ελληνική μουσική
    755 online   ·  210.832 μέλη

    Στις 20 Νοέμβρη οι Monochrome Set στην Αθήνα

    AlfaWolf
    01.08.2010, 10:38

     

    Monochrome Set @ Sporting


    1982 και τα βήματα μου με οδηγούν στο θρυλικό (συναυλιακά) για την εποχή Σπόρτινγκ για πρώτη φορά... Είμαι τόσο πιτσιρικάς που με ενοχλεί (το θυμάμαι...) ο καπνός απ' το τσιγάρο του διπλανού μου... Οι πρώτες φορές γράφουν έντονα μέσα μας πάντοτε άλλωστε, κάθε λεπτομέρια, κάθε στιγμή ξεχωριστά...

    Μοιάζουν όλα έντονα και οριακά τις πρώτες φορές ΠΑΝΤΑ... Μάλλον γιατί είναι... Οι Monochrome Set ήταν (είναι) η πρώτη μπάντα που είδα ποτέ πάνω στη σκηνή, σε μια σκηνή που έμοιαζε στα εφηβικά μάτια μου να γεννήθηκε μόνο και μόνο για να υποδεχτεί τον Bid και την παρέα του εκείνη τη νύχτα. Ακολούθησαν και οι επίσης καταπληκτικοί Passage το ίδιο βράδυ, μα σήμερα θα μιλήσουμε για τους MONOCHROME SET.

    Από εκείνο το live κράτησα λοιπόν αρκετά πράγματα... Ένα όμως ήταν το σημαντικότερο ίσως ο ξεχωριστός ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ της μπάντας, πακέτο με τον εντελώς ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ήχο τους. ΟΚ είχα ήδη στα χέρια μου album και singles (το 'Hes Frank' ήταν το πρώτο μου ever άλλωστε...) μα τα πάντα 'παίζονται' επάνω στη σκηνή. Εκεί δηλαδή που ο μύθος ή χάνεται και σβήνει, ή γίνεται δαίμονας που σε γραπώνει μια για πάντα...

    Είναι χαρά μου λοιπόν που θα τους δούμε ξανά στην Αθήνα σχεδόν τρείς δεκαετίες μετά...(μαζί τους ΚΑΙ ο θρυλικός Lester Square βεβαίως - βεβαίως..) το Νοέμβρη που μας έρχεται στη 'Μύγα'...Λίγες μέρες πριν μάλιστα (18 Οκτωβρίου*) από το πέρασμα τους από το ΜΟΝΑΔΙΚΟ radio show του Marc Riley στο BBC 6. Δεν ξέρω αν θα παίξουν το 'Jet set junta' εκεί, μα ξέρω πως όταν ρώτησα τον Bid πριν από μερικά χρόνια 'πως στο καλό μετά από τόσα Peel sessions που έκαναν, ΔΕΝ το ηχογράφησαν ποτέ ΕΣΤΩ σε ένα...' εκείνος μου έδωσε την καλύτερη 'απάντηση' λίγες μέρες μετά όταν ήταν καλεσμένος στην εκπομπή μου (ακούστε παρακάτω) και τον ευχαριστώ για αυτό...

    Monochrome Set @ Sporting


    Επηρέασαν όσο ΚΑΜΙΑ άλλη μπάντα τους SMITHS - είναι γνωστή η ιστορία για την πρώτη συνάντηση των Marr - Morrissey / check here - και δεκάδες ακόμη κορυφαία ονόματα... Αυτά είναι πάνω κάτω γνωστά... Αυτό που αξίζει, είναι το ότι (πιστέψτε με..) αυτή η μπάντα παραμένει επικίνδυνα 'ιδανική' και στις μέρες μας...

    Ραντεβού στις 20 Νοέμβρη...

    Monochrome Set - Official Site

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : AlfaWolf στις 01-08-2010 10:42 ]