ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Αίσχος..πως το επέτρεψες αυτό υιέ Χατζιδάκη;;

    delldal
    02.08.2010, 22:37

    ......Δηλαδη τι ενοειτε αλιωση δεν παιχτηκαν καλα τα ακορδα,το τεμπο,το χρωμα,το ηθος ταχα...μηπως ελειπε ο Γιωργος Φουντας απ την κοινωνια γενικα στο συγκεκριμενο τραγουδι του Μ.ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ωστε να φανει αξιοπιστο?

    Ας σκεφτουμε καλυτερα αυτες τις "κυριακες" τοτε στην τρουμπα  toυ Πειραια διοτι το κομματι αυτο συμβολιζει κατι.!

     

     


    Japan88gr
    02.08.2010, 23:16

     

    Ας πω και γω την άποψη μου,εγω έτσι κι αλλιώς άνοιξα το θεμα.

    Αυτο που ενοχλεί εμένα στο όλο κονσεπτ δεν είναι η μουσική ούτε ο ρυθμός ούτε αν

    ''παιχτηκαν καλά τα ακορδα'' όπως είπε ο αστείος από πάνω μα ο συνδυασμός του συγκεκριμένου τραγουδιού

    με την εικόνα των χαβαλέδων με τα ξυρισμένα στέρνα δίπλα στα σιλικονατα κοριτσάκια

    να χαχανογελανε πάνω σε κότερα.

    Πείτε μου..τι σκατα σχέση έχει αυτή η εικόνα με την Ελλάδα ;

     

    Για την Ιστορία, το κομμάτι ''Τα παιδιά του Πειραιά'' ήταν το πρώτο μη αγγλόφωνο τραγούδι

    που κέρδισε Όσκαρ καλύτερου πρωτότυπου τραγουδιού στην ταινία "Ποτέ την Κυριακή"

    και παρέμεινε το μοναδικό μέχρι το 2004 που κέρδισε το ''Ημερολόγια μοτοσικλέτας''

     

     

     

     

     

     

     

     


    delta66
    02.08.2010, 23:28

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 02-08-2010 στις 23:16 έγραψε...

    Ας πω και γω την άποψη μου,εγω έτσι κι αλλιώς άνοιξα το θεμα.

    Αυτο που ενοχλεί εμένα στο όλο κονσεπτ δεν είναι η μουσική ούτε ο ρυθμός μα ο συνδυασμός του συγκεκριμένου τραγουδιού ούτε αν ''παιχτηκαν καλά τα ακορδα'' όπως είπε ο αστείος από πάνω με την εικόνα των χαβαλέδων με τα ξυρισμένα στέρνα δίπλα στα σιλικονατα κοριτσάκια

    να χαχανογελανε πάνω σε κότερα.

    Πείτε μου..τι σκατα σχέση έχει αυτή η εικόνα με την Ελλάδα ;

    Απολυτα σωστη σχεση. Αυτη ειναι η Ελλαδα και χειροτερη.

     

    Παράθεση:
    Το μέλος Japan88gr στις 02-08-2010 στις 23:16 έγραψε

    ...ούτε αν ''παιχτηκαν καλά τα ακορδα'' όπως είπε ο αστείος από πάνω..

    Ατυχης  ο χαρακτηρισμος σου για τον συνφορουμιτη μας.

    Χανεις ετσι τον σεβασμο στην αποψη σου.

     

     

     


    djmetronomos
    03.08.2010, 01:10

    Συγγνώμη... Εγώ που λατρεύω το "I'd Love To Change The World" από τότε που κυκλοφόρησε, θα έπρεπε να το μισήσω επειδή ακούστηκε στη διαφήμιση της Cosmote?
    Ναι, εδώ έχουμε την αυθεντική εκτέλεση, αλλά ίσα-ίσα, βοήθησε πολλά νέα παιδιά να μάθουν τους Ten Years After...
    Τα παιδιά του Alvin Lee διαμρτύρονται?

    Όσο για το "...Sunday", τι θα έπρεπε να δείχνει? Απεργούς ν' απαγορεύουν την είσοδο στα πλοία? Με μεγάλες ταμπέλες? "NEVER ON SUNDAY"... Ή πρεζόνια να ντιλάρουν στην Ευριπίδου? Την πραγματικότητα της καθημερινότητάς μας την γνωρίζουμε καλά... Άσε τις Σουηδέζες να χαρούν λίγο "μύθο" στην Ελλάδα. Τις χρειαζόμαστε...


