ελληνική μουσική
    901 online   ·  210.833 μέλη

    Έρωτας ...θανατηφόρος

    maria21
    07.02.2005, 22:56
    O έρωτας ειναι ένα παιχνίδι, που πολλούς απο μας , μας καταναλώνει,αφού ,είτε βρισκόμαστε σε μια σχέση έιτε όχι ,προσπαθούμε συνεχώς να βγούμε νικητές..
    (είναι άλλωστε η φύση του ανθρώπου ανταγωνιστική...γι'αυτο και όταν βγαίνουμε ηττημένοι μας κατατρώει..

    Πώς μπορείς όμως να νικήσεις ένα παιχνίδι στο οποίο οι κανόνες δεν υπάρχουν..;
    Melinda
    09.05.2005, 23:52
    Έρωτας! Υπέροχο αλλά και άτιμο πράγμα, δολοπλόκο θα έλεγα! Σαν να παίζει μαζί μας κι εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ!!! Πως την πάτησα εγώ έτσι!!? Δεν περίμενα να ερωτευθώ το συγκεκριμένο άτομο το οποίο με έκανε να ξεχλασω όλους του άλλους!
    Ania
    09.05.2005, 23:57
    Quote:

    Το μέλος maria21 στις 07-02-2005 στις 22:56 έγραψε:

    O έρωτας ειναι ένα παιχνίδι, που πολλούς απο μας , μας καταναλώνει,αφού ,είτε βρισκόμαστε σε μια σχέση έιτε όχι ,προσπαθούμε συνεχώς να βγούμε νικητές..
    (είναι άλλωστε η φύση του ανθρώπου ανταγωνιστική...γι'αυτο και όταν βγαίνουμε ηττημένοι μας κατατρώει..

    Πώς μπορείς όμως να νικήσεις ένα παιχνίδι στο οποίο οι κανόνες δεν υπάρχουν..;




    ela nte!!!ama mathete peite mou kai emena giati to exw apolyth anagkh!!!prwth fora th pataw toso poli k gia toso poli...elpizw nw vrw akrh...
    Ania
    09.05.2005, 23:58
    Quote:

    Το μέλος Melinda στις 09-05-2005 στις 23:52 έγραψε:

    Έρωτας! Υπέροχο αλλά και άτιμο πράγμα, δολοπλόκο θα έλεγα! Σαν να παίζει μαζί μας κι εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ!!! Πως την πάτησα εγώ έτσι!!? Δεν περίμενα να ερωτευθώ το συγκεκριμένο άτομο το οποίο με έκανε να ξεχλασω όλους του άλλους!




    eimaste kai oi 2...pare th mia kai xtypa thn allh...
    Ania
    09.05.2005, 23:59
    melinda se kalhnyxtizw...see you tomorrow kai ta leme kai apo konta...
    Melinda
    10.05.2005, 00:02
    Ontws, pare th mia kai xtypa thn allh eimaste!! Kalynyxta loipon kai avrio edw tha 'maste pali...
    MichPah
    10.05.2005, 02:49
    Έρωτα κι ήντα σου καμα
    και ξέχασές με ντίπι
    και φαίνετε μου τση καρδιάς
    κομμάτι πως τση λείπει....!

    Booster
    10.05.2005, 03:43
    Δεν ξέρω για θάνατο αλλά φαινόμενα απώλειας ή απόκτησης βάρους σίγουρα δημιουργούνται στο ερωτευμένο μέλος που το φτύνουνε έστω και με το γάντι...

    Μερικές κλασικές ατάκες φτυσίματος με το γάντι:
    - να μείνουμε καλύτερα φίλοι για να μη χαλάσουμε αυτή την ωραία σχεση που έχουμε...
    - είσαι πολύ καλός/ή για μένα και φοβάμαι ότι θα σε πονέσω...
    - θέλω λίγο χρόνο μόνος/η μου για να ξεκαθαρίσω τι θέλω...
    - ξαναεμφανίστηκε ο Γιάννης (η Μαρία) που δεν τον (την) πάω αλλά τον (την) λυπάμαι γιατί έχει αρρωστήσει (βήχει, κλαίει, θα αυτοκτονήσει, είναι ο/η πρώτος/η που με έκανε να νοιώσω γυναίκα/άντρας κλπ)...

