ελληνική μουσική
    500 online   ·  210.844 μέλη

    Περίπτερα-Δισκοπωλεία

    musichell
    30.07.2010, 08:36

    Το τελευταίο διάστημα έχει κερδίσει έδαφος η κυκλοφορία νέων album από έλληνες και ξένους μουσικούς πρώτα στα περίπτερα είτε μέσω εφημερίδων είτε ανεξάρτητα..Απ' την μιά συνήθως έχουν χαμηλότερη τιμή εκεί και είναι και πιο προσβάσιμη η αγορά τους απ το να πάει κάποιος στο δισκοπωλειο ενώ απ' την άλλη χάνεται η γοητεία της βόλτας στο δισκάδικο και μετατρέπεται το cd σε ενα ακόμα εμπόρευμα ανάμεσα σε τσίχλες και πατατάκια..

    Τώρα πλέον θα πηγαίνουμε στον περιπτερά και θα λέμε ''θέλω 6 μπύρες και το νέο cd των Iron Maiden(θα κυκλοφορήσει στα περίπτερα απ' οτι άκουσα,18 Αυγούστου!) '' ή ''πιάσε 3 cd της Βανδή,1 Σφακιανάκη,2 Πρωτοψάλτη,4 Scorpions και 2 πακέτα τσιγάρα..''

     


    rollinngstone
    30.07.2010, 12:22

    Ναι όντως, είναι εν μέρη "ξεπεσμός" η πώληση CD στα περίπτερα. Συμφωνώ πως μια περιήγηση σε ένα δισκοπωλείο έχει τη γοητεία του, την ιδιαιτερότητά του και είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το να πηγαίνεις σε ένα περίπτερο και να ζητάς τον δίσκο που επιθυμείς να αγοράσεις, σαν να είναι τσιγαριλίκι ή εφημερίδα.

    Βέβαια τα CD από περίπτερο και τα CD από δισκοπωλείο, έχουν ουδεμία διαφορά μεταξύ τους (τη δουλειά τους την κάνουν και τα δύο), αλλά το συμπέρασμα που προκύπτει είναι τούτο: Όλα αυτά καταδεικνύουν τον αντίκτυπο της κρίσης στην παγκόσμια αγορά, που αναγκάζεται να καταφύγει σε, σχεδόν "εξεφτελιστικά" μέτρα, για να προωθήσει το προϊόν που σε άλλες περιπτώσεις θα είχε μείνει απούλητο.


    caterina08
    30.07.2010, 18:13

    επιτελους ομως καταλαβαν πως αν δεν αλλαξουν τη τακτικη τιμες-ιμαλαια λεφτα δεν μπαινουν στο τσουκαλι.

    αυτο δεν ισχυει για τους καλλιτεχνες που εξασφαλιζουν εισοδηματα απο μπουζουκια και απο συναυλιες αλλα για τους συντελεστες του δισκου, απο τον πιο απλο γραμματεα της δισκογραφικης. ημουν καιρο φανατικα υπερ της πειρατειας σαν αποψη διευρυνσης των μουσικων οριζοντων στους πιο αδυναμους οικονομικα αλλα και γενικοτερα. για 2 σι-ντι που αξιζουν ηθελες 1 περιουσια....

    δε λεει να ξοδεψεις 50Ε για να αγορασεις μουσικη οσο ποιοτικη, σουξεδιαρικη, ψαγμενη ειναι αυτη, αλλα και οσο φραγκατος εισαι.(περα απο περιοδους οικονομικης κρισης, το να χρυσοπληρωνεις 1 δισκο οταν υπαρχει πληθωρα αναγκων κατανταει προκλητικο.....!)

    Απο την αλλη πλευρα, το κρεμασμα της μουσικης μαζι με τα απαντα των τυρογαριδακιων ειναι πληρης εξευτελισμος ολων οσων εργαστηκαν αλλα και της μουσικης της ιδιας.

    Καλα θα ηταν επομενως τα ΣΟΣ κεφαλαια της μουσικης τουλαχιστον (οπως προσφατα οι Σκορπιονς στη Ριαλ Νιουζ) να αντεχουν στο θεσμο του δισκαδικου. Αλλα μην το παρακανουν οι κυριοι μετατρεποντας τη μουσικη σε απροσιτη-πολυτελεια οταν παραλληλα τα ραδιοφωνα στη χωρα μας στηριζουν τα λεφτα και οχι την τεχνη.


    djmetronomos
    30.07.2010, 19:14

    το ζήτημα είναι να σου δώσει απόδειξη ο περιπτεράς...


    delta66
    31.07.2010, 12:16

    Εγω ονειρευομαι τη μερα που θα σταματησει να ηχογραφειται η μουσικη.


