ελληνική μουσική
    741 online   ·  210.849 μέλη

    Οι top στίχοι τραγουδιών που έχουν σημαδέψει την ανθρωπότητα

    AlfaWolf
    03.08.2010, 13:55
    Οι top στίχοι τραγουδιών που έχουν σημαδέψει την ανθρωπότητα: kai-pou-sai-akoma

    Είναι κάποια τραγούδια που απλά κρύβουν μια βαθύτερη αλήθεια για την ανθρώπινη φύση. Και αυτή τη στιγμή κυριολεκτώ όσο δεν κυριολέκτησα ποτέ πριν στη ζωή μου...

    Ας πάμε λοιπόν μαζί να δούμε τους στίχους που, πολλοί πιθανώς να παρεξηγήσουν, αλλά ειλικρινά χέστηκα:

    Locomondo: Απ'το σπίτι δε θα βγω/ πίνω μπάφους και παίζω Προ
    (εγώ, βέβαια, από την ελάχιστη πείρα που έχω από Προ-ειδή παιχνίδια -είχα κάποτε το FIFA 06 αλλά το έδωσα σε ένα συμμαθητή μου και δεν το επέστρεψε ποτέ και όσο για το Προ που κατέβαζα το Σάββατο την Κυριακή ανακάλυψα ότι το σαράβαλό μου δεν μπορεί να το υποστηρίξει- μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι παίκτης που πίνει μπάφους ενώ παίζει προ είναι ικανός να πάρει τη Μπαρτσελόνα και να χάσει από τον Παναθηναϊκό, αλλά για να το λέτε εσείς...)

    Διονύσης Σαββόπουλος: Ο ντιρ-λα-ντα-ντιρ-λα-ντα-ντα/νταρλα-ντιρ-λα-ντα-ντα
    (ο-ντιρ-λα-ντα δε λες τίποτα φίλε μου Διονύση)

    Νίκος Ξυλούρης: Ζαβαρακατρανέμια/Ζαβαρακατρανέμια/Αλληλούια
    (πόσο τεράστιο δίκιο έχεις)

    Alphaville: When you're big in Japan tonight
    (Χα! Το μόνο πράγμα που είναι Big in Japan είναι οι ουρές για το μετρό του Τόκιο!)

    Πέγκυ Ζήνα: Άμα πας με άλλη/θα σου σπάσω το κεφάλι
    (τώρα ξέρω με ποιαν διάσημη ΔΕΝ πρόκειται να πήγαινα αν μου δινόταν η επιλογή)

    Ελπίδα: Σωκράτη εσύ Σούπερ Σταρ
    (Σε λίγο, στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Αρχαίου Σταρ με τον Περικλή: Καταδικάζεται σε κώνειο ο Σωκράτης. Είναι ένας επικίνδυνος αιρετικός ή απλά ένας πεφωτισμένος διδάσκαλος; Όλες οι λεπτομέρειες για την αμφιλεγόμενη σχέση του με τον Πλάτωνα. Συνεντεύξεις από την κομμώτρια, τον ψιλικατζή και τον τύπο που έβγαζε βόλτα το σκύλο της ξαδέρφης του Πλάτωνα. Στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Αρχαίου Σταρ με τον Περικλή (ε, μα πήγαινες κι εσύ γυρεύοντας)

    Lady Gaga: I wanna take a ride on your disco stick
    (Να κορίτσι, να μάλαμα!)

    Γιώργος Ξανθιώτης: Αιντεμάλε/τσικουλάτα τσικιντά, τσίκι τσίκι τσίκι ντα/ αιντεμάλε/τσικουλάτα τσικιντά, τσίκι τσίκι τσίκι ντα
    (Χωρίς μαλακίες τώρα; Απεδείχθη τέτοιο πράγμα;)

    Σάκης Κούκος: Ρεντ μπουλ/Σέξι μπουλ/Μιούζικ Χολ/Ρεντ Μπουλ/Σεξι Μπουλ/Άιντε/Ντούπουρντουπουρντουπουρντουπουρ σεξ
    (Και να σκεφτείς ότι στην αρχή κορόιδευα τον Ουγγαρέζο όταν έλεγε αυτά τα λόγια σοφίας...)

