ελληνική μουσική
    901 online   ·  210.833 μέλη
    EKTORAS7911
    02.08.2010, 02:18

    Τελικά η αγάπη και η καλοσύνη πληγώνει... και κάποιες φορές πληγώνει πολύ αλλά όσοι αντέχουν να πληγώνονται  να αγαπάνε και να δίνουν χωρίς να περιμένουν αντάλλαγμα ζούν και ζούν δίχως όρια, ζούν ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ

    Μα ας μου εξηγήσει κάποιος ρε παιδιά, γιατί όταν δίνουμε αγάπη ή καλοσύνη ή και τα δύο σχεδόν πάντα λαμβάνουμε ως αντάλλαγμα φτύσιμο και εκμετάλλευση; (και τ’ανάποδο); είναι λογικό; είμαι παράλογος; είναι στο γ.......νο DNA μας; γιατι;

    Όποιος-α καταφέρει να απαντήσει σε αυτό το γιατί θα έχει τετραγωνίσει και τον κύκλο, that's for sure! και δεν εννοώ μόνο κάποιο μέλος του MusicHeaven! αν παρεπιπτόντως όμως κάποιος-α έχει διαβάσει βιβλίο πάνω στο θέμα, θα παρακαλούσα να μου το προτείνει

     

    Ηλία μ’αρέσει η υπογραφή σου βαρέθηκα τους δήθεν και γω φίλε εδώ και πολύ καιρό

    Αναστασία αυτό έκανα και πάντα μου’ρχόταν το νερό στη μάπα

    Jorge συγγνώμη για τα κεφαλαία στον τίτλο, ήμουν ντίρλα όταν το έγραφα σ’ευχαριστώ που δεν το διέγραψες αλλά έκανες τον κόπο να το διορθώσεις

     

     

     


    -----------------
    Γεννήθηκα σε λάθος χρόνο, λάθος τόπο και κάνω λάθος δουλεια, μα δεν πειράζει, δεν πειράζει... maybe that's as good as it can be?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 02-08-2010 14:46 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EKTORAS7911 στις 02-08-2010 23:47 ]


    ilias-nekt
    02.08.2010, 14:31

    Ωραιος συλογισμος και συμφωνω!....Smile


    Kristalo
    02.08.2010, 15:47

    Το ξερεις ΕΚΤΟΡΑ7911 εκεινο το ρητό που λέει "κάνε το καλό και ρίξτο στο γυαλό;"

    Αυτό τίποτα άλλο!!! Τα λέει όλα!!!


    mary_omikron
    03.08.2010, 09:09

    Το ενδεχομενο να εχεις κανει λαθος στην εκτιμηση σου Πετρο...το εχεις λαβει υπ οψιν σου?

    Εξαντλησες τα περιθωρια συζητωντας με το ατομο που σε πληγωσε για το θεμα?

    Αν το εκανες και εξακολουθεις να εισαι τοσο σιγουρος, τοτε συμφωνω μαζι σου.....αλλα αν ομως δεν το εκανες και θρονιαστηκες πανω σε μια αρχικη εκτιμηση....τοτε μαλλον σε βολευει η αυτολυπηση !!!

    Σορρυ...ξερεις ποσο σ αγαπω, αλλα τα συκα συκα ...και η σκαφη σκαφη  !!


    ilias-nekt
    03.08.2010, 10:09

    Σχεδον τα ιδια ερωτηματα που σου παραθετει η mary_omikron,θα σου εγραφα και εγω,μιας και τροποποιησες το μηνυμα σου,αλλα με προλαβε!....Smile


    EKTORAS7911
    04.08.2010, 07:04

    H αιτία που έγραψα δεν έχει τόσο μεγάλο ρόλο, άλλωστε πάντα για να γραφτεί κάτι υπάρχει κάποια αιτία...

    Έχω γνωρίσει ανθρώπους που αξίζουν πάρα μα πάρα πολύ τους αγαπώ και μ’αγαπάνε. Δεν θέλω να γενικεύσω φυσικά και δέχομαι κάθε είδους κριτική και διαφωνία.

    Είμαι όμως κάθετος στην άποψή μου και είναι ένα ενδιαφέρον θέμα προς συζήτηση νομίζω. Επίσης αναφέρομαι σε σχέσεις γενικά. Όχι μόνο ερωτικές, αλλά και φιλικές ακόμα και επαγγελματικές. Ίσως ήταν απαραίτητο να το διευκρινίσω αυτό.

    Πάλι επαναλαμβάνω υπάρχουν άνθρωποι διαμάντια. Έχω γνωρίσει και είμαι καλά που είναι φίλοι ή κοπέλα κτ.λ.

    Δεν συγκαταλέγω τον εαυτό μου μέσα σε αυτούς ούτε διεκδικώ κανένα αλάθητο ή στεφάνι οσιομάρτυρα. Απλά δεν μπορώ να το εξηγήσω είναι ένα φαινόμενο που έχω παρατηρήσει στη ζωή μου αλλά και σε πολλά άτομα με τα οποία συναναστρέφομαι.

    Μαίρη μου και ’γω σε αγαπώ πολλές φορές βυθίζομαι κάπου, όχι στην αυτολύπηση όμως, βυθίζομαι στον "κόσμο" μου όταν βλέπω καταστάσεις που με κάνουν να αγανακτώ.

