ελληνική μουσική
    793 online   ·  210.850 μέλη

    Ο Θ.Μικρούτσικος μιλάει για την τέχνη κατα παραγγελία

    jorge
    13.08.2010, 16:31

    Κωστάκη, λυπάμαι αλλά στα δικά μου αυτιά, η μελωδία του Μικρούτσικου στο συγκεκριμένο τραγούδι είναι αξεπέραστη. Η μελοποίηση των Ξέμπαρκων μου ακούγεται πολύ flat και μονότονη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-08-2010 16:31 ]


    kostakis55
    13.08.2010, 16:34

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13-08-2010 στις 16:31 έγραψε...

    Κωστάκη, λυπάμαι αλλά στα δικά μου αυτιά, η μελωδία του Μικρούτσικου στο συγκεκριμένο τραγούδι είναι αξεπέραστη. Η μελοποίηση των Ξέμπαρκων μου ακούγεται πολύ flat και μονότονη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 13-08-2010 16:31 ]



    γνώμη σου jorge, και απόλυτα σεβαστή.


    Japan88gr
    13.08.2010, 16:48

    Παράθεση:

    Το μέλος kostakis55 στις 13-08-2010 στις 16:16 έγραψε...

    Ας δούμε όμως και το Abord De l' Aspasia.... Ξέμπαρκοι :



     

    υπέροχη ερμηνεία πραγματικα,

     

    Kostaki δες ποιος έχει ανεβάσει το βίντεο


    kostakis55
    13.08.2010, 16:52

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 13-08-2010 στις 16:48 έγραψε...

    υπέροχη ερμηνεία πραγματικα,

     

    Kostaki δες ποιος έχει ανεβάσει το βίντεο


    αμάν ! τι έγινε ρε παιδιά ;


    jorge
    13.08.2010, 17:13
    Μικρός ο κόσμος τελικά :)
    Japan88gr
    13.08.2010, 18:28

    συνεχεια της περι Ξέμπαρκων συζητησης στο

    υπάρχων θέμα http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=21729


    kostakis55
    13.08.2010, 19:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 13-08-2010 στις 18:28 έγραψε...

    συνεχεια της περι Ξέμπαρκων συζητησης στο

    υπάρχων θέμα http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=21729



    Τη συνέντευξη αυτή αξίζει τον κόπο να τη δείτε. Αν και δεν μιλάνε πολύ, διαπιστώνει κανέις αμέσως την υποδειγματική σεμνότητα που έχουν όταν αναφέρονται στο έργο τους. Προσοχή : Μην κάνετε καμία σύγκριση με τον τρόπο που ο Μικρούτσικος αναφέρεται στον εαυτό του και το έργο του, σε όλες τις συνεντεύξεις του, ακόμη και σε αυτήν για την οποία ΑΥΤΟ ΕΔΩ το τόπικ αναφέρεται ! Μιλάμε για τη μέρα με τη νύχτα.


    Hastaroth
    13.08.2010, 19:03

    Και αφού επανήλθαμε στο θέμα μας,εγώ άν είχα την δυνατότητα θα έθετα στόν κ.Μικρούτσικο τό εξής ερώτημα:

    Ας υποθέσουμε ότι ένας σκηνοθέτης τής κακιάς ώρας,που έχει σκηνοθετήσει μιά ταινία με σενάριο επιπέδου συλλογισμών νηπίου,ηθοποιούς που δέν θα τούς έπαιρναν ούτε γιά πορνοτσόντες και διαλόγους κλάσεως Γκουσγκουνείου πορνοταινίας σάς λέει:σού δίνω 80 εκατομμύρια ευρώ και θέλω μέσα σε μιά βδομάδα να μού έχης έτοιμη μουσική γι'αυτήν την ταινία μου.Ητοι,σάς δίδει μιά παραγγελία.Θά την δεχόσασταν,έχοντας υπ'όψιν ότι τα λεφτά είναι πολλά,ή θα τόν διαολοστέλνατε κι'αυτόν και το έκτρωμά του;

    Είμαι δέ απόλυτα βέβαιος ότι ο κ.Μικρούτσικος θα απαντούσε το δεύτερο,διότι όπως έγραψα και παραπάνω,ένας καλλιτέχνης που σέβεται τόν εαυτό του,το έργο του και τό κοινό του έχει πάντοτε την ελευθερία επιλογής ώς πρός το τί θα δημιουργήση και πώς θα το δημιουργήση,ακόμα κι'όταν πρέπει να δημιουργήση επειδή τού ζητήθηκε και όχι επειδή είχε ο ίδιος κάποια έμπνευση σε ανύποπτο χρόνο.

