ελληνική μουσική
    424 online   ·  210.841 μέλη

    Βραχνιασμα μετα απο καθε προβα και συναυλια! Τι να κάνω;

    niktkd93
    01.08.2010, 19:00

    Ειμαι 17 χρονων

    με το συγκτοτημα μου παιζουμε metallica,iced earth κ.λ.π.

    δεν εχω κανει ποτε μου μαθηματα φωνητικης

    μπορω να βγαλω ομως απ τη φωνη μου αυτο που εχω ακουσει να το αποκαλουνε "γρεζι"

    με τιμημα καθε φορα να βραχνιαζω χωρις να φωναζω στο μικροφωνο

    απλα τραγουδωντας....

    τι μπορω να κανω?

    σας ευχαριστω εκ των προτερων

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-08-2010 19:29 ]


    BAGRATION
    02.08.2010, 13:03

    Φιλε ειναι αναμενόμενο αυτό.

    Για να βραχνιάζεις σημαίνει το γρεζι σου ειναι σίγουρα βλαβερό ετσι οπως το κάνεις. Πρέπει να αλλάξεις γρεζι αμεσα.

    Τα μαθήματα φωνητικής δεν νομίζω να βοηθήσουν σε αυτό γιατί οι καθηγητές θα ασχοληθούν με άλλα πράγματα. Επίσης πολλοί σε διδάσκουν να τραγουδάς καθαρά και μετά πας εσύ να βάλεις γρεζι και η φωνή κλατάρει.

    Το γρεζι για να μη πονάει θελει να τραγουδάς κάπως ελεγχόμενα, εχοντας  το λαιμό κλειστό (σαν να πας να κρατήσεις την αναπνοή σου) και να κάνεις ταυτόχρονα (αμα σε βολεύει)  και το vocal fry. Θελει δοκιμές μεχρι να πετύχεις αυτό που θες. Στο τελος θα σου γίνει τοσο ανετο όσο η ομιλία.

    Αν κανεις το αντίθετο (ανοικτός λαιμός, αναπνοή από διαφραγμα κτλ οπως λενε στη φωνητική) και ταυτόχρονα πας να βάλεις γρεζι τοτε θα πονας και θα ταλαιπωριέσαι. Υπάρχουν πάρα πολλοι που το κάνουν έτσι και ειναι κρίμα (οσο ωραία και να ακούγονται) να τους βλέπεις να γίνονται κοκκινοι από την πρσοπάθεια.

    Επίσης θα σε βοηθήσει να πινεις μικρες γουλιές ζεστή σοκολάτα στην πρόβα. Γεμίζει το λαιμό με βλεννα και το γρεζι βγαίνει ευκολότερα.

    Smile


    niktkd93
    03.08.2010, 12:56

    ευχαριστω πολυ για την ενημερωση

    μηπως υπαρχει κινδυνος να καταστρεψω τις φωνητικες μου χορδες?

    γιατι ειμ γεννημενος το 93' και δεν ξερω αν ακομα εχει σταθεροποιηθει η εκταση της φωνης μου...(ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω γιατι ξερω μονο μεχρι αρμονια,δεν ξερω κ πολλα απ ορολογια στη φωνητικη )


    BAGRATION
    03.08.2010, 16:40

    Ναι κυνδυνος υπάρχει, κυρίως  οταν αγνοήσεις τις "προειδοποιήσεις" του οργανισμού και συνεχίσεις να τραγουδάς έτσι ωστε να βραχνιάζεις.

    Γιαυτό σου προτεινα να βρεις ένα τροπο να κάνεις γρέζι άνετα, τοσο ανετα οσο και η ομιλία. Υπάρχουν τρόποι κ ένας από αυτούς είναι να εχεις κάπως κλειστό το λαιμό σαν να πας να κρατήσεις την αναπνοή σου. Στείλε μου ΠΜ αν θες.

    Τέλος, δεν μπορεί να ξερεις αν θα μεταβληθεί η φωνή σου γιατί σε μερικούς η φωνή αλλάζει ακόμη και μέχρι τα 21- 22. Αν τυχόν αλλάξει απο τα 22 και πάνω, τότε οφείλεται σε άλλους παράγοντες (κάπνισμα, κουραση κ.α.)


    VOICETEACHER
    03.08.2010, 17:26

    Κατα αρχαs εισαι 17 ,που σημαινει ακομα δεν σταθεροποιηθηκε η φωνη σου.Κατα δευτερον ,σιγουρα θα την καταστρεψειs ετσι πωs τραγουδαs.Συμβουλευω να κανειs μαθηματα φωνητικηs σεναν καλο δασκαλο-δασκαλα,γιατι ειναι κριμα.....και τριτον ,ελεγξε και την μυτη σου ,μηπωs εχειs προβλημα εκει και  επηρεαζει τον {#emotions_dlg.rockon}λαιμο σου.


    niktkd93
    04.08.2010, 19:31

    αυτο με τη μυτη το εχω σκεφτει

    μου φαινεται πως απ το ενα ρουθουνι αναπνεω πιο ευκολα απ τ αλλο

    δεν με ενοχλει αλλα οταν βαζω το χερι μου και εκπνεω

    φαινεται καθαρα η διαφορα ....

    το γρεζι παρ ολα αυτα το βγαω με πολυ ευκολια

    ουτε κουραζομαι,ουτε κοκκινιζω οπως ανεφερες παραπανω...

    το βγαζω με την ιδια ευκολια που βγαω τα καθαρα

    ισως με 3 λεπτα ζεσταμα...

    τπτ παραπανω....


    BAGRATION
    07.08.2010, 17:03

    Μπορεί να έχεις στραβό διάφραγμα αλλα αυτό δεν παίζει απαραίτητα κάποιο ρόλο. Εμενα ας πουμε δεν μου δημιουργεί πρόβλημα παρόλο που είναι αρκετά στραβό.

    Υπάρχει σίγουρα κατι που κανει κακο στη φωνή σου πάντως. Ετσι οπως τα περιγράφεις βέβαια δεν βγαίνει κάποιο συμπέρασμα.  Μπορεί ας πούμε να είναι και η διάρκεια. Αν π.χ. τραγουδάς για κανενα δίωρο συνεχόμενα λογικό είναι να βραχνιάσεις. Σκεψου, βρές τι φταίει και λάβε τα μέτρα σου.

    Επίσης είναι μεγάλη παράληψη αν δεν κάνεις ζέσταμα και είναι και πολύ επικύνδυνο.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 07-08-2010 17:04 ]


    Charlie93
    28.08.2010, 20:55
    Καλησπερα παιδιά ειμαι νεος στο forum.! ^^ Θελω να κανω μια ερωτηση αλλα σε νεο topic Φιλε niktkd93 μπορεις να κατεβασεις 2 dvd που μπορει να σε βοηθησουν αρκετα. Λεγονται Zen of screaming 1 kai 2. Αυτα εχουν ενα απιστευτο Warm-up που δυστυχως θα παιδευτεις για να το βρεις.. Εμενα με βοηθησαν παρα πολυ αυτα τα dvd Peace