ελληνική μουσική
    916 online   ·  210.851 μέλη

    Ψάχνω μουσική της δεκαετίας του 70.

    oulion
    24.07.2010, 17:43

    Γεια σας!

    Υπήρχε κάποια μουσική τη δεκατία του 70' που τα όργανα μιμούνταν ήχους ζώων ή ακουγόταν μουσική και ενδιάμεσα ήχους ζώων. Το ψάχνουμε μαζί με τον μπαμπά μου και δε θυμάται ακριβώς. Λέει ότι ίσως να χρησιμοποιούταν και για έναρξη σε εκπομπές ραδιοφωνικού σταθμού.

    Ξέρει κανείς;


    noizreduction
    24.07.2010, 18:51

    Δεν ειναι τοσο συγκεκριμενα τα tags που δινεις για να βρουμε τα κομματια, ομως να μερικα που μου ηρθαν στο μυαλο:

     

     

    Μπορεις να κοιταξεις ολα τα κομματια του δισκου. Δε θυμαμαι κανενα στην ελληνικη τηλεοραση ωστοσο! Συν πως ο δισκος βγηκε το 1984 περιπου!

     

     

    O Παπαθανασιου εγραψε πολλα σποτακια για την ελληνικη τηλεοραση και μαλιστα χρησιμοποιουνται ακομα μεχρι σημερα ( εστω και μερη ).

     

     

    Τωρα για μουσικη του 70 που παραπεμπει σε πιο ηλεκτρονικες μορφες, μονο τους Tangerine Dream μπορω να προτεινω επισης, αλλα δεν ηταν τοσο υπερ των προηχογραφημενων δειγματων ( περα απο τεχνολογικους ambient ηχους, οπως τραινα πχ ).

     

     


    oulion
    24.07.2010, 22:14

    Ευχαριστώ για την προσπάθεια, αλλά δεν είναι κανένα απ'αυτά. Ακουγόταν τη δεκαετία του 70' και τα όργανα έκαναν τα κοκοράκια, λέει ο πατέρας μου.

    Ευχαριστώ...


    noizreduction
    24.07.2010, 22:47

    Δυστυχως η περιγραφη ειναι απιστευτα ελλειπης και λογω της πληθωρας των ψυχεδελικων καλλιτεχνων ( και συγκροτηματων ) της δεκαετιας του 70 θα ειναι τρομερα δυσκολο να βρεις αυτο που ψαχνεις.


    oulion
    24.07.2010, 23:11

    Πίστευα πως το ότι έπαιζε σε ραδιοφωνικές εκπομπές ως έναρξη, θα βοηθούσε. Δεν πειράζει, παιδιά, αλήθεια ευχαριστώ για την προσπάθεια!!!


    djmetronomos
    26.07.2010, 12:08

    1967 - "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band - Reprise" - The Beatles

    1967 - "Jollity Farm" - Bonzo Dog Band (με διάφορα ζωάκια)

    Επίσης, ο κιθαρίστας Adrian Belew αρέσκεται στο να κάνει ήχους ζώων με την κιθάρα του.

    Αλλά και πολλοί κιθαρίστες της COUNTRY-ROCK μιμούνται τους ήχους από τα ...κοτέτσια.
    Chicken-Pickin' το αποκαλούν..

    Για παράδειγμα οι Marshall Tucker Band σ' ένα τραγούδι (που δεν θυμάμαι τίτλο) από το πρώτο τους άλμπουμ...

    Υπάρχουν πάντως πολλά τραγούδια με ήχους ζώων, ψάξε στο Youtube...


    -----------------
    "Energy Fools The Magician"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djmetronomos στις 26-07-2010 12:12 ]


    bluejeanblues
    28.07.2010, 20:11

    Ακοθσε αυτο πρωτα pink floyd's dog sings the blues

    Προχειρα μου ερχονται οι PINK FLOYD

    στο ANIMALS (1977)

    1. Pigs on the wing Part 1 (1:25)
    2. Dogs (17:04)
    3. Pigs (three different ones) (11:28)
    4. Sheep (10:16)
    5. Pigs on the wing Part 2 (1:25)

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    © & ? Reserved by Christos † BlueJeanBlues †

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : bluejeanblues στις 28-07-2010 20:23 ]


    oulion
    05.08.2010, 00:54

    Τελικά μάλλον είναι το Chicken-Pickin' , αλλά δεν έχω βρει ποιο είναι και μάλλον είναι αρκετά για να είμαι τυχερή!