    Αν ένας τέτοιος καλλιτέχνης δέν μπορή να θεωρηθή "ελεύθερος",τότε ώς τί θεωρείται;


    kostakis55
    13.08.2010, 19:34

    Hastaroth, σωστό αυτό που λες, αλλά δεν είπε πουθενά κανείς το αντίθετο, ούτε ο Μικρούτσικος λέει κάτι τέτοιο.

    Ο Θάνος λέει κατά λέξη στη συνέντευξή του:

    “ο Σταυρός του Νότου είναι μια παραγγελία, επειδή μιλάμε για παραγγελίες δηλαδή μία από τις δουλειές τις διαχρονικές του ελληνικού τραγουδιού όπως απεδείχτει τα τελευταία 25 χρόνια, που είναι η δουλειά μου πάνω στον Καββαδία….από τις ελάχιστες δουλειές που έχουν διασχίσει τον χρόνο… ήταν μια παραγγελία”

    Και καλά επειδή ο Μπαχ είχε εκτελέσει κάποιες "παραγγελίες" και επειδή το έκανε ο ίδιος , (ο οποίος στο μυαλό του είναι του ίδιου επιπέδου (χιχι) ) έβγαλε τώρα το τραβηγμένο απ' τα μαλλιά συμπέρασμα ότι η τέχνη είναι.... κατά παραγγελίαν...

    Επειδή έτυχε να ζητήσουν απ' το Μπαχ να φτιάξει ένα έργο για κάποιο σκοπό και επειδή του είπε και αυτουνού η ΕΡΤ να κάνει και αυτός ένα έργο, ανακάλυψε το μεγάλο κλειδί της τέχνης με τον θεϊκό συλλογισμό : "το ίδιο έκανε ο Μπαχ , το ίδιο έκανα κ ' εγώ, άρα !!! ΝΑΙ ! Εύρηκα ! Η τέχνη είναι κατά παραγγελίαν !"

    Τέλος πάντων το ότι εκστομίζει ένα τόσο τραβηγμένο απ' τα μαλλιά επιχείρημα εξηγείται από το την τεράστια ιδέα που έχει για τον εαυτό του και την οποία δεν χάνει ευκαιρία να την διαλαλεί κιόλας. Και μόνο ο τρόπος που εκφράζεται για το έργο του είναι απαράδεκτος για καλλιτέχνη. Την έχετε συναντήσει, ειλικρινά σε πολλούς αντίστοιχούς του αυτήν την έπαρση ;

    Ο Σταυρός του Νότου είναι πραγματικά μνημειώδες έργο, αλλά ας αφήσει αυτό να το πουν άλλοι. Και ας σκύψει το κεφάλι και ας αναγνωρίσει και άλλους που έχουν κάνει αντίστοιχη και καλύτερη απ' αυτόν δουλειά (ο νοών νοείτω)

    Και όσον αφορά τα περί παραγγελίας, η μουσική και η Τέχνη ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ κατά παραγγελίαν, και δεν αλλάζει αυτό απ' το γεγονός ότι έτυχε μια φορά στον Μπαχ αιώνες πριν και μία φορά στον Μικρούτσικο 25 χρόνια πριν και πέντε έξι άλλες φορές να βγουν σημαντικά έργα ύστερα από παραγγελία. Οι εξαιρέσεις είναι για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

    Τα έργα τέχνης παίρνουν σάρκα και οστά κατά κανόνα από την πηγαία δημιουργική αίσθηση του καλλιτέχνη και όχι από 'παραγγελίες' ραδιοσταθμών και εκκλησιών. Η συντριπτική πλειοψηφία των αριστουργημάτων και των σταθμών ειδικά στη μουσική έχουν προέλθει έτσι, και όχι από "παραγγελίες" λες και παίρνεις τηλέφωνο για πίτσα.

