ελληνική μουσική
    533 online   ·  210.830 μέλη

    Jazz/blues(η οτιδηποτε εκτός απο κλασσική) μαθήματα

    mi3s
    05.08.2010, 20:51

    Καλησπέρα.

    Ενδιαφέρομαι να μάθω blues ή jazz,αλλά δεν μπορώ να βρώ δάσκαλο.Ρώτησα σε ωδεία(Θεσσαλονίκη που είμαιτώρα)αλλά όπως είναι προφανές ζητούσαν πολλά χρήματα για λίγες ώρες τον μήνα και πιστεύω πως δεν αξίζει .Δηλαδή σε όσους δεν αρέσει η κλασσική είναι καταδικασμένοι να μην προχωρήσουν μπροστά στην μουσική?Έκανα μια δοκιμή φέτος ακόμη μετά από 2-3 χρόνια που έκανα όταν ήμουν 10χρονο αλλά είδα ότι δεν μου βγαίνει.Μελετούσα απλά επειδή θέλω να προχωρήσω αλλά χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον με αποτέλεσμα να χαλάει το πράγμα.Να σημειώσω ότι μετά την πρώτη αποτυχία από τα ωδεία σταμάτησα για περίπου 6-7 χρόνια και μετά ξανάρχισα  σε ιδιωτική σχόλη ελαφράς μουσικής στην πόλη μουκαι πήγα αρκατά καλά,απλά τώρα δεν μπορώ στην παρόυαα κατάσταση να προχωρήσω.Από την άλλη να τα παρατήσω δεν θέλω και ψάχνω να βρώ μια λύση!

    Ηθελα από φέτος να ξεκινήσω και αρμονία  αλλά από ότι φαίνεται θα μείνω στασιμος για ακόμη μια χρονια,τόσο στο κομμάτι του οργάνου όσο και στις θεωρητικές γνώσεις.

     

    Ευχαριστώ που ακουσατε τον πόνο μου!{#emotions_dlg.confused1}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mi3s στις 05-08-2010 20:53 ]


    mi3s
    05.08.2010, 22:10

    Ναι όντως ξέχασα το σημαντικότερο.Πλήκτρα/πιάνο!Smile


    christos54
    05.08.2010, 22:53

    κανεις δεν ειναι καταδικασμενος αυτη τη στιγμη υπαρχουν ολοκληρωμενα συστηματα σπουδων για jazz piano και blues οσο για την θεσσαλονικη υπαρχουν σιγουρα πολλοι καλοι τζαζ πιανιστες και καλοι καθηγητες πρεπει να ψαξεις λιγο παραπανω και σιγουρα θα βρεις.δυστυχως δεν μπορω να σου πω ονοματα γιατι εγω μενω αθηνα και δεν τους ξερω ομως ρωτησε σε ωδεια δες καποιο jazz live στην πολη σου σε καποιο μπαρακι και θα βρεις.ενα πολυ καλο βιβλιο ειναι jazzpiano του mark levine γαι να παρεις μια καλη ιδεα και το jazz theory του ιδιου επισης ολα τα play a long του aebershold.ευχομαι να σε βοηθησα λιγο


    mi3s
    06.08.2010, 00:23

    Βρήκα γύρω στο 1,5gb βιβλία για jazz και blues απλά δεν ξέρω αν θα ήταν σωστό να ξεκινήσω μόνος μου!


    delta66
    06.08.2010, 20:42

    Βρες καποιον (που ξερει να κρινει), για να σου βρει ενα δασκαλο για ιδιαιτερα ή ενα ωδειο που να εχει ικανο δασκαλο να σου κανει τετοια μαθηματα Wink


