ελληνική μουσική
    515 online   ·  210.821 μέλη

    Ανταλλαγή μεταχειρισμένων ακορντεον

    eleni75
    14.08.2010, 17:18

    Καλησπέρα σε όλους!

    Ειμαι νέο μέλος και παίζω πολλά χρόνια ακορντεόν.

    Πήγα λοιπόν το παλιό μου ακορντεόν για επισκευή, στο μάστορα από τον οποίο το είχα αγοράσει το 1987...Είναι ένα 120 αρι Μ.Σοπρανι περίπου 70 ετών -όπως μου είπε ο μάστορας- , κ μετά απο μια μικρη ερευνα στο διαδικτυο δε βρηκα στοιχεια για αυτη τη μαρκα... Ο Paolo Soprani εχει σχεση με τα Ε. Soprani (ειναι καποιος γιος του) αλλα καμια πληροφορια για Μ.Soprani. Παντως ο ήχος του είναι γλυκος, δεν το αλλαζω με τιποτα. Ξερει κανεις κατι σχετικα?

    Η δεύτερη ερωτηση μου είναι η εξής: Πηρα μαζί μου στο μάστορα κ το "παιδικο" μου ακορντεον, ενα τσεχοσλοβακικο delicia junior 60ρι, αγορασμενο γυρω στο 1985.., μηπως το ανταλασσα με καποιο 80ρι, να το εχω για δεύτερο. Απο οσα ειχε εκει, μονο ενα weltmeister stella 60ρι αξιζε τον κοπο (σαν ποιοτητα ηχου) κ μου ζηταει 100 ευρω συν το μικρο delicia. To θεμα ειναι οτι δεν ξερω αν αξιζει περισσοτερα το delicia (καινουριο πωλειται 750 ευρω) κ επίσης για το weltmeister stella δε διαβασα κ τις καλυτερες πληροφοριες (πραγματικά ομως εχει πολυ γλυκο ηχο κ touch) κ σε αγγελιες το πουλανε 100 ευρω!!! Αυτος δηλαδη θελει να μου το παρει τζαμπα!!! Θα ήθελα τη συμβουλη όποιου γνωρίζει κάτι, για να μη με πιάσουν κώτσο!!!

    Ευχαριστώ!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 17-08-2010 19:29 ]


    reteos
    19.08.2010, 10:29

    Το weltmeister είναι αρκετά καλό ακορντεόν . Χωρίς να ξέρω το delicia (δεν το εχω ξανακούσει) νομίζω πώς δεν είναι κακή επιλογή η προτεινόμενη ανταλλαγή.


    classical
    24.08.2010, 09:04
    Θα ρωτούσα ποσο ζητάει για σέρβις στο delicia.Τώρα όμως που σου έκανε προσφορά μάλλον σκάρτο θα το βγάλει αν τον ρωτήσεις.Πλλές φορές η εμπορική αξία ενός αντικειμένου είναι μακριά από την αντικειμενική του.Έτσι θα βρείς να πωλούνται διάφορα 'μουσειακά' πράγματα γενικά σε τιμές καινούριων.Μπές και στον Thoman δεις τιμές και μοντέλλα.είναι αξιόπιστο site πανευρωπαϊκά και στο στέλνει σπίτι χωρίς επιβαρυνση.Μόνο που θα πρέπει ότι αγοράσεις να το ακούσεις σε κάποιο κατ/μα εδώ στην Ελλάδα. Υπάρχουν και τα old stock στο Νακα.Εδώ δεν κουνιέται φύλλο στην αγορά, έτσι αμαχητί δεν δίνω χρήματα σε κανέναν προσωπικά