ελληνική μουσική
    589 online   ·  210.843 μέλη

    Προβλημα εκμαθησης αρμονιου

    SW1MLE
    09.08.2010, 13:12

    Ηθελα να ρωτησω το εξης.Η κορη μου μαθαινει σιγα σιγα αρμονιο σε ωδειο και ειναι 11 χρονων.

    Εγω αν και καπως  αργα τωρα στα 40 μιας και το ειχα πολλυ μερακι εδω και 6 μηνες παω ωδειο.Ομως  αν και καταφερνω 2 τραγουδακια πιστευω θελει πολλυ δουλεια.Τα εμαθα με παρτιτουρα μια μια νοτα  και τωρα τα παιζω χωρις αυτες .Αλλα οταν αλλαξα αρμονιο [πηρα το ROLLND PRELOUDE] που δεν εχει πανω το πενταγραμο καθομαι και μετραω για να βρω τη νοτα σε νεα τραγουδια πραγμα που με εχει εκνευρισει πολλυ.Δεν θελω να τα αφησω γιατι ηταν το μερακι μου να παιζω κανα τραγουδακι οικογενειακα αλλα βλεπω οτι ειναι πολλυ δυσκολο.Μηπως βιαζομαι αλλα με αυτον τον τροπο ειναι δυσκολο.Ισως ειναι καλυτερα να σταματησω το ωδειο και να φερω καποιον δασκαλο που θα ειναι ισως πιο πρακτικος για τα δημοτικα και ζειμπεκικα που ελπιζω οτι θα μαθω.?   Παρατηρω -παρακολουθω αλλους  που πεζουνε αλλα οταν παω να κανω το ιδιο η αποτυχια ερχεται γρηγορα.Ευχαριστω για το χρονο.


    noizreduction
    09.08.2010, 15:35

    Δυστυχως οσο μεγαλυτερη ειναι η ηλικια ενος ανθρωπου, τοσο πιο δυσκολο ειναι να μπορεσει να αφομοιωσει τις καινουριες πληροφοριες που λαμβανει ( σε σχεση με νεοτερους συμμαθητες του ).

     

    Παρολαυτα, το προβλημα ξεκινησε απο τοτε που αλλαξες αρμονιο και συγκεκριμενα απο τοτε που το νεο αρμονιο δεν ειχε πανω απεικονιση πενταγραμμου ( νομιζω πως καποια της Yamaha εχουν τετοια ευκολυνση ).

     

    Προσωπικα ειμαι τελειως αρνητικος στα οπτικα βοηθηματα κατα τη διαρκεια της μαθησης των φθογγων πανω στα πληκτρα γιατι αφενος μεν ο εγκεφαλος απλως αναλαμβανει το ρολο διαμεσολαβητη μεταξυ ματιων και δακτυλων, αφετερου δε ο μαθητευομενος δε στηριζεται στις δικες του γνωσεις.

     

    Καλο ειναι να επιμεινεις στη μελετη των φθογγων με το κλασσικο αργο ( κι επιπονα βαρετο ) τροπο που απανταει στο ονομα "φωναχτες κλιμακες". Smile Με αυτον τον τροπο ο εγκεφαλος οπτικα και ακουστικα "κατοχυρωνει" τη θεση μιας νοτας. Με το καιρο θα αποκτησεις την ικανοτητα να μη σκεφτεσαι τις νοτες στο κλαβιε, αλλα να διαβαζεις τις νοτες στο πενταγραμμο ( απο το αντιστοιχο βιβλιο μπροστα σου ) και να τις αναπαραγεις αμεσως.

     

    Οσον αφορα τα μαθηματα, πολλες φορες για το λαικο τραγουδι ενδεικνυται ενας δασκαλος παρα τα μαθηματα του κλασσικου αρμονιου που γινονται στα ωδεια.


    delta66
    09.08.2010, 16:08

    Συμφωνω.

    Χρειαζεσαι υπομονη και μελετη.

    Επισης να προσθεσω οτι θα σε βοηθησει το να επαναπροσδιορισεις τους στοχους σου.

    Αντι να θελεις "να παιξεις καποια τραγουδια", επικεντρωσου στο διαδικασια "να μαθεις".

    Η μελετη να ειναι δλδ το πιο σημαννικο μερος του χομπι σου και οχι η εκτελεση.

    Κι ολα θα ερθουν μονα τους.


    SW1MLE
    09.08.2010, 17:32

    Εχετε απολυτο δικιο για αυτο θελει καθε πραγμα στον καιρο του.Τελως παντων ομως θα προσπαθησω σιγα σιγα και θα κοιταξω να βρω καλυτερα και καποιο δασκαλο να μπορει να με προχωρησει λιγο πιο γρηγορα.Το σιγουρο ειναι οτι δεν τα παραταω με τιποτα.

    Αν ξερει καποιος γιατι δεν γνωριζω θα με βοηθησει για δασκαλο που να μπορει να ερχεται στην περιοχη του Περισσου .

    Οπως και να εχει παντως ευχαριστω για το ενδιαφερων.

     


    reteos
    10.08.2010, 22:55

     

    Αγαπητέ Μιχάλη , σε ευχαριστώ κατα αρχάς για τα καλά σου λόγια . Εγώ θα σου απαντήσω ότι ΑΝ σου ΑΡΕΣΕΙ  πάρα πολύ το τραγούδι και το όργανο ............τότε σίγουρα θα μάθεις . Συμφωνώ με τους παραπάνω σχολιαστές ότι (στην περίπτωσή σου ) χρειάζεσαι  πρακτική διδασκαλία . Υπάρχουν πρός τούτο  διάφορα μουσικά εργαστήρια , που διδάσκουν  και πρακτικά  αλλά από ότι ξέρω και δασκάλοι .  Μην βιαστείς να μάθεις αμέσως τραγούδια . Αρχισε, απαραιτήτως , πρώτα από ορισμένα βασικά Θεωρητικά  (τόνοι -ημιτόνια , χρονικές  αξίες , κλίμακες (δρόμοι ) κλπ.} και μετά στα τραγούδια , τα οποία θα δείς ότι θα "έλθουν" μόνα τους . Μην απαγοητευθείς και μην αρχίζεις από σύνθετους ρυθμούς (πχ. Ζειμπέκικο). Ιδανικό για εκπαίδευση αρχικά  είναι , κατά τή γνώμη μου, το χασάπικο .

    Καλή συνέχεια.


    SW1MLE
    12.08.2010, 19:11

    Φιλε Γιαννη εχεις απολυτο δικιο.Η διαφορα ειναι για καποιον που δεν γνωριζει πως εχουν τα πραγματα οτι ειναι σχετικα ευκολα.Στην συνεχεια   ομως βλεπεις οτι πρεπει να ακολουθησουμε μια συγκεκριμενη πορεια για να εχουμε αποτελεσμα .Οταν ομως ο χρονος πιεζει και η υποχρεωσεις τρεχουν προσπαθεις να συμπιεσεις.Και επειδη δεν γινονται θαυματα θα ακολουθησω τον αργο δρομο ελπιζωντας οτι θα μαθουμε να πεζουμε αρμονιο χωρις ιδιαιτερο προβλημα.Σε ευχαριστω για τις συμβουλες.Να εισαι καλα.