    -----------------
    ----

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 31-07-2010 12:17 ]


    caterina08
    31.07.2010, 19:31

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 31-07-2010 στις 12:16 έγραψε...

    Εγω ονειρευομαι τη μερα που θα σταματησει να ηχογραφειται η μουσικη.


    Με την αποψη οτι ο καθενας μας θα ικανοποιει τις μουσικες- καλλιεχικες του ανησυχιες μεσα απο λαιβακια και συναυλιες??? Τοτε η μοιρα των οχι και τοσο ποπ τραγουδιων προβλεπεται χαλια.... Θα ξεχαστουν...γιατι δεν μπορει το ευρυ κοινο να αντεξει οσα καποιος ακουει σπιτι του, οι "ψαγμενοι θα μεινουν ελαχιστοι λογω ελλειψης ζητησης... οτι γινεται με λιγα λογια τωρα... αλλα σε επιπεδο συναυλιων! Τουλαχιστον τωρα μπορουμε να ακουσουμε καποια πραγματα σπιτι μας και να ενοχλουμε μονο τη γειτονισσα.... {#emotions_dlg.walkman}

     


    kostakis55
    10.08.2010, 18:07

    Κυκλοφορώ και εγώ σε δισκάδικα, έχει τη γοητεία του όντως. Ψάχνω να βρω τι καλό θα κατεβάσω το βράδυ. Και είναι αρκετά ρομαντικά εκεί, γιατί δεν κυκλοφορεί ψυχή. Κανείς δεν είναι στην εποχή μας τόσο κορόιδο να ακουμπήσει στους κάφρους 15 και 20 ευρώ για να πάρει το σκατουλάκι που κοστίζει κανονικά 10 λεπτά και αντί για 120 - 180 τραγουδια που χωράει του έχουν βάλει μόνο 10 !!!

    Μια φορά μάλιστα ρωτουσα έναν υπάλληλο ακατάπαυστα για κάποιες νέες κυκλοφορίες και συλλογές και μόλις μου πέταξε : "κοίτα φίλε, έχουμε μια πολύ καλη προσφορά εδώ για...." του απάντησα αφοπλιστικά : "ρε αρχηγέ ! με δουλεύεις ; για να τα κατεβάσω σε ρωτάω !"


    delta66
    10.08.2010, 21:49

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 31-07-2010 στις 19:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 31-07-2010 στις 12:16 έγραψε...

    Εγω ονειρευομαι τη μερα που θα σταματησει να ηχογραφειται η μουσικη.


    Με την αποψη οτι ο καθενας μας θα ικανοποιει τις μουσικες- καλλιεχικες του ανησυχιες μεσα απο λαιβακια και συναυλιες???

    Οχι μονο.

    Για να καταλαβει ο φιλος απο πανω οτι το "σκατουλακι" δεν κοστιζει 10 λεπτα.

    Γιατι τοσο κοστιζει ενα αδειο cd.

    Για να γεμισει ομως καποιοι βαλαν την ψυχη τους, τον ιδρωτα και λεφτα τους και θα πρεπει αν του προσεφερε κατι αυτο το cd να του στηριξει ηθικα και οικονομικα να ξαναδημιουργησουν.

    Επισης για να σταματησουν ολες οι μεσιτικες βδελλες/κηφηνες να πλουτιζουν, φτανοντας την τιμη απο το "σκατουλακι" στα 15-20 ευρω ενω θα μπορουσε να ηταν σε λογικη τιμη και να ηταν ολοι ευχαροστημενοι.

     


    caterina08
    10.08.2010, 22:18

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 10-08-2010 στις 21:49 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 31-07-2010 στις 19:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 31-07-2010 στις 12:16 έγραψε...

    Εγω ονειρευομαι τη μερα που θα σταματησει να ηχογραφειται η μουσικη.


    Με την αποψη οτι ο καθενας μας θα ικανοποιει τις μουσικες- καλλιεχικες του ανησυχιες μεσα απο λαιβακια και συναυλιες???

