ελληνική μουσική
    561 online   ·  210.833 μέλη

    Απορία σχετικά με τους μέταλ πληκτράδες

    GALOIS
    29.07.2010, 13:12

    Μήπως ξέρει κανείς γιατι μερικοί μέταλ πληκτράδες έχουν το keyboard στημένο με μια περίεργη κλίση???????????{#emotions_dlg.ban}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 26-09-2010 14:46 ]


    takispag
    29.07.2010, 13:46

    Μάλλον εννοείς προς τα έξω, ωστε οι θεατές να μπορούν να βλέπουν τα χέρια τους και τα πλήκτρα, έτσι δεν είναι? Κίνηση εντυπωσιασμού καθαρά και μόνο, για να βλέπει ο κόσμος και να έχει να συζητάει πόσο ''ουάου'' παίχτης είναι ο τάδε....


    oudepopotas
    29.07.2010, 14:13

    Moνο εναν εχω δει να το κανει αυτο. Λεγε με BOB.


    noizreduction
    29.07.2010, 14:17

    Πολλοι το κανουν και περα απο κινηση εντυπωσιασμου ειναι καθαρα και θεμα συνηθειας. Στις ταχυτητες που παιζουν οι περισσοτεροι πληκτραδες η θεση των πληκτρων ετσι ωστε ο καρπος να μη λυγιζει ειναι πιο βολικος απ'ο,τι στη κλασσικη οριζοντια θεση.


    takispag
    29.07.2010, 15:05

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 29-07-2010 στις 14:17 έγραψε...

    Πολλοι το κανουν και περα απο κινηση εντυπωσιασμου ειναι καθαρα και θεμα συνηθειας. Στις ταχυτητες που παιζουν οι περισσοτεροι πληκτραδες η θεση των πληκτρων ετσι ωστε ο καρπος να μη λυγιζει ειναι πιο βολικος απ'ο,τι στη κλασσικη οριζοντια θεση.



    Μπορεί να είναι κι έτσι. Η υπερβολή όμως υπάρχει, δε νομίζεις? Πριν από πολλά χρόνια σε ένα live των Stratovarius στο Ρόδον το είχα δει για πρώτη φορά. Ο τύπος το είχε σχεδον κάθετα προς τα έξω. Στο λέω με σιγουριά, αποκλείεται να ήταν αυτή η ''βολική'' του θέση. Βέβαια με αυτά που έπαιζε (είχαμε χάσει τη μπάλα!!!) με μεγάλη μας χαρά δεχτήκαμε και την υπερβολή και την ποζεριά και όλα! Δεν ξέραμε αν θα πρωτοκοιτάξουμε τον Tolki ή τον πληκτρά. Ήταν απ'τα θέματα που είχαμε να συζητάμε μετά....


    noizreduction
    29.07.2010, 15:35

    Προκειται για τον Johansson, εναν απο τους πιο γνωστους πληκτραδες του συγκεκριμενου ειδους metal.

     

    Σαν πληκτρας μπορω να σου πω πως βολευει παρα πολυ αυτη η θεση, μονο που ειναι περισσοτερο για leads καταστασεις, παρα για συνοδεια. Ειναι καθαρα θεμα συνηθειας και ποσα λεπτα μπορεις να παιξεις σε αυτη τη θεση ( και τι παιζεις ).

    Πχ, προσωπικα ειμαι πιο rock πληκτρας, οποτε προτιμω την ορθια θεση των πληκτρων ( με μια ελαφρα κλιση ) ομως μια φορα που επαιξα σε μια φιλικη μπαντα, στην οποια ο πληκτρας ειχε σε καθετη θεση τα πληκτρα του, δε πιστευα με ποση ευκολια μπορουσα να παιξω γρηγορα riffs λογω θεσης!

     

    Εκει που πολλοι μπορει να βλεπετε poser κατασταση, στην πραγματικοτητα υπαρχει κι ενα μεγαλο ποσοστο ευκολυνσης του πληκτρα!


    takispag
    29.07.2010, 16:44

    Ok, δεν είμαι πληκτράς οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Πάντα είχα την αίσθηση ότι η ''σωστή'' θέση (που θεωρητικά θα βόλευε και περισσότερο) είναι μία, η κλασσική.

    Βέβαια, εδώ που τα λέμε και στην κιθάρα κάτι ανάλογο συμβαίνει. Άλλη η θέση της κλασσικής, άλλη της ηλεκτρικής. Στην οποία ηλεκτρική πάλι έχουμε πολλές διαφοροποιήσεις στη θέση των χεριών, ανάλογα με το τι παίζεις. Μάλλον έχουμε να κάνουμε με την ίδια λογική.


    GALOIS
    29.07.2010, 16:57
    Α ρε παιδιά τώρα κατάλαβα.....είπα και εγώ...............καλό μπορεί να το δοκιμάσω .......σας ευχαριστώ όλους!!!!!!
    cembalo
    26.09.2010, 13:34
    Ωραία ερώτηση! Σαν πιανίστας το σκέφτηκα και νομίζω πως ο λόγος είναι συνδυασμός των όσων λέτε παραπάνω, με την παρατήρηση ότι στο keyboard δεν χρειάζεσαι το βάρος του χεριού και του σώματος για να παίξεις (αντίθετα με το πιάνο), οπότε μια τέτοια θέση δεν δημιουργεί πρόβλημα -αντίθετα μπορεί να βολεύει κι όλας περισσότερο αν παίζει κανείς όρθιος.
    killbill2
    30.06.2011, 09:08
    Υπάρχουν τέτοιες βάσεις; δεν έχω βρει κάτι στην αγορά σχετικό
    dimarasjim
    30.06.2011, 16:35

    Είναι αυτό που λέει ο cembalo. Το πληκτρολόγιο πρέπει να είναι οριζόντιο με την προυπόθεση όμως να κάθεσαι και μάλιστα σε τέτοιο ύψος ωστέ ο βραχίονας σου να είναι κάθετα στο πληκτρολόγιο.  Αν δοκιμάσετε να σηκωθείτε και να παίξετε θα δείτε οτι θα δυσκολευτείτε. Γυρνώντας το κλαβιέ ουσιαστικά διευκολύνεις τους καρπούς σου.