    Japan88gr
    03.08.2010, 02:17

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 02-08-2010 στις 23:28 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Japan88gr στις 02-08-2010 στις 23:16 έγραψε...

    Πείτε μου..τι σκατα σχέση έχει αυτή η εικόνα με την Ελλάδα ;

    Απολυτα σωστη σχεση. Αυτη ειναι η Ελλαδα και χειροτερη.

     

     



     

    Επιφάνεια...τσόφλι..αυτό προβάλλουν,τους συμφέρει.

    Τα νιάτα της Ελλάδας σκέφτονται,πονάνε,

    αγρυπνούν,περιμένουν να σημάνουν οι καμπάνες..

     

    Επαναλαμβάνω..επιφάνεια και τίποτα παραπάνω..

     

     


    takispag
    03.08.2010, 10:22

    Διαβάζω αυτά που γράφονται και ειλικρινά έχω μείνει με την εξής απορία. Αυτό το τραγούδι είναι μια διασκευή που αποφάσισαν να κάνουν κάποιοι γιατί έτσι τους ήρθε, ή είναι κάτι που προωθείται από το υπουργείο τουρισμού ως σποτάκι ή κάτι τέτοιο για διαφήμιση της Ελλάδας έξω?

    Στην πρώτη περίπτωση το θεωρώ απλώς μια κακή διασκευή, και δεν βρίσκω το λόγο που έχει γίνει τόσος ντόρος. Κακές διασκευές φτιάχνονται πολύ συχνά. Συγχρόνως όμως δεν θα μπορούσε να είναι διαφήμιση της Ελλάδας ένα τραγούδι που απλώς διασκεύασε κάποιος. Βρίσκω άκυρη τη λογική.

    Στην δεύτερη περίπτωση - που προωθείται δηλαδή επίσημα από κρατικό οργανισμό σαν σποτάκι για την προβολή της Ελλάδας - τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά. Και έχει να κάνει με την επιλογή της συγκεκριμένης εικόνας που συνοδεύει το συγκεκριμένο τραγούδι κι αυτό γιατί κάποια πράγματα απλά οφείλουμε να τα σεβόμαστε.


    djmetronomos
    03.08.2010, 11:35
    />-----------------
    "Energy Fools The Magician"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : djmetronomos στις 03-08-2010 11:38 ]


    Katzenfreund
    03.08.2010, 11:49

     

    Όπως πάντα, άλλη η χάρη του αρχικού, τίποτα δεν την φτάνει.

    Όμως το φιλμάκι, στην εποχή και για το σκοπό που έγινε, δεν το βρίσκω τόσο άσχημο, αν και δεν κατάλαβα γιατί παραλείπει το ρεφραίν.

    Αυτά όλα όμως είναι άνευ ουσιαστικής σημασίας, διότι και άσχημο να είναι το φιλμάκι, δεν είναι αυτό που χαλά τον τουρισμό, αλλά οι συνεχείς απεργίες.

    Τον καιρό που επέκειτο η πτώση της Κωνσταντινούπολης, η μεγάλη συζήτηση ήταν αν οι άγγελοι ήσαν αρσενικού ή θηλυκού φύλου.

     


    djmetronomos
    03.08.2010, 12:34

    Όλοι ψάχνουν το ρεφρέν στη διασκευή...
    Πιστεύω ότι το "Αχ πόσο θα'θελα να είχα κι ένα..." είναι το ρεφρέν.
    Απλά, το τραγούδι ξεκινά με το ρεφρέν...


    delta66
    03.08.2010, 16:19

    Παράθεση:

    Το μέλος Katzenfreund στις 03-08-2010 στις 11:49 έγραψε...

     

    Τον καιρό που επέκειτο η πτώση της Κωνσταντινούπολης, η μεγάλη συζήτηση ήταν αν οι άγγελοι ήσαν αρσενικού ή θηλυκού φύλου.


    caterina08
    03.08.2010, 17:42

    Παράθεση:

    Το μέλος djmetronomos στις 01-08-2010 στις 21:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 01-08-2010 στις 20:32 έγραψε...

    εμεις γιατι πρεπει να ασχολουμαστε μαζι της

    Αλήθεια, γιατί ασχολείσαι?



    τι ακριβως δεν καταλαβες μετρονομε??? το ασχολουμαστε η το εμεις??? you know... δε βγαζω την ουρα μου απ εξω... μονο που ειμαι απο την αντιθετη πλευρα...