    Οχι μονο.

    Για να καταλαβει ο φιλος απο πανω οτι το "σκατουλακι" δεν κοστιζει 10 λεπτα.

    Γιατι τοσο κοστιζει ενα αδειο cd.

    Για να γεμισει ομως καποιοι βαλαν την ψυχη τους, τον ιδρωτα και λεφτα τους και θα πρεπει αν του προσεφερε κατι αυτο το cd να του στηριξει ηθικα και οικονομικα να ξαναδημιουργησουν.

    Επισης για να σταματησουν ολες οι μεσιτικες βδελλες/κηφηνες να πλουτιζουν, φτανοντας την τιμη απο το "σκατουλακι" στα 15-20 ευρω ενω θα μπορουσε να ηταν σε λογικη τιμη και να ηταν ολοι ευχαροστημενοι.

     



    Αυτο λεμε.... Να γινουν τα πραγματα πιο φυσιολογικα.... Αλλα με μπερδεψες λιγο... Θες η οχι να ηχογραφειται η μουσικη....???


    kostakis55
    10.08.2010, 22:28

    Παράθεση:

    Οχι μονο.

    Για να καταλαβει ο φιλος απο πανω οτι το "σκατουλακι" δεν κοστιζει 10 λεπτα.

    Γιατι τοσο κοστιζει ενα αδειο cd.

    Για να γεμισει ομως καποιοι βαλαν την ψυχη τους, τον ιδρωτα και λεφτα τους και θα πρεπει αν του προσεφερε κατι αυτο το cd να του στηριξει ηθικα και οικονομικα να ξαναδημιουργησουν.

    Επισης για να σταματησουν ολες οι μεσιτικες βδελλες/κηφηνες να πλουτιζουν, φτανοντας την τιμη απο το "σκατουλακι" στα 15-20 ευρω ενω θα μπορουσε να ηταν σε λογικη τιμη και να ηταν ολοι ευχαροστημενοι.

     

    Η μουσική καλέ μου φίλε, δεν είναι μπίζνα ούτε κονόμα. Και εγώ ασχολούμαι με τη μουσική, δεν θα γούσταρα όμως να κονομάω απ' τα CD μου, αν ποτέ αποφάσιζα να βγάλω τη δουλειά μου προς τα έξω.

    Αν ήμουν όπως οι "μεγάλοι καλλιτέχνες" θα αισθανόμουν ευχαρίστηση με το να ακούει ο κόσμος τη μουσική μου, όχι με το να κονομάω. Και ειδικότερα να ακούν τη μουσική μου αυτοί που δεν έχουν χρήματα να ακουμπήσουν ειτε σε μένα, είτε στους μεσάζοντες είτε στους εμπορους της μουσικής (δισκογραφικές)

    Αμάν πια με τη λογική της κονόμας. Η μουσική είναι κατάθεση ψυχής, όχι κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό.

    Το πρόβλημα δεν είναι να είναι η τιμή πιο χαμηλή. Και πάλι απ' το ίντερνετ θα κατέβαζα όπως το 99% των μουσικόφιλων. Αφού στο ίντερνετ είναι δωρεάν, γιατί να χαλάω τα λεφτά μου για να κονομάει ο καθένας ; Στο κάτω κάτω κανονικά στους δημιουργούς χαρά τους έπρεπε να είναι να τους ακούω και μόνο. Τα λεφτά μου είναι η χαρά τους ;

    Στο κάτω κάτω εγώ μπορεί να ΜΗΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ρε φίλε. Και να έχω, αν το πάμε αλτρουιστικά, γιατί να μην τα δώσω στους φτωχούς ; Σε αυτούς που δεν έχουν ; Και να τα ακουμπάω σε κάθε αργόσχολο κηφύνα...

    Και θα μου πεις "πως θα ζήσει και ο μουσικός;" Γιατί τι είναι ο μουσικός για να κονομάει τ' άντερά του; Μήπως είναι κάνας βασιλιάς, κάνας ιδιαίτερος άνθρωπος ; Να πάει στην οικοδομή να δουλέψει αν έχει φιλότιμο. Οι άλλοι που δουλεύουν εκεί τι είναι κορόιδα ; Και αυτός είναι ο έξυπνος να φτιάχνει μουσική και να κονομάει ;

    Και μη μου πεις ότι "έτσι δεν θα μπορεί να αποδώσει" γιατί ακριβώς το αντίθετο συμβαίνει. Τα μεγαλύτερα αριστουργήματα έγιναν από ανθρώπους που δεν το έκαναν για την κονόμα αλλά που μες στην καθημερινότητά τους δημιουργούσαν.

