ελληνική μουσική
    716 online   ·  210.847 μέλη

    Confusion ( Ορχηστρικο κομματακι ).

    noizreduction
    03.08.2010, 23:08

    Νομιζω πως η μουσικη τα περιγραφει ολα...

    Θα το βρειτε εδω:
    http://music.kithara.gr/bands/5/
    ( στο Album "Threatrical Music" με τον τιτλο Confused ).

    ή εδω:
    http://rapidshare.com/files/410853741/Confused.mp3.html

    Ευχαριστω για το χρονο σας ( και το μπερδεμα )

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 03-08-2010 23:16 ]


    delta66
    03.08.2010, 23:43

    Παιδευτηκα αλλα τα καταφερα να το ακουσω Smile

     

    Πολυ ωραια μουσικη.

    Πιανου ειναι, γιατι γραφτηκε κλπ?


    noizreduction
    04.08.2010, 10:33

    Η μουσικη ειναι του υποφαινομενου και ο λογος που γραφτηκε...ειναι επειδη γραφτηκε! Δεν γινονται ολες οι μουσικες κατα παραγγελια {#emotions_dlg.biggrin}

     

    Ευχαριστω για το χρονο σου!


    MartinHellwood
    04.08.2010, 15:18

    και εγώ τα έμπλεξα λίγο μεχρι να το ακούσω...

     

    καλο, {#emotions_dlg.rolleyes}


    delta66
    04.08.2010, 18:10

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 04-08-2010 στις 10:33 έγραψε...

    Δεν γινονται ολες οι μουσικες κατα παραγγελια {#emotions_dlg.biggrin}

    Δεν ρωτησα ποιος την "παρηγγειλε".

    Ποιο ηταν το ερεθισμα που σου εδωσε την εμπνευση, ποιες ηταν οι εικονες που εβλεπες και τα συναισθηματα* που ειχες οταν την εγραφες?

    Την ιστορια του δλδ (αν επιτρεπεται) Wink

     

    * εκτος της σύγχυσης που αναφερει ο τιτλος

     

     


    -----------------
    ----

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 04-08-2010 18:12 ]


    noizreduction
    05.08.2010, 09:43

    Συνηθως προτιμω τα κομματια μου να ειναι βιωματικα ( τα προσωπικα κομματια εννοω ). Ο τιτλος δινει μια εικονα για το τι ακριβως αισθανομουν οταν δουλευα πανω στο κομματι κι αυτο φαινεται περισσοτερο στην ενορχηστρωση του ( κυριως στην αρμονικη τοποθετηση ).

     

    Το θεμα ομως δεν ειναι παντα τι αισθανεσαι ο μουσικος που δημιουργει ενα θεμα ( ιδιαιτερα σε ορχηστρικα θεματα ), αλλα ο ακροατης που το ακουει. Τι προσλαμβανει ως ανθρωπος και πως μεταφραζει μεσα απο τα δικα του βιωματα το κομματι.

     

    Θα μπορουσα να το ειχα ονομασει "Tomato kicking" ( {#emotions_dlg.thumbdown} ) και παλι το κομματι να μετεφερε τα ιδια αισθηματα στον ακροατη.

    Απλως ο τιτλος ισως να "καθοδηγει" τι ακριβως να ψαξει μεσα του κι ο ακροατης. Wink

     

    Επομενως, η ερωτηση ειναι τι ακριβως αισθανθηκατε εσεις!

     

    Martin, ευχαριστω πολυ ( μα γιατι τα μπλεκετε; Το rapidshare ειναι σαφως πιο ευκολο ).


    MartinHellwood
    05.08.2010, 19:58

    Παράθεση:

    Martin, ευχαριστω πολυ ( μα γιατι τα μπλεκετε; Το rapidshare ειναι σαφως πιο ευκολο ).



     

    Ναι αλλά δεν το προσπαθησαμε απο εκεί {#emotions_dlg.lol}


    delta66
    06.08.2010, 20:38

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 05-08-2010 στις 09:43 έγραψε...

    Το θεμα ομως δεν ειναι παντα τι αισθανεσαι ο μουσικος που δημιουργει ενα θεμα ( ιδιαιτερα σε ορχηστρικα θεματα ), αλλα ο ακροατης που το ακουει. Τι προσλαμβανει ως ανθρωπος και πως μεταφραζει μεσα απο τα δικα του βιωματα το κομματι.

    Θα μπορουσα να το ειχα ονομασει "Tomato kicking" ( {#emotions_dlg.thumbdown} ) και παλι το κομματι να μετεφερε τα ιδια αισθηματα στον ακροατη.

    Απλως ο τιτλος ισως να "καθοδηγει" τι ακριβως να ψαξει μεσα του κι ο ακροατης. Wink

    Επομενως, η ερωτηση ειναι τι ακριβως αισθανθηκατε εσεις!

    Εγω ρωτησα -αν επιτρεπεται- για το θεμα τι αισθανοταν και ποιες εικονες "εβλεπε" ο δημιουργος.

     

     

     

     


    noizreduction
    07.08.2010, 11:16

    Οπως απαντησα, ο τιτλος περιγραφει πληρως το τι αισθανομουν οταν δουλευα στο κομματι. Smile Κι επαναλαμβανω πως ειναι σημαντικο να μπορει ο ακροατης να συμμετεχει με τα δικα του συναισθηματα μεσα στο κομματι.


    StavmanR
    07.08.2010, 12:35

    Πολύ καλό Noiz.

    Ωραία αίσθηση της δυναμικής των οργάνων.


    giorth
    10.08.2010, 16:54

    Τα συγχαρητήρια μου. Πραγματικά υπέροχο.

    Μου θύμισε (σε ένα πολύ πιο σκοτεινό και μινόρε κλίμα) Rene Aubry.


    noizreduction
    10.08.2010, 23:35

    Ευχαριστω πολυ StavmanR. Το κομματι ειναι απλο οσον αφορα τη βασικη του συνθεση. Θα ηθελα παρα πολυ να ειχα τη δυνατοτητα πραγματικων οργανων, ομως το "βαλαντιο" μου δεν το επιτρεπει Smile

     

    Giorth "ξυνεις" παλιες πληγες. Ομολογω πως απο το 1998 ( με το δισκο Plaisirs D'amour ) ειχα να ακουσω τον Rene Aubry...Ευκαιρια να τον ξαναψαξω λες Smile;

    Ευχαριστω πολυ για το σχολιο!