    Σε μένα δουλεύει σαν η καλύτερη μέθοδος αδυνατίσματος με ρεκόρ 22 κιλά σε 2 μήνες. Σε άτομα ψυγειολάγνα προσθέτει κιλά σε χρόνο μηδέν.

    Ο έρωτας είναι υπέροχο πράμα (δεν είμαι σίγουρος αν είναι όντως συναίσθημα ή κι αν είναι, είναι υπό τον όρο της ανταπόκρισης) που θεριεύει όταν συναντά πάσης φύσεως εμπόδια. ¶μα είναι ελεύθερα τα πράγματα και στο φως της ημέρας μπορεί να ξεθυμάνει φυσιολογικά και να χαλαρώσει κάποτε. ¶μα έχει εμπόδια μπορεί να κρατήσει πολύ καιρό σε μεγάλη ένταση και να βγάλει ψυχοσωματικά και μάλιστα χοντρά. Η λαϊκή ρύση "χτικιό" από αδιέξοδο έρωτα έχει βγει.

    Τελειώνω με μια σοβαρή διαφορά που έχω εντοπίσει μεταξύ έρωτα και αγάπης. ¶μα αγαπάς θέλεις το καλό του άλλου. ¶μα ερωτεύεσαι θέλεις τον ... άλλο. Όσο ανταποκρίνεται θες το καλό του. ¶μα κοιτάξει άλλον είναι παλιοπ..., άτιμος/η, κακούργος/α, αχάριστος/η ... και ναααα τα χαρτομάντηλα.

    ¶μα θέλετε να ανοίξουμε ειδικό τόπικ περί έρωτος και συμπαραμαρτούντων γιατί το θέμα είναι πιασάρικο και θα φάει η μύγα σίδερο...



    Desmar
    10.05.2005, 11:06
    ... δεν μπορώ μανούλαμ' δεν μπορώ αχ σύρε να φέρεις τον γιατρό ...


    Despin
    10.05.2005, 15:34

    Αν πεθάνει μιά αγάπη
    δεν πεθαίνει κι η ζωή
    ότι πέρασε περνάει
    μα μπορεί ν΄αναστηθεί
    το γιατί μη με ρωτήσεις
    το΄χω νιώσει όταν πονώ
    σαν θα γίνεσαι ένας ξένος
    πιο βαθιά να σ΄αγαπώ
    έλα μην κλαις
    ΄Οτι κι αν λες
    λέξεις νεκρές
    στου χωρισμού την ώρα
    χίλιες οχιές
    οι ενοχές
    οι δυό μας βοηθήσαμε
    και φταίω όσο φταις
    να σβήσει ότι ζήσαμε
    ότι κι αν λες
    Αν πεθάνει μιά αγάπη
    δεν πεθαίνει κι η ζωή.....






    doritsa78
    10.05.2005, 15:58
    Ειμαι ερωτευμενη με τα ματια σου στο'χα πει και παντα θα στο λεω.......
    Αχ και βαχ!!!
    Ερωτα μου,ερωτα μου,ερωτα μου...........
    Βρε τι παθαμε.Αλλα αυτα εχει ο ερωτας.Τι να κανουμε.
    tetraktis
    10.05.2005, 17:34
    Αυτό το οποίο με ενοχλεί περισσότερο, είναι το γεγονός της τάσης των νοημάτων να ξεπέφτουν...

    Σαν ήμουν μικρός και διάβασα για τον Αχιλλέα που ερωτεύτηκε την Πενθεσύλεια κατά τη διάρκεια της μάχης και ενώ κατά «κεκτημένη ταχύτητα» της αφαιρούσε τη ζωή, παραξενεύτηκα μεν, ικανοποιήθηκα δε, βίωσα με τα πολλά, ένα συναίσθημα κάπως διαφορετικό. Πρωτόγνωρο. Είπα αυτό, είναι Θεία δύναμις.