    και ολοι εμεις που ερχομαστε στην αλλη οχθη απο τις κατα καιρους καρακιτσαριες δεν ειναι επειδη ειμαστε γραφικοι, οπιστοδρομικοι και κολλημενοι σ 1 ρομαντικο παρελθον. ειναι πολυ (μα πολυ ομως...) απλα επειδη εχουμε εξασκησει τ αυτακια μας στο αισθητικα ωραιο που τυχαινει τις περισσοτερες φορες να ειναι και διαχρονικο.


    tago
    03.08.2010, 19:24

    Παράθεση:

    Το μέλος Deos στις 01-08-2010 στις 21:25 έγραψε...

    1. Να διακρίνουμε λίγο τις εκτελέσεις. Της Μελίνας είναι all time classic, αδιαμφισβήτητα αγαπημένη. Δε σημαίνει όμως ότι πρέπει να επικρατεί υστερία με την πρώτη διασκευή που θα ακούσουμε και που σώνει και καλά θα σημαίνει ασέβεια προς τους δημιουργούς. Τη διασκευή τη βρίσκω καλοκαιρινότατη, δροσιστικότατη και την επικροτώ. Με ένα όμορφο ακκορντεόν να δεσπόζει και ας μην υπάρχει το γνωστό ρεφρέν. Και γιατί να υπάρχει το ρεφρέν αν δεν ταιριάζει?

    2. Το τραγούδι μας είναι γνωστότατο στο εξωτερικό από την πρώτη εκτέλεση, ας το μάθουν και κάποιοι ακόμα που δεν το ξέρουν καν και αν είναι μάγκες ας αναζητήσουν την αρχική εκτέλεση κάποτε.

    3. Τα δικαιώματα συμφωνώ ότι θα τα έχει παραχωρήσει ο υιός, αλλιώς οι διασκευαστές θα είχαν πρόβλημα πριν καλά καλά ακουστεί το κομμάτι, οπότε θέμα επέμβασης δε νοείται.

    4. Αν είχε γίνει διασκευή από ξένους θα πετάγαμε τη σκούφια μας και θα ήμασταν περήφανοι (ας βάλω κι εμένα στο μας για λόγους ευγενείας).

     

    Υ.Γ. Kid, Το τούμπανο είναι η Κατερίνα Μπουρνέλη από το Fame Story 3. Πειραιωτάκι :)

    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}

     



     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-08-2010 20:34 ]


    Todo
    04.08.2010, 14:22

    Κατ' αρχήν, αν αναδεικνύει την Ελλάδα, πιστεύω πως, ναι. Το φιλμάκι είναι μια καλή παραγωγή, με ωραίες παραλίες και ωραία πρόσωπα. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Σκεφτείτε ότι όταν εμείς βλέπουμε κλιπάκια από Χαβάη ή 'Αγιο Μαυρίκιο, πώς μας τρέχουν τα σάλια. Επιπλέον, να θυμίσω ότι αυτό που είναι για μας ο Χατζιδάκης, δεν είναι ούτε για το Γάλλο, ούτε για τον Σουηδό, Αμερικανό, Τζαμαϊκανό. Οπότε το να ξεσηκώσουμε μια εκστρατεία να αποσυρθεί από το Tube, δε θα φέρει κανένα αποτέλεσμα, γιατί κανένας (ξένος) δεν θα καταλαβαίνει γιατί το κάνουμε αυτό.

    Η πρόταση, να επέμβει ο γιος Χατζιδάκης, νομίζω δεν ευσταθεί, διότι τα δικαιώματα του συγκεκριμένου τραγουδιού, τα είχε πουλήσει ο αείμνηστος συνθέτης, πριν πάρα πολλά χρόνια, διότι δεν άντεχε να τον "καταδιώκει" το συγκεκριμένο τραγούδι. Βέβαια εδώ ας θυμηθούμε, για να είμαστε δίκαιοι, ότι με αυτό το τραγούδι κέρδισε το 'Οσκαρ, μετά έγινε παράσταση στο Μπροντγουέι και παγκόσμια επιτυχία. Στο ραδιόφωνο το είχα ακούσει σε: Γερμανικά, Ιταλικά και Γιαπωνέζικα. Η κάθε χώρα το είχε κάνει με το δικό της χρώμα, τίποτε δε μου ακούστηκε βέβηλο, ούτε καν αυτή εδώ η εκτέλεση. 'Οταν πήγα στα Κανάρια Νησιά, κάθε μαγαζί έπαιζε το τραγούδι σε διαφορετική "τουριστική" εκτέλεση, και δεν ένιωσα να ενοχλούμαι, μάλλον περηφάνια ένιωθα.