    Και όταν άρχισε να πέφτει ο παράς, τότε "χαλάσαν" "αλλάξαν" "το γυρίσαν" "γίναν χειρότεροι". Και ξέρεις γιατί ; Γιατί τότε απομακρύνθηκαν από την καθημερινότητα, αλλοτριώθηκαν, τούς έφαγε το ψιλικοκό (το χρήμα). Έγιναν άλλη άνθρωποι. Τι ψυχή να καταθέσουν τότε ;

    Ελάχιστοι άνθρωποι υπήρξαν που μέχρι το τέλος της ζωής τους επέμεναν στο να μη συγχέουν την τέχνη με την κονόμα. Ενδεικτικά σου αναφέρω τον Άσιμο, το Σιδηρόπουλο, τα Διάφανα Κρίνα που φτιάξαν δική τους ανεξάρτητη δισκογραφική και δεν κάναν μπίζνες και λέγαν μάλιστα ότι "ακούτε τη μουσική μας, δε μας νοιάζει πως, ακούτε τη....".

    Λοιπόν, με λίγα λόγια φράγκα για τα σιντιά τους δεν έχει, δεν πά να τα πάνε και δύο ευρώ το ένα.

    Έχουμε σε πολύ πιο σημαντικά πράγματα για τη ζωή μας να αφιερώσουμε τα όποια μας εισοδήματα ο καθένας.

    Και στο κάτω κάτω κάνουμε και καλό στην τέχνη. Η τέχνη είναι δημόσιο αγαθό. Πρέπει όλοι να έχουν ελεύθερη πρόσβαση σ' αυτήν. Έτσι διαδίδεται.

     


    delta66
    11.08.2010, 02:26

    Φιλε μου, εγω αυτο ειπα?

    Δεν πειραζει, οτι θελει ο καθενας κραταει.

     

    Κατα τα αλλα συμφωνω σε ολα τα ρομαντικα μαζι σου.

    Δεν θα επρεπε να πληρωνεται κανεις μουσικος για το εργο που προσφερει.

    Ουτε ομως και κανεις αλλος.

    Αν ηθελε πχ ο μουσικος να παρει ενα δανειο απο την τραπεζα* να για να στησει ενα στουντιο, θα επρεπε να πηγαινει και να το παιρνει με μηδενικο τοκο.

    Η τραπεζα να μην εβγαζε κερδος και αν εσυ, τυχαινε να ησουν υπαλληλος της, να προσεφερες την υπηρεσια σου αφιλοκερδως αμισθι.

     

    * και αυτη η οικονομικη δυσφορια θα υπαρχει γιατι για να φτασει καποιος στο σημειο να προσφερει μουσικη αξια να ακουστει, θα εχει φαει πολλα χρονια μελετης και πρακτικης και ακομα θα το μαθαινει και θα καταναλωνει τοσο χρονο που δεν θα του μενει χρονος για να κανει και δευτερη δουλεια για να μαζευει τα χρηματα να το κανει αφιλοκερδως. Γιατι δεν το δοκιμαζεις να δεις πως ειναι?

     

     

    ΥΓ Μπορεις να βρεις πολυ ευκολα και μουσικη που την προσφερουν οι πνευματικοι της δημιουργοι ελευθερα και δωρεαν. Γιατι δεν ακους την μουσικη λοιπον αυτων των αγνων ανθρωπων και προτιμας να ακους "παρανομα" τη μουσικη αυτων, των παμπλουτων και προδοτων της τεχνης, μουσικων που την "εμπορευονται"?


    -----------------
    ----

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 11-08-2010 04:42 ]


    delta66
    11.08.2010, 04:33

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 10-08-2010 στις 22:18 έγραψε...

    Αυτο λεμε.... Να γινουν τα πραγματα πιο φυσιολογικα.... Αλλα με μπερδεψες λιγο... Θες η οχι να ηχογραφειται η μουσικη....???