    Σαν διάβασα Ρώκριτο και Αρετούσα είπα αυτό είναι αυτοθυσία...

    Οδυσσέα και Πηνελόπη, είπα αυτό είναι αγάπη...

    Τώρα διαβάζοντας το συμπέρασμα των επιστημόνων τι να πω;

    Τι να αναγνωρίσω;

    Μία αρρωστημένη εξάρτηση της εποχής της ταχύτητας;

    Οι πρόγονοι μας που ήταν αυτοί που ήταν, είχαν απεικονίσει τον έρωτα με φτερά.
    Και αναρωτιέμαι, τι νόημα θα ήθελαν να περάσουν άραγε στα πλήθη.

    Πως αντιπροσώπευε τάχα τα υγιή συναισθήματα που αναπτερώνουν τον έσωθεν κόσμο;

    Και σήμερα;

    Πως θα τον απεικονίζαμε δηλαδή σήμερα;

    Με κομμένα πόδια και πατερίτσες;

    Γιατί, “κατά Πηνελόπη”, ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ, η αγάπη έμοιαζε να δηλώνει «θα σε ακολουθώ όπου κι αν πας».

    Κατά Αρετούσα «θα σε περιμένω»,

    Ώσπου σήμερα κατέληξε να λέει «αν μ’ αρνηθείς θα σου κόψω τα πόδια».

    Θα πεθάνω, θα πάρω ψυχοφάρμακα, θα καταλήξω ναρκομανής, αλκοολικός, και εν κατακλείδι, θα σε δω στην κόλαση άκαρδε δολοφόνε...

    Κάθε ένας με την παιδεία του...

    Τ’ άκουσες θείε ΣΟΦΟΚΛΗ;...

    ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΟΥ...




    MichPah
    19.04.2007, 14:09
    Γροικίσετε τον Έρωτα θαυμάσματα τα κάνει
    και σε θανάτους εκατό όσοι αγαπούν τσι βάνει.
    Πληθαίνει ντως την όρεξη δύναμη τω(ς) εδίδει
    μαθαίνει τσι να πολεμούν τη νύχτα στο σκοτείδι.
    Κάνει τον ακριβό φτηνό τον άσκημο ερωτάρη
    κάνει και τον ανήμπορο άντρα και παλικάρι,
    το φοβητσάρη άφοβον πρόθυμο τον οκνιάρη,
    κάνει και τον ακάτεχο να ξέρει πασα χάρη.

    Πολλά μεγάλη δύναμη πολλά μεγάλη χάρη
    έχει τ'ολόγδυμνο παιδί που παίζει το δοξάρι.
    Βαστά μαγγνιά*, ψιλή, κουρφά** τα μάθια μας κουκλώνει
    και το κακό που μελετά δεν μας το φανερώνει.
    Την ίσα στράτα δεν πατεί μα τη στραβή γυρεύει,
    φαρμακεμένες μαγιεργιές πάντα μας μαγερεύγει.
    Άλλοι άξιοι φρονημότατοι που 'χαν καιρού θεμέλιο
    του ΕΡΩΤΑ εγενίκασι παιχνίδι του και γέλιο!!!!!

    Απόσπασμα από τον Ερωτόκριτο του Βιτσέντζου Κορνάρου

    *κουκούλα
    **κρυφά
    vero
    19.04.2007, 20:09
    πιστευω ειναι θεμα χημειας... εαν θα κρατησει ενας ερωτας για πολυ καιρο και οπως εβλεπα σε μια εκπομπη.... για να κρατηθει η ελξη χρειάζετε ο ενας για τον αλλο να υπαρχει σεβασμος κτλ...


    athinouli24
    19.04.2007, 21:38
    Είναι βαρία τα συμπτώματα του έρωτα.....
    alexia-vicky
    19.04.2007, 23:07
    Παράθεση:

    Το μέλος tetraktis στις 10-05-2005 στις 17:34 έγραψε...

