ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.848 μέλη
    GL
    05.02.2005, 18:02
    Eιμαι οργανιστας & fan του jon lord οχι μονο απο τους purple αλλα κυριως απο τις προσωπικες του δουλειες!πειτε μου τι γνωμη σας για τον μουσικο αυτο & αν εχετε οποιεσδηποτε πληροφοριες για τον jon περιμενω να συμπληρωσω το αρχειο μου







    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 05-02-2005 18:52 ]
    επισυναπτόμενα: DPJon-Lord-3.jpg 
    jorge
    05.02.2005, 18:55
    (μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία)
    marlene
    06.02.2005, 07:01
    Δεν έχω να πω παρα μόνο τα καλύτερα για τον Jon Lord. Εχω προσωπικά να σου συστήσω να ακούσεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη το αλμπουμ του Sarabande. Είναι ένα αλμπουμ του, του 1976 όπου ο jon lord συνθέτει μία ρόκ (ναι πιστεψε το) μπαροκ σουίτα. Το έργο αυτό έχει ακριβώς τα μέρη και την μορφή που έχει μια σουίτα δηλαδή sarabande, gigue, pavane κτλ ΄με την συμμετοχή μίας κλασικής ορχήστρας αλλά και με ότι άλλα μουσικά όργανα βάλει ο νους σου.

    Από τα αγαπημένα μου κομμάτια η Sarabande η οποία είναι και ότι πιο πρωτότυπο έχω ακούσει από άποψη ενορχήστρωσης.

    Γενικότερα το συγκεκριμένο άλμπουμ είναι κάτι τελείως διαφορετικό και σαν συλληψη..


    Αν δεν μπορέσεις να το βρεις το έχω σε δίσκο βινύλιου.

    Ακουσε το ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ....
    marlene
    06.02.2005, 18:27
    Φίλε μου για αυτό που με ρώτησες έχω επίσης να σου προτείνω από την δισκοθήκη μου τους δίσκους των:

    Rick Wakeman " Journey to the Center of the Earth" και επίσης τον δίσκο του " The myths and the Legentds of King arthur and the Knights of Round Table" . Ο Rick Wakeman αν δεν απατωμαι διατέλεσε για ένα μικρό χρονικό διάστημα οργανίστας στους Yes οπότε αν είμαι σωστή θα ακούσεις δουλειά του και στα πρώτα Albums των Yes.

    Επίσης ανάλογου ύφους έντεχνη ρόκ έπαιζαν και οι Exception των οποίων έχω ένα album πάλι σε βινύλιο με τον τίτλο Reflection. και το όποίο περιέχει διάφορες διασκεύες από κομμάτια της κλασσικής μουσικής όπως π.χ.την τοκάτα και φούγκα σε ρε ελάσσονα του Μπάχ αλλά και άλλα δικά τους έργα . Αλλά albums του συγκεκριμένου γκρούπ που όμως δεν τα έχω είναι τα

    " Exception"

    "Beggar Julia"s Timetrip"

    "Exception 3"

    "00.04"

    Exseption 5" και τα οποία τα αναφέρω από οσα μπορώ να δώ στο δίσκο που έχω μήπως μπορέσεις και εντοπίσεις κάτι από το υλικό τους αν και το βλέπω λίγο χλωμό γιατί είναι όλοι δίσκοι της δεκαετίας του 70.
    Εχε τα πάντως υπ' όψιν σου και σαν τίτλους απλώς.

    Επίσης αλλός γνωστός οργανίστας είναι ο Keith Emerson από τους Emerson Lake & Palmer.
    Στο album των τελευταίων με τον τίτλο Works μπορείς να ακούσεις σόλο μουσική του Κeith Emerson και συγκεκριμένο το 1ο του Κοντσέρτο για πιάνο.( το συγκεκριμένο άλμπουμ είναι τριπλό) .

    Αυτά αν βρώ και κάτι άλλο θα σε ενημερώσω...
    marlene
    06.02.2005, 18:48
    Φίλε μου και αλλές πληροφορίες για τον jon lord μιά και μου κίνησες την περιέργεις να ψάξω και εγώ!!!!