    Εκτός αν όλα τα άλλα δεν είχαν τελικά καμία αξία μπροστά σε αυτό που έβγαλε τότε ο Θάνος. Έλεος.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kostakis55 στις 13-08-2010 19:37 ]


    jorge
    14.08.2010, 09:54
    Αστήριχτες θέσεις, χωρίς επιχειρήματα.
    Japan88gr
    14.08.2010, 10:25

    Παράθεση:

    Το μέλος harmonizer στις 13-08-2010 στις 22:33 έγραψε...

    Αν και ο Μικρούτσικος ως άνθρωπος πιθανόν να είναι εξαίρετος, ως καλλιτέχνης είναι πομπώδης χωρίς αντίστοιχο περιεχόμενο που να το δικαιολογεί. Η αναφορά στον Μπαχ πολύ ενδιαφέρουσα και θυμίζει τον Καρβέλα.

    Βέβαια υπάρχει ένα κοινό δήθεν "ψαγμένων" που τον ακολουθεί με οπαδική διάθεση, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι η σχέση του Μικρούτσικου με τη τζαζ είναι τόσο επιφανειακή που φαντάζει αστεία. Προφανώς όμως υπάρχει καλό μάρκετινγκ, άλλωστε στις μέρες μας από το μάρκετινγκ ζει πολύς κόσμος.

    Όπως και να έχει, η μουσική παραγωγή του Μικρούτσικου γενικά δίνει μία αίσθηση ότι είναι "βεβιασμένη", δηλαδή ότι γράφτηκε για να γραφτεί κάτι.



     

    Πάρε μία πενηνταριά βεβιασμένες μετριότητες:

     

     

    Ανεμολόγιο,
    Άννα μην κλαις,
    Αντίστροφη μέτρηση
    Άρλεκιν,
    Ατάκες,
    Ατομική μου ενέργεια,
    Αυτούς τους έχω βαρεθεί,
    Βελζεβούλ
    Για μια Ντολόρες,
    Δεν είμαι άλλος,
    Ελένη,
    Ένα μπλουζ,
    Ερωτικό,
    Έτσι πρέπει να γίνει,
    Έφηβα γεράκια,
    Η αγάπη είναι ζάλη,
    Η δίκοπη ζωή,
    Η ζωή των άλλων,
    Θα πάθεις έρωτα,
    Θάλασσα,
    Θέλω τη μέρα που θα φύγεις,
    Κάντιλακ,
    Κοντρόλ,
    Κόσμε μου 'γινες πληγή,
    Κράτα λίγο ακόμα,
    Κρατάει χρόνια αυτή η κολώνια,
    Λούνα Παρκ,
    Μια πίστα από φώσφορο,
    Μικρές νοθείες,
    Μικρή μου μωβ βεντάλια,
    Μοναξιά χιλιάδες φύλλα,
    Μπαλάντα για τους ασφαλίτες,
    Ο Άμλετ της σελήνης,
    Ο Άμλετ της βροχής,
    Ο τηλεφωνητής,
    Ο τυμβωρύχος,
    Όλα από χέρι καμένα,
    Παλίρροια,
    Πατησίων και Παραμυθιού γωνία,
    Προσπέκτους,
    Πρωινή ή βραδινή σερενάτα,
    Ρόζα,
    Σιντάρτα,
    Στης γοργόνας το φτερό,
    Το κακόηθες μελάνωμα,
    Το μηδέν,
    Χαίρε φτώχεια,

     

     


    gjb94
    14.08.2010, 11:39

    Εχει δίκιο ο άνθρωπος !!!!!


    Μιλά πολύ ορθά!!


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    mixalis-kleanthis
    14.08.2010, 18:30

    respect στο εργο και στην αποψη του Θ.Μικρουτσικου...

    Ο παλιος ειναι αλλιως και ο νεος ειναι ωραιος...

    ΥΓ. Καποτε θα πρεπει να μαθουμε να διαφωνουμε...Οταν συμβει θα εχουμε ελπιδες