσαι Μανασή; έκαμε. Βιάζεσαι;

    - Βιάζουμε, μαθές, αποκρίθηκε το γεροντάκι κι έτρεχαν τα κλάματά του. Δεν έχω καιρό, θα πεθάνω.

    Ο ραβίνος άπλωσε το χέρι, του έδειξε τον Ιεζεκιήλ καταχωμένο στα κόκαλα.

    - Θα αναστηθείς, Μανασή. κοίτα!

    - Είμαι γέρος, σου λέω. Στραβώθηκα. Δεν βλέπω.

    (...)

    - Ο Λυτρωτής έρχεται δεν είναι πια μακριά, σε κανένα πηγάδι εδώ κοντά μας θα στάθηκε να πιει νερό, σε κανένα φούρνο, όπου ξεφούρνισαν, να φάει ένα κομμάτι ψωμί, μα όπου νά 'ναι θά 'ρθει. Γιατί τό 'πε ο Θεός κι ό,τι αυτός πει δεν το ξελέει: 'Δεν θα πεθάνεις, γέρο - Συμεών, προτού να δεις, ν'ακούσεις, να πιάσεις στα χέρια σου το Μεσία!'. Κάθε ημέρα νιώθω κι η δύναμή μου φεύγει, κι όσο φεύγει, τόσο ο Λυτρωτής ζυγώνει. Είμαι ογδονταπέντε χρονών, δεν μπορεί πια να αργήσει!

    Ένας σπανός, λειψανάβατος, αλλήθωρος, με φτενό μυτερό μουσούδι πετάχτηκε:

    - Κι αν ζήσεις χίλια χρόνια γέροντά μου; Κι αν δεν πεθάνεις ποτέ σου γέροντά μου; Το 'δαμε κι αυτό. Ο Ενώχ κι ο Ηλίας ζουν ακόμα! είπε και τ' αλλήθωρα ματάκια του έπαιξαν παμπόνηρα.

     

    **********

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 27-07-2010 11:43 ]


    maverick19
    27.07.2010, 13:06

    djmetronomos, όντως δεν πιστεύω ότι πρέπει να τσουβαλιάζουμε όλους τους δημοσιογράφους, ούτε πιστεύω πως έχουν εκλείψει αυτοί που πραγματικά πιστεύουν στο επάγγελμά τους και το σέβονται.

    Δεν σου μιλάω όμως για αυτούς τους δημοσιογράφους, οι οποίοι είναι οι πραγματικοί αγωνιστές στο χώρο τους και πραγματικά τους σέβομαι... Γιατί στην τελική δεν ελέγχουν αυτοί τα δελτία ειδήσεων. Ούτε είναι αυτοί που εκφράζουν δημόσια προτιμήσεις και απόψεις συνεχώς. Σου μιλάω για τους καρεκλοκένταυρους "δημοσιογράφους" που ελέγχουν τα ποια ρεπορτάζ θα παίξουν, για πόσο χρόνο και τι θα ειπωθεί κατά τη διάρκεια τους, έτσι ώστε να αλλοιωθέι όσο το δυνατόν κατά το συμφέρον τους...

    Πραγματικά δεν σε εκνευρίζει να ξέρεις ότι όσοι ανταποκριτές έχασαν τη ζωή τους, την έχασαν μόνο και μόνο για να δει ο κόσμος, άλλο ένα παραπλανητικό ρεπορτάζ;

    Όσο για τα διάφορα είδη των αναρτήσεων του τρωκτικού, θα σου γράψω αυτό που έγραψα και σε προηγούμενο post. Οι αναρτήσεις είναι εκεί και αν θες τις διαβάζεις, αν πάλι δε σου αρέσει το αντικείμενο(μπορούσες να κρίνεις από τον τίτλο φαντάζομαι) απλά το προσπερνάς...


    GL
    27.07.2010, 13:28

    Πω πω, βλέπω χαρούλες που έκλεισε το Τρωκτικό, άλλοι τώρα δικαιώνονται, άλλοι βγάζουν την πιο μεγάλη τους χολή τώρα....Ειδικά τώρα..... ’λλοι λένε το μακρύ τους και το κοντό τους......

    Βέβαια σε αυτόν το τόπο που οι παροιμίες και τα γνωμικά έχουν ιδιαίτερη βαρύτητα, αξίζει να θυμηθούμε αυτό......

    "Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά......"