    Αυτό το οποίο με ενοχλεί περισσότερο, είναι το γεγονός της τάσης των νοημάτων να ξεπέφτουν...

    Σαν ήμουν μικρός και διάβασα για τον Αχιλλέα που ερωτεύτηκε την Πενθεσύλεια κατά τη διάρκεια της μάχης και ενώ κατά «κεκτημένη ταχύτητα» της αφαιρούσε τη ζωή, παραξενεύτηκα μεν, ικανοποιήθηκα δε, βίωσα με τα πολλά, ένα συναίσθημα κάπως διαφορετικό. Πρωτόγνωρο. Είπα αυτό, είναι Θεία δύναμις.

    Σαν διάβασα Ρώκριτο και Αρετούσα είπα αυτό είναι αυτοθυσία...

    Οδυσσέα και Πηνελόπη, είπα αυτό είναι αγάπη...

    Τώρα διαβάζοντας το συμπέρασμα των επιστημόνων τι να πω;

    Τι να αναγνωρίσω;

    Μία αρρωστημένη εξάρτηση της εποχής της ταχύτητας;

    Οι πρόγονοι μας που ήταν αυτοί που ήταν, είχαν απεικονίσει τον έρωτα με φτερά.
    Και αναρωτιέμαι, τι νόημα θα ήθελαν να περάσουν άραγε στα πλήθη.

    Πως αντιπροσώπευε τάχα τα υγιή συναισθήματα που αναπτερώνουν τον έσωθεν κόσμο;

    Και σήμερα;

    Πως θα τον απεικονίζαμε δηλαδή σήμερα;

    Με κομμένα πόδια και πατερίτσες;

    Γιατί, “κατά Πηνελόπη”, ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ, η αγάπη έμοιαζε να δηλώνει «θα σε ακολουθώ όπου κι αν πας».

    Κατά Αρετούσα «θα σε περιμένω»,

    Ώσπου σήμερα κατέληξε να λέει «αν μ’ αρνηθείς θα σου κόψω τα πόδια».

    Θα πεθάνω, θα πάρω ψυχοφάρμακα, θα καταλήξω ναρκομανής, αλκοολικός, και εν κατακλείδι, θα σε δω στην κόλαση άκαρδε δολοφόνε...

    Κάθε ένας με την παιδεία του...

    Τ’ άκουσες θείε ΣΟΦΟΚΛΗ;...

    ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ΣΟΥ...









    v-for-variemai
    19.04.2007, 23:45
    Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα απο έρωτα χωρίς ανταπόκριση.
    Το έχω ζήσει και γι'αυτό μιλάω. Αλλά υπήρξα και θύμα αλλά και έκανα θύματα άλλους δεν το συνεχίζω

    Πλέον... ζω... μόνο για το τώρα.. ίσως και για το αύριο... ;)
    GiannisTsimperidis
    20.04.2007, 15:56
    Το καλό πάντως της υπόθεσης είναι ότι όλα τα παραπάνω ισχύουν σε περίπτωση απογοήτευσης... Μήπως το ανάλογο όμως γίνεται και στην αντίθετη περίπτωση??? Π.χ. αν είσαι καλά και ερωτευμένος παράφορα μήπως ζήσεις παραπάνω καμιά δεκαετία????
    v-for-variemai
    20.04.2007, 18:37
    "αν είσαι καλά και ερωτευμένος παράφορα μήπως ζήσεις παραπάνω καμιά δεκαετία???? "

    ΧαχαΧχαχα! Έγραψες!!!
    alex3
    04.05.2007, 15:30
    Ένας αριθμός πετυχημένων - από άποψη χημείας - σεξουαλικών συνευρέσεων, διαφορετικός για κάθε άνθρωπο, με τη συμπλήρωση του οποίου η σχέση περνάει σε άλλη φάση: ή μετετρέπεται σε αγάπη, εκτίμηση, σεβασμό, όπου ο έρωτας γίνεται περισσότερο "της οικειότητας" και λιγότερο "του πάθους" ή διαλύεται....