    Eminem: Damn, I think Kim Cardashian is a man/ she stomped him, just cause he asked to put his hand/ on her massive Gluteus Maximus again/ squeeze it and squash it and pass it to a friend/ can he come back as nasty as he can?/ yes he can come, don't ask me this again/ he does not mean to lesbian offend/ but Lindsay, please come back to seeing men/ Samantha's a two, you practically a ten/ I know you want me girl, in fact I see a grin
    (το παιδί είναι ευγενέστατο, δεν μπορείτε να πείτε...είχε πολύ καλή ανατροφή από την οικογένειά του)

    Michael Jackson: Billie Jean is not my lover/ she just a girl who claims that I am the one/ but the kid is not my son
    (όπα και Πασχάλης ο Μικές!)

    The Black Eyed Peas: Boom boom pow (gotta get get) (x4)/ boom boom pow (yeah) (x4)
    (Μέσω της μυστικιστικής μεθόδου της τετραπλής επανάληψης, οι Black eyed Peas προσπαθούν να περάσουν ένα σημαντικό μήνυμα στην Ανθρωπότητα. Δήλωση Λιακόπουλου: "Μα δεν είναι προφανές; Το τραγούδι αυτό προμηνύει την έλευση του Πολέμαρχου με τα εξωγήινα όπλα υψηλής τεχνολογίας, δηλαδή όλα εγώ πρέπει να σας τα λέω;")

    Άννα Βίσση: Μπορείς απόψε να βγεις/ μ'όλες τις τσούλες της γης/βγες μπροστά δυνατά για νέους έρωτες/να βρεις κορίτσια σωστά/ για να χαρεί η μαμά/ στην πυρά, στην πυρά με τις ξενέρωτες
    (Μόνο εμένα μου κύλησε ένα δάκρυ στο άκουσμα αυτών των θείων στίχων;)

    Αυτά...και να προσέχετε.

     

    Πηγή: Και πού 'σαι ακόμα...


    AlfaWolf
    03.08.2010, 14:01

     

    Αυτό το βρήκα σερφάροντας στα blogs

    έχει σατυρικό ύφος βεβαια αλλα...

    τα σχόλια δικά σας


    Katzenfreund
    03.08.2010, 17:06

     

    Φίλε, έχει γούστο το μήνυμα σου και το απήλαυσα.

    Κρίμα που παράλειψες το Μηλιώκα με το «Αμπεμπαμπλόμ του κίθε μπλομ, Αμπεμπαμπλόμ του κίθε μπλομ, μπλιμ, μπλομ». Πολύ θα ήθελα τη βαθύτερη ερμηνεία αυτών των λογοτεχνικά πλούσιων στίχων.

    Τα κατάφερα μόνος μου με το στίχο του μεγάλο φιλόσοφου Τσιτσάνη, «Ρίχνω το γυαλί στον πάτο, βρίσκω τη δασκάλα κάτω, ζουμ τριαλαριλαρό, βάρκα γιαλό», κάτι που εξήγησα λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι η δασκάλα δεν ήταν φάντης μπαστούνι, αλλά απλά γοργόνα που προφανώς κρυβόταν από τους ψαράδες με ψαροντούφεκα, μια που το είδος της πάει να εκλείψει.