    Ένα τελευταίο άσχετο, σχετικό δεν ξέρω. Απεχθάνομαι τους ανθρώπους που ενώ τους δίνεις με καλό τρόπο να καταλάβουν οτι δεν τους γουστάρεις, εκείνοι γίνονται τσιμπούρια για κάποιο προσωπικό τους λόγο. συμφέρον, πάθος, ψυχανωμαλία, δεν ξέρω τι...

    Εκτιμώ βαθύτατα εκείνους που θα μου πουν στα ίσα ρε Έκτορα, δε σε πάω δε σε γουστάρω. Θα το σεβαστώ. Δεν θα " ξαναενοχλήσω " αν και δεν χρειάζεται να φτάσουν σε αυτό το σημείο, μιας και καταλαβαίνω.

    Όταν ο άλλος όμως δεν καταλαβαίνει και του το λές στα ίσα, στη μούρη, όταν σε φτάνει σε αυτό το σημείο και συνεχίζει ε, τότε δεν είμαι Άγιος, θα φερθώ πολύ άσχημα....

    Ανθρώπινες σχέσεις και πολυπλοκότητα. Βλακείες κατά την ταπεινή μου άποψη. Τα πράγματα είναι πολύ απλά ερκεί να το πάρουμε χαμπάρι

    Αυτά και σας ευχαριστώ. Είναι ένα πολύ ενδιαφέρον ζήτημα οι αλληλεπιδράσεις ανάμεσα στους ανθρώπους και το πως τελικά κάνουμε την ήδη δύσκολη αλλά όμορφη ζωή ακόμα πιο δύσκολη με το αναλωνόμαστε στη φθορά

     

     

     

     


    mariam
    04.08.2010, 21:24

    Καλησπερα,

    Ο ανθρωπος εκ φυσεως ειναι εγωιστικο ον...αυτο δεν κακο απαραιτητα ουτε καλο..απλα ετσι ειναι..οποτε οπιια καλη πραξη κανουμε την κανουμε γιατι νιωθουμε καλα εμεις πρωτα απ'ολα και επισης οταν πχ αγαπαμε καποιον το ιδιο γινεται δλδ δεν αγαπαμε πχ τον πατερα μας επειδη ειναι πατερας μας αλλα επειδη μας καλυπτει κατι συναισθηματικα αγαπαμε οχι τον πατερα μας σαν ον αλλα τα συναισθηματα που μας δινει. Οποτε οταν εσυ πχ κερνας εναν φιλο δεν το κανεις γιατι θες πραγματικα αλλα επειδη νιωθεις μια ικανοποιηση, καλα με εσενα μια μικρη εξουσια και ετσι εσυ εισαι το υποκειμενο και ο φιλος σου το αντικειμενο για την δεδομενη πραξη, στη δεδομενη στιγμη, ελπιζων να καταλαβαινεις τι θελω να πω οτι οταν δλδ εσυ αντλεις ευγενεια, καλοσυνη κτλ τοτε δεν θα πρεπει να περιμενεις τιποτα απο τους αλλους...ανταποδωση ειτε ευγνωμοσυνη...μην ελπιζεις σε τιποτα και σε κανενα  ετσι θα εισαι ελευθερος...αν θες να εισαι καλος κανε το απλα μην περιμενεις κατι απο κανεναν.

    μαριαμ


    ilias-nekt
    04.08.2010, 23:09

    Εγω παλι εχω συναντησει πειπτωσεις που,ναι μεν προσφερεις ανιδιοτελως, π.χ. στην Χριστινα,που ισως ειναι και κολλητη σου,αλλα η Χριστιναγια καποιο λογο,δε σου δινει σημασια,δεν σου ανταποδιδει.

    Και εντελως αναπαντεχα,απ'το πουθενα,εκει που δεν το περιμενεις,σου προσφερει χερι βοηθειας,ατομο λιγοτερο γνωστο σου.

    Οποτε δεν ειναι και ασχημο να δινουμε,εστω μεχρι ενα οριο......δεν ξερουμε η ανταποδωση,ποτε θα μας επιστραφει.....ισως απο κει τελικα,που δεν το περιμενουμε.Wink


    ORFEASMIRSINIS
    04.08.2010, 23:40

      <<Η κόλασή μας είναι οι άλλοι>>. Δε θυμάμαι ποιός το είπε,αλλά έχει δίκιο.


    EKTORAS7911
    05.08.2010, 03:54

    Mariam εκπληκτικό σχόλιο κατάλαβα πολύ καλά τι θέλεις να πεις...

    Ηλία, ναι! το έχω νιώσει! παίζει πολύ αυτό που έγραψες!

    Orfea πραγματικά και γω κάπως έτσι νιώθω, αυτό βλέπω πως είναι το σύνηθεςτο θέμα είναι πιστεύω να μπορεί κάποιος να αντιμετωπίζει την κόλαση των άλλων και τη δική του

    Παιδιά είστε υπέροχοι όλα όσα γράψατε είνει μεγάλες αλήθειες μα όλα!

     

    {#emotions_dlg.beer}