ελληνική μουσική
    458 online   ·  210.823 μέλη

    Αφιέρωμα στον Νίκο Ξυλούρη (ΕΤ-1)

    jorge
    07.02.2005, 15:01
    Αφιέρωμα στον Νίκο Ξυλούρη με αφορμή τη συμπλήρωση 25 χρόνων από το θάνατό του θα προβληθεί αύριο 8.2.2005 από την ΕΤ-1 μέσα από την εξαιρετική ταινία-ντοκιμαντέρ του Σταύρου Στρατηγάκου «Νίκος Ξυλούρης και τρία ποιήματα» και την ειδική εκπομπή που ετοίμασε η Μπήλιω Τσουκαλά.


    Για τον αξέχαστο Ξυλούρη, τον Αρχάγγελο της Κρήτης, μιλούν στο αυριανό «Εχει γούστο» (16.00) η σύντροφός του επί 22 χρόνια Ουρανία και μητέρα των παιδιών του, Γιώργη και Ρηνιώς, ο φίλος του σκηνοθέτης Γιάννης Σμαραγδής καθώς και η Μαρία Καρρά, η γιατρός και ο άνθρωπος με τον οποίο ο Νίκος Ξυλούρης μοιράστηκε τις δύσκολες στιγμές στο νοσοκομείο «Μεμόριαλ» της Νέας Υόρκης. Στο στούντιο θα βρίσκεται ο συνονόματος και συνεπώνυμος δήμαρχος των Ανωγείων, Νίκος Ξυλούρης, καθώς και ο καλλιτεχνικός διευθυντής της «Λήδρας» Κώστας Μανιουδάκης. Τραγούδια έντεχνα, αλλά και παραδοσιακά ριζίτικα που τραγούδησε ο Ξυλούρης ερμηνεύουν στο πλατό της εκπομπής ο Γιάννης Χαρούλης, ο Μιλτιάδης Πασχαλίδης και ο Μάνος Πυροβολάκης.


    Αμέσως μετά, οι τηλεθεατές θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την ταινία-ντοκιμαντέρ με τίτλο «Ο Νίκος Ξυλούρης και τρία ποιήματα» που υπογράφει ο Σταύρος Στρατηγάκος και προβάλλεται σε επανάληψη (18.00).

    Η ταινία ακολουθεί την πορεία του Ξυλούρη από την Κρήτη στην Αθήνα την περίοδο της δικτατορίας. Με τη μοναδική φωνή και το ήθος του δεν αργεί να ξεπεράσει τα όρια ενός απλού ερμηνευτή τραγουδιών και γίνεται γνωστός σε όλη την Ελλάδα και το εξωτερικό . Η Γαλλική Μουσική Ακαδημία τον βραβεύει και από την Ιαπωνία φθάνει ένα κινηματογραφικό συνεργείο που τον αναζητεί. Κι όλα αυτά πριν ξεσπάσει η φοιτητική εξέγερση του Πολυτεχνείου, η οποία σφραγίστηκε ανεξίτηλα από την παρουσία και τα τραγούδια του.

    Στο φακό καταγράφονται οι συγκινητικές αφηγήσεις της γυναίκας του Ουρανίας, της κόρης του και του Ψαραντώνη, ενώ από την ταινία «περνούν» οι αναμνήσεις της Δόμνας Σαμίου,του Τάσου Γουδέλη, του Κώστα Μανιουδάκη, του Σταύρου Πασπαράκη (τραγουδούσε μαζί του), του Κώστα Λαλιώτη, της Μαρίας Καρρά και πολλών άλλων που μιλούν για το ήθος και τη λεβεντιά του Νίκου Ξυλούρη.

    Το ντοκιμαντέρ, ακολουθώντας τον αφηγηματικό άξονα τριών ποιημάτων του Αλέξη Ασλάνογλου, γυρίστηκε σε όλη την Αθήνα σε μια προσπάθεια ιχνηλάτησης της χαμένης αθωότητας μιας εποχής, κάτω από επιστρώσεις λόγου, μουσικής και τσιμέντου...




    ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 07/02/2005
    SteliosG
    08.02.2005, 00:17
    μεγάλη φωνή!!! αιωνία του η μνήμη!!!
    composer
    08.02.2005, 00:26
    Quote:

    Το μέλος SteliosG στις 08-02-2005 στις 00:17 έγραψε:

    μεγάλη φωνή!!! αιωνία του η μνήμη!!!






    Πέρασαν κιόλας 25 χρόνια χωρίς τον Νίκο μας ε....χωρίς τον Αρχάγγελο της Κρήτης!www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=News&file=article&sid=127


    Έβαλε ο Θεός σημάδι
    παλικάρι στα Σφακιά
    κι ο πατέρας του στον Άδη
    άκουσε μια τουφεκιά.

    Της γενιάς μου βασιλιά,
    μην κατέβεις τα ακαλιά.
    Πιές αθάνατο νερό
    να νικήσεις τον καιρό........


    ALKYONIDA
    08.02.2005, 09:45
    Ειδα σήμερα το πρωί ενα αφιερωμα για το Νικο Ξυλούρη στο MEGA στην εκπομπή του Ν.Κακαουνάκη και πραγματικά συγκινηθηκα βλεποντας αυτον τον τεραστιο ανθρωπο-καλλιτεχνη που ήταν η εκφραση του πραγματικού Έλληνα. Και πραγματικά ΄οσο το σκέφτομαι πιστευω ότι γι αυτό ο Ξυλούρης είναι ένας μύθος γιατι υπήρξε η ενσαρκωση της ελληνικης ψυχής
    Kotsiraki
    08.02.2005, 15:38
    H ταινία είναι πάρα πολύ συγκινητική και αξίζει να την παρακολουθήσουμε...
    GL
    08.02.2005, 16:06
    Πώς να σωπάσω-Νικος Ξυλουρης



    Πώς να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου
    Ο ουρανός δικός μου, η θάλασσα στα μέτρα μου
    Πώς να με κάνουν να τον δω τον ήλιο μ’ άλλα μάτια
    Στα ηλιοσκαλοπάτια μ' έμαθε η μάνα μου να ζω
    ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ ΝΙΚΟΛΗ