     

    Όμως, αν μπούμε τώρα σε πιο βαθιά νερά, προσωπικά «πνίγηκα» στην Πιρόγα του Μικρούτσικου όταν ο στιχουργός Αλκαίος έγραψε:

    Σκέπασε αρμύρα το γυμνό κορμί σου

    Σου ’φερα απ’ τους Δελφούς γλυκό νερό

    Στα δύο είπες πως θα κοπεί η ζωή σου

    και πριν προλάβω τρις να σ’ αρνηθώ

    σκούριασε το κλειδί του παραδείσου

     

    Δεκτό ότι σμίχτηκαν λίγο δυο θρησκείες, αλλά από κει και πέρα, εκτός από το κλειδί του παραδείσου, σκούριασε και το μυαλό μου και δε βγάζει λογικό ειρμό, κοινώς νόημα.

     


    CHE
    04.08.2010, 07:13

    Εγώ θα προσέθετα και τον Λουκιανό Κηλαηδόνη: 10-5-5, 6/2+8, 20 φορές το 15, 11+7 18
    Πάντα όταν ακούω αυτόν τον στίχο ανατριχιάζω (πλάκα κάνω)

    Κώστας Χαριτοδιπλωμένος: Ψηλές κοντές, ξανθιές, μελαχροινές, αδύνατες, χοντρές όλες καλές (ο ορισμός του σαβουρο...)!

    Μάνος Χατζιδάκις: Φέρτε μου ένα μαντολίνο για να δείτε πως πονώ. Κι ύστερα θα γίνω κρίνο κι ύστερα πια θα χαθώ. Τι με νοιάζει κι αν χαθώ αφού θα 'χω γίνει κρίνο, φέρτε μου ένα μαντολίνο (Παρντόν; Μήπως τους στίχους τους έγραψε ο Κάουφμαν και δεν το ξέρουμε?)

    Τατουάζ: Χοντρούλη μου εσύ είσαι το μανούλι μου (με σπόνσορα όλα τα ταχυφαγεία).


    AlfaWolf
    06.08.2010, 11:01

    Η στιχουργική και η ποίηση γενικότερα, είναι μια μυστήρια διαδικασία την οποία ο καθένας εισπράττει και βιώνει με έναν απολύτως προσωπικό τρόπο

    Υπάρχουν ειδικότερα κάποια τραγούδια με (φαινομενικά;) πολύ κοινό ή πρόχειρο στίχο τα οποία

    παρόλα αυτά αγαπήθηκαν από τον κόσμο

    Αν εξετάσετε τον στίχο μεμονωμένα όμως, ίσως σχηματίσετε διαφορετική εντύπωση

    Μη μιλάς μη γελάς κινδυνεύει η Ελλάς
    στο κορμί βομβιστές κουβαλάς
    μη μιλάς μη γελάς κινδυνεύει η Ελλάς
    με τη γλύκα που φιλάς

    Στίχοι: Λευτέρης Παπαδόπουλος

    Ένα δύο τρία!
    Με λένε Πόπη σαν τη γιαγιά μου την Καλλιόπη
    αχ, να με λέγανε Κυβέλη
    Μου πηγαίνει πιο πολύ αυτό το λάμδα με το η
    τέσσερα πέντε έξι! Με λένε Πόπη!
    Κι όσο κι αν ντρέπομαι γι' αυτό μια μέρα θα σε παντρευτώ

    Στίχοι: Μιχάλης Γκανάς

    Μ' ένα τσιγάρο σα μεγάλη κιμωλία
    μοιάζεις με φάρο που σκοντάψανε τα πλοία

    Στίχοι: Παναγιώτης Σπυρόπουλος

    Σταμάτα να γκρινιάζεις να χαρείς
    να μου πετάς συσκευασίες μαργαρίνης
    έλα να ανάψουμε την πίπα της ειρήνης
    κι ό,τι σου λέω πάψε να παρεξηγείς

    Στίχοι: Χριστόφορος Μπαλαμπανίδης

    Και στη φουφού του καστανά
    στάχτη να γίνεις σατανά
    Στίχοι: Γιάννης Τσατσόπουλος

    Βρήκα μια τρύπα στο χρόνο της μέρας
    σε μέγεθος βέρας
    Και τάισα τον εαυτό μου
    μακριά απ'το κυνηγητό μου

    Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου

    Αν ήτανε το έδαφός σου πρόσφορο
    θα σου 'φτιαχνα μια πίστα από φώσφορο
    με δώδεκα διαδρόμους δώδεκα τρόμους
    με βύσματα κι εντάσεις φορητές
    με πείσματα κι αεροπειρατές

    Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου

    Στο γυαλί δροσιά ξεπροβάλλει
    φυσικός χυμός πορτοκάλι
    Αχ, πορτοκάλι γυρεύω ενέργεια
    κι είμαι μεγάλη για να σωθώ
    οτι γουστάρω, ζάλη και παρενέργεια
    η ζωή, το σεξ, το τσιγάρο

    Στίχοι: Λίνα Νικολακοπούλου

    Καταρρέω …κι άλλο πλέον δεν μπορώ
    Θα ερωτευτώ τον Παπαντρέο, τον Ποπάυ, τον Ζορρό
    Και δεν ξαναγαπάω θηλυκό

    Στίχοι: Νικόλας Άσιμος

    Οι αδελφές Τατά, οι αδελφές Τατά
    που ήσαν δύο, που ήσαν δύο μοναχά.
    Οι αδελφές Τατά απο τον Λαγκαδά
    που ήσαν δύο μοναχά

    Στίχοι: Αλέξης Σολωμός

    Πάει έφυγε το τρένο, έφυγες κι εσύ
    σταλαγματιά χρυσή
    πάει χάθηκε το τρένο, χάθηκες κι εσύ
    σε γαλανό νησί

    Στίχοι: Νίκος Γκάτσος

    Κάπως σαν αστείο είπαμε αντίο,
    πήρα το πικάπ σου και μου πήρες το ψυγείο
    Πήρες τα σεντόνια, πήρα τη μπιγκόνια
    κι απ’ το χωρισμό μας έχουν κλείσει τρία χρόνια.
    Δε θέλω να σε ξαναδώ, μανάρι μου τα κάναμε σαλάτα
    Θέλω μονάχα να σου πω πως απόψε γέννησε η γάτα

    Στίχοι: Λάκης Παπαδόπουλος - Μαριανίνα Κριεζή

    Θα βάψω τις πατούσες μου
    στα κόκκινα, με χένα
    σαν πυρκαγιά να καίγομαι
    σαν έρχομαι σε σένα

    Στίχοι: Τάσος Γκρους

    Θα σου κάνω μακαρόνια με κιμά για να φας
    θα σου κάνω και μασάζ στα πόδια σου αν πονάς

    Στίχοι: Νίκος Καρβέλας

    Για τη συνήθεια του έρωτα δυο στάλες Joy του Patou
    στον αφαλό μου απλώνω.
    Δυο στάλες Joy του Patou για να σκορπάω χαρά παντού
    κι όχι σε σένα μόνο όχι σε σένα μόνο

    Στίχοι: Άρης Δαβαράκης

    Τράβηξα μια τζούρα κι έκανα μανούρα
    έτσι για να φοβηθείς
    Στίχοι: Φοίβος

    η αναφορά στους στίχους δεν γίνεται με σκοπό να μειώσει την καλλιτεχνική αξία του έργου κανενός. Είναι απλά τροφή για σκέψη.


    StavmanR
    06.08.2010, 11:53

    Το χιούμορ είναι ένα σημαντικό όπλο του ανθρώπου απέναντι στις αντιξοότητες της ζωής του. Όμως το ίδιο είναι και η σοβαρότητα, μέσα από την οποία αντιμετωπίζει την ποίηση ή την στιχουργική των άλλων.

