ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη

    Τέλος στη διαμάχη για το όνομα των Black Sabbath

    AlfaWolf
    27.07.2010, 11:57

    Ο Tony Iommi και ο Ozzy Osbourne εξέδωσαν από κοινού την ακόλουθη ανακοίνωση, μέσα από την οποία ξεκαθαρίζεται η διευθέτηση της διαμάχης που είχαν σχετικά με τα δικαιώματα του ονόματος των Black Sabbath.

    Uploaded with ImageShack.us" type="application/x-shockwave-flash" width="100" height="100">

    «Ο Ozzy Osbourne και ο Tony Iommi του θρυλικού heavy metal συγκροτήματος Black Sabbath, επίλυσαν φιλικά τα προβλήματα που αφορούσαν στην κυριότητα του ονόματος της μπάντας, και οι δικαστικές διαδικασίες στην Νέα Υόρκη έχουν διακοπεί. Οι δύο μεριές βρίσκονται στην ευχάριστη θέση να αφήσουν το θέμα πίσω τους και να συνεργαστούν από κοινού για το μέλλον. Επιθυμούν να γίνει γνωστό ότι το θέμα δεν ήταν ποτέ προσωπικό, αλλά επαγγελματικό».

    Ο Iommi πρόσφατα αποκάλυψε ότι, παρά τα όποια προβλήματα, ήταν πάντα ανοιχτός στην προοπτική της επανένωσης των Sabbath, και ο Ozzy στο παρελθόν είχε δηλώσει ότι θα εξέταζε την ιδέα.

    «Μίλησα με τον Ozzy όταν ήμουν στο Λος Άντζελες για την κηδεία του Ronnie», είπε ο Iommi. «Ο Ozzy κι εγώ έχουμε μία περίπλοκη σχέση, όμως κρατάμε πάντα επαφή, ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο συμβαίνει. Αν θα έπαιζα ξανά με τον Ozzy; Ποιος ξέρει; Είναι περίεργο με εμένα και αυτόν. Μπορεί να συμβαίνουν πολλά κατά καιρούς, αλλά όταν μιλάμε, είναι σαν τίποτα κακό να μην έχει συμβεί ποτέ».

    «Ποτέ δεν λέω ποτέ», δήλωσε ο Ozzy από την μεριά του. «Θέλω να πω, έχω κάποιες ιδέες, αλλά θα δούμε τι θα γίνει. Προσπαθήσαμε για ένα καινούριο άλμπουμ, όμως έχουμε αλλάξει όλοι πολύ. Αν δεν βγάλουμε ένα άλμπουμ που να γκρεμίσει το τελευταίο που βγάλαμε μαζί, τότε το όλο θέμα θα αντιμετωπιστεί σαν αστείο».

    Η τελευταία απόπειρα της αυθεντικής σύνθεσης των Black Sabbath για να ηχογραφήσει ένα νέο άλμπουμ έγινε πριν από έντεκα χρόνια, αλλά η μπάντα εγκατέλειψε τις προσπάθειες μετά από δύο μόλις τραγούδια.

    πηγη:Rocking