ελληνική μουσική
    330 online   ·  210.844 μέλη

    Με 100 εκατ. δολάρια καταστρέφεις το διαδίκτυο

    AlfaWolf
    06.08.2010, 11:36
    Με 100 εκατ. δολάρια καταστρέφεις το διαδίκτυο

    Το να οργανώσεις την επιδρομή στο Διαδίκτυο στις ΗΠΑ είναι εφικτό, χρειάζονται μόνο δύο χρόνια και περίπου 100 εκατομμύρια δολάρια σύμφωνα με τον Αμερικανό ειδικό της ηλεκτρονικής κατασκοπείας και συνεργάτη της NASA, Τσάρλι Μίλερ, ο οποίος παρουσίασε ένα τέτοιο «μοντέλο δράσης» στο Λας Βέγκας σε Συνέδριο των Χάκερ της DEFCON...

    Σκέφτηκα όπως θα σκεφτόμουν στην περίπτωση που η Βόρειος Κορέας θα με είχε προσλάβει για να προσβάλλω το σύστημα των ΗΠΑ. Εργάστηκα υπό πραγματικές συνθήκες", δήλωσε ο Τσάρλι Μίλερ.


    "Το σύστημα των Ηνωμένων Πολιτειών είναι πολύ ευάλωτο, ο καθένας πολύ εύκολα μπορεί να επιφέρει σημαντικές ζημιές στο σύστημα προστασίας της χώρας", επεσήμανε ο Αμερικανός επιστήμονας.


    "Είναι γελοίο αν το σκεφτείς ότι οι ΗΠΑ ξοδεύουν δισεκατομμύρια για τη θωράκιση του Διαδικτύου, που αφορά τη διανομή ηλεκτρικής ενέργειας, τις τράπεζες, τις τηλεπικοινωνίες, τους τομείς της τεχνολογίας, ενώ μόνο με 100 εκατ. δολάρια μπορεί κανείς όλα αυτά να τα διαλύσει", σημείωσε.


    Αναφερόμενος σε μια ενδεχόμενη επίθεση τόνισε πως "για μια επίθεση θα χρειαζόντουσαν μόνο εκατό "στρατιώτες", από ειδικούς επιστήμονες έως επιτήδειους φοιτητές. Εάν εισχωρήσεις με επιτυχία στα δίκτυα αυτά, αποκτώντας κάθε φορά "γέφυρες", ύστερα από δύο χρόνια θα είσαι σε θέση να εξαπολύσεις την πρώτη σου επίθεση η οποία θα στεφθεί με απόλυτη επιτυχία".


    rollinngstone
    06.08.2010, 17:38

    Αλήθεια θα ήθελα πολύ να συμβαίνει αυτό...Να και ένα καλό νέο!!!


    Hastaroth
    06.08.2010, 17:53

    Γιατί άραγε είναι καλό νέο αυτό;

    Μήπως επειδή με μιά επιδρομή στο διαδίκτυο στίς ΗΠΑ θα καταρρεύσουν και τά συστήματα ελέγχου τής εναέριας και σιδηροδρομικής κυκλοφορίας,με αποτέλεσμα να σημειωθούν εκατοντάδες δυστυχήματα με δεκάδες χιλιάδες νεκρούς;

    Μήπως επειδή με μιά επιδρομή στο διαδίκτυο στίς ΗΠΑ θα καταρρεύσουν και συστήματα επικοινωνίας μεταξύ τών νοσοκομείων τής χώρας,με αποτέλεσμα χιλιάδες ασθενείς να κινδυνεύσουν,εγχειρήσεις (που γίνονται μέσω τηλεϊατρικών δικτύων) να αποτύχουν,πρώτες βοήθειες σε τραυματίες να μήν δοθούν,κλπ κλπ;

    Μήπως επειδή με μιά επιδρομή στο διαδίκτυο στίς ΗΠΑ θα καταρρεύσουν και άλλα συστήματα παροχής κοινωνικής βοήθειας σε ανθρώπους που τά χρειάζονται;

    Δέν είναι όλα στρατός και στυγνή εξουσία στις ΗΠΑ,όπως δέν είναι και πουθενά αλλού στόν κόσμο.Πάψτε να πιπιλάτε τίς ιδεολογικές καραμέλες που σάς δίνουν-κάνουν κακό στόν εγκέφαλο......


    rollinngstone
    06.08.2010, 23:32

    Αλήθεια Hastaroth γράφοντας τις παραπάνω γραμμές λίγο μου πέρασαν από το μυαλό όλες αυτές οι επιπτώσεις. Και διαβάζοντας το post σου βρίσκω ότι έχεις δίκιο και μετανοώ (εν μέρει) για όσα λέω παραπάνω. Παρ' όλα αυτά δεν κρύβω την μερική αντιπάθειά μου στους Αμερικανούς και, ναι, πες το πολιτική ιδεολογία πες το όπως θες μου κάθονται στο λαιμό βρε παιδί μου!

    Παρ' όλα αυτά παραθέτοντας όλα τα προβλήματα που θα δημιουργήσει μια τέτοια καταστροφή, παρατηρώ πόσο πιο απλοϊκά θα ήταν όλα χωρίς την εισβολλή του διαδικτύου στην καθημερινή μας ζωή. Ο κόσμος θα μπορούσε να ήταν, ελάχιστα έστω, πιο αθώος. Τελικά όσα προβλήματα λύνει το internet τόσα δημιουργεί.


    Hastaroth
    08.08.2010, 05:42

    Ολα τα τεχνολογικά επιτεύγματα τού ανθρώπου δημιουργούν τόσα προβλήματα όσα λύνουν,αφού ο άνθρωπος δέν φροντίζει εξ αρχής να χρησιμοποιή μόνο την καλή τους πλευρά.

    Ο κόσμος δέν θα ήταν καθόλου πιό αθώος άν δέν υπήρχε το internet,όπως δέν θα ήταν καθόλου πιό αθώος άν ο Alexander Graham Bell δέν είχε εφεύρει το τηλέφωνο κι'ο Samuel Morse δέν είχε εφεύρει τον τηλέγραφο.

    Μήπως θα ήταν πιό αθώος άν δέν είχε εφευρεθεί το αυτοκίνητο,το τραίνο,το αεροπλάνο και τόσα άλλα;Δέν νομίζω.

    Στό κάτω-κάτω,σήμερα ξεκινάς να πάς π.χ. μιά εκδρομή με το τραίνο απ'την Αθήνα στην Κόρινθο και δέν κινδυνεύεις να σέ πιάσουν σκλάβο στο ενδιάμεσο οι Μεγαρείς,όπως συνέβαινε στην αρχαιότητα.

    Κάθε εποχή τής ιστορίας τής ανθρωπότητας είχε πάντα την καλή και την κακή πλευρά της.Σήμερα υπάρχουν οι δυνατότητες ώστε η καλή πλευρά τής τεχνολογικής εξέλιξης να "βαρύνη" πολύ περισσότερο από την όποια κακή πλευρά της.Αρκεί να το αποφασίσουμε όλοι. 

    Οσο γιά τό ποιοί "μάς κάθονται στον λαιμό" (έστω και μερικώς),δέν θέλω να τοποθετηθώ καθώς αυτό σηκώνει πολύ μεγάλη συζήτηση.Ωστόσο,επαναλαμβάνω ότι και επ'αυτού ισχύει ό,τι είπα πιό πάνω περί πιπιλίσματος ιδεολογικών "καραμελλών".....