     

    Το τραγούδι "Big in Japan" (Σημαντικός στην Ιαπωνία) είναι ένα τραγούδι κατά της παιδικής κυρίως πορνείας, και της οικονομικής εξαθλίωσης που ωθεί τις γυναίκες στην πορνεία, όπως την είδε και την αποτύπωσε ο στιχουργός. Περιγράφει την αίσθηση μέσα απο το σώμα της εκδιδόμενης κυρίως, όπως φαίνεται παρακάτω:

     

    ***

    Neon on my naked skin, passing silhouettes

    {Το νέον πέφτει στο γυμνό μου κορμί, δίπλα περνούν σκιές}

    Of strange illuminated mannequins

    {από παράξενες φωσφορίζουσες κούκλες}

    Shall I stay here at the 'zoo'

    {να μείνω εδώ, σ'αυτήν την σκλαβιά}

    Or shall I change my point of view for other ugly scenes?

    {Ή να αλλάξω τρόπο που βλέπω τη ζωή, αντιμετωπίζοντας ακόμα χειρότερες καταστάσεις;}

     

    (...)

     

    "Pay! Then I'll sleep by your side..."

    {Πλήρωσε! Και θα κοιμηθώ στο πλάι σου}

    It' s easy when you 're big in Japan.

    {Είναι τόσο απλό όταν είσαι 'κάποιος' στην Ιαπωνία...}

    ***

     

    Πέρα, λοιπόν, από τις ουρές του μετρό, στην Ιαπωνία και τις άλλες χώρες -ειδικά της Άπω Ανατολής- υφίσταται ένα τεράστιο εμπόριο σωμάτων.

     

    Ο Alfawolf παρέθεσε ένα κείμενο κάποιου άλλου από το διαδίκτυο, ο οποίος προφανώς δεν έχει μάθει να ακούει και να μπαίνει στο νόημα των τραγουδιών, αλλά προσπαθεί να γίνει 'ευχάριστος' στους άλλους. Όμως δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορεί κάποιος να αστειευτεί με τέτοια τραγούδια. Γι' αυτό και πολύ σωστά ο Alfawolf γράφει:

    • Η στιχουργική και η ποίηση γενικότερα, είναι μια μυστήρια διαδικασία την οποία ο καθένας εισπράττει και βιώνει με έναν απολύτως προσωπικό τρόπο.

    Μόνο που διαφωνώ στο τονισμένο σημείο:

    • η αναφορά στους στίχους δεν γίνεται με σκοπό να μειώσει την καλλιτεχνική αξία του έργου κανενός. Είναι απλά τροφή για σκέψη.

    Είναι σαν να σου δίνω μόνο ένα τιμόνι κι εσύ πρέπει να μαντέψεις τί κινητήρα 'φορούσε' το αυτοκίνητο.

     

    Κατά τα άλλα το χιούμορ είναι χιούμορ και όταν γίνεται μέσα από την καρδιά του ανθρώπου είναι απόλυτα υγιές.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 06-08-2010 12:15 ]


    AlfaWolf
    06.08.2010, 12:17

     

     

    Δεν νομίζω ότι είπε κανένας κατά του χιούμορ

    κι ούτε ειναι όλα τα αποσπάσματα από (χιουμοριστικά) τραγούδια

    όσο για το ''είναι τροφή για σκέψη''

    νομιζω τελικά οτι έπρεπε να είναι τονισμένο {#emotions_dlg.biggrin}

     

     

     

     


    StavmanR
    06.08.2010, 12:29
    • Alphaville: When you're big in Japan tonight
      (Χα! Το μόνο πράγμα που είναι Big in Japan είναι οι ουρές για το μετρό του Τόκιο!)

     

    ....

     

    _________________________

     

    Δράττομαι επί της ευκαιρίας να γράψω ότι το τραγούδι "Enola Gay" των OMD δεν είναι ύμνος ή καταδίκη για τους ομοσεξουαλικούς, αλλά αναφέρεται στο βομβαρδιστικό που έριξε την πρώτη ατομική βόμβα σε κατάσταση πολέμου. 'Enola gay' ήταν το όνομα του βομβαρδιστικού, και 'little boy' ή 'fat boy' η κωδική ονομασία της βόμβας. Αν και είναι ευρέως γνωστό, πάντα υπάρχουν άνθρωποι που δεν το γνωρίζουν και είναι καλό να το υπενθυμίζουμε.

