ελληνική μουσική
    330 online   ·  210.844 μέλη

    Ερωτησεις για Midi Keyboards

    voyage34
    11.08.2010, 21:24

    Καλησπερα.

    Εχω να σας κανω μερικες ερωτησεις για τα Midi Keyboards γιατι ειμαι ψιλοασχετος με το θεμα.

    Σκεφτομαι να αγορασω ενα Midi Keyboard και το θελω κυριως για να παιζω μεσω vst instruments real time χωρις καθυστερηση.Θελω λοιπον να ρωτησω τα εξης:

    -Εκτος απο το Μιdi Keyboard θα χρειαστω καποια καρτα ηχου για να μην εχω latency σ αυτα που θα παιζω;Απο τι εξαρταται γενικα το latency;Παιζουν ρολο και τα ηχεια;

    -Το Midi Keyboard χρειαζεται MIDI εξοδο για να συνδεθει με μια καρτα ηχου;Αν οχι πως γινεται η συνδεση;

    -Ειμαι αρχαριος στα πληκτρα και γι αυτο δεν σκεφτομαι να αγορασω τιποτα εξεζητημενο.Μεχρι στιγμης εχω σταμπαρει τα παρακατω,τι λετε;

    http://www.Thomann.de/gr/maudio_oxygen_49_3rd_gen.htm

    http://www.Thomann.de/gr/behringer_u_control_umx_490.htm

     

    Smile

     

     


    noizreduction
    11.08.2010, 21:51

    Περιεκτικες απαντησεις:

     

    1) Σαφως κι εαν θες να εχεις καλη αποδοση θα πρεπει να αγορασεις μια καρτα ηχου. Οχι απαραιτητα να εχει midi συνδεσεις πανω ( μιας και υπαρχει τροπος να συνδεσεις κι εξωτερικα μεσω USB ενα midi keyboard πλεον ) αλλα να εχει μια καλουτσικη ποιοτητα στον ηχο.

    Το latency εξαρταται απο πολλους παραγοντες, ομως οι κυριοτεροι ειναι η επεξεργαστικη ισχυ του υπολογιστη, η μνημη RAM, η ταχυτητα "αναγνωσης" απο το σκληρο δισκο των samples των VSTi, η καρτα ηχου, το προγραμμα που θα χρησιμοποιησεις για να "τρεξεις" τα VSTi ( καθε DAW κανει και διαφορετικη διαχειριση της μνημης ) και η "αναλυση" του ηχου που θα χρησιμοποιησεις ( αλλιως αντιδραει ενα συστημα σε 44.1Khz και 16bit, κι αλλιως σε 48KHz και 24 bit ).

     

    Σιγουρα παιζει ρολο και ποσα καναλια θα ανοιξεις, εαν θα παιζεις ταυτοχρονα 2-3 VSTi ( δε στο προτεινω ουτε για ηχογραφηση, ουτε για live ) κι αν θα βαλεις κανα VST effet σε κανενα καναλι.

     

    Οι on board καρτες εχουν μεγαλο latency σε τετοιες καταστασεις, γι'αυτο σου προτεινω την αγορα μιας μετριας καρτας ηχου.

     

    Τα ηχεια δεν παιζουν ρολο στο latency. Το μονο που τους καταλογιζεται ειναι η ποιοτητα και η ενταση Smile

     

    2) Το Midi Keyboard θελει ή μια MIDI εισοδο πανω στον υπολογιστη ( συνηθως εχουν οι καρτες ηχου, οχι ομως οι on board ) ή σε πολλα midi keyboards, μπορεις να αξιοποιησεις μια USB θυρα.

    Προσωπικα προτιμαω τη midi συνδεση γιατι ειμαι της παλιας γενιας, ομως ενα Yamaha σε live καποτε το συνεδεα με το laptop με USB. Δε παρατηρησα καποιο ιδιαιτερο προβλημα, ομως ημουν αρκετα συντηριτικος και στη χρηση του.

     

    3) Δε θα σου απαντησω γιατι δεν εχω midi keyboards και δε ξερω ποιοτικα σε αυτη τη τιμη διαφερει καποιο απο τα 2.


    voyage34
    11.08.2010, 23:57

    Ευχαριστω για την απαντηση.
    Για καρτα ηχου εχω υπ οψιν μου την Fast Track Pro της M-Audio (http://www.Thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm) ,πιστευεις θα μου ειναι ενταξει για την δουλεια που την θελω;
    Επισης μια διευκρινηση,γιατι δεν το πολυεπιασα.Το oxygen ας πουμε που εγραψα πριν στο πρωτο λινκ που εχει μονο μια θυρα usb πως συνδεεται με την απο πανω καρτα ηχου που ανεφερα;ρωταω γιατι δεν ειδα καμια αντιστοιχη θυρα usb.


    noizreduction
    12.08.2010, 00:02

    Μα, η USB θυρα ειναι πανω στον υπολογιστη σου κι οχι στη καρτα!!!!

     

    Ειναι μια καλη καρτα κι εφοσον τη θελεις για ερασιτεχνικο σκοπο, ειναι με το παραπανω καλη!


    voyage34
    12.08.2010, 20:36

    Α,πατατα πεταξα! {#emotions_dlg.blush}

    Ευχαριστω και παλι παντως,ησουν κατατοπιστικοτατος.