    -----------------
    ----

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : delta66 στις 06-08-2010 20:43 ]


    mi3s
    07.08.2010, 02:09

    Φίλε ωραία,αλλά το βρες είναι εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις.Είμαι σε μια μεγάλη πολη μη γνώριμη για μένα,είμαι εκτός των μουικών δρώμενων της πόλης και καλούμαι να αξιολογήσω κάποιον δάσκαλο για γνώσεις που σε καμοιά περίπτωση δεν κατέχω.Συνεπώς μήπως δεν οδευω σωστά?Πως ξαφνικά θα βρώ εναν δάσκαλο jazz παρακαλώ και θα πω α αυτός είναι ιδανικός?Το μόνο που μπορώ να κάνω μόνος μου είναι να περάσω από τα ωδεία και να δω ποια έουν και ποια δεν έχουν blues jazz τμήματα πιάνου και τι τιμές έχουν.Και πως θα ξέρω ότι όντως αξίζουν τα τμήματα αυτά?


    delta66
    07.08.2010, 06:34

    Παράθεση:

    Το μέλος mi3s στις 07-08-2010 στις 02:09 έγραψε...

    Φίλε ωραία,αλλά το βρες είναι εύκολο να το λες δύσκολο να το κάνεις.Είμαι σε μια μεγάλη πολη μη γνώριμη για μένα,είμαι εκτός των μουικών δρώμενων της πόλης και καλούμαι να αξιολογήσω κάποιον δάσκαλο για γνώσεις που σε καμοιά περίπτωση δεν κατέχω.Συνεπώς μήπως δεν οδευω σωστά?Πως ξαφνικά θα βρώ εναν δάσκαλο jazz παρακαλώ και θα πω α αυτός είναι ιδανικός?Το μόνο που μπορώ να κάνω μόνος μου είναι να περάσω από τα ωδεία και να δω ποια έουν και ποια δεν έχουν blues jazz τμήματα πιάνου και τι τιμές έχουν.Και πως θα ξέρω ότι όντως αξίζουν τα τμήματα αυτά?



    Ξαναδιαβασε τι σου εγραψα

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 06-08-2010 στις 20:42 έγραψε...

    Βρες καποιον (που ξερει να κρινει), για να σου βρει ενα δασκαλο .....


    mi3s
    07.08.2010, 10:57

    Ναι κατάλαβα τι εννοείς αλλά πάλι δεν είναι εύκολο.


    Ai8erobamwn
    08.08.2010, 00:04

    Εν τω μεταξύ για το ίδιο πράγμα αλλά για Αθήνα έχει κανείς να προτείνει κάτι; Γιατί μετά τα χορικά και τους κανόνες λέω να κάνω στροφή στην καριέρα μου... (Η μάλλον να γίνω διχασμένη προσωπικότητα, γιατί και την αντίστιξη θέλω να τη συνεχίσω, αλλά τελοσπάντων...)


    soundist
    10.08.2010, 16:48

    http://www.synodeio.gr/

    Αν θες να παρακολουθήσεις όλα τα μαθήματα jazz ιστορία ,θεορία ,ear training ,αρμονία ,ρηθμικό και το όργανο της επιλογής σου πάνε γράψου τώρα με την νέα σεζόν. Αν σου φαίνονται πολλά τα λεφτά πάρε τηλ. και ρώτα για ιδιαίτερα με  τον γρηγόρη σιμαδόπουλο.

    Δεν θα σου πώ οτι είναι κορυφή ο τύπος. Απλά είναι.

    αν θές την γνώμη μου πάντως πρώτα πρέπει να γίνεις μουσικός και μετά οραγανοπαίκτης

    γιατί θα δυσκολευτείς πολύ στο όργανο σου αν δεν έχεις βασικές γνώσεις θεορίας ρυθμού και αρμονίας και

    ίσος αυτό σε οδηγήσει στην αγανάκτηση  και να τα παρατήσεις.

     

     


    mi3s
    10.08.2010, 22:25

    Ωραία φαίνεται πολύ ενδιαφέρον.Πως θα μπορούσα να ζητήσω το τηλέφωνο αυτού του καθηγητή?Δεν είναι περίεργο να ζητήσεις κάποιον για ιδιαίτερα στο ωδείο που διδάσκει?


    soundist
    13.08.2010, 00:21

    μη μασάς απλά πάρε τηλ στο ωδείο η πάνε απο εκεί να σου πούνε τι και πως και ζήτα το τηλ του γρηγόρη τόσο απλά