    Φανταστείτε λοιπόν τί χιουμοριστικά πράγματα μπορεί να γράψει κανείς μη γνωρίζοντας την ουσία του τραγουδιού.

     

    Enola gay is mather proud of little boy today?

    {Enola gay είναι άραγε η μητέρα υπερήφανη από τον κανακάρη της σήμερα;}

    This kiss you gave, it's never gonna fade away

    {Το φιλί σου άφησε ανεξίτηλα σημάδια που ποτέ δεν θα σβήσουν.}

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 06-08-2010 13:08 ]


    delta66
    06.08.2010, 20:27

    Παράθεση:

    Το μέλος Katzenfreund στις 03-08-2010 στις 17:06 έγραψε...

    Κρίμα που παράλειψες το Μηλιώκα με το «Αμπεμπαμπλόμ του κίθε μπλομ, Αμπεμπαμπλόμ του κίθε μπλομ, μπλιμ, μπλομ». Πολύ θα ήθελα τη βαθύτερη ερμηνεία αυτών των λογοτεχνικά πλούσιων στίχων.

    Δεν θελω να χαλασω το υπεροχο τοπικ αλλα νομιζω δεν του αξιζει του τραγουδιου να βρισκεται εδω.

    Μεσα απο το "αναλαφρο" στιχο του, βγαινει βαθυτερο νοημα (και κατα τη γνωμη μου σημαντικοτατο) καταληγοντας στον τελευταιο στιχο του.

     

     

     

     

     

     


    CHE
    07.08.2010, 06:28

    Προς το αγαπητό μέλος StavmanR έχω μία επισήμανση: Το τραγούδι ''Big In Japan'' δεν αναφέρεται στην παιδική πορνεία αλλά σε ένα ζευγάρι ναρκομανών στο Βερολίνο (που ονειρεύονται τους εαυτούς τους ''μεγάλους'' στην Ιαπωνία).

     


    kamelia8
    07.08.2010, 13:15

    Παράθεση:

    Το μέλος AlfaWolf στις 03-08-2010 στις 13:55 έγραψε...

    Είναι κάποια τραγούδια που απλά κρύβουν μια βαθύτερη αλήθεια για την ανθρώπινη φύση. Και αυτή τη στιγμή κυριολεκτώ όσο δεν κυριολέκτησα ποτέ πριν στη ζωή μου...

     

    Ας πάμε λοιπόν μαζί να δούμε τους στίχους που, πολλοί πιθανώς να παρεξηγήσουν, αλλά ειλικρινά χέστηκα:

    Locomondo: Απ'το σπίτι δε θα βγω/ πίνω μπάφους και παίζω Προ
    (εγώ, βέβαια, από την ελάχιστη πείρα που έχω από Προ-ειδή παιχνίδια -είχα κάποτε το FIFA 06 αλλά το έδωσα σε ένα συμμαθητή μου και δεν το επέστρεψε ποτέ και όσο για το Προ που κατέβαζα το Σάββατο την Κυριακή ανακάλυψα ότι το σαράβαλό μου δεν μπορεί να το υποστηρίξει- μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι παίκτης που πίνει μπάφους ενώ παίζει προ είναι ικανός να πάρει τη Μπαρτσελόνα και να χάσει από τον Παναθηναϊκό, αλλά για να το λέτε εσείς...)