    Ουτοπιστικα οχι, οπως και δεν προκειται ποτε να υπαρξει η χωρα της ουτοπιας οπου εκτιμανε τον πνευματικο κοπο καποιου.

    Απλα ετσι οπως παμε θα χασουν ολοι.

    Οι (αληθινοι και οχι computer) μουσικοι, σιγα σιγα ολο και περισσοτεροι, θα ασχολουνται με κατι αλλο που θα μπορει να ζησει την οικογενεια τους, και τα τραγουδακια τους οποτε τους περισσεψει χρονος θα τα παιζουν στην παρεα τους απλα, προχειρα πολλες φορες χωρις βαθος αφου δεν θα εχουν το χρονο να εμβαθυνουν και να δωθουν στην μουσικη.

    Οι υπολοιποι (μη μουσικοι) θα ακουν ολο και χειροτερη μουσικη.

    Απλα παρατηρηστε την πορεια της καλης αυθεντικης μουσικης (ανεξαρτητως ειδων) με την παροδο του χρονου παραλληλα με την εκπτωση των πνευματικων αξιων και την απαξιωση των δημιουργων μεσω του οικονομικου πολεμου.


    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 11-08-2010 04:34 ]


    caterina08
    11.08.2010, 14:43

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 11-08-2010 στις 04:33 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος caterina08 στις 10-08-2010 στις 22:18 έγραψε...

    Αυτο λεμε.... Να γινουν τα πραγματα πιο φυσιολογικα.... Αλλα με μπερδεψες λιγο... Θες η οχι να ηχογραφειται η μουσικη....???



    Ουτοπιστικα οχι, οπως και δεν προκειται ποτε να υπαρξει η χωρα της ουτοπιας οπου εκτιμανε τον πνευματικο κοπο καποιου.

    Απλα ετσι οπως παμε θα χασουν ολοι.

    Οι (αληθινοι και οχι computer) μουσικοι, σιγα σιγα ολο και περισσοτεροι, θα ασχολουνται με κατι αλλο που θα μπορει να ζησει την οικογενεια τους, και τα τραγουδακια τους οποτε τους περισσεψει χρονος θα τα παιζουν στην παρεα τους απλα, προχειρα πολλες φορες χωρις βαθος αφου δεν θα εχουν το χρονο να εμβαθυνουν και να δωθουν στην μουσικη.

    Οι υπολοιποι (μη μουσικοι) θα ακουν ολο και χειροτερη μουσικη.

    Απλα παρατηρηστε την πορεια της καλης αυθεντικης μουσικης (ανεξαρτητως ειδων) με την παροδο του χρονου παραλληλα με την εκπτωση των πνευματικων αξιων και την απαξιωση των δημιουργων μεσω του οικονομικου πολεμου.


    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 11-08-2010 04:34 ]



    Ετσι κι αλλιως φιλε Δελτα, οι μουσικοι (οι οριτζιναλ) στεφονται στην εκπαιδευση. Απο την αλλη, παντα υπηρχαν σκουπιδια στους χωρους του θεαματος και της μουσικης (τα αναφερω μαζι γιατι τελευταια σκιζουμε απο κορμαρες- τραγουδιστες- χορευτες-παρουσιαστες-μοντελα, μονο καπουτσινο δεν κανουν... τεσπα). Απλα τα τελευταια χρονια λογω της ανοχης των ψαγμενων και της αγνοιας των ανιδεων (οκ, και του life style που προβαλλεται ως προτυπο απο τα media) το φαινομενο οξυνεται.

    Τροπος υπαρχει να μεινει η πραγματικη μουσικη.  Το ιντερνετ. Ας καταλαβουν πως αν δε βαλουν λιγο μυαλο, οχι μονο δε θα κερδισουν τπτ απο τα σιντι αλλα θα καθυστερησουν και την εξελιξη της μουσικης.

    Οσο για τις οικοδομες ως εναλλακτικη λυση στοο προβλημα της ανεργιας του μουσικου... τα λογια ειναι περιττα... δεν αφορα μονο τους μουσικους αλλα και ολους τους ανεργους... οποτε δεν 8α ειχαμε και ανεγια... καταλαβαινεις κωστακη πως η λυση σου δε στεκει... το θεμα δεν ειναι η γενικοτερη απασχοληση για βιοπορισμο αλλα για ευχαριστηση και αυτοπραγματωση...