    Φαντάζομαι η ανησυχία όλων μας είναι να μην βεβηλωθεί η μνήμη του Χατζιδάκη, που υπήρξε μια από τις μεγαλύτερες προσωπικότητες του τόπου μας, και συνεχίζει να είναι. 'Οταν φετινά τραγουδάκια, του χρόνου δεν θα τα θυμόμαστε, οι δικές του μελωδίες ακόμη μας συγκινούν. Αυτό σημαίνει ότι τόσο ο ίδιος ο Χατζιδάκης όσο και το έργο του, δε θα πάθουν τίποτε από μία ποπ διασκευή (αν ζούσε κι ο ίδιος ούτε που θα νοιαζόταν, αφού ένιωσε κάποτε ότι το τραγούδι δεν του ανήκει.) Ο Χατζιδάκης θα είναι για πάντα μέσα στην καρδιά μας. Ακόμη ακούμε και θα ακούμε τα τραγούδια του, οπότε, ηρεμήστε, καμία ποπ εκτέλεση δε θα χαλάσει τη μνήμη του, το έργο του, την προσφορά του. Ο Χατζιδάκης θα "βεβηλωθεί" όταν θα πάψει να υπάρχει στην καρδιά της μνήμης μας. Και κάτι τέτοιο δε θα συμβεί, τουλάχιστον σε μένα.

    Η έρμη τούτη χώρα και ο πολιτισμός της (που -και- ο Χατζιδάκης αποτελεί τμήμα του) άντεξε ορδές βαρβάρων (παλιά) και (π)ορδές χυδαιότητας ως σήμερα. Και άντεξε. 'Ενα βιντεοκλιπάκι δε θα τον ρίξει κάτω. Αν αυτό συμβεί, τότε δεν ήταν ποτέ σπουδαίος. Καρατσεκαρισμένο.

    Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού σε όλους. @


    dimko
    04.08.2010, 17:45

    Όσον αφορά στην απουσία του ρεφρέν έχω μια άποψη, αλλά, επειδή ακροβατεί στα όρια της κακεντρέχειας την κρατώ για τον εαυτό μου. Κατά τα άλλα, όλα καλά, κέρδος αυτού του θρεντ, η εξαίσια εκτέλεση από τους Pink Martini.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    aviectus
    05.08.2010, 12:08

    Αν αυτη ειναι η εικονα της ελλαδας τοτε .. οκ να παμε να ζησουμε αλλου....Κορίτσια με Πλούσιο μπούστο να απολαμβάνουν δροσερο καρπουζακι ποζαροντας ναζιαρικα στο φακο...και κανοντας μπανιο σε πισινες πανάκριβων ξενοδοχείων...... και τα αγορια με τους καλιγραμους κοιλιακους ( και τα ξυρισμένα στέρνα να κάνουν παρέλαση....) η ελλαδα δεν ειναι μονο τα Νησια και οι παραλλιες....η ελλαδα ειναι ενα μερος με πολλα...προσωπα...πολλες πτυχες...πιο πολυ θα αναδεικνυόταν η ελλαδα αν γυριζοταν στο κεντρο του πειραια παρα απο τα γινε διαφημηση για τους ξενοδοχείο-ιδιοκτητες....


    noizreduction
    05.08.2010, 12:28

    Παράθεση:

    Το μέλος aviectus στις 05-08-2010 στις 12:08 έγραψε...

    Αν αυτη ειναι η εικονα της ελλαδας τοτε .. οκ να παμε να ζησουμε αλλου....



     

    Εχω την εντυπωση παντως πως εμεις εδω δημιουργησαμε την εικονα του "διαφημιστικου" videoclip. Και πιστευω πως ουδεποτε ο παραγωγος του ειχε τη σκεψη να προμοταρει την Ελλαδα μεσα απο το συγκεκριμενο τραγουδι!

     

    Αλλιως και τοσα αλλα τραγουδια που μας ερχονται απο τις ΗΠΑ, αλλα τα videoclip δειχνουν παραλιες της Ν.Ζηλανδιας ( παραδειγμα ) θα ηταν...προπαγανδα για τον τουρισμο των ΗΠΑ :D