    Διονύσης Σαββόπουλος: Ο ντιρ-λα-ντα-ντιρ-λα-ντα-ντα/νταρλα-ντιρ-λα-ντα-ντα
    (ο-ντιρ-λα-ντα δε λες τίποτα φίλε μου Διονύση)

    Νίκος Ξυλούρης: Ζαβαρακατρανέμια/Ζαβαρακατρανέμια/Αλληλούια
    (πόσο τεράστιο δίκιο έχεις)

    Πέγκυ Ζήνα: Άμα πας με άλλη/θα σου σπάσω το κεφάλι
    (τώρα ξέρω με ποιαν διάσημη ΔΕΝ πρόκειται να πήγαινα αν μου δινόταν η επιλογή)

    Ελπίδα: Σωκράτη εσύ Σούπερ Σταρ
    (Σε λίγο, στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Αρχαίου Σταρ με τον Περικλή: Καταδικάζεται σε κώνειο ο Σωκράτης. Είναι ένας επικίνδυνος αιρετικός ή απλά ένας πεφωτισμένος διδάσκαλος; Όλες οι λεπτομέρειες για την αμφιλεγόμενη σχέση του με τον Πλάτωνα. Συνεντεύξεις από την κομμώτρια, τον ψιλικατζή και τον τύπο που έβγαζε βόλτα το σκύλο της ξαδέρφης του Πλάτωνα. Στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Αρχαίου Σταρ με τον Περικλή (ε, μα πήγαινες κι εσύ γυρεύοντας)


    Γιώργος Ξανθιώτης: Αιντεμάλε/τσικουλάτα τσικιντά, τσίκι τσίκι τσίκι ντα/ αιντεμάλε/τσικουλάτα τσικιντά, τσίκι τσίκι τσίκι ντα
    (Χωρίς μαλακίες τώρα; Απεδείχθη τέτοιο πράγμα;)

    Σάκης Κούκος: Ρεντ μπουλ/Σέξι μπουλ/Μιούζικ Χολ/Ρεντ Μπουλ/Σεξι Μπουλ/Άιντε/Ντούπουρντουπουρντουπουρντουπουρ σεξ
    (Και να σκεφτείς ότι στην αρχή κορόιδευα τον Ουγγαρέζο όταν έλεγε αυτά τα λόγια σοφίας...)


    Michael Jackson: Billie Jean is not my lover/ she just a girl who claims that I am the one/ but the kid is not my son
    (όπα και Πασχάλης ο Μικές!)

    The Black Eyed Peas: Boom boom pow (gotta get get) (x4)/ boom boom pow (yeah) (x4)
    (Μέσω της μυστικιστικής μεθόδου της τετραπλής επανάληψης, οι Black eyed Peas προσπαθούν να περάσουν ένα σημαντικό μήνυμα στην Ανθρωπότητα. Δήλωση Λιακόπουλου: "Μα δεν είναι προφανές; Το τραγούδι αυτό προμηνύει την έλευση του Πολέμαρχου με τα εξωγήινα όπλα υψηλής τεχνολογίας, δηλαδή όλα εγώ πρέπει να σας τα λέω;")

    Άννα Βίσση: Μπορείς απόψε να βγεις/ μ'όλες τις τσούλες της γης/βγες μπροστά δυνατά για νέους έρωτες/να βρεις κορίτσια σωστά/ για να χαρεί η μαμά/ στην πυρά, στην πυρά με τις ξενέρωτες
    (Μόνο εμένα μου κύλησε ένα δάκρυ στο άκουσμα αυτών των θείων στίχων;)

     

    Respect!! Γέλασα με την ψυχή μου!! Νόμιζα ότι μόνο εγώ τους έβρισκα θεσπέσιους!! Χαχαχαχαχαχαχα!!! {#emotions_dlg.happycrazy}


    XarakiFreeSoul
    07.08.2010, 17:16

    Μη παρα3ενευεστε....πρώτα μιλάει η μουσική κ μετά η στίχοι σωστά??? Μου φαίνεται λογικό να υπάρχει μια "παρε3ηγηση" στο θεμα στιχων. και ειδικά στην pop μουσική που όλα κόβονται και ράβονται για να εμπορευματοποιηθούν...{#emotions_dlg.thumbdown}