    Κοιταξε στο site www.picturewithin.com/ οπου και θα βρείς την πλήρη solo δισκογραφία του μέχρι σήμερα.. Και τα καλά νέα είναι ότι αυτοί οι δίσκοι υπάρχουν ακόμα και πωλούνται σε cd's και dvd's αλλά από εταιρείες του εξωτερικού...
    piterpiano
    07.02.2005, 02:09
    marlene esy pou ise k psagmenh,video apo jon lord sthn praksh poy tha vrw na katevasw?
    marlene
    07.02.2005, 02:46
    φίλε μου piterpiano αυτό δεν το έχω ανακαλύψει ακόμα!!!! Υπομονή !!!
    GL
    07.02.2005, 12:04
    γεια σου marlene!oμολογω οτι εισαι πολυ περιεκτικη & πολυ ψαγμενη...η βοηθεια σου μου ειναι υπερπολυτιμη,τα ονοματα που μου ειπας τα εχω σε πολυ μεγαλη εκτιμηση,μενει απλως να ξαναβγω στο ψαξιμο για να αποκτησω παλι τους δισκους τους...ευχαριστω πολυ και τα ξαναλεμε...
    antonLOrd
    06.06.2005, 18:27
    Ti na peis gia tetoious mousikous.... Eishgage ta keybords sthn rock, egrapse erga gia organa symfwnikhs orxhstras opou epaiksan kai oi purple san groun ..... kai to poio sygnolistiko........ diaskevase bach kai betthoven kai tous metetrepe se oti eidos ithele.....
    Apla thaumazeis.... (kala mhn milhsoume gia thn taxythta tou....) Xaxa..
    antonLOrd
    06.08.2005, 15:29
    Εδώ το σόλο από το "Highway Star" ,το οποίο κατάφερα (επιτέλους) μετά από μια βδομάδα να το παίξω σωστά...



    antonLOrd...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: antonLOrd on 06-08-2005 15:33 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: antonLOrd on 06-08-2005 15:43 ]
    The_Heretic
    06.08.2005, 16:37
    Πω πω δικιά μου!Marlene,΄θελα να πω για τον wakeman,αλλά με πρόλαβες...To "Journey... είναι δισκάρα!γώ επίσης γουστάρω Manfred Mann(...Earth Band), Ken Hensley(Uriah Heep) & Keith Emerson(E.L.P)-και προτείνω σε όποιον ακούει ροκ με οργανίστες,να βρει δισκογραφία απο αυτούς...Αλήθεια, to "Jabberwocky" του γιου του Wakeman,έχει ακούσει κανείς?Το "Sarabande" το είχα σε βινύλιο...
    nikostheater
    14.10.2005, 23:55
    Ο σπουδαιοτερος πληκτρας στην ιστορια της ροκ.Τελεια και παυλα.
    ΟΛοι οι υπολοιποι που ασχοληθηκαν με το οργανο,ακολουθησαν τα βηματα του,ειτε λεγονται moore,sherinian,rudess,ειτε οποιο αλλο κορυφαιο ονομα οργανιστα σκεφθειτε.
    Η ψυχη των Deep Purple και ο μοναδικος μουσικος της ροκ που γνωριζω να εγκαταλειπει το συγκροτημα του λογω φυσικης αδυναμιας απο την προχωρημενη ηλικια!
    Απο τους μουσικους που αξιζουν αδριαντα!
    antonLOrd
    19.01.2006, 14:01
    Ρε παιδιά έχω τρελαθεί... Ακούω εδώ και δυο μέρες το "Lazy" και έχω φάει τρελό κόλλημα... Τι παίζει ρε ο άνθρωπος.???
    Καλά για την χρωματική με τα δύο χέρια στο "Pictures of Home" δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα..
    Είναι μεγάλος..
    Μήπως έχετε ακούσει την τελευταία του προσωπική δουλειά( Beyong the Notes)....?? Αν ναι, τότε πως σας φάνηκε..;;
    Paloukeze
    18.04.2007, 14:07
    Και μόνο που έχει παίξει τα πλήκτρα στο Child in Time, νομίζω πως είναι αρκετο... Respect