ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη
    revekka
    06.02.2005, 01:27
    Lhasa De Sela

    Ο πατέρας της δάσκαλος και συγγραφέας, η μητέρα της φωτογράφος. Η Lhasa πέρασε την παιδική της ηλικία ταξιδεύοντας συνεχώς στις Ηνωμένες Πολιτείες, το Μεξικό και τον Καναδά. Η φαντασία της σφυρηλατήθηκε πολύ νωρίς απο βιβλία, τοπικούς θρύλους, παραμύθια, τα διαφορετικά τοπία που παρατηρούσε και την αβεβαιότητα που προκαλούν οι συνεχείς μετακινήσεις. Τα ακούσματά της ποικίλα, όπως και οι εμπειρίες της: Αμερικάνικη και Μεξικάνικη μουσική που λάτρευε ο πατέρας της, Λατινική, Αραβική, Ανατολική, Ευρωπαική και Ασιατική μουσική που άρεσε στη μητέρα της.

    Οι δισκογραφικές της δουλειές είναι δύο: La Llorona – η γυναίκα που θρηνεί, που είναι βασισμένη σε ένα Μεξικάνικο θρύλο (ισπανόφωνος δίσκος) και The Living Road που παρουσιάζει τη ζωή σαν ένα δρόμο (αγγλόφωνος, γαλλόφωνος και ισπανόφωνος δίσκος).

    Η φωνή της μαγική, μοναδική. Η τεχνική της το ίδιο: τραγούδι, αφήγηση, θεατρικότητα, διαπεραστικότητα. Η Lhasa έχει κερδίσει ολόκληρο τον Καναδά και την Ευρώπη, μα προχωρά αργά και σταθερά. Τα τραγούδια της εμπειρία αισθήσεων...



    it is not the ordinary things that threaten to close an open mind


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 01-03-2005 20:09 ]
    Sofia
    06.02.2005, 02:26
    Δεν την ήξερα, αλλα άκουσα απο το Amazon κάποια μικρά αποσπάσματα απο τα τραγούδια της. Είναι πραγμάτικα υπέροχα!! Thanks revekka! Μάλλον πάω κατευθείαν για το CD!
    vouliakis
    06.02.2005, 11:00
    To επίσημο site της ετοιμάζεται...
    Προς το παρόν, περισσότερα εδώ.


    revekka
    06.02.2005, 11:47
    το site το περιμένουμε!
    Σοφία πολύ καλά θα κάνεις που θα πάρεις το cd. Το πρώτο είναι πιο ρυθμικό, το δεύτερο πιο ατμοσφαιρικό. Εκτός αν θέλεις να πάρεις και τα δύο!
    AlienP
    06.02.2005, 18:20
    υ-πέ-ρο-χη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Να είναι καλά ο φίλος που μου τη γνώρισε το περασμένο καλοκαίρι!
    revekka
    06.02.2005, 20:11
    κι εγώ την πρωτοάκουσα το περασμένο καλοκαίρι μέσω ενός πολύ καλού φίλου! απο τοτε πήρα τo la llorona και αργότερα το the living road. όποτε είμαι στο εξωτερικό κοιτάζω να δω αν την πετύχω σε live, ακόμα δεν έτυχε αλλα ευελπιστώ...!

    it is not the ordinary things that threaten to close an open mind


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: revekka on 06-02-2005 20:34 ]