    μιας και που αυτή η συζήτηση 3εκινησε χιουμοριστικά ας 3εκινησω και εγώ κάπως ανάλογα:

    • Γρίπη Πυρετός/ΑidsΤοκετός/ΟυλίτιδαΗπατίτηδαΣυνάχι/ΕξάρθρωσηΑνία/ΛύκοςΛευχαιμίαΚαρκίνος
      Ακρωτηριασμός/Λοίμωξη εντέρου/Κίρρωση του ύπατος/Καρκίνος του μαστού/ΤερηδόναΤύφλωσηΦλεβίτις/ΚώφωσηΗπατίτιδα Β/
      Είμαι καλά
      είμαι καλά
      είμαι καλά
      είμαι καλά -(Αυτοί οι Τσοπάνα rave που τα σπανέ άσχημα!!!! στο κομμάτι "είμαι καλά"(ουυυυ το βλέπουμε...){#emotions_dlg.wacko}
    • Πάρε, πασά μου, την οδοντόβουρτσά μου
      δως μου κι εσύ τη μοναξιά σου τη μισή
      κι ας ορκιστούμε πως θα μοιραστούμε
      θα μοιραστούμε την υπόλοιπή μας τη ζωή....(Λάκης Παπαδόπουλος-μεγάλη τρελά το ρεβέρ-μαζί με την Ελένη Δήμου)
    • Υπάρχει και μια κατηγόρια "στοίχων" οι οποίοι -όσοι ασχολείστε με το youtube σίγουρα γνωρίζετε- είναι αποκαλούμενοι ως misheard .........>
    • Yπαρχουν όμως και οι λεγόμενοι ανάποδοι στοίχοι.....με σατανικό περιεχόμενο και δήθεν έννοιες....>

     

     


    Japan88gr
    10.08.2010, 16:01

    Να προσθέσω και γω το φάουλ του Παυλου Σιδηρόπουλου

    με το τραγούδι Μικυ Μάους που με τελείως ρηχούς  στίχους

    εριξε χολή στον Μίκη Θεοδωράκη το 1985.

     

    Ω Μίκη Μίκη Μάους ευφυή
    ω Μίκη Μίκη άξιον εστί
    για πάρτι σου ένα ροκ εν ρολ
    με 12 μετράκια από sol


    Μια τούρτα αλά κρεμ σοκολά,
    την ώρα που λες τα πολλά
    που με χέρια ψηλά
    το παίζεις ο Μπαχ και καλά


    Με χρέος συμφωνίες τρείς.
    Λαϊκοκλασικιστής.
    Ξερνώντας μ' έναν ήχο κοινό
    το δήθεν μέγα μυστικό.


    Συνθηματολογίες επικές,
    σε πέντε νοτούλες γλυκές.
    Για μέλλον πουλάς,
    αυτά που πουλιόντουσαν χθες.


    Δαυϊδ με σφεντόν' από La
    στις νότες το παίζεις Γολιάθ
    κι ενώ ο Τσιτσάνης παίζει καθιστός
    εσύ το παίζεις μουσουργός


    Κουλτούρα και πολιτικά
    και ψήνεις τον κόσμο μ' αυτά
    και γεύεσ' εσύ του Μάρκου τη γνήσια πενιά
    Κορίτσι μου κάτσε καλά !
    βρε αγκάλιασέ με κι ασ' τα πολλά


    Τα βρίσκαμ' ωραία ως τα χθες
    και τώρα καλημέρα δε λες
    Βρε πρόσεχε μ' αυτούς τους τρελούς
    που τ' όνειρό τους είναι να μη ζουν

    και για επάγγελμά τους δηλώνουν"Ο Σώζων λαούς"


    JGers
    10.08.2010, 17:26

    IRON MAIDEN: 2 MINUTES TO MIDNIGHT, TO KILL THE UNBORN IN THE WOMB